PDA

Επιστροφή στο Forum : απωλεια φρεον (κολληση)



andrew0171
01-03-13, 20:29
καλησπερα
εχω απωλεια φρεον στην καταψυξη του ψυγειου στον επανω (χονδρο) σωληνα απο την ενωση που φαινεται στην φωτο
υπαρχει περιπτωση να γινει κολληση σε εκεινο το σημειο χωρις να αρπαξει φωτια το πλαστικο εσωτερικο?

http://img820.imageshack.us/img820/9071/01032013201.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/820/01032013201.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

DIATHERM
01-03-13, 21:13
εισαι σηγουρος πως εχεις διαρροη εκει..?
πως το διαπιστωσες..?
σαν πρεσσαριστο εξαρτημα μου φαινετε εκεινη εκει η μουφα..

andrew0171
01-03-13, 21:39
εισαι σηγουρος πως εχεις διαρροη εκει..?
πως το διαπιστωσες..?
σαν πρεσσαριστο εξαρτημα μου φαινετε εκεινη εκει η μουφα..

ναι απο εκει χανει αν το τραβηξω βγαινει
πρεσσαριστο πρεπει να ηταν τωρα απλα θυληκωνει μεσα εκει και καπως πρεπει να κολλησει

DIATHERM
01-03-13, 21:49
Αν βαλεις εκει μεσα καμινετο θα γυνει χαμος...
θα λαμπαδιασουν τα παντα...
πρεσαρισμα θελει παλυ...
η εαν βαλες ενα μαστο 3/8'' και να το κανεις με εκχυλωση... εαν σου χωρεσει εκει...
δεν ξερω ωμος 3/8'' ειναι ο σωληνας ο χοντρος..?
πλαστικη δεν ειναι η πλατη που φαινετε στην φοτο..??
εχει και καλωδια δυσκολα τα πραγματα...

Κυριακίδης
01-03-13, 21:54
Για μια γεύση ... δεν κολλιούνται . Και αν κολληθούν θα αδυνατίσει η πλευρά του χαλκού. αλλά διάβασε τα παρακάτω.

http://www.vulkan-lokring.com/fileadmin/lokring/Bedienungsanleitungen/LOKRING_I__Assembly_instructions_50_gr__20.12.2012 _.pdf

Θα πρότεινα αν δεν είσαι ορεξάτος για το παραπάνω εργαλείο . με απλό ρακόρ να γίνει η δουλειά. Πρώην ψυκτικός ήμουν αλλά αυτό δεν μου έτυχε ποτέ και δεν έχω ακούσει να εγκρίνεται απλή σύνδεση ρακόρ σε διαφορετικά μέταλλα (θα χρειαστούν εκχειλωτικά εργαλεία κτλ)

DIATHERM
01-03-13, 22:02
πετρο φοβερο εργαλειο πρεσαρισματος
οταν ειχε πρωτοβγει αυτος ο συνδεσμος τον ειδα για πρωτη φορα στην εκθεση της climatherm
ωμος το κοστος τον εκχυλωτικον ειναι μικρο

Κυριακίδης
01-03-13, 22:09
πετρο φοβερο εργαλειο πρεσαρισματος
οταν ειχε πρωτοβγει αυτος ο συνδεσμος τον ειδα για πρωτη φορα στην εκθεση της climatherm
ωμος το κοστος τον εκχυλωτικον ειναι μικρο

Και εγώ 1η φορά το είδα το εργαλείο !!! ... και λέω πανάθεμα που δεν το είχα αυτό το εργαλείο τόσα χρόνια να κατάφερνα περισσότερες δουλειές!
Αλλά Ανδρέα (Diatherm) ... τι λες? εγκρίνεται για την περίπτωση απλός συνδετήρας? με απλά εκχειλωτικά? εντός θαλάμου κατάψυξης?

andrew0171
01-03-13, 22:13
Αν βαλεις εκει μεσα καμινετο θα γυνει χαμος...
θα λαμπαδιασουν τα παντα...
πρεσαρισμα θελει παλυ...
η εαν βαλες ενα μαστο 3/8'' και να το κανεις με εκχυλωση... εαν σου χωρεσει εκει...
δεν ξερω ωμος 3/8'' ειναι ο σωληνας ο χοντρος..?
πλαστικη δεν ειναι η πλατη που φαινετε στην φοτο..??
εχει και καλωδια δυσκολα τα πραγματα...

εννοειται οτι θα γινει χαμος μου ειπαν οτι μπορουσα να χρησιμοποιησω καποια λαμαρινα για ασπιδα
αλλα και παλι δεν ξερω
ναι η πλατη ειναι πλαστικη και τα τοιχωματα
εκχυλωση?
δεν ξερω ποσο ειναι ακριβως αλλα ειναι περιπου λιγο πιο παχυ απο ενα στυλο bic

DIATHERM
01-03-13, 22:17
κοιταξε σαφως και ειναι καλυτερο και ποιο σωστο να γυνει με την μεθοδο του πρεσσαρισμος που εδειξες...!
απλως ελεγα για μια εναλακτικη και ποιο οικονομικη λυση..
αλλα ειναι και οι συστολοδιαστολες το κατα ποσο θα κανεις καλη εκχυλωση και ο χωρος
οποτε αστο την ξεχναμε αυτην την μεθοδο...

andrew0171
01-03-13, 22:18
Για μια γεύση ... δεν κολλιούνται . Και αν κολληθούν θα αδυνατίσει η πλευρά του χαλκού. αλλά διάβασε τα παρακάτω.

http://www.vulkan-lokring.com/fileadmin/lokring/Bedienungsanleitungen/LOKRING_I__Assembly_instructions_50_gr__20.12.2012 _.pdf

Θα πρότεινα αν δεν είσαι ορεξάτος για το παραπάνω εργαλείο . με απλό ρακόρ να γίνει η δουλειά. Πρώην ψυκτικός ήμουν αλλά αυτό δεν μου έτυχε ποτέ και δεν έχω ακούσει να εγκρίνεται απλή σύνδεση ρακόρ σε διαφορετικά μέταλλα (θα χρειαστούν εκχειλωτικά εργαλεία κτλ)

φαινεται οτι ετσι θα γινει δουλεια αλλα απο οτι ειδα τωρα η δεξια μερια μετα την ενωση ειναι πιο παχια απο την αριστερη
κοστος ξερουμε

Κυριακίδης
01-03-13, 22:47
0171 ... μια που βρίσκεσαι στην Αθήνα . μάθε που έχει τέτοια μαγαζιά (σοβαρά) περί ψυκτικών κτλ ... και πήγαινε να μάθεις και να σου πουν για το εργαλείο (κόστος κτλ) ή να σε ενημερώσουν για την περίπτωση αν ο ένας σωλήνας τυγχάνει να έχει διαφορετική διάμετρο από τον άλλον αν τα καταφέρνει επίσης καλά αυτό το εργαλείο.
Ή ψάξε για κάποιον τεχνικό που να το διαθέτει . Περισσότερα δεν ξέρουμε προς το παρόν . Αλλά τουλάχιστον ξέρουμε τώρα ότι η κόλληση με καμινέτο δεν είναι η καλύτερη λύση για την περίπτωση .

andrew0171
01-03-13, 23:15
0171 ... μια που βρίσκεσαι στην Αθήνα . μάθε που έχει τέτοια μαγαζιά (σοβαρά) περί ψυκτικών κτλ ... και πήγαινε να μάθεις και να σου πουν για το εργαλείο (κόστος κτλ) ή να σε ενημερώσουν για την περίπτωση αν ο ένας σωλήνας τυγχάνει να έχει διαφορετική διάμετρο από τον άλλον αν τα καταφέρνει επίσης καλά αυτό το εργαλείο.
Ή ψάξε για κάποιον τεχνικό που να το διαθέτει . Περισσότερα δεν ξέρουμε προς το παρόν . Αλλά τουλάχιστον ξέρουμε τώρα ότι η κόλληση με καμινέτο δεν είναι η καλύτερη λύση για την περίπτωση .

οκ ευχαριστω για τις απαντησεις αν καποιος ξερει καποιο καταστημα η τεχνικο ας επικοινωνησει μαζι μου
ειναι κριμα να το πεταξω ειναι σχεδον καινουριο το ψυγειο

DIATHERM
01-03-13, 23:34
Γιατι ρε παιδι μου ολα τα καινουργια ψυγεια να παθαινουν ολες αυτες της μεγαλες ζημιες....?
οεοοο...?:001_rolleyes:

Κυριακίδης
02-03-13, 00:06
http://www.facebook.com/pages/VULKAN-LOKRING-%CE%A3%CE%A5%CE%9D%CE%94%CE%95%CE%A3%CE%9C%CE%9F%C E%99-%CE%A3%CE%A9%CE%9B%CE%97%CE%9D%CE%A9%CE%9D/153861181352119?sk=info

και παρακάτω για επικοινωνία (και πρόθυμοι να βοηθήσουν)
http://www.vulkansm.gr/Home/


Γιατι ρε παιδι μου ολα τα καινουργια ψυγεια να παθαινουν ολες αυτες της μεγαλες ζημιες....?
οεοοο...?:001_rolleyes:
Εμείς φταίμε ως καταναλωτές ... και να σου δώσω ένα σχετικό παράδειγμα δικό μου ...
Πήγα πήρα κονσέρβα τόνου (μου αρέσει πολύ) .... στο ράφι στο σούπερ μάρκετ είχε διάφορες κονσέρβες τόνου . και στο ίδιο μέγεθος κονσέρβα με τα διπλανά (διάφορες μάρκες) .. σε κάποιες είχε τιμή π.χ. 2 ευρώ ... σε άλλες 1,40 ...
Και είπα δεν βαριέσε .... ίδιο μέγεθος είναι και το πολύ πολύ να είναι λίγο κατώτερης ποιότητας ψάρι από το άλλο ... αλλά όσο να ναι είπα ας πάρω το φθηνό ... αρκεί να γευτούμε ψάρι.
Όταν άνοιξα την κονσέρβα την φθηνή ... το περιεχόμενο ήταν το μισό !!! και το υπόλοιπο νερό . Δεν πρόσεξα τα γραμμάρια του περιεχόμενου και επηρεάστηκα από το ίδιο μέγεθος κονσέρβας ! Η ένδειξη με τα γραμμάρια ήταν σε μέγεθος μικρότερο από το υπόλοιπο κείμενο στην ετικέτα !!!!

Το ίδιο και στα ψυγεία ... και θέλει το (λαικό δικαστήριο μεταξύ μας μέσω επικοινωνίας ) να ενημερώνει για τέτοιες μπαγαποντιές
Γιαυτό καλό τον 0171 να αναφέρει τον τύπο του ψυγείου και το μοντέλο. Για το καλό όλων.

konman
02-03-13, 09:45
Δεν μπωρει να την κολλησει κανενας και ο λογος
ειναι οτι η μια σωληνα ειναι απο χαλκο και
η αλλη απο αλουμινιο.

Κυριακίδης
02-03-13, 10:20
Αν ακόμη βρει το σχετικό εργαλείο . το βλέπω μπελαλίδικο και πάλι να γίνει. Γιατί υποτίθεται θα πρέπει να κόψει τον παλιό συνδετήρα με ειδικό κόφτη
Έπειτα υπολογίζω το κομμάτι που θα κόψει θα υπολείπεται περίπου κατά 5 πόντους . είτε το στοιχείο (που είναι σταθερό) είτε και η χάλκινη πλευρά που επίσης και αυτή θα είναι σταθερή . Θα είναι δύσκολο να τα μαζέψει εντός του καινούριου συνδετήρα.

Αν αποτύχει με την πρώτη φορά .. την έβαψε. Ίσως χρειαστεί μια προέκταση με κόλλημα από την πλευρά του χαλκού (κανονικά με εκχειλωτικά) .για να το φέρει κοντά όπως πρέπει κτλ . πάντως δύσκολα εκτός και έχουν προβλέψει ειδικούς συνδετήρες συμπληρωματικούς στο μήκος που λείπει για κάλυψη του κενού απόστασης

andrew0171
02-03-13, 13:20
http://www.facebook.com/pages/VULKAN-LOKRING-%CE%A3%CE%A5%CE%9D%CE%94%CE%95%CE%A3%CE%9C%CE%9F%C E%99-%CE%A3%CE%A9%CE%9B%CE%97%CE%9D%CE%A9%CE%9D/153861181352119?sk=info

και παρακάτω για επικοινωνία (και πρόθυμοι να βοηθήσουν)
http://www.vulkansm.gr/Home/


Εμείς φταίμε ως καταναλωτές ... και να σου δώσω ένα σχετικό παράδειγμα δικό μου ...
Πήγα πήρα κονσέρβα τόνου (μου αρέσει πολύ) .... στο ράφι στο σούπερ μάρκετ είχε διάφορες κονσέρβες τόνου . και στο ίδιο μέγεθος κονσέρβα με τα διπλανά (διάφορες μάρκες) .. σε κάποιες είχε τιμή π.χ. 2 ευρώ ... σε άλλες 1,40 ...
Και είπα δεν βαριέσε .... ίδιο μέγεθος είναι και το πολύ πολύ να είναι λίγο κατώτερης ποιότητας ψάρι από το άλλο ... αλλά όσο να ναι είπα ας πάρω το φθηνό ... αρκεί να γευτούμε ψάρι.
Όταν άνοιξα την κονσέρβα την φθηνή ... το περιεχόμενο ήταν το μισό !!! και το υπόλοιπο νερό . Δεν πρόσεξα τα γραμμάρια του περιεχόμενου και επηρεάστηκα από το ίδιο μέγεθος κονσέρβας ! Η ένδειξη με τα γραμμάρια ήταν σε μέγεθος μικρότερο από το υπόλοιπο κείμενο στην ετικέτα !!!!

Το ίδιο και στα ψυγεία ... και θέλει το (λαικό δικαστήριο μεταξύ μας μέσω επικοινωνίας ) να ενημερώνει για τέτοιες μπαγαποντιές
Γιαυτό καλό τον 0171 να αναφέρει τον τύπο του ψυγείου και το μοντέλο. Για το καλό όλων.

σε αυτο που λες εχεις δικιο και ειδικα στις ηλεκρικες- ηλεκτρονικες συσκευες προτιμω να παρω κατι καλο επωνυμο γιατι ισχυει το οτι πληρωνεις παιρνεις
δεν ξερω αν ειχα λαθος εντυπωση αλλα δεν ειχα για φτηνα κακης ποιοτητας τα indesit

http://www.indesit.gr/%CE%BF%CE%B9%CE%BA._%CF%83%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%B5 %CF%85%CE%AD%CF%82_i/%CE%A8%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%B1_TAN_13_FF_S/pid_46042GR/25.do

και για αυτο κοιταω να δω μηπως φτιαχνεται γιατι για ενα ψυγειο 1,70 τα 600ε (πριν 4 χρονια) δεν τα λες και λιγα για να το πεταξω ετσι απλα παρολο που το εχω 2 χρονια στην αποθηκη και εχω παρει αλλο πιστευω ακομα οτι δεν ειναι της πλακας και οτι αξιζει αν γινεται να επισκευαστει
εκτος αν εχω πεσει τοσο εξω με την συγκεκριμενη εταιρια

Κυριακίδης
02-03-13, 15:11
δεν ξερω αν ειχα λαθος εντυπωση αλλα δεν ειχα για φτηνα κακης ποιοτητας τα indesit

Σωστά τα λες δεν είναι και άσχημη η Indesit θα έλεγα μέτρια σε σχέση με άλλα χειρότερα. Η Indesit σαν ποιότητα έχει και φθηνά , αλλά έχει και καλά μοντέλα . Στο παρελθόν ήταν αξιόπιστη στην επάρκεια ανταλλακτικών και σε λογικές τιμές.

Το μόνο που δεν αντέχω στην Indesit είναι ότι στις κατασκευές τις και στις ιδέες της είναι πολύ "εσωστρεφείς" εταιρία , και κατασκευάζει "ανάποδα σχέδια" . χωρίς να ακολουθεί τα γνωστά κατεστημένα.
Π.χ παλιότερα έφτιαξε πλυντήριο όπου δεν είχε ξεχωριστή αντλία για την έξοδο του νερού ... αλλά ήταν ενσωματωμένο στο κυρίως μοτέρ που το γύριζε ! ... και έπρεπε κάθε φορά που ήταν να βγάλει νερό , να επιβάλλεται σε υποχρεωτικό στύψιμο ! Μια εξωτερική αντλία δούλευε με 30W παράδειγμα και με αυτόν τον τρόπο δούλευε το μοτέρ των 300 - 700W!!

Και κάτι παλιότερα ψυγεία τους σωλήνες της εξωτερικής πίσω πλάτης (συμπυκνωτής) τους είχε από κάτω από το ψυγείο !! Τελευταία σοβαρεύτηκε κάπως .
Ακόμη και σήμερα από ότι βλέπω (σύμφωνα με το νεότερο δικό σου ψυγείο) η τοποθέτηση πρεσσαριστού συνδετήρα (λυόμενου) αντί μονοκόμματου (που γίνεται επεξεργασία ένωσης χαλκού/αλουμινίου στο εργοστάσιο χωρίς συνδετήρα και είναι αθάνατη τεχνική )

Μας δείχνει ότι η Indesit δεν θέλει να ξεκολλήσει από την εσωστρέφεια της.

stefanoszis
03-03-13, 11:46
ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΥΤΟ http://www.kominis.gr/index.php?p_cat=3 ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ
ΘΕΛΕΙ ΟΜΩΣ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΚΟΛΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΙΑ ΤΟΥ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ

stefanoszis
03-03-13, 11:52
αν δε το βγαζει ψαξε για αυτο το κωδικο 78.20.50.10 στο site διμεταλλικο σωληνα το ονομαζει.

diarh
04-03-13, 08:22
Καλημερα.Στον Σολδατο αλλα και αλλου θα βρεις ειδικες κολλες.Θα κανεις την δουλεια σου μια χαρα