PDA

Επιστροφή στο Forum : [Miele] Miele W715 η πόρτα ανοίγει μόνη της...



puntos
21-04-13, 01:25
Γεια σας .Εδώ και καιρό επισκεπτόμουν την ιστοσελίδα σας γιατί με ενδιαφέρουν τα προβλήματα που παρουσιάζουν κάποιες συσκευές .Τώρα όμως παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα που πρέπει να βρω λύσει και σας γράφω για πρώτη φορά . Ο λόγος για ένα πλυντήριο ρούχων Miele W 715 . Το πλυντήριο είναι 20 ετών. Κλείνω την πόρτα και ασφαλίζει θετικά. Όταν όμως ενεργοποιώ τον διακόπτη για να ξεκινήσει , μετά από 1 δευτερόλεπτο , η πόρτα ανοίγει μόνη της . Έλεγξα αγωγή αντίστασης , επαφές πρεζοστάτη , καρβουνάκια , αγωγή αντλίας , επαφή κίτρινου μπουτόν , μα δεν εντόπισα κάτι ύποπτο . Μήπως έχει τύχει σε κάποιον από εσάς κάποιο παρόμοιο πρόβλημα με το δικό μου ? Ευχαριστώ .

Κυριακίδης
21-04-13, 04:09
http://members.home.nl/peter.stuart/miele/nl/el001.html

puntos
21-04-13, 09:40
Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση . Από μια γρήγορη περιήγηση που έκανα στον ιστό , βρήκα αναφορές σε αυτό το πρόβλημα , αλλά επειδή οι γλώσσες ήταν Γαλλικά Ολλανδικά και Γερμανικά και η αυτόματη μετάφραση δυσκολονόητη , δεν κατάλαβα όσα έπρεπε . Η μία περίπτωση βλάβης είχε να κάνει με βλάβη πλακέτας , και η άλλη με διαρροές νερών που όταν αποκαταστάθηκαν η πόρτα έκλεισε . Εγώ είχα διαρροή από την φυσούνα σαπουνοθήκης - κάδου την οποία και αντικατέστησα . Η πρώτη πλύση βγήκε κανονικά μα δεν μπόρεσε να ξαναμπεί άλλη λόγο του αυτόματου ανοίγματος της πόρτας . Οπότε "παίζει" να μην είναι η πλακέτα η βλάβη αλλά κάτι άλλο που "λέει" στην πλακέτα να ανοίξει την πόρτα . Με ανοικτή την πρόσοψη κλείνω την πόρτα , περιστρέφω το τύμπανο με το χέρι και ταυτόχρονα πατώ το ΟΝ . Η πόρτα δεν ανοίγει μέχρι να σταματήσει την περιστροφή του ο κάδος . Αυτή η παρατήρηση μου προσθέτει αμφιβολίες για την πιθανότητα βλάβης αυτής .

Κυριακίδης
21-04-13, 11:06
Φίλε Γιάννη , σε μεταφέρω και σε παρακλάδι της ιστοσελίδας #2 . (μπορεί να μην το είδες)

http://members.home.nl/peter.stuart/miele/nl/el001.html
Στο παραπάνω (και μετά από 2 μαζί φωτογραφίες έχει υπογραμμισμένα γράμματα) πίεσε και εκείνα , και σε μεταφέρουν σε πιθανές εκδοχές προβλημάτων (έμμεσων) που είναι από πλευράς πλακέτας
Άλλωστε το (παρακλάδι που σου στέλνω τώρα ) είναι για να κάνεις τυπικούς ελέγχους στην πλακέτα ... που όπως πράγματι λέει μέσα στις παραγράφους , (αναφέρει συχνό τυχαίο άνοιγμα της πόρτας ) , και πιθανές επιπτώσεις . Αναφέρεται για πιθανές επιπτώσεις και συγκεκριμένα (εκτός και άλλων μοντέλων) και για το W715.

Αυτά τα συμπεράσματα από ότι βλέπω βγαίνουν από ανθρώπους "διαβασμένους" καλά σε αυτά τα μοντέλα με εμπειρίες , πιθανόν μέσα από αυτούς τους ελέγχους που προτείνουν (με αναλυτικές φωτογραφίες) να εντοπίσεις και το πιθανό πρόβλημα . π.χ. αναφέρει έλεγχο κάποιου μετασχηματιστή που έχει και πόσα Ωμ πρέπει να δείχνει κτλ ... από οξειδωμένες άκρες πλακέτας με υγρασία κτλ ..

Αν αδυνατείς να τα βρεις ... πες μου να σου πω σε ποια αναφέρομαι

ΥΓ το μοντέλο αυτό δεν το γνωρίζω ... πολύ σπανίως μου έχει τύχει τέτοιο μοντέλο και δεν το παίζω ειδικός . καθώς ασχολούμαι με πολλές άλλες μάρκες εκτός της Miele και μάλιστα μοντέλα που αλλάζουν κάθε 3 με 6 μήνες και έχει γίνει το κεφάλι μας κουβάρι . Απλός μου αρέσουν οι εξερευνήσεις .
Και για σένα ίσως μέσα σε αυτά που προτείνουν να εντοπίσεις και το πρόβλημα σου.

puntos
21-04-13, 19:45
Έχεις πολύ δίκιο Πέτρο . Το πρωί που πήρα το μήνυμά σου δεν αφιέρωσα ιδιαίτερο χρόνο στην ιστοσελίδα όπου με παρέπεμψες γιατί βιαζόμουν να φύγω . Πράγματι δίνετε πολύ καλή περιγραφή σε συγκεκριμένα προβλήματα καθώς και τις πιθανές αιτίες τους . Θα τα μελετήσω μήπως και το πρόβλημά μου ταυτίζετε σε κάποιο από αυτά . Σε ευχαριστώ και πάλι .