PDA

Επιστροφή στο Forum : PITSOS KCL 3600S/04. Ποιό είναι ακριβώς;



Markon
11-04-13, 14:51
Καλησπέρα σε όλους.

Παζαρεύω τον παραπάνω μεταχειρισμένο ψυγειοκαταξύκτη αλλά επειδή βρίσκεται στην επαρχία δεν τον έχω δει από κοντά ακόμα για να κρίνω τα χαρακτηριστικά του.
Από ένα ψάξιμο στο net δεν κατάφερα τίποτα και στην εταιρεία που πήρα τηλέφωνο δεν ξέρουν να μου πουν γιατί είναι μοντέλο πάνω από 10 χρόνια και τα αρχεία τους δεν φτάνουν τόσο πίσω. Δεν επέμενα βέβαια για να μιλήσω με κάποιον τεχνικό.
Αν ξέρει κάποιος θα με ενδιέφερε να μάθω τα βασικά:
είναι no frost?
έχει ένα ή δύο κυκλώματα ψύξης (χλωμό το δεύτερο, αλλά λέμε τώρα...)
έχει έναν ή δυο ανεμιστήρες;
ποιά θα θεωρούσατε καλή τιμή για το συγκεκριμένο, σαν μεταχειρισμένο; Μέχρι τώρα δεν έχει βγάλει κάποια βλάβη.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

konman
11-04-13, 17:21
Το e-nr το σωστο ειναι p1KCL3600s/04

Το ψυγειο ειναι no frost με ενα ανεμιστηρα.

Δες μην εχει σπασει η πορτα της συντηρησης
στο σημειο του μεντεσε.
35859

Για τιμη δεν μπορει να ξερει καποιος που δεν εχει δει το ψυγειο.

Markon
11-04-13, 19:21
Μάνο σε ευχαριστώ για την απάντηση. Μου λένε πως το ψυγείο επειδή βρίσκεται σε εξοχικό δεν δούλευε συνεχώς, οπότε η πραγματική του ηλικία είναι μικρότερη από την ημερολογιακη. Φαντάζομαι όμως πως ένα λάστιχο κατάψυξης καλό θα ήταν να μπει. Για την πόρτα που λες θα το κοιτάξω. Σε περίπτωση που έχει σπάσει εκεί που λες, σηκώνει επισκευή ή πάμε για καινούργια πόρτα; ( εννοείται πως μαλλον τοτε δεν το συζητάμε).

Κυριακίδης
11-04-13, 21:09
Γρηγόρη καλωσόρισες .. είναι πολύ γνωστός σου αυτός που θέλει να στο πουλήσει?
1) Καλό είναι να κάνεις μια προ συνεννόηση μαζί του για το ποια τιμή στο δίνει οριστικά. (για μένα σε καμιά περίπτωση πάνω από 250 - 300ευρώ).

2) Αφού σου πει την στάνταρ τιμή που σου το δίνει . θα τον πληρώσεις (με συμφωνία) αφού σου επιτρέψει να το δοκιμάσεις για τουλάχιστον ένα μήνα για να δεις και ο ίδιος πως πάει. Εννοείται η μεταφορά στο σπίτι σου θα είναι με δικά σου έξοδα και ευθύνη. (και τυχόν επιστροφή σε περίπτωση που δεν θα μείνεις ευχαριστημένος) ..Και όταν θα είσαι απόλυτα ευχαριστημένος με την απόδοση του . τότε τον πληρώνεις

3) Ο οπτικός έλεγχος δεν είναι ο σημαντικότερος (εντάξει εννοείται θα εξετάσεις αν έχει σπασίματα /σκουριές/ κομμένα λάστιχα κτλ)
που αυτά είναι δευτερεύουσας σημασίας.

4) Ο έλεγχος στην πράξη (της απόδοσης ψύξης ) και μετά από μεγάλο χρόνο . και μόνο θα είναι μια κάποια εγγύηση για σένα.
π.χ. μπορεί όταν πας εκεί να το δεις , να έχει ψύξη καλή στην παρούσα φάση ... αλλά αργότερα να έχει προβλήματα με βουλώματα και ιστορίες ή να μην αποδίδει όταν θα έχεις πολύ ζεστές ημέρες. Στην κυριολεξία κρέμεσαι από ένα λεπτό σχοινί .. ειδικά όταν αυτός που στο πουλάει είναι άγνωστος .

5) Όλες οι "υποσχέσεις" στα περί ... "δεν δούλεψε καθόλου".... "επειδή είναι σε εξοχικό" ... "δεν δούλευε συνεχώς" . Είναι άλλα λόγια για να αγαπιόμαστε ... μέχρι να μείνεις με την έκπληξη.

konman
11-04-13, 22:08
Μου λένε πως το ψυγείο επειδή βρίσκεται σε εξοχικό δεν δούλευε συνεχώς, οπότε η πραγματική του ηλικία είναι μικρότερη από την ημερολογιακη.

Πολλες φορες τα ψυγεια χαλανε πιο γρηγορα οταν δεν δουλευουν.


(για μένα σε καμιά περίπτωση πάνω από 250 - 300ευρώ).

Με 250€ περνει καινουργιο ψυγειο, 100 - 150€ το πολυ.

Markon
11-04-13, 22:19
Μανο και Πέτρο σας ευχαριστώ και τους δυο.
Δεν είναι από αγγελία, είναι γνωστός. Πιστεύω θα τα καταφέρω για αυτό που λέει ο Πέτρος, σχετικά με το test drive δηλαδή. Πιστεύετε πως χρειάζεται ένας μήνας; Καμία βδομάδα, δέκα μέρες δεν είναι αρκετές να δείξουν; Τώρα για τα λεφτά, πιστεύω με €150-200 να τα βρούμε.
Τώρα που θα πάω να το δω είναι σε λειτουργία, οπότε μια πρώτη εικόνα θα την έχω. Εχετε να μου προτείνετε κάτι να προσέξω ειδικά;

Κυριακίδης
11-04-13, 22:37
Τώρα για τα λεφτά, πιστεύω με €150-200 να τα βρούμε.
Δώσε μου το τηλέφωνο του γνωστού σου ... να στο "κλέψω" δίνοντας του προσφορά στα 201 ευρώ ...:001_tt2:

Αν είναι γνωστός σου ... νομίζω ότι αρκεί να βασιστείς στον λόγο του .. γιατί το (Κάτι να προσέξω ειδικά) είναι λίγο παρατραβηγμένο δεν νομίζετε? Άντε το πολύ δες αν είναι σε καλή κατάσταση "οπτικά" .... αλλά "λειτουργικά " θα ήταν παρατραβηγμένο.

Markon
12-04-13, 10:15
Δώσε μου το τηλέφωνο του γνωστού σου ... να στο "κλέψω" δίνοντας του προσφορά στα 201 ευρώ ...:001_tt2:

χα χα, καλό.
Αυτό θα κάνω παιδιά, σας ευχαριστώ.
Πάντως έχει πλάκα να μιλάω με ένα φίλο από τον Έβρο και έναν από το Ηράκλειο. Τί σου κάνει η τεχνολογία...
Που να το φανταζόταν η γιαγιά μου που κάποτε καμάρωνε επειδή ήταν η πρώτη στο χωριό που είχε ψυγείο με πάγο. Τα θυμάστε καθόλου;
Κάτι ξύλινα ντουλάπια που έπαιρναν μέσα μια παγοκολόνα και μπροστά είχαν και βρυσάκι για να πίνεις το κρυο νερό όπως έλιωνε...
No frost και κλάση Α+++++.

makismarkos
29-07-14, 11:18
Και πού έβρισκαν την παγοκολώνα για τα ξύλινα ντουλάπια καλοκαιριάτικα;
Από σπήλαιο; :biggrin:

Μεγάλη υπόθεση η τεχνολογία.
Mike, ξυλινα κουφωματα (http://www.drdom.gr/el/%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%86%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%C E%B1/%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B3%CF%81%C E%B1%CF%86%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%86%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%C F%89%CE%BD/item/106-wooden-tech-specs)