PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση Άλλη] ΤηλεόρΑση BEKO δεν αποκρίνεται στις εντολές



furtune
26-12-12, 15:33
Γεια σας εχω την συγκεκριμενη τηλεοραση στα χερια μου.35281352823528335284. Στο πανελ μπροστα δεν αναβει το λεντακι. Η τηλεοραση ανοιγει κανονικα. Στο χειριστηριο δεν αποκρινεται ουτε στα κουμπια του πάνελ. Αυτος που το εχει ειπε οτι το προβλημα το εμφανησε μετα απο μια αυξομείωση της τάσης. Στην τρητη φωτο βλεπετε το πάνελ βγαλμένο. Στην δέυτερη τα 2 βυσματα που ειναι επάνω με τα πολυχρωμα καλωδια καταληγουν στο πάνελ.

furtune
27-12-12, 13:09
Μετρησα στο chip m50436 και δεν ερχοταν 5 βολτ στο in 52.

tsalik
28-12-12, 02:02
Αν θυμάμαι καλά αυτό το σασί έχει μετασχηματιστή ξεχωριστό για το οn/off.Πολλές φορές τον έχω βρει καμμένο μαζί με άλλα υλικά.Υπάρχει κιτ μετατροπής.

furtune
28-12-12, 12:12
Αν θυμάμαι καλά αυτό το σασί έχει μετασχηματιστή ξεχωριστό για το οn/off.Πολλές φορές τον έχω βρει καμμένο μαζί με άλλα υλικά.Υπάρχει κιτ μετατροπής.

Φιλε Γιώργο μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος.
Εγω εχω ψάξει αλλα δεν εχω βρει μεχρι στιγμης κανεναν σταθεροποιητη 5 βολτ στο κυκλωμα και επισης ποιο ειναι το σαση αυτο για να βρω κανενα ηλεκτρονικό σχημα.

furtune
28-12-12, 12:42
Βρηκα σε μια ψύκτρα τα εξής:
sasi 11 sys tos 58x 110 21100660
Ποιο απ'αυτα ειναι το σασι?

east electronics
28-12-12, 18:51
ειναι σιγουρο οτι φταιει το inverter ....

furtune
28-12-12, 19:44
ειναι σιγουρο οτι φταιει το inverter ....
Ειναι ευκολο Σάκη να μου πεις περιπου απο τι αποτελειται αυτο το inverter???

east electronics
28-12-12, 21:28
ειναι αυτο που ειναι διπλα στο ...πανελ ...δεξια οπως το κοιτας

furtune
29-12-12, 11:46
Παιδια το θεμα λυθηκε.Τελικα ηταν οντος μια αντισταση 220 Ω στον inverter που ειπε ο Σακης.
Να'σαι καλα βρε Σάκη.

east electronics
29-12-12, 11:59
οτι εχουμε διεστραμενη αισθηση του χιουμορ ειναι μαλλον δεδομενο Τωρα το θεμα ειναι ποιος εχει την πιο πολυ !

Το πολυ ιντερνετ δεν ειναι κακο αλλα οτι διαβαζουμε δεν ειναι και σωστο θελει λιγο φιλτραρισμα ...Η τηλεοραση αυτη που εχεις σαφως και δεν εχει ουτε πανελ αλλα ουτε και inverter ...αυτο ειναι γλωσσαρι που ανοικει στις τηλεορασεις LCD

Η τηλεοραση αυτη λεγεται crt και η κεντρικη πλακετα λεγεται σασσι ...Τωρα δεν γνωριζω αν ακριβως βρηκες και τι βρηκες συνηθως αυτες κανουν ψυχρες κολλησεις και πυκνωτες στα επιμερους τροφοδοτικα ..

Καλη χρονια
Σακης

furtune
29-12-12, 12:30
οτι εχουμε διεστραμενη αισθηση του χιουμορ ειναι μαλλον δεδομενο Τωρα το θεμα ειναι ποιος εχει την πιο πολυ !

Το πολυ ιντερνετ δεν ειναι κακο αλλα οτι διαβαζουμε δεν ειναι και σωστο θελει λιγο φιλτραρισμα ...Η τηλεοραση αυτη που εχεις σαφως και δεν εχει ουτε πανελ αλλα ουτε και inverter ...αυτο ειναι γλωσσαρι που ανοικει στις τηλεορασεις LCD

Η τηλεοραση αυτη λεγεται crt και η κεντρικη πλακετα λεγεται σασσι ...Τωρα δεν γνωριζω αν ακριβως βρηκες και τι βρηκες συνηθως αυτες κανουν ψυχρες κολλησεις και πυκνωτες στα επιμερους τροφοδοτικα ..

Καλη χρονια
Σακης

Θελεις να μου πεις οτι η απαντηση που μου εδωσες ηταν άσχετη???
Τοτε αυτο με κανει ακομα πιο χαρούμενο γιατι βρήκα μόνος μου την βλάβη.

east electronics
29-12-12, 13:03
Προφανως ηταν απλα λιγο διεστραμενο χιουμορ

Δες αν η αντισταση αυτη ειναι στο τροφοτικο εαν εχει πισω της καποια διοδο και μπροστα της καποιον πυκνωτη αν ναι αλλαξε τουλαχιστον τον πυκνωτη και γενικα ριξε μια ματια τι λεει απο πυκνωτες .

Φιλικα
Σακης

furtune
29-12-12, 14:11
Εγινε Σακη. Ειχε εναν πυκνωτη και διοδο αλλα φαινοτουσαν ενταξη.
το αφησα κανενα 2 ωρο επαιζε κανονικα.