PDA

Επιστροφή στο Forum : [AEG] Πρόβλημα στεγνωτήριο AEG lavamat_turbo 16820



fz1dimitris
20-03-13, 22:48
Καλησπέρα,
Tο πλυντήριο-στεγνωτήριο το έχουμε 3 χρόνια, τις τελευταίες 2 εβδομάδες παρουσιάζει το εξής πρόβλημα, όταν τελειώσει το πλύσιμο κανονικά και ξεκινάει μετά το στέγνωμα ενώ πχ. το έχω βάλει στεγνωτήριο για 120 λεπτά και φαίνεται η αντίστροφη μέτρηση στο χρονόμετρο , εκεί που δείχνει ότι θέλει ακόμα 90 λεπτά για να ολοκληρωθεί ξαφνικά το χρονόμετρο δείχνει μηδέν λεπτά λες και έχει τελειώσει ο χρόνος και φυσικά σταματάει το στεγνωτήριο γιατί υποτίθεται ότι ολοκληρώθηκε το στέγνωμα, μια μέρα έκανα και τις εξής δοκιμές, στην αρχή έβαλα 15 λεπτά στεγνωτήριο και ολοκληρώθηκε κανονικά, μετά 30 λεπτά πάλι κανονικά μετά 45 λεπτά και τέλος 60 λεπτά και ολοκληρώθηκε κανονικά, αυτό που παρατήρησα χωρίς φυσικά να είναι και απόλυτο , είναι πως μάλλον όταν βάζω πάνω από 60 λεπτά στεγνωτήριο το χρονόμετρο δεν λειτουργεί σωστά και δημιουργείται το πρόβλημα που ανέφερα ποιό πάνω δλδ. εκεί που λέει πως θέλει 70 λεπτά ή 80 ξαφνικά δείχνει μηδέν λεπτά και σταματάει λες και ολοκληρώθηκε το στέγνωμα...
Καμία ιδέα????
Ευχαριστώ πολύ!!!

Κυριακίδης
21-03-13, 01:29
Εμφανίζει κάποιο σφάλμα Error (Κωδικός)?
Άνοιξες τον αεραγωγό να δεις μην έχει τίποτα χνούδια μέσα και παρεμποδίζει την λειτουργία του? και δεν μπορεί να αποξηράνει αρκετά?

fz1dimitris
21-03-13, 20:29
Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.
Τώρα κάποιο σφάλμα error κτλ. δεν εμφανίζει, για τον αεραγωγό που λές βρήκα το manual και σε αυτήν την περίπτωση έλεγε να καθαρίσω το φίλτρο που το έδειχνε κάτω δεξιά στο μπροστινό μέρος.Αυτό το έκανα και βρήκα εκει μέσα ένα σωληνάκι μικρό που το τράβηξα προς τα έξω και όταν εβγαλα την τάπα του έβγαλε λίγο νερακι και επίσης δίπλα του είχε μάλλον το φίλτρο πλύσης ( ένας σωλήνας που βιδώνει) που μαζεύει τα χνούδια κτλ. φυσικά το καθάρισα και αυτό. Νομίζω μάλλον πως πρέπει να έχει και φίλτρο για το στεγνωτήριο αλλά δεν μπορω να βρώ που είναι. τώρα δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε αυτό όταν μου λές για τον "αεραγωγό"
Ευχαριστώ.

Κυριακίδης
21-03-13, 22:12
Για τον αεραγωγό (θερμού αέρα εννοούσα). για έλεγχο του φίλτρου (του αεραγωγού όχι της αντλίας) από χνούδια κτλ
Αλλά ,... μπορεί να είναι και άλλοι παράγοντες.

Έχει ένα κουμπί επιλογής για τον βαθμό ξηρότητας που θέλεις ως τελικό αποτέλεσμα , όπως
Extra dry - Έξτρα ξηρό- Cupboard dry - Ξηρό
- Iron dry - δεν πιστεύω να είσαι "εκτός" σε αυτές τις επιλογές σύμφωνα με τους κανόνες του Manual , γιατί κάτι τέτοιες επιλογές επηρεάζουν και τα αποτελέσματα και στους χρόνους ολοκλήρωσης των προγραμμάτων. όπως και σε άλλες παραμέτρους π.χ. το είδος των ρούχων κτλ και σχετικές επιλογές με συνιστώμενο φορτίο ανάλογα το πρόγραμμα. Την επιλογή στροφών στυψίματος και άλλα πολλά.
Με λίγα λόγια πρέπει να είσαι σίγουρος σε όλες αυτές τις επιλογές - είδος ρούχων - φορτίο ρούχων- επιλογή στροφών στυψίματος - και άλλα σημαντικά , που αν τα πάρεις μπακαλίστικα μπορεί να ξεφύγει από τον θεωρητικά "κανονικό χρόνο " που θα έπρεπε να τελειώσει ... είσαι απόλυτα βέβαιος? Θα πρότεινα μια καλή ανάγνωση του Manual πρώτα για αυτό το πλυντήριο

http://laundry.manualsonline.com/manuals/mfg/aeg/16820.html?idRes=16648933

fz1dimitris
22-03-13, 13:57
Χμμμμ οκ για αρχή θα ψάξω τον αεραγωγό να δώ που μου αναφέρεις γιατί δεν έχω ιδέα που βρίσκεται και μάλλον λάθος πράγμα κοιτούσα να καθαρίσω, τώρα για την λειτουργία και επιλογή προγράμματος 2 χρόνια το ίδιο κάνω οπότε δε νομίζω να κάνω κάποιο λάθος εκεί...εξάλου τις τελευταίες 2 εβδομάδες το παρουσίασε το πρόβλημα
Ευχαριστώ.