PDA

Επιστροφή στο Forum : [Whirlpool] Βλάβη σε πλακέτα



liangos
15-03-13, 13:59
Καλημέρα στην παρέα, έχω ένα πρόβλημα με μια πλακέτα από έναπλυντήριο whirlpool έχει κάψει την πλακέτα από αστραπή. από ότι είδα οπτικά φαίνετεστην τροφοδοσία μια δίοδο να έχει βγάλειλίγα υγρά και ένα ολοκληρωμένο έχει δύο ψιλές τρυπίτσες .ρώτησα σε μαγαζί με ηλεκτρονικάεξαρτήματα και μου είπαν ότι δεν υπάρχουν. δεν ξέρω που θα τα βρω? μήπως μπορεί κάποιοςνα βοηθήσει?

lepouras
15-03-13, 14:39
αν δεν βάλεις καμιά φωτογραφία της πλακέτας , πια είναι τα εξαρτήματα , τον τύπο του πλυντηρίου, δεν νομίζω να μπορέσει κανείς.

liangos
16-03-13, 23:12
3573435735

liangos
16-03-13, 23:28
35736 Το ολοκληρομενο φαίνετε στην τελευταία φωτο το οποιο έχει δυο ψιλές τρύπες κ είχε μαύρη καπνα στο εξωτερικό πλαστικό. Η δίοδο που φαίνετε στη πάνω φωτο ειναι η πράσινη με τις ριγες που μοιάζει με αντισταση ακριβώς πάνω από τις δυο διόδους η οποία είχε βγάλει υγρα τα οποία κ έχω καθαρίσει γι'αυτί δε φαίνετε

konman
17-03-13, 00:39
Μην ασχοληθεις με την επισκευη της πλακετας,
ειναι χασιμο χρονου.
Το ολοκληρωμενο ειναι προγραμματιζομενο απο το εργοστασιο
και δεν μπορεις να βαλεις καποιο αλλο.

Κυριακίδης
17-03-13, 02:18
Το LNK304 το αναφέρει σαν μετατροπέα τάσης + ελεγκτής συχνότητας + προστ. υψηλής τάσης 700V + θερμική προστασία.
http://www.abcelectronique.com/forum/attachment.php?attachmentid=39294 (http://www.abcelectronique.com/forum/attachment.php?attachmentid=39294)

http://www.abcelectronique.com/forum/attachment.php?attachmentid=39293

Σε παρόμοια συζήτηση σε άλλο φόρουμ
Αλλάξτε το ολοκληρωμένο κύκλωμα LNK 304 HS, διότι είναι πιθανόν επίσης να ελέγξετε τις 22ohms αντίσταση ασφάλεια είναι πολύ πιθανό κοπεί ελέγξτε το τρανζίστορ BC857 εκ. και επίσης να ελέγξετε το R4 100ohms και ελέγξτε τις διόδους D1 και D2
έλεγχε τα πάντα και να αλλάξετε τα ελαττωματικά εξαρτήματα ήδη αλλάξει τον LNK 304

Η συζήτηση που έγινε το 2011
http://www.abcelectronique.com/forum/showthread.php?t=76060

Ο τύπος στην συζήτηση λέει ότι το επισκεύασε με την αλλαγή LNK 304 . αλλά δεν αναφέρουν που εντοπίστηκε αυτό το εξάρτημα.
Ίσως κάπου εδώ παρακάτω?
http://www.findchips.com/avail?part=LNK304PN

marioland
17-03-13, 02:40
To πρασινο Στην 1η φωτο με τις ριγες ειναι αντισταση αφου γραφει R020. Το καφε εξαρτημα πρεπει να ειναι πηνιο και μαλλον αρπαξε και αυτο . Το ολοκληρωμενο της τελευταιας φωτο ειναι το lnk304pn ενα κοινο ολοκληρωμενο switching (δεν ξερω αν εχει αλλα ολοκληρωμενα η πλακετα που μπορει να καηκαν και να μην υπαρχουν στην αγορα) μπορεις να το παρεις απο ebay οπως και τα υπολοιπα υλικα που δεν εχει ενα συνοικιακο μαγαζι.

STALKER IX
17-03-13, 10:14
Πριν προχωρησεις στην επισκευη του τροφοδοτικου δωσε ταση απο εξωτερικο τροφοδοτικο να δεις αν θα δειξει καποια σημεια ζωης ο επεξεργαστης γιατι συνηθως εχει "περασει" η ζημια και εκει οποτε τζαμπα χρονος και χρημα....Καλημερα!

liangos
17-03-13, 12:43
Καλημέρα, marioland έχεις δικιο το καφε εννοούσα που δε ξέρω καν τι ειναι.Stalker IX δεν έχω άλλο τροφοδοτικό και οσο για τον επεξεργαστή τι ακριβώς έννοιες το triac?

STALKER IX
17-03-13, 15:09
Καλημέρα, marioland έχεις δικιο το καφε εννοούσα που δε ξέρω καν τι ειναι.Stalker IX δεν έχω άλλο τροφοδοτικό και οσο για τον επεξεργαστή τι ακριβώς έννοιες το triac?





35740......

φουκος
20-03-14, 16:18
Γεια σας και απο εμένα!!Σε συζήτηση που ειχα επειδη αντιμετωπίζω και εγω παρόμοιο πρόβλημα με την συγκεκριμένη πλακέτα μου ειπαν οτι η πράσινη 'αντίσταση' (R020) ειναι πηνίο..Πολυ περίεργο επειδή λέει οτι ειναι αντίσταση γενικά..Υπαρχει κάποιος που να γνωρίζει κάτι?

FILMAN
20-03-14, 17:09
Το πράσινο εξάρτημα είναι αντίσταση και το καφέ είναι πηνίο. Γενικά θα πρέπει να ελεγχθούν όλα τα υλικά από τη μεριά του πρωτεύοντος. Είναι πολύ πιθανό η ζημιά να μην έχει επεκταθεί και στη μεριά του δευτερεύοντος (επεξεργαστής, κ.λ.π.). Το LNK304 ασφαλώς δεν είναι προγραμματιζόμενο ολοκληρωμένο.

Ρίξτε μια ματιά και σε αυτό το θέμα (είναι από στεγνωτήριο αλλά το τμήμα του τροφοδοτικού της πλακέτας φαίνεται ότι είναι το ίδιο):
http://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=66564&highlight=Whirlpool

φουκος
20-03-14, 17:58
Χμμμ!!Ειχα αντικαταστήσει την αντίσταση R020 και μόλις το συνδεσα σε τάση κάηκε ξανά.. Πιστεύω οτι είναι το ολοκληρωμένο LNK304PN..Για την μέτρηση του ολοκληρωμένου που αναφέρεις στο αλλο θέμα μπορώ να δω κάπου την αρίθμηση για τα πόδια του? Επίσης στο κολπάκι με την λάμπα η σύνδεση της γίνεται σε σειρα ανάμεσα της αντίστασης R020 και της διόδου D029?

Ευχαριστώ προκαταβολικά..Η βοήθεια σου ειναι πολύτιμη!


Το πράσινο εξάρτημα είναι αντίσταση και το καφέ είναι πηνίο. Γενικά θα πρέπει να ελεγχθούν όλα τα υλικά από τη μεριά του πρωτεύοντος. Είναι πολύ πιθανό η ζημιά να μην έχει επεκταθεί και στη μεριά του δευτερεύοντος (επεξεργαστής, κ.λ.π.). Το LNK304 ασφαλώς δεν είναι προγραμματιζόμενο ολοκληρωμένο.

Ρίξτε μια ματιά και σε αυτό το θέμα (είναι από στεγνωτήριο αλλά το τμήμα του τροφοδοτικού της πλακέτας φαίνεται ότι είναι το ίδιο):
http://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=66564&highlight=Whirlpool

φουκος
20-03-14, 18:39
Έκανα την μέτρηση στο ολοκληρωμένο σύμφωνα με την αρίθμηση της παρακάτω εικονας εντός του κυκλώματος προς το παρών με buzer..δεν σφύριζε αλλά έβγαζε μια τιμή 0,36 σε κάθε περίπτωση (5-1,5-2,5-7,5-8). Αυτό τι σημαίνει?
http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=37440&stc=1


Χμμμ!!Ειχα αντικαταστήσει την αντίσταση R020 και μόλις το συνδεσα σε τάση κάηκε ξανά.. Πιστεύω οτι είναι το ολοκληρωμένο LNK304PN..Για την μέτρηση του ολοκληρωμένου που αναφέρεις στο αλλο θέμα μπορώ να δω κάπου την αρίθμηση για τα πόδια του? Επίσης στο κολπάκι με την λάμπα η σύνδεση της γίνεται σε σειρα ανάμεσα της αντίστασης R020 και της διόδου D029?

Ευχαριστώ προκαταβολικά..Η βοήθεια σου ειναι πολύτιμη!

JOUN
20-03-14, 19:16
Επίσης στο κολπάκι με την λάμπα η σύνδεση της γίνεται σε σειρα ανάμεσα της αντίστασης R020 και της διόδου D029?


Οχι,γίνεται σε σειρά με τα 230.Δηλ. το καλώδιο πρίν πάει επάνω στην πλακέτα συνδέεται σε σειρά με μια λάμπα ας πούμε 60W.

φουκος
20-03-14, 19:52
Ευχαριστώ πολύ JOUN!


Οχι,γίνεται σε σειρά με τα 230.Δηλ. το καλώδιο πρίν πάει επάνω στην πλακέτα συνδέεται σε σειρά με μια λάμπα ας πούμε 60W.

FILMAN
21-03-14, 13:57
Βασικά είτε σε σειρά με τη συγκεκριμένη αντίσταση, είτε σε σειρά με την παροχή των 230V, το ίδιο είναι.

Η αρίθμηση των ποδιών στα ολοκληρωμένα γίνεται ως εξής: Καθώς το κοιτάς μπροστά σου με τα γράμματα που έχει πάνω του να διαβάζονται, το κάτω αριστερό πόδι είναι το 1, το αμέσως πιο δεξιά το 2, κ.ο.κ. Στο δικό σου το κάτω δεξιά είναι το 4, οπότε το αμέσως από πάνω (το πάνω δεξιά δηλ.) είναι το 5, κ.ο.κ. Το πάνω αριστερά είναι το 8. Το 6 δεν υπάρχει, η θέση του είναι κενή.

φουκος
21-03-14, 17:28
Τέλεια!Το έλεγξα πάλι και βραχυκυκλώνει.. Αυτό που μένει τώρα είναι να το δω και εκτός κυκλώματος. Σωστά?
Εντομεταξυ εχω φάει τον κόσμο στο ηράκλειο και δεν βρίσκω πουθενά το συγκεκριμένο ολοκληρωμένο.. μόνο μέσω ιντερνετ οπότε!


Βασικά είτε σε σειρά με τη συγκεκριμένη αντίσταση, είτε σε σειρά με την παροχή των 230V, το ίδιο είναι.

Η αρίθμηση των ποδιών στα ολοκληρωμένα γίνεται ως εξής: Καθώς το κοιτάς μπροστά σου με τα γράμματα που έχει πάνω του να διαβάζονται, το κάτω αριστερό πόδι είναι το 1, το αμέσως πιο δεξιά το 2, κ.ο.κ. Στο δικό σου το κάτω δεξιά είναι το 4, οπότε το αμέσως από πάνω (το πάνω δεξιά δηλ.) είναι το 5, κ.ο.κ. Το πάνω αριστερά είναι το 8. Το 6 δεν υπάρχει, η θέση του είναι κενή.

FILMAN
21-03-14, 17:34
Ναι, δες το και εκτός κυκλώματος. Κατέβασε και το datasheet να του ρίξεις μια ματιά, αυτό που μας ενδιαφέρει είναι αν βραχυκυκλώνει το D με τα S. Δες και τα υπόλοιπα υλικά από τη μεριά του πρωτεύοντος.

φουκος
28-03-14, 01:19
Όλα καλά τελικά!! Δούλεψε το πλυντήριο! Ήταν το ολοκληρωμένο!! Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας!!

FILMAN
28-03-14, 14:43
Μάλιστα! Και το άλλο παιδί με το στεγνωτήριο το επισκεύασε. Κι εκεί το ολοκληρωμένο ήταν.

φουκος
28-03-14, 18:10
K όμως δεν σταματάει εδώ το θεμα δυστυχώς.. Μόλις με ειδοποίησαν οτι εχθές δούλεψε κανονικά και σήμερα δεν τραβάει νερο ώστε να κάνει την πλύση.. υπάρχει περίπτωση να θέλει τιποτα ρύθμιση η πλακέτα?

φουκος
28-03-14, 23:51
Αναβει το λαμπακι με την ενδειξη service!! :/


K όμως δεν σταματάει εδώ το θεμα δυστυχώς.. Μόλις με ειδοποίησαν οτι εχθές δούλεψε κανονικά και σήμερα δεν τραβάει νερο ώστε να κάνει την πλύση.. υπάρχει περίπτωση να θέλει τιποτα ρύθμιση η πλακέτα?

FILMAN
31-03-14, 13:04
Λογικά πρόκειται για τυχαίο πρόβλημα.

Κυριακίδης
31-03-14, 16:03
Μπορεί να είχε πρόβλημα και σε άλλα εξαρτήματα (λόγω αστραπής όπως προανέφερε) και δεν επαρκούσε μόνο αυτή η επισκευή (άσχετα που δούλεψε έστω μια φορά) και μετεξελίχθηκε αργότερα.
Μόνο την ένδειξη Service βγάζει? κανένα code τίποτα?
στην φυγοκέντριση κάνει τίποτα? (εκτός του ότι δεν τραβάει νερό)

φουκος
01-04-14, 16:05
Όλα καλά και πάλι! Έβγαλα την πλακέτα χτύπησα λίγο τα ρελεδακια μήπως είχαν κολλήσει, επίσης έβγαλα την βαλβίδα του νερού και την φύσηξα με τον αέρα και τελικά δούλεψε! Τέλος καλό όλα καλά! Ευχαριστώ πολύ και πάλι!