PDA

Επιστροφή στο Forum : [Άλλη] Ψυγειο Arthur Martin (No Frost)



tex439
12-04-13, 13:56
Γεια σας παιδιά,
Έχω ένα ψυγείο Arthur Martin (No Frost) το οποίο δουλεύει συνεχεία το μοτέρ του και δεν σβήνει, με αποτέλεσμα να μου έχει παγώσει όλα τα τρόφιμα στο κάτω μέρος που είναι η συντήρηση και έτσι κατάλαβα ότι φταίει ο θερμοστάτης του (αν έχω κάνει σωστή διάγνωση φυσικά).
Τώρα έχω βγαλει τον θερμοστάτη και έψαξα να βρω τον ίδιο, αλλά μου είναι κάπως αδύνατο να τον βρω αν και ρώτησα και 5-6 καταστήμα του είδους. Ο Θερμοστάτης ο οποίος είχε πάνω είναι αυτός της RANCO K50-P1272 με το κοντό τριχοειδή σωλήνα. Μήπως ξέρετε από που μπορώ να τον βρω? η από κάποιο e-shop ή αν μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιον άλλο στη θέση του? Υπενθυμίζω ότι είναι No Frost και ο βοβλός του μπαίνει ανάμεσα στην κατάψυξη και στην συντήρηση, δηλ. στο κάτω μέρος εξόδου του κρύου αέρα (και μενει στο αερα, δεν εφάπτεται με κάτι) (είναι κάτω από το ανεμιστηράκι) για να μετρά πόσο παγωμένος είναι ο αέρας που θα εισέρχεται στην συντήρηση μέσα. Ευχαριστω.

chrisrigas
12-04-13, 14:28
πιστευω στον Κουρλαμπα θα βρεις (σιωκου) ειναι η οδος αλλα δεν θυμαμαι το νουμερο ειναι κατω Αθηνα

tex439
12-04-13, 14:40
Ναι φίλε αλλά είμαι από Κύπρο, θα προτιμούσα κάτι που να μπορεί να κάνει αποστολή...

Κυριακίδης
12-04-13, 15:38
Εδώ πιστεύω θα κάνουν και αποστολή ... πρόσεξε τα χαρακτηριστικά του αν συμφωνούν (π.χ. μήκος αισθητήρα /πούρου κτλ)
http://www.ecomarketparts.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30688

tex439
12-04-13, 19:03
Ειναι ο ίδιος ακριβώς φίλε. Αλλα κοστίζουν τα διπλάσια για αποστολή στην Κύπρο, είναι €25 μονο μεταφορικά. Κατι άλλο υπάρχει?

konman
13-04-13, 10:55
Ο θερμοστατης ειναι καταψυξεις, αρα μπορεις να βαλεις ενα θερμοστατη
καταψυκτη και να τυληξεις το παραπανισιο πουρο σε σπειρα.

tex439
13-04-13, 14:40
Ο θερμοστατης ειναι καταψυξεις, αρα μπορεις να βαλεις ενα θερμοστατη
καταψυκτη και να τυληξεις το παραπανισιο πουρο σε σπειρα.

Αν είναι θερμοστάτης καταψύξεις κάνει όμως? επειδή είναι No Frost και η άκρη του πουρο είναι στον αέρα, δεν εφάπτεται με κάποιο αντικείμενο. (π.χ πλάκα)

Κυριακίδης
13-04-13, 15:32
Δεν το έχω ψάξει τέτοιου είδους (λεπτό θέμα ) για περίπτωση στο αν είναι στον "αέρα" ή στην "πλάκα" .. εφόσον έχουμε θεωρητικά ιδίων χαρακτηριστικών θερμοστάτη (επαφές / θερμοκρασίες ) ..
Τα μόνα "σκεπτικά" που μου έρχονται για αυτήν την διαφορά είναι στο ότι άλλοι θερμοστάτες έχουν μακρύ πούρο και άλλοι κοντό ..
Μπορεί το μακρύ/κοντό να το βάζουν ανάλογα την ιδιομορφία του χώρου και της απόστασης από τον θερμοστάτη έως το σημείο ελέγχου της θερμοκρασίας .
Αλλά μπορεί αυτό το μήκος του πούρου να επηρεάζει σε αυτό που λέμε διαφορικό (Different) δηλαδή . στην ζητούμενη θερμοκρασία που θέλουμε να επιτύχουμε με το ποια διαφορά θα ξεκινάει / σταματάει και με ποια απόκλιση ... π.χ. για διαφορά 2 βαθμών πάνω/κάτω ή 4 βαθμών πάνω/κάτω από την "κεντρική στάνταρ θερμοκρασία " που θέλουμε να ελέγχουμε.

Τώρα λέμε αν πειραματιστούμε να βάλουμε ιδίων χαρακτηριστικών θερμοστάτη με ποιο μακρύ πούρο (κουλουριάζοντας το περισσευούμενο κομμάτι ) . Ίσως να συντομεύσει π.χ. η προρυθμισμένη από το εργοστάσιο διαφορά (Diff) . Που αν για τον συγκεκριμένο θερμοστάτη με μακρύ πούρο ήταν π.χ. 4 βαθμοί . θα συντομεύσουν οι χρόνοι (απόκλισης) της διαφοράς σε 2 κτλ

Αν στην πράξη και στην λειτουργία δούμε πολύ σύντομους χρόνους και διαφοράς θερμοκρασίας ... ίσως να διορθώνεται αφήνοντας περισσότερο μήκος πούρου στο σημείο εντός της περιοχής "αέρα" . Όλα αυτά υποθετικά βέβαια . Και δεν νομίζω να είναι κάτι ιδιαίτερα σοβαρό εκτός ίσως του ότι με τους σύντομους χρόνους (απόκλισης θερμοκρασίας) . Ταλαιπωρείται το ψυγείο συχνότερα στις παύσεις / εκκινήσεις του .

tex439
13-04-13, 19:52
Δεν το έχω ψάξει τέτοιου είδους (λεπτό θέμα ) για περίπτωση στο αν είναι στον "αέρα" ή στην "πλάκα" .. εφόσον έχουμε θεωρητικά ιδίων χαρακτηριστικών θερμοστάτη (επαφές / θερμοκρασίες ) ..
Τα μόνα "σκεπτικά" που μου έρχονται για αυτήν την διαφορά είναι στο ότι άλλοι θερμοστάτες έχουν μακρύ πούρο και άλλοι κοντό ..
Μπορεί το μακρύ/κοντό να το βάζουν ανάλογα την ιδιομορφία του χώρου και της απόστασης από τον θερμοστάτη έως το σημείο ελέγχου της θερμοκρασίας .
Αλλά μπορεί αυτό το μήκος του πούρου να επηρεάζει σε αυτό που λέμε διαφορικό (Different) δηλαδή . στην ζητούμενη θερμοκρασία που θέλουμε να επιτύχουμε με το ποια διαφορά θα ξεκινάει / σταματάει και με ποια απόκλιση ... π.χ. για διαφορά 2 βαθμών πάνω/κάτω ή 4 βαθμών πάνω/κάτω από την "κεντρική στάνταρ θερμοκρασία " που θέλουμε να ελέγχουμε.

Τώρα λέμε αν πειραματιστούμε να βάλουμε ιδίων χαρακτηριστικών θερμοστάτη με ποιο μακρύ πούρο (κουλουριάζοντας το περισσευούμενο κομμάτι ) . Ίσως να συντομεύσει π.χ. η προρυθμισμένη από το εργοστάσιο διαφορά (Diff) . Που αν για τον συγκεκριμένο θερμοστάτη με μακρύ πούρο ήταν π.χ. 4 βαθμοί . θα συντομεύσουν οι χρόνοι (απόκλισης) της διαφοράς σε 2 κτλ

Αν στην πράξη και στην λειτουργία δούμε πολύ σύντομους χρόνους και διαφοράς θερμοκρασίας ... ίσως να διορθώνεται αφήνοντας περισσότερο μήκος πούρου στο σημείο εντός της περιοχής "αέρα" . Όλα αυτά υποθετικά βέβαια . Και δεν νομίζω να είναι κάτι ιδιαίτερα σοβαρό εκτός ίσως του ότι με τους σύντομους χρόνους (απόκλισης θερμοκρασίας) . Ταλαιπωρείται το ψυγείο συχνότερα στις παύσεις / εκκινήσεις του .

Ναι έτσι ακριβώς ειναι όπως τα λες φιλε. Εχω βάλει τώρα ενα αλλο θερμοστάτη μέχρι να βρω τον δικο του ο οποίος είναι με μακρύ πουρο και όντως, έχει παρα πολύ differential. Οι θερμοκρασιες που μου ανεβάζει αυτός που εχω βαλει τώρα στην κατάψυξη πάει μεχρι -14 και στην συντηρηση μεχρι +5.4 αλλά για να ξανά ξεκινήσει το μοτέρ πρέπει να πέσει η θερμοκρασία του καταψυχτη παρα πολύ μεχρι -2 και μετά να ξανά ξεκινήσει.

Απο Αυτούς τους θερμοστατες που εχω τωρα στη διαθεση μου ποιο θα προτείνατε δοκιμάσω?

Κ50-p1110
K50-p1127
K50-p1127/005
K59-A1102 DVT9

???

konman
13-04-13, 23:11
Ναι έτσι ακριβώς ειναι όπως τα λες φιλε. Εχω βάλει τώρα ενα αλλο θερμοστάτη μέχρι να βρω τον δικο του ο οποίος είναι με μακρύ πουρο και όντως, έχει παρα πολύ differential. Οι θερμοκρασιες που μου ανεβάζει αυτός που εχω βαλει τώρα στην κατάψυξη πάει μεχρι -14 και στην συντηρηση μεχρι +5.4 αλλά για να ξανά ξεκινήσει το μοτέρ πρέπει να πέσει η θερμοκρασία του καταψυχτη παρα πολύ μεχρι -2 και μετά να ξανά ξεκινήσει.

Απο Αυτούς τους θερμοστατες που εχω τωρα στη διαθεση μου ποιο θα προτείνατε δοκιμάσω?

Κ50-p1110
K50-p1127
K50-p1127/005
K59-A1102 DVT9

???

Νομιζω οτι ο Κ50-p1110 θα κανει δουλεια,
το παραπανω πουρο τυλιξε το μεσα στη κατάψυξη.

Αυτος ειναι για συντηρηση K59-A1102 DVT9.

tex439
13-04-13, 23:25
Νομιζω οτι ο Κ50-p1110 θα κανει δουλεια,
το παραπανω πουρο τυλιξε το μεσα στη κατάψυξη.

Αυτόςειναι για συντήρηση K59-A1102 DVT9.

Δεν μπορώ να το περασω μέσα στην κατάψυξη επειδή ο τόπος του είναι από κάτω στην συντήρηση και το πουρο μένει μέσα στο κουτί του θερμοστάτη. Να τον βάλω και αυτόν να μετράει τον αέρα που εισέρχεται στην συντήρηση (τον p1110) ??

tex439
06-05-13, 18:27
Ρε παιδιά τα φώτα σας σας παρακαλώ γιατί θα με τρελάνει αυτο το ψυγείο.
Τελικα βρικα τον ίδιο θερμοστάτη και τον πέρασα μέσα στο καταψυχτη αλλα πάλι το ψυγείο δουλεύει συνέχεια χωρίς να σταματά με αποτέλεσμα να κάνει πάγο και να κλείνει η τρύπα που φεύγει το νεραποραν κακάνει defrost.
Τελικα εγω δεν κατάλαβα, ποιο στοιχειο πρέπει να διακόπτη την λειτουργία του ? Ο θερμοστάτης ή ο αισθητήρα ς χιονιού?
Τον θερμοστάτη τον ειχα για 4 μέρες στο 3 και σιγα σιγα το γυρνουσα να παει μεχρι το 0 αλλά και παλι δεν σταματούσε το ψυγείο. Σταματα μόνο οταν παει στο τέρμα off.
Βοηθήστε με σας παρακαλώ.

konman
07-05-13, 21:22
Ο παγος ειναι σαν χιονι ή ειναι συμπαγες.

tex439
08-05-13, 08:03
Ο πάγος δημιουργείτε μονο στο σημειο οπου φεύγει το νερο απο το λιώσιμο του πάγου. Πάνω στον ατμοποιητη ειναι καθαρό δεν αφήνει πάγο. Ειναι σαν χνουδι μόνο.

Κυριακίδης
08-05-13, 11:02
Δεδομένου από τις προδιαγραφές του θερμοστάτη Min -23 Max -30 . Αν έχεις θερμόμετρο ψηφιακό (εσωτ - εξωτερικού χώρου) . Βάλε τον αισθητήρα αν γίνετε μέσα και δίπλα στο (κύμα αέρα) του κλασσικού θερμοστάτη . Το καντράν από έξω του ψηφιακού για να παρακολουθήσεις αν οι θερμοκρασίες αγγίζουν τα όρια που πρέπει. Τον κλασσικό θερμοστάτη βάλε τον στην επιλογή 1 .

tex439
08-05-13, 11:41
Εντάξει θα το δοκιμάσω και αυτό. Ο αισθητήρας του θερμοστάτη που πρέπει να είναι κανονικά. Εγω το εχω βάλει κοντά στο ανεμιστηρακη απο την μεσα μερια εκεί που τραβάει αέρα για να τον βγάλει εξω προς την συντήρηση.

Κυριακίδης
08-05-13, 11:58
Εκεί που ήταν ο προηγούμενος (εννοείται πως ότι βγάζουμε το τσεκάρουμε να το βάλουμε ομοίως και πάλι) . Εκτός και έχεις κάποια φωτογραφία να προσθέσεις για να δούμε λεπτομέρειες .
Αλλά πάνω από όλα τσεκάρισε για απόδοση ψύξης (όπως αναφέραμε παραπάνω) γιατί δεν αποκλείεται κιόλας να έχει μειωμένη ψύξη.
Μην ανοίξεις την πόρτα καθόλου για όσες ώρες δουλέψει ... παρά μόνο να παρατηρείς το κανράν του ψηφιακού θερμόμετρου ... να μάθουμε επιτέλους τι απόδοση έχει
Αν έχει κάτω από -20 - 23 (και λόγω προδιαγραφών θερμοστάτη δεν πρόκειται να κόψει)

konman
08-05-13, 16:06
Ο πάγος δημιουργείτε μονο στο σημειο οπου φεύγει το νερο απο το λιώσιμο του πάγου. Πάνω στον ατμοποιητη ειναι καθαρό δεν αφήνει πάγο. Ειναι σαν χνουδι μόνο.


Δες ποια πορτα δεν κλεινει σωστα ή αν καποιο λαστιχο ειναι πολυ χαλασμενο.

tex439
08-05-13, 22:33
Έχω βάλει το θερμόμετρο μέσα στον καταψυκτη στην έξοδο του αέρα και η θερμοκρασία που ειχε ήταν -10. Θα το αφήσω όλο το βράδυ να δώ πόσο τα κατέβει ακομη. Ισος δεν πιάνει τους -23 γιαυτο και δεν κόβει. Άρα τι μπορεί να φταίει αν δεν κατεβάζει θερμοκρασία?

Οι πόρτες μια χαρα κλείνουν , ο πάγος που δημιουργείτε είναι στην τρύπα όπου φεύγει το νερό απο τον ατμοποιητη. Δηλ είναι κατω απο το καπάκι που σκεπάζει το ανεμιστηρακι και τον ατμοποιητη.

Κυριακίδης
08-05-13, 23:07
Μήπως λέω ... εκείνη η τρύπα που φεύγουν τα νερά .. (επειδή έτυχε πριν τις γιορτές παρόμοια περίπτωση) .. καταλήγουν σε ένα καπάκι πάνω από το μοτέρ και πίσω ... όμως αυτό το σωληνάκι έχει μια ειδική διάταξη για να μην έχει απώλειες ψύξης ... μήπως είναι από εκεί . Άστο μέχρι αύριο και πες μας όπως και να έχει πόσο κατέβασε .

Και κάτι άλλο . εκτός από τον θερμοστάτη που έβαλες / το μοτέρ / το ανεμιστηράκι / και τον διακόπτη για το λαμπάκι ... έχει τίποτα άλλο εκεί επιλήψιμο? απλά για να ξέρουμε.

konman
08-05-13, 23:10
Τραβα μια φωτο πισω στο μοτερ.
Υπαρχει πιθανοτητα να εχει ανεμιστηρα και να μην δουλευει.

tex439
11-05-13, 00:46
Τελικά το max που μπορεί να φτάσει ειναι -13 - -15 και δεν κατεβάζει αλλο την θερμοκρασία. Πίσω στο μοτέρ δεν υπάρχει ανεμιστήρακι..

Κυριακίδης
11-05-13, 01:36
Για μειωμένη απόδοση ψύξης πάει .. τζάμπα ο θερμοστάτης.

Τι εννοείς ακριβώς με τα παρακάτω?

Τελικα βρικα τον ίδιο θερμοστάτη και τον πέρασα μέσα στο καταψυχτη αλλα πάλι το ψυγείο δουλεύει συνέχεια χωρίς να σταματά με αποτέλεσμα να κάνει πάγο και να κλείνει η τρύπα που φεύγει το νεραποραν κακάνει defrost.

και συγκεκριμένα σε αυτό

με αποτέλεσμα να κάνει πάγο και να κλείνει η τρύπα που φεύγει το νεραποραν κακάνει defrost
Μπορούμε να έχουμε μια εικόνα εκείνου του σημείου? που κλείνει η τρύπα? και τι έχει εκεί γύρω?
τελευταία υπόθεση είναι αν το Defrost δεν λειτουργεί όπως πρέπει και φράζει νωρίς την τρύπα .

tex439
11-05-13, 08:09
Για την μειωμένη απόδοση τη ευθύνεται?

Η τρύπα ειναι στην δεξιά μεριά του καταψύκτη και πάνω απο την τρύπα είναι η αντίσταση. Θα βγάλω φώτο μόλις το ξανα ανοίξω. Ο χρονοδιακοπτης δουλεύει κανονικά. Απλα εγω υπολογίζω ότι το νερό πού φεύγει απο την απόψυξη δεν φεύγει αμέσως για κάποιο λόγο και πήζει εκεί. Το λάστιχο απο πίσω είναι καθαρό και εχω ρίξει εγώ νερό μέσα και φεύγει αμεσος.

Κυριακίδης
11-05-13, 09:11
Φίλε Αντρέα για μειωμένη ψύξη μάλλον πρόκειται (είτε σου βουλώνει την τρύπα στην αποχέτευση είτε όχι ) και συμπεριλαμβανομένου ότι δήλωσες να πιάνει "χνούδι " και όχι την ισχυρή ψύξη που πρέπει να έχει (κρύσταλλο) . Νομίζω πρέπει να φέρεις τεχνικό να σου το συμπληρώσει υγρά.

tex439
11-05-13, 11:37
Μάλλον πάμε γισ φρεον ε? Εντάξει φίλε σε ευχαριστώ πολύ πάντως για την βοήθεια σου. Μήπως γνωρίζεις περίπου πόση πίεση πρέπει να έχει?

Κυριακίδης
11-05-13, 15:31
Δεν υπάρχει στάνταρ στις πιέσεις από ψυγείο σε ψυγείο . Το σωστό είναι 1) να γίνει εξέταση πιθανής διαρροής 2) να συμβουλευτείς τον πίνακα του μοντέλου για τα γραμμάρια φρεον που παίρνει και το είδος.