PDA

Επιστροφή στο Forum : [Brandt] Μυρίζει καμμένο, κάνει θόρυβο σαν σπίθες αλλά δουλεύει



cghcom
13-01-13, 20:24
Γεια σας,

Έχω το Brandt WFU0411e και έχω να το δουλέψω εδώ και ένα χρόνο. Πριν ένα χρόνο είχε κάποιο πρόβλημα με το μοτερ και ήρθε ο μηχανικός και το έφτιαξε. Από τότε δεν ξαναδούλεψε. Σήμερα το έβαλα για πρώτη φορά χωρίς ρούχα με απορρυπαντικά και πρόπλυση στος 60 C. Μετά από μισή ώρα, μόλις έφτασε στο D (και ενώ γύριζε κανονικά ο κάδος για πολύ ώρα) άρχισε να κάνει ένα θόρυβο σαν δυνατές σπίθες (ο οποίος δεν μπορούσα να καταλάβω από που προερχόταν), όταν του έκλεισα το κουμπί λειτουργίας συνέχισε να τις κάνει και μόνο όταν το έβγαλα από την πρίζα σταμάτησε, μετά μύριζε καμένο.

Το έβγαλα έξω, το άνοιξα και χωρίς νερό το μοτερ δούλευε κανονικά χωρίς κανένα θόρυβο. Επίσης δεν παρατήρησα κάπου κάτι μαύρο ή καμμένο ούτε μύριζε τίποτα όταν το άνοιξα. Στην συνέχεια το ξαναέβαλα μέσα με νερό και ρούχα στους 40 βαθμούς χωρίς πρόλυση και δούλευε κανονικά μέχρι που έφτασε στο D και άρχισε πάλι τους ήχους σαν σπίθες και έριξε την ασφάλεια του μπάνιου. Τώρα βέβαια δεν μύριζε τίποτα...Την σήκωσα το πήγα λίγο παρακάτω στο μαλακτικό,εστίψε και τέλειωσε κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα...

Τι θα μπορούσε να είναι; Αλλού διάβασα ότι η πρίζα αν δεν έχει γείωση υπάρχει θέμα, αλλού ότι οι περιελήξεις ή τα καρβουνάκια θέλουν άλλαγμα, αλλού ότι κάποια ασφάλεια μπορεί να είναι καμμένη?

Κυριακίδης
13-01-13, 22:31
Τον αντιπαρασιτικό πυκνωτή τον είδες? κοντά στην είσοδο του ρεύματος από το φις προς το πλυντήριο ? Βγάλε το φις από το ρεύμα , και δοκίμασε να αφαιρέσεις τον αντιπαρασιτικό πυκνωτή ΜΟΝΟ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ.
Λίγο περίεργη βλάβη επειδή ανέφερες ότι στο κάνει μόνο στο σημείο D του προγράμματος .... αλλά όταν λες ότι παρόλο που το έκλεισες από το κουμπί λειτουργίας ... και συνέχιζε .... + του ότι σου έριξε την ασφάλεια . Δεν μπορούμε να πούμε τίποτα με βεβαιότητα.

Ψάξε με πολύμετρο (εκτός ρεύματος) για αρχή τα βασικά και καθιερωμένα ... για διαρροές σε - αντίσταση - αντλία - και ότι άλλο επιλήψιμο κτλ

Και μια ασάφεια .... στον τίτλο του θέματος αναφέρεις "μύρισε" .... στο κείμενο σου λες το αντίθετο ...

cghcom
13-01-13, 23:05
ΟΚ. Το είχα ξεχάσει και όντως δεν έβγαζε νόημα ο τίτλος. Το σημείωσα στο κείμενο...Τώρα του έκανα δεύτερη πλύση με φουλ τον κάδο και δεν μου έκανε τίποτα, πέρα τον καθιερωμένο θόρυβο που τον κάνει από παλιά. Ειδικά τώρα που ο κάδος ήταν "φορτωμένος" τον έκανε πιο έντονα!! (Δείτε το βίνετο για να καταλάβετε) Τέλειωσε το πρόγραμμα χωρίς κανένα πρόβλημα...Και μου κανε εντύπωση γιατί το πρωί είπα "πάει, τα παίξε!!". Δεν ξέρω μήπως τα συμπτώματα αυτά ήταν από την πολυκαιρία αχρησίας....Ο χρόνος και οι επόμενες χρήσεις θα δείξουν αν ξαναεμφανιστεί κάτι. Πάντως είναι σε καραντίνα το πλυντήριο....


http://www.youtube.com/watch?v=UipLjma930E&feature=youtu.be

konman
14-01-13, 09:31
Ο θορυβος ειναι απο τον ιμαντα του μοτερ,
αστο οπως ειναι δεν δημιουργει καποιο προβλημα
και μπορει μετα απο καποιες πλυσης να τον σταματησει.

Το πλυντηριο δεν εχει ρεγουλα για να τον τεντωσεις.