PDA

Επιστροφή στο Forum : [Pitsos] Αναζήτηση επιλογέα προγραμμάτων για πλυντήριο PITSOS



theopas38-gr
02-04-13, 17:58
Έχω ένα πλυντήριο PITSOS Vario Inox 2610 και ο επιλογέας προγραμμάτων μπλοκάρει σε 3-4 "δοντάκια" με αποτέλεσμα για να συνεχιστεί η λειτουργία του να χρειάζεται να το γυρίζεις με το χέρι. Από το service μου είπαν ότι το συγκεκριμένο μοντέλο δεν υποστηρίζεται πλέον και δεν υπάρχει στην αγορά καινούργιος επιλογέας προγραμμάτων. Άρα θα πρέπει ή να βρεθεί κάποιος επιλογέας προγραμμάτων από παλιό πλυντήριο ή κάποιος συμβατός ή να γίνει κάποια πατέντα. Δεδομένου ότι παρόλο που αντικατέστησα το συγκεκριμένο πλυντήριο με κάποιο καινούργιο εξίσου εύκολο στην χρήση (μάρκας UNITED) που αγόρασα απο γνωστό Σουπερ Μαρκετ η γιαγιά που το χρησιμοποιεί επιμένει και θέλει το παλιό της πλυντήριο!!! Τι μπορώ να κάνω;

Τα στοιχεία του πλυντηρίου είναι αυτά που φαίνονται στην παρακάτω φωτογραφιά:

35814

Κυριακίδης
02-04-13, 23:08
η γιαγιά που το χρησιμοποιεί επιμένει και θέλει το παλιό της πλυντήριο!!!

Ε δώσε το πίσω για να μην γκρινιάζει και να το χρησιμοποιεί τουλάχιστον για ντουλαπάκι ... μην παραπονιέται κιόλας που είναι χαλασμένο ..
Μια ερώτηση ... σε ποια περίπου νούμερα του προγράμματος κολλάει? και όταν κολλάει ακούς τίποτα ήχους έστω το παραμικρό? ή τάφος?

konman
02-04-13, 23:21
Ο προγραμματιστης εχει καταργηθει και να υπηρχε
καινουργιος παλι δεν θα το εφτιαχνες.
Οι τιμες που επαιζε ειναι απο 125€ εως 167€.

Κωδικος εταιρειας XXXXXX

νεκταριοος
02-04-13, 23:57
αμα βρει απο καμια μαντρα που μαζευουν τα παλια ισως το σωσει,

Κυριακίδης
03-04-13, 14:52
Τέτοιο είναι το πρόγραμμα που ψάχνεις?
35815
35816

DIATHERM
03-04-13, 15:26
απο e-bay εψαξες τιποτα...?

theopas38-gr
05-04-13, 21:00
Παιδιά σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας και με συγχωρείτε που καθυστέρησα να σας απαντήσω αλλά έπρεπε μια και μου ζητήσατε κάποια επιπλέον στοιχεία για το πλυντήριο να σας τα δώσω. Αυτό σήμαινε επίσκεψη στην αποθήκη όπου φιλοξενείται το παλιό πλυντήριο για επανέλεγχο και φωτογράφιση.


Ε δώσε το πίσω για να μην γκρινιάζει και να το χρησιμοποιεί τουλάχιστον για ντουλαπάκι ... μην παραπονιέται κιόλας που είναι χαλασμένο ..
Μια ερώτηση ... σε ποια περίπου νούμερα του προγράμματος κολλάει? και όταν κολλάει ακούς τίποτα ήχους έστω το παραμικρό? ή τάφος?

Δεν θυμάμαι ακριβώς σε ποια σημεία κολλάει το πρόγραμμα. Νομίζω οτι το πρώτο κόλλημα είναι στα μισά της πρόπλυσης (ισως και πριν αρχισει να ζεσταινει το νερο) και πρέπει χειροκίνητα να το πας στο επόμενο κλικ. Ακολουθούν άλλα δυο σίγουρα στην κυρίως πλύση. Αν μπορεί να βοηθήσει να κάνω μια δοκιμαστική πλύση και να σου πω. Θορύβους πάντως όταν κολλάει δεν κάνει. Η συμβουλή σου για ντουλαπάκια είναι καλή αλλά εγώ δεν ξέρω να μετατρέπω ενα πλυντήριο σε ντουλαπάκι (μην το πείς στην γιαγιά γιατί θα μου το ζητάει!!!).


Ο προγραμματιστης εχει καταργηθει και να υπηρχε
καινουργιος παλι δεν θα το εφτιαχνες.
Οι τιμες που επαιζε ειναι απο 125€ εως 167€.

Κωδικος εταιρειας XXXXXX

Πράγματι και εμένα μου είπαν από την επίσημη αντιπροσωπεία στην Αθήνα ότι ο προγραμματιστής κόστιζε περίπου 120€ αλλά δεν υπάρχει πλέον, γι' αυτό και επέλεξα να αντικαταστήσω το πλυντήριο. Τον κωδικό θα τον δείς στις φωτογραφίες που παραθέτω παρακάτω.


αμα βρει απο καμια μαντρα που μαζευουν τα παλια ισως το σωσει,

Ακριβώς αυτο σκέφτηκα και εγώ. Από την μικρή μου έρευνα κατέληξα σε δύο επιλογές. Ή να βρώ κάποιο μεταχειρισμένο, ή από μάντρα, ή παρατημένο σε κάποιο service από παρόμοιο πλυντήριο με άλλο πρόβλημα, ή σαν δεύτερη λύση να βρώ κάποιον συμβατό επλογέα που να μπορεί έστω να δουλεύει δυό τρία βασικά προγράμματα. Και επειδή δεν μου είναι εύκολο να ρωτήσω σε όλες τις μάντρες σε όλα τα service και σε όλους αυτούς που γνωρίζουν, κοινοποίησα το θέμα μήπως υπάρξει λύση.


Τέτοιο είναι το πρόγραμμα που ψάχνεις?
35815
35816

Δεν νομίζω ότι είναι παρόμοιος με αυτούς ο προγραμματιστής, αν και δεν ξέρω τόσο καλά απο πλυντήρια, ούτε τα συγκεκριμένα μοντέλα. Φωτογράφησα τον δικό μου και τους κωδικούς του μηπως μπορέσεις να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα. Αν χρειαστείς περισσότερες λεπτομέρειες γράψε μου να τον ξεμοντάρω.
358303583135832


απο e-bay εψαξες τιποτα...?

Έψαξα στο ebay με τον συγκεκριμένο κωδικό της Siemens που φαίνεται στην παραπάνω φωτογραφία αλλά δεν βρήκα τίποτα.

Για να δείτε και την αστεία πλευρά του θέματος ανεβάζω και τις φωτογραφίες των πλυντηρίων. Του παλιού PITSOS και του καινούριου UNITED. Θα δείτε οτι στο καινούριο (το οποίο διάλεξα γιατί ήταν το πιό απλό που βρήκα) το μόνο που ζητούσα απο τη γιαγιά ήταν να επιλέγει τα σημεία με τον μαρκαδόρο. (Ένα πρόγραμμα και το start) Όμως εκείνη επέλεξε ...τη σκάφη!!! και το πλυντήριο οι μύγες!!!
3583435833

Όποιος μπορει να βοηθήσει, αν μπορει να βρεθει κατι σε stock ή αν κάποιος ξέρει καμμιά πατέντα, καποιον τροπο να βάλω άλλο προγραμματιστή θα του ήμουν ευγνώμων.

Κυριακίδης
06-04-13, 01:02
Δεν νομίζω ότι είναι παρόμοιος με αυτούς ο προγραμματιστής, αν και δεν ξέρω τόσο καλά απο πλυντήρια, ούτε τα συγκεκριμένα μοντέλα. Φωτογράφησα τον δικό μου και τους κωδικούς του μηπως μπορέσεις να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα.

Όντως δεν είναι ίδιοι οι εγκέφαλοι .. αλλά επειδή πέρασαν και κάποια χρονάκια που ασχολούμουν με αυτά ... (ως γνωστόν παθαίνει αμνησία ο εγκέφαλος) :001_tt2:
Ο δικός μου εγκέφαλος (του πλυντηρίου εννοώ) ήταν στα πρώτα σχεδόν παρόμοια μοντέλα όσο ο Pitsos (αν θυμάμαι καλά ήταν Ελληνική εταιρία) .. αργότερα εξαγοράστηκε από την Bosch - Siemens (πανάθεμα τους Γερμαναράδες μέχρι εδώ βάλανε το χέρι τους ... και ο Έλληνας ακόμα στον καναπέ κάθεται ) .. όπου βελτιώθηκε με τον δικό σου εγκέφαλο .

Όμως ... απορώ γιατί όλοι σας (συμπεριλαμβανομένου και του σέρβις) συμφωνούν 101% ότι σώνει και καλά φταίει ο εγκέφαλος?
Και αν είναι κάτι άλλο? Και πάνε αργότερα τζάμπα το ψάξιμο και η ταλαιπωρία να το βρεις και ξαφνικά ξαναβρεθείς και πάλι στο σημείο μηδέν? :head:

Κανένας "προκαταρκτικός έλεγχος " δεν πρέπει να γίνει?
Δεν μου λες? εκεί στην αποθήκη που το έχεις το πλυντήριο ... έχει τα απαραίτητα? ..όπως νερό για την σύνδεση - αποχέτευση - ρεύμα ?
Για να σου πω τι τεστ θέλω να κάνεις προτού τρέξεις με 1000 για άλλον εγκέφαλο ? Ξέρεις να χειρίζεσαι πολύμετρο?

Θέλω να δοκιμάσεις το εξής (εφόσον το συνδέσεις με το νερό αποχέτευση κτλ)
Να το βάλεις να δουλέψει κανονικά
Να περιμένεις να κολλήσει (που θα κολλήσει)
στο σημείο που θα κολλήσει και δεν κάνει τίποτα μην γυρίσεις το πρόγραμμα μπροστά
Αλλά γύρισε τον θερμοστάτη τέρμα αριστερά (0 βαθμούς) και ενημέρωσε τι έκανε ...

theopas38-gr
06-04-13, 18:29
Πέτρο σε ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σου. Εσύ και αρκετοι ακόμη εδώ μέσα (και στις δύο αδελφές ιστοσελίδες hlektronika και fixit) είσαστε άξιοι συγχαρητηρίων για την ακούραστη και μακροχρόνια παρουσία και προσφορά σας.Η Πίτσος ήταν πράγματι ελληνική εταιρεία. Ιδρύθηκε στην Αθήνα το 1865 και ξεκίνησε να φτιάχνει θερμάστρες πετρελαίου και μικρές οικιακές συσκευές. Το 1959 έφτιαξε νέο εργοστάσιο και άρχισε την παραγωγή ψυγείων. Σύντομα κατασκεύαζε σχεδόν όλες τις οικιακές ηλεκτρικές συσκευές της εποχής ακόμα και τηλεοράσεις. Το 1968 έβγαλε στην αγορά και τρίκυκλα μηχανάκια (50 cc με καρότσα) Ώσπου το 1976 αγοράστηκε από την Bosch-Siemens. Σήμερα ανήκει στον ίδιο όμιλο στον οποίο εχει προστεθεί και η Neff με το όνομα BSH ABE. Αυτά πάνω κατω.Όσο για τους Έλληνες του καναπέ το θέμα ειναι τεράστιο και δεν ξερω αν θα κάναμε κατάχρηση της φιλοξενίας εδω αν το συζητούσαμε.Νομίζω όμως οτι η αλληλοβοήθεια που υπαρχει εδώ μέσα θα μπορούσε να επεκταθει και στην καθημερινότητα. Ακόμα και ο τεμπέλης και ο καναπεδάτος στην παρούσα οικονομική κρίση θα μπορούσε να συνεισφέρει επιλέγοντας έστω να συναλλάσεται όσο μπορεί με έλληνες, να αγοράζει ελληνικά προϊόντα (ότι εχει απομείνει) κι απο ελληνικά καταστήματα. Όποιος δεν το καταλαβαίνει ευχαρίστως να το συζητησουμε.Στο θέμα μας τωρα.Δεν θυμάμαι αν το πλυντήριο κολλάει (παροπλίστηκε το καλοκαίρι του 2012) τη στιγμή που πρέπει να ζεστάνει το νερό.Η αποθήκη έχει ρευμα και νερό όχι όμως αποχέτευση. Σε μια δοκιμαστική πλύση το σκέτο νεράκι με μια προέκταση ας τρέξει εκτος εσόδου.Δεν ξέρω επίσης αν στο service δοκίμασαν τον θερμοστάτη. Πολύμετρο εχω (φορητό όχι εργαστηρίου) και γνωρίζω να χειρίζομαι τα βασικά τουλάχιστον.Με την πρώτη ευκαιρία θα κανω το τέστ του θερμοστάτη και θα σε ενημερώσω.Σε ευχαριστώ και πάλι.

Κυριακίδης
06-04-13, 20:18
Εκτός την "μπακαλίστική " δοκιμή που αναφέραμε παραπάνω
έχουμε και το τεστ του θερμοστάτη . Πάντα εκτός ρεύματος και ότι καλώδια βγάλεις να τα σημειώνεις με χαρτί/μολύβι από που τα έβγαλες ... επίσης εξέτασε και την αντίσταση (βρασμού νερού)
35842

theopas38-gr
11-04-13, 21:04
Έχουμε νεώτερα.Έκανα και τις δύο δοκιμές. Στο τέστ με το πολύμετρο νόμισα ότι ο θερμοστάτης δούλευε αλλά δεν κατέγραφα τα δεδομένα.Στο μπακαλίστικο τέστ έβαλα το πλυντήριο να δουλέψει κανονικά στο βασικό πρόγραμμα με πρόπλυση καί όπως ήταν φυσικό το πλυντήριο κόλλησε λίγα λεπτά αργότερα (στην πρόπλυση). Γύρισα τον θερμοστάτη στο μηδέν (κρύα πλύση) και το πλυντήριο ξεκίνησε μόνο του και ολοκλήρωσε την πλύση (και στύψιμο) χωρίς να κολλήσει ξανά. Μάλλον Πέτρο για μια ακόμα φορά έχεις δίκιο. Με την πρώτη ευκαιρία θα κάνω άλλη μια φορα και τα δύο τέστ (καταγράφοντας αυτή τη φορά) και θα ενημερώσω ξανα.Την αντίσταση δεν τη δοκίμασα.

Κυριακίδης
11-04-13, 21:36
Αν ολοκλήρωσε το πρόγραμμα σε καμιά περίπτωση δεν θέλει αντικατάσταση ο εγκέφαλος

Αν επιμένουν οι "ειδικοί του Service " για το αντίθετο ... στείλε τους σε μένα να τους σχίσω τα "πτυχία" τους ... γιατί αυτοί είναι μόνο για "κλασσικές περιπτώσεις βλάβης " (Τσακωνας) π.χ. κανένα καθάρισμα φίλτρου ή για εξωτερικό ξεσκόνισμα της συσκευής.

Λοιπόν άκου τι θα κάνεις.
Τώρα ξαναδοκίμασε αυτήν την φορά να βάλεις πρόγραμμα ... όμως αυτήν την φορά δεν θα γυρίσεις τον θερμοστάτη (τέρμα αριστερά) αλλά θα επιλέξεις μια θερμοκρασία (40 - 90 βαθμούς δεν έχει σημασία ) . Και μείνε εκεί και άκουσε με προσοχή αν ακούς τον χαρακτηριστικό ήχο που κάνει όταν βράζει το νερό . (ακούγεται μετά από λίγο χρόνο) .
Πρόσεξε μόνο μην μπερδευτείς με τον ήχο που κάνει το μοτεράκι του προγράμματος (που μοιάζουν κάπως στον ήχο)

Αν ακούς ήχο της βράσης .. τότε το πιθανότερο να είναι χαλασμένος ο θερμοστάτης.

Αν δεν ακούς ήχο βράσης τότε είναι χαλασμένη η αντίσταση της βράσης.

Επειδή στο μήνυμα #7 έγραψες ...

Θορύβους πάντως όταν κολλάει δεν κάνει.
Τότε είναι η αντίσταση της βράσης .... ήταν τόσο απλό ... και τζάμπα το χασομέρι τόσων ημερών και το άγχος της γιαγιάς για το παλιό της πλυντήριο.

pig
09-04-18, 22:40
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!
Να επαναφέρω το θέμα. Σε ένα όμοιο πλυντήριο (Pitsos vario 2610 inox) κολλάει η πλύση λίγο μετά το μαλακτικό και πριν το τελικό στύψιμο. Αν προχωρήσω με το χέρι ένα βήμα το διακόπτη, η πλύση προχωράει κανονικά.

Κάποια συμβουλή;
Ευχαριστώ!