PDA

Επιστροφή στο Forum : ΨΥΓΕΙΟ PITSOS



MEN1979
05-04-13, 07:07
Καλημέρα,,έχω ένα ψυγέιο PITSOS P1KCL4001D το οποίο το βάζω στην πρίζα και δουλευει κανονικά...το πρόβλημα είναι ότι στην κατάψυξη η θερμοκρασία φτάνει μονο μέχρι τους -6,-7 βαθμούς.Τα ανεμιστηράκια δουλεύουν και τα δύο(συντήρηση-καταψυξη).Στην πλακέτα οι ενδείξεις της συντήρησης λειτουργούν κανονικά ενω της κατάψυξης λαμπάκι δεν ανάβει,άρα δεν μπορώ να ρυθμίσω τους βαθμούς.Στις ενδείξεις γράφει απο -16 έως -22,και δεν φτάνει ούτε -16.Φταίει η πλακέτα ή μπορεί να είναι τίποτε άλλο?

konman
05-04-13, 08:48
Το μοτερ λειτουργει συνεχεια????

MEN1979
05-04-13, 09:25
οχι..δουλευει και οταν η συντηρηση φτασει στους βαθμους που εχω βαλει κοβει.οταν ανοιγω τις πορτες και τις κλεινω δουλευουν τα ανεμιστηρακια κανονικα.στην καταψυξη πιανει παγο μονο εκει που ειναι η `αντισταση`αλλα δεν παει πανω απο -7.

konman
05-04-13, 09:36
Το στοιχειο εχει ολο παγο ή το μισο?
(μεσα στην καταψυξη)

MEN1979
05-04-13, 10:28
το στοιχείο είχε όλο πάγο αλλά όχι πολύ...τώρα το έχω βγάλει από την πρίζα,υπάρχει κανένας θερμοστάτης για την κατάψυξη?μήπως έχει χαλάσει?
Θα το βάλω πάλι σε λίγο να σου πω με σιγουριά για τον πάγο.

MEN1979
05-04-13, 14:48
το έβαλα στην πρίζα στις 12 και ειναι κοντα 3.το στοιχείο εχει πάγο μόνο στην επάνω σειρά.

chrisrigas
05-04-13, 19:04
πιθανοτατα να θελει συμπληρωμα υγρων
αλλα για να το δεις θα πρεπει να βαλεις μανομετρα

MEN1979
06-04-13, 00:17
καθάρισα τα λάστιχα στις πόρτες για τυχον απώλειες,το άφησα να δουλέψει ολο το απόγευμα και τώρα το μετρησα.Συντήρηση 4.5 βαθμούς στο σούπερ και κατάψυξη -7 βαθμούς.το στοιχείο στην κατάψυξη ηταν παγωμένο μονο στην επάνω του μεριά....

Κυριακίδης
06-04-13, 00:28
Στην πλακέτα οι ενδείξεις της συντήρησης λειτουργούν κανονικά ενω της κατάψυξης λαμπάκι δεν ανάβει,άρα δεν μπορώ να ρυθμίσω τους βαθμούς.
Δηλαδή? τι λένε οι ενδείξεις της συντήρησης ? Αν έχει -6 ... -7 η παρούσα κατάψυξη . Πόσο δείχνει (στον ίδιο χρόνο)* η συντήρηση? τι ένδειξη είναι? με λαμπάκια? με τι μετράς την πραγματική θερμοκρασία εντός του θαλάμου και των 2 Κατάψυξη/συντήρηση με θερμόμετρο?

* στον ίδιο χρόνο εννοούμε ότι εκείνην την ώρα που έχεις μετρήσει την κατάψυξη ότι βγάζει τόσο .... πόσο αντίστοιχα στον ίδιο χρόνο βγάζει συντήρηση?
Και αυτό το λέω γιατί δεν στέκει να έχεις καλή συντήρηση και όχι κατάψυξη ... και όταν επίσης λέει ότι οχι..δουλευει και οταν η συντηρηση φτασει στους βαθμους που εχω βαλει κοβει
Κάτι δεν πάει καλά ... έπειτα και αυτό? ενω της κατάψυξης λαμπάκι δεν ανάβει,άρα δεν μπορώ να ρυθμίσω τους βαθμούς. δεν γνωρίζω τι περιλαμβάνει αυτό το μοντέλο ... βρε μπας και είναι με 2 κομπρεσέρ ανεξάρτητα?

MEN1979
06-04-13, 08:09
Όχι ειναι με ενα μοτερ..Έβαλα τη συντήρηση στους 2 βαθμούς(εχει 2,4,6,8 κ super),στην κατάψυξη (έχει -16,-18,-20,-22 max,alarm και super)δεν ανάβει κάποιο λαμπάκι να δω σε τι βαθμούς είναι,το άφησα χτες σχεδόν ολη μέρα,το βράδυ πήγα και μέτρησα με θερμόμετρο ηλεκτρονικό ακρίβειας 0,1 βαθμό.Έδειχνε συντήρηση 4,5 βαθμούς και την ιδια στιγμή στην κατάψυξη -7 βαθμούς.κοίταξα το στοιχείο πίσω από την πλάτη της κατάψυξης και ο παγος στο στοιχείο δεν ήταν ούτε μέχρι τη μέση...Τελικά στη συντήρηση φτανει μέχρι 4,5 βαθμους(ειτε το βάλω εγω στους 4 ή στους 2 ή στο super ) και μετα το μοτερ σταματάει.Όταν ανοίγω και κλείνω πόρτες τα ανεμιστηράκια λειτουργούν κανονκά μεχρι η θερμοκρασία να ξαναπάει στις παραπάνω τιμές (4.5 και -7)και μετά σταματούν.Αν χρειαστεί ξεκινάει παλι το μοτέρ.Έβαλα και φώτο να δεις..35837 35838 35836

Κυριακίδης
06-04-13, 09:37
Οκ τότε συμφωνώ με μήνυμα #7 για πιθανότερο (έχασε υγρά). Το λαμπάκι στην κατάψυξη ίσως ανάβει από κατασκευής όταν τουλάχιστον πιάσει τους -16 . Η συντήρηση (+4,5 φτάνει γιατί ότι μπορεί να "κλέψει" από την κατάψυξη το κλέβει) . Από εκεί και πέρα λόγω μειωμένης απόδοσης της κατάψυξης δεν μπορεί η ίδια να ξεπεράσει τους -7 .
Με παραξένεψε λίγο που σταματάει το μοτέρ ενώ η κατάψυξη δεν είναι ακόμη (ΟΚ) αλλά και ότι λογικά το Αλαρμ θα έπρεπε να ηχήσει.

Σκέφτομαι ότι ίσως εξ αρχής είχες βούλωμα στο στοιχείο κατάψυξης (πάγους από κάποια προηγούμενη π.χ. δυσλειτουργία βλάβη στην αντίσταση απόψυξης ) και δεν άφησες μεγάλο χρονικό περιθώριο 2 - 3 μέρες τουλάχιστον ώστε να καθαρίσει αυτό πλήρως. Οπότε βιαστικά βιαστικά όταν το ξαναβάζεις , και πάλι σε σύντομο χρονικό διάστημα σου ξανακάνει τα ίδια. (επειδή έχει μισούς πάγους και πάλι μέσα)
Προτείνω για δοκιμή να το ξεπαγώσεις με ανοικτές πόρτες καλά . Να το ξαναβάλεις να δουλέψει για 3 - 4 ώρες με κλειστές πόρτες (που δεν θα τις ανοίξεις σε καμιά περίπτωση) και να δεις αν αυτήν την φορά θα έχεις περισσότερη κατάψυξη και από τους - 6 .. -7 που είχες πριν. Για να βρεθεί αν αυτήν την φορά έστω για τις 3-4 ώρες που θα δουλέψει ξεπέρασε τους -16 κτλ για να συμπεράνουμε ότι δεν λείπουν υγρά από το ψυγείο .. οπότε θα μπορούμε να υποψιαστούμε κάποια άλλη δυσλειτουργία π.χ. αντίσταση απόψυξης.

Σημείωση .. Το μοντέλο δεν γνωρίζω τι έχει επάνω του ... οπότε τα παραπάνω μπορεί να είναι και αβάσιμα.

Τα συνημμένα σου δεν εμφανίζονται ...

MEN1979
06-04-13, 10:36
Βασικά το είχα εκτός λειτουργίας 2 μήνες,απλά δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ τότε...Θα το βγάλω απο την πρίζα με ανοιχτές πόρτες.οταν ξεπαγώσει καλά θα κάνω οτι μου λες και θα σου πω.Οσο για τα συνημμένα δεν ξέρω γιατί δεν εμφανίζονται,εγώ τα πατάω και ανοίγουν κανονικά..πρέπει να κάνω κάτι άλλο εγώ?
35839 35840 35841

Κυριακίδης
06-04-13, 10:51
Βασικά το είχα εκτός λειτουργίας 2 μήνες, Εντάξει τότε μην το ξαναδοκιμάζεις τα ίδια θα σου κάνει. Μάλλον και πάλι υπερισχύει το #7 . Αλλά τέτοιους ελέγχους δεν είναι εύκολο να τους κάνεις . θα χρειαστείς τεχνικό.
1) Για την απόδοση ψύξης
2) Για την περίοδο της παύσης του μοτέρ ... στο τι γίνεται με την αντίσταση απόψυξης


Οσο για τα συνημμένα δεν ξέρω γιατί δεν εμφανίζονται,εγώ τα πατάω και ανοίγουν κανονικά.
Να έχεις προετοιμασμένη την φωτό στο υπολογιστή σου σε μορφή .Jpg .
Θα πας (όπως γράφεις το μήνυμα σου έχει επάνω κάποια εικονίδια ) ... θα επιλέξεις το πρό - προτελευταίο κουμπί (Insert Image) ... (from Compiuter ) .. βρίσκεις την Φωτό .. (άνοιγμα πρώτα) και μετά Upload

MEN1979
07-04-13, 09:54
Βασικά είχα φωνάξει τεχνικό και μου είχε πει ότι χρειάζεται πλακέτα και θερμικό ή θερμοστάτη δεν θυμάμαι και θα στοίχιζε 250 ευρώ η επισκεύη.Δεν μου ανέφερε για συμπλήρωμα φρεον και ελεγχο διαρροής.Δεν συμφέρει να δώσω τόσα για το συγκεκριμένο.Αν θα μπορούσα να κάνω κατι με λιγότερο κόστος θα το προσπαθούσα.
Με τα συνημμένα αυτη τη διαδικασία κανω .Δεν ξέρω γιάτι δεν τις βλέπετε
3584335844

Κυριακίδης
07-04-13, 10:53
Εντάξει φαίνονται τώρα οι φωτογραφίες .. να τις βάζεις σε .Jpg
Αν ο τεχνικός σου είπε ότι είναι Οκ από υγρά είναι καλό σημάδι.
από θερμικό μπορεί
Από πλακέτα επίσης
Από θερμοστάτη .. αμφίβολο το βλέπω όταν αναφέρθηκε ότι σταματάει το μοτέρ.
Τράβα χριστιανέ μου καμιά 200αρια φωτογραφίες (μέσα / έξω πλάτη κατάψυξης / συντήρησης ) (κοντινές/μακρινές) + (τίποτα ταμπελίτσες με στοιχεία ) κτλ
Από το ταβάνι στο πίσω μέρος πρέπει να έχει κάτι βίδες .. βγαίνει συρταρωτά το ταβάνι για να δεις οπτικά τις πλακέτες (πάνω κάτω) αν έχουν τίποτα εμφανή σημάδια με πρόβλημα ...
Θα σου πληρώσουμε το "φίλμ " ή τον φωτογράφο

diarh
07-04-13, 11:38
Μου ετυχε!!!!διαρροη στην περιμετρικη της πορτας.Ακυρωσετη και θα εισαι οκ.Παντα θα υπαρχει το προβλημα μην και βγουν οι παγοι εξω αλλα ειναι βεβιασμενης οποτε μαλλον δεν εχεις θεμα.Το εκανα και το εσωσα. Αν επισης δεν το θελεις στειλτο μου.!!!!!

MEN1979
07-04-13, 11:46
Δημήτρη τι εννοείς περιμετρική της πόρτας και που ειναι αυτή?πως ακυρώνεται?
Πέτρο θα τραβήξω και θα τις βάλω να δεις.

konman
07-04-13, 12:26
Το ψυγειο σου εχει δυο ανεμιστηρες ενα στην καταψυξη και ενα στην συντηρηση.
Δες αν δουλευει της καταψυξης.


Βασικά είχα φωνάξει τεχνικό και μου είχε πει ότι χρειάζεται πλακέτα και
θερμικό ή θερμοστάτη δεν θυμάμαι και θα στοίχιζε 250 ευρώ η επισκεύη.

Σε προηγουμενη απαντηση εγραψες οτι το μοτερ δουλευει
μεχρι να παει η συντηρηση στους βαθμους που εχεις επιλεξει,
αρα δεν εχει προβλημα η πλακετα ή το θερμικο.

konman
07-04-13, 12:29
Μου ετυχε!!!!διαρροη στην περιμετρικη της πορτας.Ακυρωσετη και θα εισαι οκ.Παντα θα υπαρχει το προβλημα μην και βγουν οι παγοι εξω αλλα ειναι βεβιασμενης οποτε μαλλον δεν εχεις θεμα.Το εκανα και το εσωσα. Αν επισης δεν το θελεις στειλτο μου.!!!!!


Αν ακυρωσεις τα περιμετρικα κανει υγρασια εκει που παταει
το λαστιχο της πορτας.

MEN1979
07-04-13, 12:41
Μάνο ο ανεμιστήρας δουλεύει.οταν ανοιγω την πόρτα τον βλέπω που σταματάει να γυρίζει.Η πλάκέτα,οπως βλέπεις στην φωτο,δείχνει ενδειξη μόνο στη συντήρηση ,στην καταψυξη δεν ανάβει κάποιο λαμπάκι.Τα περιμετρικά που βρίσκονται..?

konman
07-04-13, 13:04
Εχεις μαγνητη, αν εχεις βαλε τον στη πανω μερια εκει που παταει
το λαστιχω της καταψυξης σε μια προεξοχη,
θα δουλευει ο ανεμιστηρας με ανοιχτη πορτα.

MEN1979
07-04-13, 15:49
To έκανα και ο ανεμιστήρας λειτουργεί κανονικά.

konman
07-04-13, 16:06
Τοτε το πιο πιθανο ειναι να εχει χασει φρεον ή να εχει προβλημα το μοτερ.
Απευθυνσου σε καποιον σωστο τεχνικο.

MEN1979
28-04-13, 20:34
Άλλαξα τελικά την πλακέτα και εδώ και μια εβδομάδα δουλεύει κανονικά...

diarh
03-05-13, 13:44
Οκ.αν και καπως μυστηριο ολα καλα!!