PDA

Επιστροφή στο Forum : [Άλλη] προβλημα με πλυντηριο ρουχων delonghi DL 400



pgt397
19-04-13, 02:31
Πολλων ετων πλυντηριο,αλλα λογω εργενικης ζωης 1 πλυντηριο βαζω την βδομαδα πανω κατω.
Τελευταια αρχισε τα μπαμ και τα μπουμ(μια εκριξη μεσα απο το πλυντηριο,και πτωση ρελε).
Καποια στιγμη σταματησε το προβλημα και δουλευε κανονικοτατα!
Τωρα παλι κανα μηνα αρχισε.Το ανοιξα (δεν ειμαι ειδικος,αλλα πιανουν τα χερια μου) και ειδα αυτο:
35892

Δειχνει σπασμενο?και μαυρισμενο το σασι κοντα του.Εβαλα μονοτικη(μονο στην μεση) και το απομακρυνα απο το σασι.Εβαλα πλυντηριο να τεσταρω.Δουλεψε μια χαρα και εκει που ελεγα οκ,ελαχιστα πριν τελειωσει το πλυντηριο εριξε τον ρελε.........
Τσεκαρα σωληνωσεις,επαφες,χωρις καποιο οργανο,και ολα δειχνουνε οκ......

Κυριακίδης
19-04-13, 13:41
Πολλων ετων πλυντηριο,αλλα λογω εργενικης ζωης 1 πλυντηριο βαζω
Ωραίος !! το "εργένης" .. έχει και τα καλά του ότι καμιά δεν θα σε κατηγορήσει για απιστία :lool:

Βγάλε την συσκευή από την μπρίζα .
Και αυτό το πράγμα σε (κόκκινο κύκλο) βγάλε το και εξαφάνισε το (μαζί με τα καλώδια του εκεί που καταλήγουν) . Και να λείπει αυτό το πράγμα για το μοντέλο σου δεν υπάρχει πρόβλημα.

pgt397
12-03-15, 20:38
Επανερχομαι στο θεμα μου με το ιδιο πλυντηριο...........
Πριν λιγους μηνες αντικατεστησα τον πυκνωτη και το πλυντηριο δουλεψε 2-3 φορες μια χαρα απλα εκανε λιγο φασαρια ειδικα την πρωτη φορα αφου δεν δουλεψε πανω απο χρονο(το εχω στο μπανιο με δικη του "ειδικη" μπριζα).
Αρχισε παλι τα μπαμ και μπουμ,ριξιμο δικου του ρελε.την τελευταια φορα μυρισε και κατι........Και δεν ξεκινουσε καν πλυση.
Το πλυντηριο δειχνει πεντακαθαρο εσωτερικα,τι να κοιταξω αλλο?το εχω ανοιχτο απο πανω και βλεπω καλωδια να πηγαινουνε και κατω χαμηλα..........
Ανοιξα και πισω το πλυντηριο δεν εχει πουθενα μαυρισματα και κατι εμφανες.
Ψεκασα ολες τις επαφες με σπρευ επαφων ΑΦΑΙΡΕΣΑ τον πυκνωτη.
Το εβαλα μπρος και δουλευει κανονικα ,αυτη την στιγμη τραβαει νερο.....
Το ακουω που γυρναει αφου τραβηξε νερο.........................ιδωμεν............... .56

οταν αλλαζει περιφορα ακουω ενα τικ στα ηχεια του pc........φυσιολογικο?

Κυριακίδης
12-03-15, 21:29
Προσπάθησε να καταλάβεις (εκτός ρεύματος η συσκευή) από που προέρχεται το "μπαμ μπουμ" προτού μιλήσουμε για οτιδήποτε άλλο . γύρνα το τύμπανο του κάδου (ενώ είναι άδειο το πλυντήριο) κουνά το τύμπανο και δεξιά αριστερά .. ακούς τίποτα περίεργους θορύβους? ρουλεμάν? ... κέρματα μέσα στον κάδο?

pgt397
12-03-15, 22:00
76
Προς το παρον δουλευει κανονικα εδω και αρκετη ωρα(αφαιρεσα μονο τον πυκνωτη και ψεκασα τις επαφες).
Το εχω αδειο ομως,και το εβαλα στο προγραμμα 6.
Τελειωσε κανονικα χωρις τον παραμικρο θορυβο.
Θα βαλω μονοτικη στα καλωδια του πυκνωτη,τον αφαιρεσα, και θα βαλω πλυντηριο με ρουχα αυριο πρωι να ξανατσεκαρω.....

Κυριακίδης
12-03-15, 22:32
Θα βαλω μονοτικη στα καλωδια του πυκνωτη,τον αφαιρεσα,
Ε τότε εννοείς τον αντιπαρασιτικό πυκνωτή στην είσοδο ρεύματος . και όχι του μοτέρ . και ίσως από εκεί τα "μπαμ και μπουμ" αλλά δεν φαίνεται σκασμένος αυτός ο αντιπαρασιτικός? δεν μυρίζει?

pgt397
12-03-15, 23:01
πριν τον αλλαξω ητανε κατεστραμενος.αυτος που εβγαλα τωρα δειχνει καινουργιος,οπως τον πηρα.
Αυτο μονο αφαιρεσα και το πλυντηριο δουλεψε μεχρι τελους αθορυβα,ουτε διακοπες,ουτε ηχους.Την τελευταια φορα εκανε σαν τρελλο.εριξε 3 φορες την ασφαλεια του και μετα δεν δουλευε καθολου!.τωρα το οτι ψεκασα ολες τις επαφες,δεν ξερω.
Ο ηχος που κανει το πλυντηριο στα ηχεια του pc ειναι φυσιολογικο?
Επισης το αντιπαρασιτικο τι κανει?93

Κυριακίδης
12-03-15, 23:19
http://www.hlektronika.gr/forum/archive/index.php/t-70189.html (διάβασε την τελευταία απάντηση)

pgt397
13-03-15, 17:29
Λοιπον σημερα επλυνε κανονικοτατα,παλι αθορυβα ουτε ρευμα επεσε ουτε μπαμ ουτε μπουμ,σαν καινουργιο!Ακριβως οπως χθες που ομως ητανε αδειο.Καθαρισα το κουτι απορυπαντικων,αλλα και στην υποδοχη του οπου ειχε πολυ απορυπαντικο.........
Πρεπει να γρασσαρω κατι μιας και ειναι πολλων ετων,και ενα χρονο εκτος λειτουργιας?
Σε ευχαριστω για την μεχρι τωρα βοηθεια!

pgt397
27-06-16, 10:25
Λοιπον......το πλυντηριο επλενε κανονικοτατα 1,5 σχεδον χρονο.......
προσφατα εκανα περιστροφη το στρογυλο διακοπτη (αυτον που βαζουμε το προγραμα)το βαζω παντα στο 4 η 5 60 η 40 βαθμους.
Εκανα μια περιστροφη τον διακοπτη,αγνωστο γιατι,εκανε κατι ηχους και επεσε η ασφαλεια.
Τωρα δεν παρνει μπρος.το παραξενο ομως ειναι οτι αναβει το λαμπακι χωρις να τραβηξω εξω τον στρογγυλο δακοπτη9με το που τον τραβας εξω ξεκιναει το πλυντηριο και αναβει το λαμπακι.Τωρα ειναι αναμενο και με κλειστο τον διακοπτη!