PDA

Επιστροφή στο Forum : [Indesit] Πληντύριο ρουχων και ΔΔΕ



dmnds
26-03-13, 10:40
Καλημέρα παιδιά

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με ένα πλυντήριο ρούχων indesit παλαιάς τεχνολογίας. Το πρόβλημα είναι ότι μου ρίχνει το ρελέ διαφυγής. Διάβασα μερικά θέματα στο forum σχετικά με αυτή την βλάβη και ακολούθησα την πρόταση μερικών παιδιών και άλλαξα τον πυκνωτή. Δούλεψε λίγο .αλλά μετά από μερικά λεπτά ,κατά την διάρκεια της πλύσης μου ξανάριξε τον ρελέ . Όταν τον ξανασήκωσα (το έκανα δυο -τρεις φορές) άρχισε να μυρίζει καμένο και το παράτησα εντελώς. Μπορεί κάποιος να φανταστεί τι συμβαίνει ; Τι άλλο να κοιτάξω εκτός από τον πυκνωτή.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

ezizu
26-03-13, 12:00
Καταρχήν καλώς ήρθες στο forum.
Για να πέφτει το ΔΔΕ σημαίνει ότι υπάρχει διαρροή ρεύματος προς την γείωση.
Επειδή γράφεις ότι μύρισε καμένο διευκρίνισε κάτι.
Το πλυντήριο είναι συνδεδεμένο απευθείας σε κάποια πρίζα ή παίρνει μέσω μπαλαντέζας ;
Η πρίζα τροφοδότησης του πλυντηρίου είναι σωστή (δλδ σούκο, με καλώδια 2,5mm^2,σωστά ενωμένα και ασφάλεια 16Α στον πίνακα );
Αν δεν υπάρχει πρόβλημα με κάτι από τα παραπάνω ,τότε θα πρέπει να ελεγχθεί αν έχει πρόβλημα κάποιο εξάρτημα στο πλυντήριο, όπως η αντίσταση,ή κάποιο καλώδιο ,ή η αντλία,ή το μοτέρ κ.ο.κ

Επειδή δεν μπορώ να ξέρω τι γνώσεις και εμπειρίες έχεις σχετικά με την ηλεκτρολογία, επισκευές κ.λ.π., οφείλω να σου πω ότι :

Το πλυντήριο λειτουργεί με τάση 230V η οποία είναι επικίνδυνη και θανατηφόρα . Η επισκευή του απαιτεί γνώσεις ηλεκτρολογίας , σχετική εμπειρία και πολύ μεγάλη προσοχή! Αν δεν είσαι σίγουρος ότι έχεις όλα αυτά,τότε καλύτερα κάλεσε κάποιο τεχνικό.
Το ηλεκτρικό ρεύμα είναι αθόρυβο,άοσμο,άχρωμο ,δεν προειδοποιεί , δεν αστειεύεται, ούτε συγχωρεί!

Φιλικά πάντα.

dmnds
26-03-13, 12:39
Φίλε ezizu σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Το πλυντήριο είναι συνδεδεμένο απευθείας σε πρίζα δικιά του με καλώδια 2,5mm και 16Α στον πίνακα. Ηλεκτρονικός είμαι με βασικές - εμπειρικές γνώσεις ηλεκτρολογίας.
Υπάρχει καποιος τρόπος να ελεγξω (εκτός ρεύματος) όλα αυτά τα στοιχεία πού ανέφερες .....αντίσταση,αντλία,μοτέρ ,ή κάποιο τρίκ για να εντοπίσω το προβληματικό στοιχείο εν ώρα λειτουργίας;

Κυριακίδης
26-03-13, 13:56
άνοιξε όσα καπάκια μπορείς στο πλυντήριο και ρίξε μια ματιά όπου μπορείς να δεις (οπτικά) για αρχή τίποτα μαυρισμένα καλώδια που να προδίδουν ότι μπορεί αυτά να μυρίζουν.
Μια που άλλαξες τον πυκνωτή του μοτέρ? (άσε τον προς το παρόν όπως έχει) και δες και τον άλλον πυκνωτή (αν έχει τον αντιπαρασιτικό) είναι ψηλότερα κοντά στην είσοδο του ρεύματος.

Η Αντίσταση Βρασμού του νερού (δεν μυρίζει εκτός και ανάψανε τα καλώδια στις επαφές της αντίστασης και σπινθηρίζουν)

Τα πιθανότερα (άλλα που μπορεί να μυρίζουν εκτός τα παραπάνω) είναι η αντλία νερού
και το μοτέρ κίνησης του κάδου
Εγώ τουλάχιστον φίλε Νίκο (και λόγω καλής μύτης ) και χωρίς πολύμετρα και ιστορίες αν ήμουν στον χώρο σου θα το έβρισκα αμέσως!! (απλά μυρίζεις όσο κοντά μπορείς το κάθε ύποπτο εξάρτημα) ... σνίφφφ σνιφφ και νάτη η βλάβη!:lool: