PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπή οικιακού Ψυγείου



creature
13-03-13, 22:21
Καλησπέρα, θέλω να μετατρέψω ένα οικιακό ψυγείο σε συντηρητή κρασιού. χρειάζομαι εξωτερικό έλεγχο της θερμοκρασίας μιας και θα χρειαστώ 12-15 C . θα κάνω δουλειά με κάτι τέτοιο? πόσο δύσκολη είναι η σύνδεση ενός τέτοιου controller?
Ευχαριστώ.

creature
13-03-13, 22:22
ξεχασα να βάλω τον controller..
http://www.ebay.co.uk/itm/Kitchen-refrigeration-temperature-controller-EWT205-/261081984267?_trksid=p2045573.m2042&_trkparms=aid%3D111000%26algo%3DREC.CURRENT%26ao%3 D1%26asc%3D27%26meid%3D6220077679744773170%26pid%3 D100033%26prg%3D1011%26rk%3D1%26sd%3D261081984267% 26#shId

Κυριακίδης
13-03-13, 23:35
Γεια σου (Creature) καλωσόρισες... Θα σου έλεγα (με βιασύνη) ότι δεν είναι δύσκολο .. αλλά .. όταν θέλουμε να μιλάμε για σωστές δουλειές . Θα σου έλεγα να ρίξεις μια ματιά πρώτα στο παρακάτω.
http://www.mediamarkt.gr/mp/article/%CE%A3%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B7%CF%84%C E%AE%CF%82-%CE%BA%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BF%CF%8D,898002. html

Όπως θα διάβασες παραπάνω οι λεπτομέρειες μετράνε αφού να φανταστείς αναφέρει ότι τα ειδικά αυτά ψυγεία για συντήρηση κρασιών έχουν ειδικό κομπρεσέρ που δεν δονούνται !! ... καταλαβαίνεις ότι πάμε σε άλλη κατηγορία ... + για φωτισμό για Led...

Τώρα αν τα παραπάνω τα βρίσκεις "τρίχες" ... και μπορούμε να τα παρακάμψουμε .. θα σου έλεγα και τα επιπλέον κατά την άποψη μου μειονεκτήματα στο να γίνει με απλό ψυγείο.

1) Το ψυγείο σου το πιθανότερο είναι να έχει και έναν χώρο (κατάψυξη) που θα είναι χώρος μη "ωφέλιμος" και θα χρησιμοποιηθεί ο χώρος της συντήρησης μόνο. Κάτι που χτυπάει λιγάκι άσχημα ... + αυτό που λέει ότι υπάρχουν σημεία "ζώνες" με διαφορετική θερμοκρασία μέσα στον θάλαμο (για την συσκευή στο παραπάνω Link) ... ενώ στο δικό σου θα υπάρχει και τεράστια διαφορά "ζώνης" .

2) Θα ήταν προτιμότερη μια συσκευή καταψύκτης (μπαούλο) ... για τα παραπάνω προβλήματα στο (1).
+ έναν μικρό ανεμιστήρα στο εσωτερικό του για βεβιασμένη κυκλοφορία (για εξάλειψη διαφορών θερμοκρασίας ύψους "ζώνης") κτλ

Τώρα όσον αφορά τον ηλεκτρονικό θερμοστάτη μην βιαστείς να πάρεις όποιον νάναι ... αυτό θα εξαρτηθεί καλύτερα από το τι ψυγείο έχεις εσύ (π.χ. αν είναι με ανεμιστήρα No Frost ή χωρίς , αν έχει πλακέτα στο ψυγείο σου και άλλα πολλά που ίσως σου χαλάσουν τα "σχέδια" ) .... και αναλόγως αποφασίζεις με προσοχή ποιος θερμοστάτης είναι κατάλληλος για την δουλειά που το θέλεις.
Όλοι οι θερμοστάτες δεν έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά . και ανάλογα (π.χ. για καταψύκτη μπαούλο) ... μπορεί να ταιριάζει και ένας πιο απλός θερμοστάτης χωρίς τα "εξτρά" με Υποδοχή για No frost ανεμιστήρα ή αντίσταση απόψυξης κτλ ... και κάποιοι να συμπεριλαμβάνουν και Alarm ή όχι (όταν κάτι δεν πάει καλά στην ψύξη ή στα όρια των θερμοκρασιών που έχουμε επιλέξει)

Κάθε θερμοστάτης περιλαμβάνει σχηματικό (εύκολο και κατανοητό) ... και πίνακα με κωδικούς λειτουργίας . για τον τρόπο που θέλουμε να δουλεύει με κάποιες μικροβελτιώσεις και δικές μας απαιτήσεις.

Αν θέλεις και "φινίρισμα" καλό στην τοποθέτηση του θερμοστάτη (στο που θα στηριχθεί ) και σε ποια ακριβώς θέση είναι κατάλληλη η τοποθέτηση του αισθητήρα θερμοκρασίας ... τα καλώδια . κτλ κτλ .
Στην τελική καλύτερα να πούμε ότι δεν είναι και κάτι πανεύκολο. Θέλει και τα μεράκια του

konman
13-03-13, 23:46
Καλη ειναι η ιδεα σου, αλλα δες και τις παρακατω σελιδες.

http://www.eaparts.gr/search.aspx

http://www.rompogianakis.gr/index.php?page=productDetails&product=8461

creature
14-03-13, 21:09
Καλησπέρα,
καταρχήν να σας ευχαριστήσω που ασχοληθήκατε.
ασ τα πάρουμε με τη σειρά.
να πώ οτι έχω ψάξει αρκετα το θέμα μιας και ασχολούμε με το κρασί.
1. το ψυγειο-συντηρητής θα είναι σε αποθήκη οπότε θέματα εμφάνισης δεν με απασχολούν.
2. το ψυγείο θα στηρικτεί στον τοίχο και εσωτερικά στον πάτο του θα τοποθετηθεί πλαστικοποιημένη μεταλλική πλάκα αρκετων κιλών οπότε το θέμα των δονήσεων θα μειωθεί στο ελάχιστο.
3. οι διαφορετικές ζωνες ψύξης αποσκοπουν σε τοποθέτηση διαφορετικών κρασιών(αλλη θερμοκρασία για τα λευκά άλλη για τα κόκκινα). Εγώ παράγω ένα είδος κρασιού οπότε δεν με απασχολεί. την ομοιομορφία την λύνει ένα αθόρυβο ανεμιστηράκι.
4. το μπαούλο σωστή παρατήρηση αλλα δεν έχω, ενώ ψυγείο έχω και ο χώρος της συντήρησης με καλύπτει . Αν τώρα μπορώ να απομονώσω την κατάψυξη θα ήταν μια χαρά.
5. έχω μιλήσει με κατασκευαστή συντηρητών και μου είπε οτι το μόνο που χρειάζομαι είναι να πετύχω τις σωστές θερμοκρασίες και να τις διατηρήσω σχετικά σταθερές.
6.το ψυγείο είναι ένα παλιό philips χωρίς τεχνολογία no frost.
Αυτό που δεν έχω ιδέα πως να κάνω είναι η σύνδεση. τον controller τον έβαλα ενδεικτικά, μιας και δεν ξέρω τι ακριβώς χρειάζομαι, επομένως κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη. κοιταξα απο εξωτερικό γιατι εδω αυτά τα πράγματα κοστίζουν παααρα πολυ..

Φίλιππος

konman
14-03-13, 21:24
Παραπανω εχω βαλει το eliwel ic 902 για δυο λογους,
εχουν ανταλλακτικα αισθητηρια και συνδεονται αμεσως
στα 220V και οχι στα 12V που θελουν και μετασχηματιστη.
Το κοστος ειναι περιπου στα 55€.

Κυριακίδης
14-03-13, 23:26
http://www.tepse.gr/13DACF41.el.aspx


5. έχω μιλήσει με κατασκευαστή συντηρητών και μου είπε οτι το μόνο που χρειάζομαι είναι να πετύχω τις σωστές θερμοκρασίες και να τις διατηρήσω σχετικά σταθερές.

Δεν μου πέφτει ιδιαίτερος λόγος εν μέρη συμφωνώ ότι γίνεται ... αλλά διαφωνώ σε άλλα θέματα που τα θεωρώ ανορθόδοξα . π.χ. εντάξει ένα ψυγείο που το έχεις έτσι κι αλλιώς που λέμε ...
Όμως συνήθως (δεν ξέρω για το δικό σου μοντέλο) είναι δίπορτα (Χωριστά κατάψυξη και συντήρηση διαφορετικοί θάλαμοι με διαφορετικές θερμοκρασίες) ... και αν έχουν 1 μοτέρ π.χ. 120W . Το μοτέρ καταναλώνει τα 2/3 στην κατάψυξη (για να φτάσει σε θερμοκρασίες -18 και > ) .. ενώ στην συντήρηση το 1/3 μόνο (για να φτάσει στους + 4 +6 βαθμούς .. αν και μεγαλύτερος χώρος).. (δεν το έχω μετρήσει και επιστημονικά αλλά έτσι περίπου πρέπει να είναι)
Αυτά τα 2/3 δηλαδή της κατάψυξης "χαραμίζονται" σε κατανάλωση ρεύματος άσκοπα ... και στο περίπου με το μάτι ... θα σου έλεγα για θερμοκρασία +12 +15 που θέλεις θα μπορούσες με την ίδια ισχύ του κινητήρα (και ειδικά σε υπόγειο) να καλύψεις ένα δωμάτιο κρασιά !
Γιαυτό παραπάνω σου ανέφερα το "μπαούλο" καταψύκτη γιατί εκεί δεν υπάρχουν χωριστοί θάλαμοι και όλη η ισχύς (κατανάλωση του μοτέρ) βαίνει σε πλήρη όφελος .


Αυτό που δεν έχω ιδέα πως να κάνω είναι η σύνδεση. τον controller τον έβαλα ενδεικτικά, μιας και δεν ξέρω τι ακριβώς χρειάζομαι, επομένως κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη. κοιταξα απο εξωτερικό γιατι εδω αυτά τα πράγματα κοστίζουν παααρα πολυ.
Φίλιππε τον Μάνο τον έχεις συγκάτοικο ... δεν τον καλείς για κανένα κρασάκι ... να δει τι ακριβώς εξαρτήματα έχει το μοντέλο του ψυγείου σου για να σου πει και ποιος θερμοστάτης έρχεται "γάντι"?
τέλος πάντων για να μην λες Φίλιππε ότι δεν σου απαντάμε "ουσιαστικά" .
1) Πρέπει να ξέρεις τι ακριβώς περιλαμβάνει το ψυγείο σου π.χ. 1 μοτέρ (το σημειώνεις) .... μια αντίσταση απόψυξης (το σημειώνεις) ... διακόπτης πόρτας ... λαμπάκι... και τι άλλο ... αν συμβαδίζουν και συμφωνούν τα αμπέρ για κάθε ένα από τα εξαρτήματα του ψυγείου κτλ και διαλέγεις τον κατάλληλο θερμοστάτη.
2) Ο θερμοστάτης θέλει απλός την τροφοδοσία του στα 220βολτ (που θα βρεις τρόπο να τα πάρεις από το ίδιο το ψυγείο)
3) Το μοτέρ στις ανάλογες επαφές
4) Τον διακόπτη πόρτας στις ανάλογες επαφές
5) Την αντίσταση απόψυξης ..>> >>
5) Τον αισθητήρα επίσης στην ανάλογη επαφή ... και τοποθέτηση του άκρου του αισθητήρα στο κέντρο του θαλάμου και όχι στα τοιχώματα.

Αν είχαμε μια πλήρη εικόνα (κάποιο ηλεκτρολογικό σχεδιάγραμμα σχέδιο) του ψυγείου σου Wirring Diagram θα μπορούσαμε να σου σχεδιάσουμε με εικόνες πως ακριβώς θα κάνεις τις συνδέσεις (και ποιος θερμοστάτης είναι γάντι για την περίπτωση) .... χωρίς στοιχεία δεν προχωράει η κατάσταση.

ανδρεας64
28-07-13, 09:16
ΕΠΕΙΔΗ Κ ΓΩ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ,ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ ΨΥΚΤΙΚΩΝ Κ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΠΙΟ ΑΠΛΟΣ Κ ΑΝΕΞΟΔΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΠΑΛΙΟ ΨΥΓΕΙΟ,ΑΛΛΑ Κ ΣΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΑΠΛΑ Κ ΦΤΗΝΑ ΨΥΓΕΙΑ.ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ ΟΠΟΥ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΥΠΟ Κ ΜΕ ΑΠΛΗ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΤΟΥ ΨΥΓΕΙΟΥ ΣΕ ΟΤΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ.