PDA

Επιστροφή στο Forum : [Liebherr] Liebherr Cnes 3803 Ρύθμιση Θερμοκρασίας Κατάψυξης



jounite
06-02-13, 18:05
Καλησπέρα.
Στο ψυγείο Liebherr Cnes 3803 υπάρχει το παρακάτω:
35525
Έχω ρυθμίσει 5 στη συντήρηση και -15 στη κατάψυξη (πρώτη κουκίδα μετά το 0). Φαίνεται με θερμόμετρο ότι έχω 4-7 στη συντήρηση, ενώ σταθερά στη κατάψυξη -20 -22.

και...

Στην πρώτη κουκίδα μετά το 0 που εάν υποθέσουμε 1 προς 1 αντιστοιχία με το πάνελ των θερμοκρασιών, σωστα η ένδειξη σταθεροποιείται στο -15. Στη δεύτερη κουκίδα (δηλ. στις 3 ώρα εάν ρολόι) πάλι -15. Στην τρίτη πάει -18. Αλλά εάν επιστρέψω πίσω μία κουκίδα (πάλι στις 3 ώρα) τώρα θα δείχνει -18.

Προσπαθώ να διευκρινήσω εάν είναι έτσι από κατασκευής ή βλάβη...
Έχει κάποιος πρόσβαση σε παρόμοιο ψυγείο να με βγάλει από την αμφιβολία?

ευχαριστώ

Κυριακίδης
06-02-13, 19:17
Η "απόκριση" της πραγματικής ψύξης δεν είναι άμεση .... δηλαδή Στην τρίτη πάει -18. Αλλά εάν επιστρέψω πίσω μία κουκίδα (πάλι στις 3 ώρα) τώρα θα δείχνει -18 φυσικά θα δείξει "άμεσα" - 18 . Αλλά αν το αφήσεις περισσότερη ώρα θα ξαναγυρίσει μόνο του στους - 15 (πραγματικούς βαθμούς) .... αυτό θα συμβεί μετά από 1 - 2 ώρες ή συντομότερα αν π.χ. ανοίξεις την πόρτα.

Προσπαθώ να διευκρινήσω εάν είναι έτσι από κατασκευής ή βλάβη. ​ισχύει σε όλα τα ψυγεία

Μην ξεχνάμε ότι υπάρχει και ένα "διαφορικό" θερμοκρασίας (Differnet) .

jounite
06-02-13, 21:13
κατανοητό αυτό που περιγράφεις σχετικά με την "απόκριση" ρύθμισης-πραγματικής ψύξης.

μάλλον δεν περιέγραψα σωστά αυτό που μ΄ απασχολεί.
η περιγραφή που έκανα παραπάνω αφορά αποκλειστικά την ρύθμιση της επιθυμητής θερμοκρασίας στην κατάψυξη από το "ποτενσιόμετρο" και την ανάλογη ένδειξη στο διπλανό φωτεινό πανελάκι.
τέλος με προβληματίζει η διαφορά στην θερμοκρασία που μετρώ (μετά από ώρες λειτουργίας) μεταξύ πραγματικής (-20 -22) και επιθυμητής (-15).

konman
07-02-13, 09:30
Εσυ μετρας με θερμομετρο την καταψηξη
και εχει -22 ενω το εχεις ρυθμισει -15;;;;;;;;;;;;;

Το ψυγειο εχει 1 ή 2 μοτερ;;;;;;;;;

jounite
07-02-13, 19:15
καλησπέρα
ναι έχω την ρύθμιση στην πρώτη κουκίδα μετά το 0 που θεωρητικά αντιστοιχεί με -15 (αυτή είναι κι ένδειξη στο διπλανό πάνελ) και με θερμόμετρο μετρώ -19 έως -22
έχει ένα μοτέρ