PDA

Επιστροφή στο Forum : [Candy] Δεν γυρνά έυκολα ο κάδος με φορτίο ρούχων.



limas
01-05-13, 00:37
Καλησπέρα στην παρέα.

(Είχα ανεβάσει μια ερώτηση αλλά δεν την βρίσκω. Αν υπάρχει κάπου, παρακαλώ τους mod να κόψουν και να ράψουν ανάλογα.)

Στο θέμα μας λοιπόν. Ενα πλυντήριο Candy του θείου μου κάνει κάτι κουλό για εμένα που είμαι αρχάριος.Ενώ όταν έχει πολύ λίγα ρούχα δουλεύει κανονικά, όταν του βάλω λίγο παραπάνω ρούχα, τότε δυσκολεύεται πολύ το μοτέρ να γυρίσει τον κάδο. Ανοιξα το καπάκι πίσω από το πλυντήριο και είδα κάτω αριστερά από το μοτέρ και τον κάδο ένα μεγάλο βαρελάκι, σαν πυκνωτής, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Οταν γυρνά το μοτέρ τραβά ρεύμα, αρχικά τάσης ~300 βολτ και μετά ανεβοκατεβαίνει +- 5 βολτ. Αυτη η τιμή είναι όταν είναι με ελάχιστα ρούχα.

Οταν του βάλω αρκετά ρούχα, και πάντα κάτω από το όριο του κάδου σε κιλά, τότε μου δείχνει ~280 βολτ και ζορίζεται άσχημα.

Παραθέτω και βίντεο.

Αρχικά, χωρίς πολλά ρούχα, όπου φαίνεται και το ύποπτο εξάρτημα (βαρελάκι το λέω εγώ!), ας με κατατοπίσουν οι ειδικοί. Νομίζω ότι μπορεί να φταίει αυτό διότι από εκεί περνά το ρεύμα για να πάει στο μοτέρ και να γυρίσει τον κάδο. Ετσι, έχω καταλάβει τουλάχιστον. Αν κάνω λάθος, διορθώστε με.

http://s1083.photobucket.com/user/mike_limas/media/Candy%20washing%20machine%20with%20probem/VID_20130430_172041_zpse3592703.mp4.html

Στη συνέχεια, φαίνεται η λειτουργία του πλυντηρίου με πολλά ρούχα μέσα:


http://s1083.photobucket.com/user/mike_limas/media/Candy%20washing%20machine%20with%20probem/VID_20130430_170831_zps2a292a1a.mp4.html

her
01-05-13, 01:18
Ναι μαλλον ο πυκνωτης ειναι

limas
01-05-13, 12:01
Ναι μαλλον ο πυκνωτης ειναι

Ευχαριστώ. Ποιός όμως, αυτό το "βαρελάκι" που εγώ αποκαλώ;

FILMAN
01-05-13, 12:14
Ε, ναι, ο πυκνωτής φταίει, βγάλε μια φωτο το "βαρελάκι" που λες να δούμε τί γράφει πάνω του να σου πω αν είναι αυτό που πρέπει να αλλάξεις.

konman
01-05-13, 12:34
Αν δεν κανω λαθος ειναι 14mf.

limas
01-05-13, 14:35
Ε, ναι, ο πυκνωτής φταίει, βγάλε μια φωτο το "βαρελάκι" που λες να δούμε τί γράφει πάνω του να σου πω αν είναι αυτό που πρέπει να αλλάξεις.

Δες το πρώτο βιντεο που ανέβασα, στην αρχή αρχή το δείχνω με το κινητό. Ενα άσπρο είναι με δύο υποδοχές πάνω του όπου καταλήγουν δύο καλώδια. Περίπου 8 εκ. στο ύψος. Μπορεί να μην φαίνεται και πολύ καλά.. Αλλά κάνε ένα κόπο και πες μου. Οι τιμές δεν φαίνονται σίγουρα.

Πώς λέγεται "επιστημονικά" αυτος ο πυκνωτης;

limas
01-05-13, 14:53
Επίσης, εδώ: http://s1083.photobucket.com/upload?location=Candy%20washing%20machine%20with%2 0probem θα βρείτε και τα βίντεο και φωτογραφίες από ένα άλλο πυκνωτή πού έβγαλα να τσεκάρω και νομίζω λέγεται "παρασιτικός". Τον συγκεριμένο, τον έβγαλα από την μέσα πλευρά του πλυντηρίου, πίσω από την διάταξη τροφοδοσίας των 220 που έρχεται από την πρίζα.

limas
01-05-13, 15:05
Επίσης να πώ, ότι είχα βγάλει το μοτέρ μήπως κάτι φταίει σε αυτό, όπως μου συνέστησε κάποιος. Αλλά εγώ αυτό που νομίζω είναι ότι το μοτέρ ή δουλεύει ή δεν δουλεύει. Σωστά; Γίνεται να υπολειτουργεί;

Επίσης, ο ιμάντας είχε από την πλευρά των αυλακώσεων μικρά μικρά "σπασίματάκια" και σκισίματα. Λέτε να θέλει κι αυτός αλλαγή;

FILMAN
01-05-13, 17:26
Δεν κατάφερα να το δω στο βίντεο. Πρέπει να είναι ένα κυλινδρικό εξάρτημα στο οποίο, ναι, πάνε 2 καλώδια. Θα το ζητήσεις ως πυκνωτή λειτουργίας κινητήρος (προσοχή, όχι εκκινήσεως). Αλλά θα πρέπει να το βγάλεις πρώτα για να δεις τα χαρακτηριστικά του, δηλ. πόσα μF είναι (τα V θα είναι πιθανότατα 450~). Από το σώμα του βγαίνει μια βίδα Μ8 - είναι στην απέναντι μεριά από αυτή που βγαίνουν οι ακροδέκτες - και είναι στερεωμένος μέσω αυτής και ενός παξιμαδιού.

limas
01-05-13, 23:19
Ευχαριστώ. Αν έχεις χρόνο και θελήσεις να ξαναπροσπαθήσεις, φαίνεται στο 1ο βιντεο. Στα πρώτα δευτερόλεπτα.

her
01-05-13, 23:22
Ευχαριστώ. Αν έχεις χρόνο και θελήσεις να ξαναπροσπαθήσεις, φαίνεται στο 1ο βιντεο. Στα πρώτα δευτερόλεπτα.
ναι αυτος ειναι ο πυκνωτης. βγαλτων και αγωρασε ιδιο.

limas
02-05-13, 11:10
ναι αυτος ειναι ο πυκνωτης. βγαλτων και αγωρασε ιδιο.

Όπως βλέπετε και στο βίντεο, όταν ο κάδος έχει λίγο φορτίο τρβάει 300 βολτ περίπου. Οταν φορτωθεί περισσότερο, πάει περίπου στα 280.
Κανονικά θα έπρεπε να πηγαίνει στα 300 πάλι;

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και τις απαντήσεις σας.

Υ.Γ.: Περίπου κόστος του πυκνωτή;

miku
04-06-13, 15:59
Για σου Lima.Εγώ πιστεύω ότι θέλει αντικατάσταση ο υμάντας του μοτέρ.(είχα το ίδιο πρόβλημα με ένα candy 5 κιλών)