PDA

Επιστροφή στο Forum : [Candy] Πλυντήριο ρούχων - 2 βλάβες



stafidas
03-01-13, 00:57
Καλησπέρα,
σε ένα Candy 6κιλο άνω φόρτωσης, μου έχουν παρουσιαστεί 2 προβλήματα:

1) Διαρροή ρεύματος.
Κάποια στιγμή με χτύπησε το ρεύμα όταν ακούμπησα το σασί του (μεταλικό μέρος). Ετσι λοιπόν αποφάσισα να βάλω ένα μπριζάκι με διακόπτη ON/OFF ώστε να κλείνω την παροχή ρεύματος όταν το πλυντήριο δεν είναι σε χρήση... αλλά το ρεύμα με ξαναχτύπησε ξανά και ξανά. Δεν είναι και το τρελό ρεύμα για να σε τινάξει αλλά το νιώθεις κανονικά.
Εφόσον λοιπόν με το διακοπτάκι αυτό το πλυντήριο θεωρείται ότι είναι εκτός πρίζας, σκέφτομαι ότι το μόνο που έχει ρεύμα εκεί μέσα είναι ο πυκνωτής του, σωστά? Άρα λογικά μιλάμε για διαρροή από τον πυκνωτή προς το σασί φαντάζομαι...
Τι κάνω? Αλλάζω πυκνωτή? Ψάχνω για απογυμνωμένο καλώδιο κάπου? ή κάτι άλλο?

2) Βγαίνει ο ιμάντας.
Εδώ και μια βδομάδα ξεκίνησε να βγαίνει ο ιμάντας του πλυντηρίου. Αυτός που ενώνει την τροχαλία του μοτέρ με την τροχαλία του κάδου. Τον έβαλα πάλι αλλά ξαναβγήκε... και ξανά... και ξανά.
Από ότι είδα δεν έχει κάτι ώστε να ρυθμίσω τη θέση του μοτέρ ή κάτι σα τεντωτήρα... ή κάτι για να παίξω.
Τι κάνω? Αλλάζω ιμάντα? τροχαλία? καμια ιδέα?
Εντωμεταξύ παρατήρησα ότι η τροχαλία του κάδου δεν έχει καθόλου πατούρα για να κρατάει τον ιμάντα στη θέση του...

Ευχαριστώ

ipso
03-01-13, 01:37
Βγάλε το διακοπτακι θα σου καεί σε λίγο καιρό.
Για να σε χτυπάει ρεύμα τότε δεν έχεις καλή γείωση έλεγξε την από το ρολόι της ΔΕΗ ως το πλυντήριο θα σε συμβούλευα να φωνάξεις ηλεκτρολόγο.
Ο ιμάντας μπορεί να φθάρηκε η ξερυθμιστικε το μοτέρ.

Κυριακίδης
03-01-13, 01:40
Για το 1) ... δεν νομίζω ότι ακόμα και στην υπόθεση ελαττωματικού πυκνωτή και ταυτόχρονα εκτός ρεύματος της συσκευής να κατακρατάει τόσο αρκετό ρεύμα ώστε να σε χτυπάει και πάλι.
Στο κάτω κάτω έστω και συμφωνούμε ότι ο πυκνωτής έχει διαρροή .... αλλά και πάλι εκτός ρεύματος πόσο και σε διάρκεια ρεύματος κρατάει λογικά αυτός ο πυκνωτής? το θεωρώ δύσκολο έως αδύνατον.
Το πιο πιθανό είναι ο διακόπτης ON-Off (μπριζάκι που έβαλες) να δίνει συνέχεια από εκεί δηλαδή να μην είναι δίπολος η διακοπή στην θέση Off.
Εξέτασε το κλασσικά για διαρροές με πολύμετρο στα κύρια σημεία π.χ. αντίσταση μοτέρ κτλ ακόμη και τυχόν νερά οπουδήποτε γύρω από την συσκευή.

Για το 2) Άλλαξε ιμάντα .. προφανώς είναι ο πλακέ ιμάντας και δεν έχουν οδηγούς πάνω στην τροχαλία (έτσι είναι από κατασκευής) ... και αν θα βγει .. θα βγει είτε από μεγάλο ζόρι ή φορτίο με ρούχα μέσα στον κάδο ή να έχουν καταστραφεί κάποιες αυλακώσεις του ιμάντα ή να έπαθε στρέψη και δεν ευθυγραμμίζει με την τροχαλία . θέλει και κάποια προσοχή πως ξαναβάζεις αυτόν τον ιμάντα προς την πλευρά της τροχαλίας του μοτέρ που έχει και εκείνο τις ανάλογες αυλακώσεις , και πρέπει να μπουν και εκεί ευθύγραμμα για να ευθυγραμμίσει και με την μεγάλη τροχαλία του κάδου.

stafidas
03-01-13, 09:40
Για τον ιμάντα όπως τα λες είναι. Δεν υπάρχουν οδηγοί πάνω στην τροχαλία του κάδου (από κατασκευής). Οταν τον πήρα στα χέρια μου ήταν λίγο "μεθυσμένος" σαν να είχε κατεβάσει μερικά σφηνάκια... στρέψη όπως σωστά λες (ίσως και λίγο παραπάνω φορτίο ρούχων μαζί...).
Οπότε σε αυτό το πρόβλημα βάζω έναν καινούριο ιμάντα και λογικά θα είμαστε ΟΚ μετά.

Για τη διαρροή, επίσης λογικό αυτό που λες με τον πυκνωτή.
Θα δοκιμάσω λίγο να βγάλω τελείως το φις εκτός πρίζας για να δω αν θα με χτυπήσει (έτσι από περιέργεια).
Πες μου λίγο περισσότερα για τις μετρήσεις που λες να κάνω με το πολύμετρο... Πως να τις κάνω?
Να το έχω στη πρίζα? Σε λειτουργία? και να μετράω τάση στα ποδαράκια της αντίστασης, μοτέρ κ.τ.λ.? Να μετρήσω ωμική συνέχεια με το πλυντήριο εκτός πρίζας?

Κι αν τελικά είναι θέμα γείωσης όπως λέει ο φίλος ipso, παίζει να φταίει η συγκεκριμένη πρίζα? Να το δοκιμάσω σε άλλη πρίζα? Αλλά μου κάνει εντύπωση γιατί το προηγούμενο πλυντήριο δεν είχε τέτοια θέματα... και ήταν στην ίδια θέση... στην ίδια πρίζα.

konman
03-01-13, 10:43
Για τον ιμαντα υπαρχει πιθανοτητα να εχεις προβλημα στα ρουλεμαν.

Κυριακίδης
03-01-13, 11:03
Κι αν τελικά είναι θέμα γείωσης όπως λέει ο φίλος ipso, παίζει να φταίει η συγκεκριμένη πρίζα?
Οπωσδήποτε θα εξετάσεις και την πρίζα πάνω από όλα... αλλά μιας που ανέφερες ότι προηγούμενα ήταν στην ίδια θέση άλλο πλυντήριο χωρίς προβλήματα το απορρίπτουμε αυτό το θέμα. Εκτός και θέλεις να το ξαναψάξεις εκ νεοτέρας.


Να το έχω στη πρίζα? Σε λειτουργία? και να μετράω τάση στα ποδαράκια της αντίστασης, μοτέρ κ.τ.λ.? Να μετρήσω ωμική συνέχεια με το πλυντήριο εκτός πρίζας?
Εκτός ρεύματος . Και εκτός λειτουργίας.
Για αρχή βάλε ένα πολύμετρο στην κλίμακα 200Ωμ . Και άρχισε να ψάχνεις για διαρροές σε κάθε τι πιθανό. π.χ. αντίσταση (επαφές ποδαράκια με το σασί γείωση) μοτέρ (επαφές με γείωση το ίδιο). αντιπαρασιτικό πυκνωτή αν έχει ...κτλ
Όλα στο πολύμετρο σου πρέπει να δείχνουν μονάδα (1) .... αν κάνει απόκλιση π.χ. 00,1 - 00,5 ή ότι άλλο κτλ έχεις πρόβλημα στο σημείο που ελέγχεις

Σε σπάνιες περιπτώσεις μπορεί να βρεις όλα τα εξαρτήματα εντάξει ... αλλά στην συνέχεια να είναι από διαρροές νερού κτλ. π.χ. από κάποια ανλία νερού που χάνει η τσιμούχα του κτλ

stafidas
03-01-13, 13:29
Για τον ιμαντα υπαρχει πιθανοτητα να εχεις προβλημα στα ρουλεμαν.

Ωχ! Μη μου λες τέτοια... Στου κάδου ή στου μοτέρ? ή και στα 2?

stafidas
03-01-13, 13:39
Εκτός ρεύματος . Και εκτός λειτουργίας.
Για αρχή βάλε ένα πολύμετρο στην κλίμακα 200Ωμ . Και άρχισε να ψάχνεις για διαρροές σε κάθε τι πιθανό. π.χ. αντίσταση (επαφές ποδαράκια με το σασί γείωση) μοτέρ (επαφές με γείωση το ίδιο). αντιπαρασιτικό πυκνωτή αν έχει ...κτλ
Όλα στο πολύμετρο σου πρέπει να δείχνουν μονάδα (1) .... αν κάνει απόκλιση π.χ. 00,1 - 00,5 ή ότι άλλο κτλ έχεις πρόβλημα στο σημείο που ελέγχεις

Σε σπάνιες περιπτώσεις μπορεί να βρεις όλα τα εξαρτήματα εντάξει ... αλλά στην συνέχεια να είναι από διαρροές νερού κτλ. π.χ. από κάποια ανλία νερού που χάνει η τσιμούχα του κτλ

Σ' ευχαριστώ φίλε Πέτρο.
Κάνω τις μετρήσεις μου λοιπόν με την πρώτη ευκαιρία και επανέρχομαι στο θεμα (το πλυντήριο δεν είναι και δίπλα μου να έχω άμεση πρόσβαση).
Θεωρώ πως ότι βρω ότι έχει διαρροή (π.χ. αντίσταση ή ότι άλλο...), θέλει και αντικατάσταση, σωστά?

stafidas
03-01-13, 14:19
και κάτι ακόμα που τώρα θυμήθηκα...
Κάποια στιγμή είχα βγάλει το φις εκτός πρίζας. Εντελώς εκτός... χωρίς διακοπτάκια, χωρίς τίποτα. Ένα φις στον αέρα και το ρεύμα με χτύπησε και πάλι...
Εδώ τι σκεφτόμαστε? Επανερχόμαστε στο σενάριο του πυκνωτή? Μάλλον βάσει αυτού είχα προσδιορίσει την βλάβη προς τον πυκνωτή...

Κυριακίδης
03-01-13, 14:37
Εξέτασε εκείνον τον πυκνωτή με ύψιστη προσοχή και εκτός ρεύματος ... βραχυκύκλωσε τις επαφές του στιγμιαία να αποηλεκτριστεί . και κάνε την εξέταση του και αλλαγή. Περιμένουμε νέα

vasilimertzani
04-01-13, 20:54
και κάτι ακόμα που τώρα θυμήθηκα...
Κάποια στιγμή είχα βγάλει το φις εκτός πρίζας. Εντελώς εκτός... χωρίς διακοπτάκια, χωρίς τίποτα. Ένα φις στον αέρα και το ρεύμα με χτύπησε και πάλι...
Εδώ τι σκεφτόμαστε? Επανερχόμαστε στο σενάριο του πυκνωτή? Μάλλον βάσει αυτού είχα προσδιορίσει την βλάβη προς τον πυκνωτή...

Θυμασαι τα παλια αυτοκινητα που ειχαν ενα "λαστιχο"και κρεμοταν και το σερναν? ;-)
Ενα τετοιο πρεπει να φορας..

Αφου δεν εχεις την πριζα ειναι στατικος ηλεκτρισμος.
Ισως να μην γινοταν παλια γιατι ηταν γειωμενο το σασι ενω τωρα δεν ειναι.
Παταει πανω σε λαστιχα το πλυντηριο .βαλε ενα καλωδιο για δοκιμη στο σασι και τυλα το σε κατι μεταλικο (καγκελα-πορτα ).

stafidas
06-04-13, 23:13
Κάλιο αργά παρά ποτέ λένε... :)

Τελικά το πρόβλημα με τον ιμάντα λύθηκε εύκολα. Είχε χαλαρώσει η βίδα που κρατάει την τροχαλία του κάδου με αποτέλεσμα η τροχαλία να κάνει "οχτάρια" και ο ιμάντας έβγαινε.

Το πρόβλημα με το ρεύμα παραμένει. Δεν το έψαξα και πολύ αλλά πάντως στατικός ηλεκτρισμός δεν πρέπει να είναι. Ο στατικός ηλεκτρισμός είναι ένα απότομο ΤΣΑΦ και μετά τελειώνει. Εδώ, αν πιάσεις το σασί νιώθεις το ρεύμα να σε διαπερνάει και όση ώρα κρατάς το σασί τόσο σε διαπερνάει ρεύμα. Αν σφίξεις πιο δυνατά το σασί νιώθεις το ρεύμα πιο έντονο...
Εν πάσει περιπτώσι όμως, το έχω πλέον συνηθίσει και απλά προσέχω

Κυριακίδης
06-04-13, 23:56
Ας υποθέσουμε ότι αληθεύει το μήνυμα #9 . Εννοούμε όπως ακριβώς το γράφεις (με βγαλμένο στο αέρα το φις !!!)
1) Για βάλε το πλυντήριο σου πάνω σε σανίδες στεγνές και πες μου άλλαξε κάτι?
2) Βγάλε το λάστιχο εισόδου νερού και την αποχέτευση άλλαξε κάτι?
3) Βγάλε τα καλώδια από τον πυκνωτή


Εν πάσει περιπτώσι όμως, το έχω πλέον συνηθίσει και απλά προσέχω
Τι θα πει το έχω συνηθίσει? επιμένω να βρεις το πρόβλημα και να το διορθώσεις μια και καλή.

konman
07-04-13, 13:41
Ας υποθέσουμε ότι αληθεύει το μήνυμα #9 . Εννοούμε όπως ακριβώς το γράφεις (με βγαλμένο στο αέρα το φις !!!)
1) Για βάλε το πλυντήριο σου πάνω σε σανίδες στεγνές και πες μου άλλαξε κάτι?
2) Βγάλε το λάστιχο εισόδου νερού και την αποχέτευση άλλαξε κάτι?
3) Βγάλε τα καλώδια από τον πυκνωτή


Τι θα πει το έχω συνηθίσει? επιμένω να βρεις το πρόβλημα και να το διορθώσεις μια και καλή.


ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ.

Απλα καθαρισε τα παρακατω λαμακια της γειωσεις.

3584735848

xsterg
08-04-13, 18:58
το σπιτι εχει γειωση? η γειωση αυτη φτανει μεχρι την πριζα σου? το καλωδιο του πλυντηριου ειναι οκ? κοιταξε λιγο και τις βιδες που συγκρατουν τους αγωγους γειωσης σε ολη την διαδρομη. μπορει καποιο να εχει φυγει η χαλαρωσει.