PDA

Επιστροφή στο Forum : [Άλλη] ΨΥΓΕΙΟ SUPRA ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!!!



rgv
22-12-12, 11:02
Καλημερα και καλες γιορτες σε ολο τον κοσμο.
παρακαλω οπως αν μπορει καποιος φιλος να βοηθησει....
εχω ενα ψυγειο supra srf 2140 mf(e) ειναι περιπου 15ετιας.
εδω και λιγο καιρο παρουσιαζει το εξης...
βγαζει στην οθονη του ενα μηνυμα που σημαινει οτι δεν μπορει να κανει αποψυξη.
αν το βγαλω απο την πριζα για λιγο και το ξαναβαλω συνεχιζει να λειτουργει κανονικα
μεχρι να το ξανακανει. αυτο γινεται με συχνοτητα ημερησια.
παρακαλω αν καποιος γνωριζει κατι θα ηθελα την βοηθεια του
ευχαριστω

giannis - IKARIA
22-12-12, 18:45
Καλησπέρα!! έχει βλάβη το σύστημα της απόψυξης το χρονικό της που είναι το πιθανότερο ή οι αντιστάσεις της. μέτρατα με το πολύμετρο.
το χρονικό θα το μετρήσεις : γυρνώντας το ροδάκι του. αν παίρνει ρεύμα αν δίνει στις αντιστάσεις.

rgv
25-12-12, 20:26
Καλα χριστουγενα σε ολους και χρονια πολλα.
παρακαλω πως θα φτασω στα σωθικα του ψυγειου ειμαι τελειως ασχετος. εχω την εντυπωση οτι η πλατη του ειναι κολημενη.
να το ζορισω για να ανοιξει? κομπλαρα. αν οχι πως το ανοιγω?

chrisrigas
25-12-12, 20:45
θα ανοιξεις τα πλαστικα της καταψυξης καπου θα υπαρχουν βιδες ,ισως να ειναι καλημενες με καποιο στογγιλο πλαστικο και αφου τις βγαλεις θα τραβηξεις σιγα σιγα το πλαστικο,αλλα βγαλτω εκοτος λειτουργιας

rgv
26-12-12, 22:48
Καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα.
μετα τις πολυτιμες συμβουλες ολων σας εχω φτασει στο σημειο της φωτο.
εβγαλα τα πλαστικα και βρηκα την αντισταση. την μετραω με το πολυμετρο
στις ενδειξεις Ω και μου δειχνει 001 002 . απο οτι διαβασα σε αλλα ποστ μαλλον δεν ειναι καμενη. σωστα?
περα απαυτο βεβαια οπως θα δειτε στις φωτο εχει και αλλα εξαρτηματα που δεν ξερω τι ειναι
και οσο για το χρονικο δεν το βλεπω πουθενα εκτος και ανα ειναι στην πλακετα που οδηγουνται τα καλωδια και ειναι
ηλεκτρονικο. παρακαλω τα φωτα σας για να το κανω. ευχαριστω35285352863528735288

chrisrigas
26-12-12, 23:28
ισως να επρεπε να δεις τον θερμοστατη ασφαλειας

rgv
27-12-12, 09:24
???? πιο σαφης?

rgv
27-12-12, 18:45
Κυριοι την βοηθεια σας!!!!!!!!!
παρακαλω!!!!!

chrisrigas
27-12-12, 22:41
ειναι ενα αισθητηριο πανω στο στοιχειο,μετρησετο ωμομετρηκα

konman
28-12-12, 11:38
Αυτο το ψυγειο δεν εχει θερμοστατη δουλευει με NTC.
Το ψυγειο ειναι κατασκευει Samsung - daewoo.
Στην πρωτη εικονα πανω απο το χερι σου εχει
μια θερμικη ασφαλεια δες αν ειναι καλη.
Για να μετρησεις την αντισταση πρεπει να της
αφαιρεσεις το ενα απο τα δυο καλωδια.

rgv
29-12-12, 13:23
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. ΛΟΙΠΟΝ μέτρησα την ασφαλεια αυτη και δειχνει στη θεση Ω στο πολυμετρο 0,01.
το ιδιο δειχνει και η αντισταση βγαλμενη ομως απο τα φις και τα δυο. δεν ξερω τι να κανω εχω πελαγωσει.
ολα αυτα τα εξαρτηματα οδηγουνται σε μια πλακετα στο επανω πισω μερος του ψυγειου.
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!

chrisrigas
29-12-12, 16:06
ε τοτε δεν μενει κατι αλλο απο την πλακετα
βγαλε την πλακετα και βαλε μια φωτο μηπως φανει κατι
αλλα πριν κανεις το οτιδηποτε βγαλε ξανα το αισθητηριο τελειως και μετρατω ωμομετρηκα και δες την ωρα που το τριβεις αν αλλαζει η αντισταση του

rgv
30-12-12, 18:50
Καλησπερα. το μετρησα το αισθητηριο και δεν ειδα να αλλαζει κατι οταν το τριβω μονο μια ελαχιστη μεταβολη απο 0.08 σε 0.09 αλλα μαλλον ηταν απο το πολυμετρο. αν ειναι οντως εκει το προβλημα που μπορω να βρω ανταλακτικα? καμια ιδεα να παραγγειλω απο καπου γιατι ειμαι απο επαρχια. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ......

rgv
02-01-13, 21:18
Καλησπερα χρονια πολλα και ευτυχες το νεο ετος σε ολο τον κοσμο.
καοια προταση για την επισκευη????? ΒΟΗΘΕΙΑ !!!!!!!!!!!!!

rgv
04-01-13, 19:02
Καλησπερα. μηπως καποιος φιλος μπορει να βοηθησει?
παρακαλώ!! την βοηθεια σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

rgv
05-02-13, 20:10
καλησπερα σε ολους σας
θα μπορεσει καποιος φιλος να με βοηθησει?
ειναι κριμα να το πεταξω

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!

Κυριακίδης
05-02-13, 21:23
Συμβιβάζεσαι με ριζικό ξήλωμα των πάντων σε αυτό το ψυγείο .... και να μπει κάτι τέτοιο? Με μετατροπή?
Τον συγκεκριμένο (ψηφιακό θερμοστάτη του παρακάτω Link) δεν το γνωρίζω προσωπικά .... γιατί μέχρι τώρα άλλαξα τέτοιους αλλά απλούς με ένα αισθητήριο ... για το παρακάτω πιστεύω κάνει (αφού πρώτα το δούμε μπροστά μας και διαβάσουμε τα πλήρη χαρακτηριστικά του κτλ)
http://www.frigohellas.gr/product_detail.jsp;jsessionid=64D2CC9145AE907E492D 2ECCEDBD9BAB?prdId=227416%CE%9A&extLang=

rgv
07-02-13, 12:36
Θα μπορουσα να συμβιβαστω αλλα μονο εφοσον εχουμε εξαντλησει ολες τις αλλες λυσεις.
φανταζομαι πως αν αλλαξω τα υποπτα ανταλακτικα του ισως και να δουλεψει κανονικα
αλλα δεν ξερω απο που να τα προμηθευτω. καποια βοηθεια στο θεμα αυτο?
θα σας ημουν ευγνωμων!!!!!
ευχαριστω

Κυριακίδης
07-02-13, 13:09
εβγαλα τα πλαστικα και βρηκα την αντισταση. την μετραω με το πολυμετρο
στις ενδειξεις Ω και μου δειχνει 001 002 . απο οτι διαβασα σε αλλα ποστ μαλλον δεν ειναι καμενη. σωστα?

Σε ποια κλίμακα είχες το πολύμετρο? .... βάλε την κλίμακα 200Ωμ και ξαναμέτρα (μην κρατάς τους ακροδέκτες του πολύμετρου με τα χέρια , βάλε κροκοδειλάκια με καθαρές επαφές) ... και πες μας τι μέτρησες

Εννοείτε ΕΚΤΟΣ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ...
Και μην τυχόν κόψεις τις μονώσεις στην αντίσταση αλλά μέτρα την βρίσκοντας τα τελευταία άκρα από την συγκεκριμένη αντίσταση

rgv
07-02-13, 21:04
καλησπερα βαζωντας το πολυμετρο στο 200 δεν δινει μετρηση δινει απειρο 1
βαζωντας το στα 2000 δινει 329.
.............................. HELP

ezizu
07-02-13, 21:16
Έτσι όπως τα λες, η αντίσταση που μετράς είναι 329Ωμ. Τώρα για το αν είναι σωστή η τιμή ή όχι, δεν το γνωρίζω ( λογικά πρέπει να είναι), αλλά καλύτερα περίμενε απάντηση από κάποιο πιο σχετικό με το θέμα.

chrisrigas
07-02-13, 21:31
λογικη μου ακουγεται η τιμη της αντιστασης

Κυριακίδης
07-02-13, 21:57
Την περίμενα πιο κάτω σε βατ ... με τα 329 Ωμ βγαίνει 150 βατ .. λογικό φαίνεται για τέτοιο μέγεθος αντίσταση.
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ 1ον Η Αντίσταση απόψυξης καλή

θέλω να κάνει και το εξής ανάφερε ότι μέτρησε (έτριψε) τον αισθητήρα (σύμφωνα με προτροπή κάποιου) και μέτρησε 0.08 - 0.09
αλλά λέει ότι του φάνηκε να είναι από το πολύμετρο περισσότερο ...... να κάνει το ίδιο με τα "κροκοδειλάκια" και να το βάλει σε χώρο που ψύχεται να δει την διαφορά . (για να απορρίψουμε και αυτό)


αν το βγαλω απο την πριζα για λιγο και το ξαναβαλω συνεχιζει να λειτουργει κανονικα
μεχρι να το ξανακανει. αυτο γινεται με συχνοτητα ημερησια.

Για πες λίγα περισσότερα για το παραπάνω (πόσο λίγο) το έβγαλες από την μπρίζα προτού το ξαναβάλεις ... και όταν σου βγάζει το σφάλμα ότι πιθανόν (ότι δεν μπορεί να κάνει απόψυξη) δουλεύει τίποτα εκείνη την ώρα? ούτε ανεμιστήρας ούτε τίποτα ? ούτε μοτέρ?

Και όταν το ξαναβάλεις λες δουλεύει εννοείς τα πάντα .... μοτέρ - ανεμιστήρας κτλ

rgv
08-02-13, 09:38
Καλημερα και ευχαριστω ολους σας για τις γνωμες.
λοιπον το αφηνα εκτος ρευματος περιπου 30 λεπτα
οταν βγαζει το σφαλμα δεν λειτουργει τιποτα.
οταν το ξαναβαλω λειτουργουν τα παντα μεχρι να το ξανακανει.

Κυριακίδης
08-02-13, 11:02
Θα σε γυρίσουμε πίσω στο μήνυμα #10 (Komman) για θερμική ασφάλεια.

Και εξηγώ το σκεπτικό ... (εφόσον λες ότι το πρόβλημα στο κάνει σε "ημερήσια" συχνότητα ) + την τελευταία σου απάντηση στο #24 .
Όταν λειτουργεί κανονικά το ψυγείο κάποια στιγμή ενεργοποιεί την αντίσταση απόψυξης από το (χρονικό ) . Και ίσως αυτή η θερμική ασφάλεια (που αναφέρει ο Komman) να ενεργοποιεί την πλακέτα (για ένδειξη σφάλματος) και νέκρωση του ψυγείου. Οπότε όταν το βγάζεις από την μπρίζα κρυώνει και η αντίσταση απόψυξης και το θερμικό ασφαλείας και ξαναξεκινά το ψυγείο μέχρι να στο ξανακάνει.
Αναγνωρίζουμε και την ερώτηση που έκανες για το που θα βρεις αυτά τα ανταλλακτικά (εγώ τουλάχιστον δεν ξέρω) .
Θα πρέπει να αντικαταστήσεις αυτό το θερμικό δοκιμαστικά ... και αν δεν ... τότε θα έχεις υποψίες για πλακέτα κτλ.
Είσαι και καλλιτέχνης φωτογράφος .... τράβα και τα επιπλέον περιφερειακά πλακέτα - χρονικό - πίσω από μοτέρ και ότι επιλήψιμο κοντινές φωτογραφίες αναλυτικές .... θα σου πληρώσουμε το "φιλμ" που θα χαραμίσεις ... ή τις μπαταρίες ...

rgv
08-02-13, 12:48
Ευχαριστω για τις απαντησεις
συντομα θα ανεβασω φωτο λεπτομεριακες
ομως πως να αλαξω το θερμικο δοκιμαστικα απο που να το προμηθευτω?
και πως αν το ζητησω?

Κυριακίδης
08-02-13, 13:00
Πάνε με τα στοιχεία του ψυγείου σε αντιστοιχο το serial Number ... & FD της συσκευής και αν είναι εύκολο και το δείγμα Στο πλησιέστερο κατάστημα με ανταλλακτικά.

rgv
10-02-13, 19:10
Καλησπερα. καταρχην να σας ευχαριστησω για την βοηθεια σας. ηταν πολυτιμη και πλεον εχω αποτελεσματα.
αλλαξα την θερμινη ασφαλεια και πλεον απο το σαββατο λειτουργει η καταψυξη κανονικα.
αλλα αντιμετωπιζω και ετερο προβλημα. στην συντηρηση εχω πλεον 8 βαθμους στο νορμαλ ενω αν το βαλω στο κολντ
κατεβαινει εωσ το -1. εχω τρελαθει. ειναι τελειως μηχανικο συστημα με κλαπετο και εχει ενα πουρακι μεταλικο
που οδηγει στο ελατηριο του δικοπτη. δεν ξερω τι ειναι και πωσ λειτουργει. βαζω φοτο προς επιβεβαιωση. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.355313553235533355343553535536

chrisrigas
10-02-13, 19:17
βρισκεις στο εμποριο τετοιους θερμοστατες

Κυριακίδης
10-02-13, 19:26
Το κλαπέτο ως φαίνεται λειτουργεί, (δεν το πειράζεις) το Cold είναι όταν εκεί κοντά γίνεται διαγωνισμός ομορφιάς και ανεβαίνουν οι εξωτερικές "θερμοκρασίες" υπερβολικά .
Δοκίμασε να ρυθμίσεις στο ενδιάμεσο (Normal/cold) .... και ίσως αν περίμενες ακόμη περισσότερες ώρες στην θέση Normal (που σου έδωσε 8 βαθμούς) ... από μόνο του αργότερα να έρθει σε ποιο ικανοποιητικά επίπεδα π.χ. (4 - 6 βαθμούς) και δεν ανοίγεις τις πόρτες κάθε τόσο.

ΥΓ το κλαπέτο είναι και δεν είναι θερμοστάτης .... δηλαδή ... θα έλεγα σωστότερα είναι θερμοστάτης (θύρας πόρτας)

Ο Κανονικός θερμοστάτης ρόλος του είναι ... όταν φτάσει ο αισθητήρας του στην θερμοκρασία που το έχουμε ρυθμίσει να κόβει και να ενεργοποιεί το κομπρεσέρ.

Το κλαπέτο είναι στα χαρακτηριστικά του σχεδόν ίδιος με τον θερμοστάτη τον κανονικό .... με την διαφορά ότι αντί για (On/Off) μετακινεί το κλαπέτο (θύρα) έτσι ώστε ανάλογα να εμποδίζει την ψύξη που προέρχεται από την κατάψυξη να την στείλει στον θάλαμο συντήρησης .
Και το κλαπέτο μπαίνει σε ψυγεία που δεν έχουν από κατασκευής σωληνωτή πλάτη συντήρησης ... αλλά "κλέβουν" ψύξη από την κατάψυξη και μέσω αεραγωγών και μέσω της (θύρας του κλαπέτου) την στέλνει ρυθμιζόμενα στον θάλαμο συντήρησης.

konman
10-02-13, 19:28
Τοτε βαλτο λιγο παραπανω απο το normal
και μην τον αλλαξεις δεν ειναι απαραιτητο.

rgv
10-02-13, 20:51
οκ θα το δοκιμασω και θα δω τα αποτελεσματα.
ποσοι βαθμοι ειναι αποδεκτοι στην συντηρηση?
στο βιβλιο του λεει χοτ 5-7
νορμαλ 3-4
κοντ 1-2
εμενα ομως στο κολντ εφτασε κατω απο -1
......τρελλα.....

konman
10-02-13, 22:12
οκ θα το δοκιμασω και θα δω τα αποτελεσματα.
ποσοι βαθμοι ειναι αποδεκτοι στην συντηρηση?
στο βιβλιο του λεει χοτ 5-7
νορμαλ 3-4
κοντ 1-2
εμενα ομως στο κολντ εφτασε κατω απο -1
......τρελλα.....


Κανονικα η θερμοκρασια της συντηρησης ειναι 4-6.
Το θερμομετρο δεν πρεπει να το τοποθετηση
κοντα στους αεραγωγους γιατι θα δειχνει
πολυ χαμηλες θερμοκρασιες.

rgv
12-02-13, 10:27
Aγαπητοι κυριοι παρακαλω την βοηθεια σας...
παραξενη συμπεριφορα απο την συντηρηση του ψυγειου....
βαζοντας τον ρυθμιστη στο κολντ κατεβαινει η θερμοκρασια εως 1 βαθμο
βαζοντας το ομως στο νορμαλ παει στουσ 8 βαθμους και δεν αλλαζει ακομη και αν το βαλω
κοντα στο κολντ. δηλαδη σημειο κολντ 1 βαθμος οποιαδηποτε αλλη θεση 8 βαθμοι!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ?

konman
12-02-13, 10:53
βαζοντας τον ρυθμιστη στο κολντ κατεβαινει η θερμοκρασια εως 1 βαθμο
βαζοντας το ομως στο νορμαλ παει στουσ 8 βαθμους και δεν αλλαζει ακομη και αν το βαλω
κοντα στο κολντ. δηλαδη σημειο κολντ 1 βαθμος οποιαδηποτε αλλη θεση 8 βαθμοι!


Οταν αλλαζεις τη ρυθμιση του θερμοστατη πρεπει να το αφηνεις
αρκετη ωρα και μετα να κοιταζεις τις θερμοκρασιες.

Τι θερμομετρο χρησιμοποιεις.

rgv
12-02-13, 11:06
χρησιμοποιω ηλεκτρονικο θερμομετρο και το παρατηρω μετα απο αρκετεσ ωρες.
συγκεκριμενα το εβαλα το βραδυ στο ενδιαμεσο και το ελενξα το πρωι.
.............................

Κυριακίδης
12-02-13, 14:28
Μπορεί οι λεπτομέρεια του πως θα στηρίξεις το κλαπέτο να στο κάνει αυτό, ακόμη και η στήριξη του αισθητήρα του κλαπέτου και ο τρόπος που πατάει η θύρα του κλαπέτου (δηλαδή στο Normal θέση κλείνει λίγο περισσότερο του κανονικού ) και σου δίνει 8 βαθμούς ... δεν θυμάμαι αν αυτό το κλαπέτο έχει τίποτα μικρορύθμιση της βέργας της Θύρας) ώστε να το φέρεις στα σωστά του . Είναι δύσκολη αυτή η ρύθμιση και σου συνιστώ να μην το πειράξεις μην γίνει και χειρότερο.
Δοκίμασε τον αισθητήρα του κλαπέτου να τον (εμποδίσεις) λίγο να μην είναι τόσο αισθητός στο να κλείνει τόσο πρόωρα ... ώστε να πέσει από τους 8 βαθμούς πιο κάτω. Αλλά στο Cold θα έχεις επίσης τα ίδια αποτελέσματα.

rgv
14-02-13, 09:16
Αγαπητοι κυριοι φαινετε οτι τα βασανα μου δεν εχουν τελος
ενω το ψυγειο δουλευε απο το σαββατο κανονικα
το πρωι εβγαλε παλι το ερρορ οτι δεν μπορει να κανει αποψυξη.
ελεος δεν ξερω τι να κανω.
παρακαλω για την βοηθεια σας!!!!!!!!!!!!!!!!!

Κυριακίδης
14-02-13, 09:28
Δεν είμαι βέβαιος αλλά για να δούλεψε περισσότερο αυτήν την φορά (αλλάζοντας το θερμικό) .. Υποψίες έχουμε τώρα για την αντίσταση . Μήπως ζεσταίνει υπερβολικά τώρα σε σχέση με πριν , είτε από την ίδια την αντίσταση είτε από άλλη αιτία.
Ας ακούσουμε και άλλες απόψεις.

rgv
14-02-13, 09:50
Οποτε κυριε Πετρο τωρα τι?
μπορω να κανω κατι?

Κυριακίδης
14-02-13, 10:05
Οποτε κυριε Πετρο τωρα τι?
μπορω να κανω κατι?
Δεν ξέρω να σου πω με βεβαιότητα .. για το #39 . Στην θέση σου θα έλεγχα αν πράγματι από κατασκευής η συγκεκριμένη αντίσταση πρέπει και όντως να είναι 329Ωμ όπως αναφέρθηκε παραπάνω και αντιστοιχεί σε 150W (που μου φαίνονται αρκετά πολλά). Ας ακούσουμε και άλλες απόψεις.

rgv
14-02-13, 10:09
δυστυχως δεν μπορω να βρω πουθενα πληροφοριες για το συγκεκριμενο ψυγειο.
δεν το βρισκω καν σαν μαρκα.
στο ιντερνετ δεν υπαρχει τιποτα

rgv
14-02-13, 10:36
με μια ερευνα σε σαιτ με ανταλακτικα ηλεκτρικων συσκευων τιν δινουν ολοι στα 150watt υην αντισταση.
πχ. eaparts, kourlaba bros, και αλλα.
δεν ξερω κατα ποσο βοηθαει αυτο

Κυριακίδης
14-02-13, 10:43
Το ξέρω έψαξα και εγώ . Κοίτα είναι δύσκολο κάποιος να υποθέσει πράγματα και καταστάσεις , καθώς από απόσταση είναι δύσκολο να μπορεί ο καθένας να βγάλει συμπεράσματα για την κατάσταση του ψυγείου σου .

Τα αίτια μπορεί να είναι πολλά (π.χ και αυτό που λες ότι στην θέση Normal που σου δίνει 8 βαθμούς αντί για 4-6 βαθμούς) .... και η άλλη περίπτωση ή 8 βαθμούς ή -1 !!! Και με τίποτα ενδιάμεσα !!. Μπορεί να είναι μπερδεμένο και κάποιο χρονικό όπου αφήνει την αντίσταση να ζεσταίνεται περισσότερο χρόνο κτλ.
Αν είναι εύκολο τράβα περισσότερες φωτογραφίες από "περιφερειακά " όχι εκείνα που έδειξες παραπάνω με θερμικά κτλ ... αλλά πλακέτα ... ακόμη και πίσω στο μοτέρ αν έχει τίποτα χρονικά κτλ.

rgv
22-02-13, 10:48
Καλημερα σε ολους τους φιλους .
νεα απο το θριλερ του ψυγειου...
αλλαξα και παλι την θερμικη ασφαλεια και δουλεψε κανονικα
για 2 μονο μερες...
ενω την αλλη φορα δουλεψε για 8 μερες.
καποια ιδεα του τι μπορει να φταιει???

rgv
23-02-13, 20:03
επισυναπτω τις φοτο απο το πισο μερος και ευελπιστω να βοηθησουν στην εξαγωγη συμπερασματος....356063560735608356093561035611

rgv
23-02-13, 20:09
και οι υπολοιπες φοτο3561235613356143561535616

rgv
23-02-13, 20:11
Κυριοι παρακαλω τα φωτα σας........

Κυριακίδης
23-02-13, 21:57
Ένα σχέδιο πήγες να μας δώσεις τόσον καιρό και τα τελευταία σχέδια στο #47 ούτε που φαίνονται. Wiring Diagram

rgv
24-02-13, 21:04
Μπορει να κθυστερησα αλλα ειναι πολυ δυσκολο να βγει το ψυγειο απο εκει που ειναι
θα προσπαθησω να το ξαναβγαλω αφου αυτο βοηθαει

rgv
24-02-13, 21:33
ελπιζω αυτη η φοτ να βοηθαει35619

Κυριακίδης
25-02-13, 05:44
Γιώργο σου δίνω μια ανάλυση του σχέδιου ... σαν γρήγορη άποψη μου είναι ότι πιθανών να αποκόπτει τον μετασχηματιστή (που είναι δίπλα στο μοτέρ κομπρέσσορα) όπου τροφοδοτεί και την πλακέτα με αποτέλεσμα όπως λες να νεκρώνει.
Θέλω να δεις αυτό που υπογράμμισα σε κόκκινο κύκλο ... το ένα από αυτά είναι και πάλι άλλο θερμικό ... (δεν γνωρίζω όλα τα σύμβολα) αλλά έχει και μια δίοδο? βαρίστορ? ...(Α) και πιο πάνω στο (Β) μια αντίσταση με κάτι ... πιστεύω κάπου εκεί είναι το πρόβλημα και πιθανότερα στο θερμικό (μέσα στον κόκκινο κύκλο)
Επίσης έχει 3 σένσορες F-D-R αν δεν σου είναι κόπος ... σε ποιες θέσεις βρίσκονται αυτοί?
35620

35621

rgv
25-02-13, 10:04
οι σενσορες ειναι R μεσα στην συντηρηση διπλα απο το ρυθμιστικο με το κλαπετο
και οι αλλοι δυο ειναι στην καταψυξη ενας επανω στην εβαπορετα και ο αλλος επανω στο μονωτικο φελιζολ

Κυριακίδης
25-02-13, 11:12
35627
Στους κίτρινους 2 κύκλους από μπροστά από την πλακέτα σε τι αντιστοιχούν? Λογικά σύμφωνα με το σύμβολο του δείχνει θερμικό ... αλλά στις φωτογραφίες σου δεν μπορώ να το καταλάβω και να το διακρίνω . Δεν ξέρουμε όταν σου κάνει την παύση (την ημερήσια που αναφέρεις ) και θα έπρεπε να ελεγχθεί αν κόβει εκείνο το εξάρτημα (θερμικό) και απενεργοποιεί τον μετασχηματιστή (που έπρεπε να μετρηθεί εκείνην την ώρα αν λειτουργεί ο μετασχηματιστής και δεν είναι αυτό η αιτία . Και αν όχι να είναι από τους σένσορες . Μπορείς να πας την πλακέτα να ελέγξουν εκείνα τα εξαρτήματα στον (κίτρινο κύκλο).

rgv
25-02-13, 11:22
Πετρο αλλαζοντας την θερμικη ασφαλεια πλεον δεν κανει την διακοπη σε ημερησια βαση αλλα την πρωτη φορα σε οκτω μερες ενω την δευτερη σε δυο.
να μην τρελαθω μετα?????

Κυριακίδης
25-02-13, 12:09
Πετρο αλλαζοντας την θερμικη ασφαλεια πλεον δεν κανει την διακοπη σε ημερησια βαση αλλα την πρωτη φορα σε οκτω μερες ενω την δευτερη σε δυο.
να μην τρελαθω μετα?????

Μας μπέρδεψες ... Τώρα δεν μιλάω για την θερμική ασφάλεια στο στοιχείο που άλλαξες πριν (αυτό πάει τελείωσε) .... μιλάω για την επιπλέον θερμική ασφάλεια που λέει σύμφωνα με το σχέδιο ότι είναι πάνω στην πλακέτα. Αυτό που σου δείχνω στο #54 σε κύκλο . Και θα έπρεπε να δεις ότι όταν κάνει το (μπλακ άουτ) στο ψυγείο , αν η πλακέτα συνεχίζει να τροφοδοτείται από τον μετασχηματιστή .

rgv
25-02-13, 18:25
Πετρο σου δειχνω τα εξαρτηματα επανω στην πλακετα, το ενα ειναι ασφαλεια γυαλινη το αλλο ενα μπλε δενξερω τι.
πως να τα μετρησω για να μηντρεχω εξω και παρακαλαω?3565735658356593566035661

Κυριακίδης
25-02-13, 20:43
βγαζει στην οθονη του ενα μηνυμα που σημαινει οτι δεν μπορει να κανει αποψυξη.
αν το βγαλω απο την πριζα για λιγο και το ξαναβαλω συνεχιζει να λειτουργει κανονικα
μεχρι να το ξανακανει. αυτο γινεται με συχνοτητα ημερησια.

Ήθελα να μάθω αν τελικά (για κάποιον λόγο ) σου κόβει τον μετασχηματιστή και παύει να τροφοδοτεί την πλακέτα ..... αλλά το παραπάνω κείμενο μάλλον μας δείχνει ότι κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει ... αλλιώς δεν θα έδειχνε ούτε στην οθόνη μήνυμα σφάλματος. (τώρα το ξαναδιάβασα )

Έπειτα με μπέρδεψε και το σχέδιο (που παρέθεσα στο #52) .... που αν δεις το σύμβολο της θερμικής ασφάλειας που είναι (εκτός πλακέτας) (αυτό που άλλαξες πρώτα) ... με το ίδιο σύμβολο εντός της πλακέτας (αλλά αυτήν την φορά είναι σκέτη ασφάλεια και όχι θερμική) .
Τώρα τι να υποθέσω Γιώργο δεν είμαι και ηλεκτρονικός για έλεγχο σε πλακέτες (είναι άλλη ειδικότητα) και όσοι τεχνικοί δεν γνωρίζουν από ηλεκτρονικά πολλές φορές ακολουθούν τις εύκολες λύσεις (άλλαγμα όλη την πλακέτα) . Ή προτού την αλλάξουν την πλακέτα ... πρώτα άλλαγμα τους αισθητήρες .... και δεν συμμαζεύεται .

Αν ήμουν στην θέση σου θα άλλαζα τους δυο αισθητήρες στην κατάψυξη εκτός του κλαπέτου ... (εννοείται με ρίσκο) .. και έτσι το βλέπω ....

να μην τρελαθω μετα?????
Για να μην τρελαθείς ..... μην ξεχνάς ότι οι διάφοροι τεχνικοί που υπάρχουν και όποια εξουσιοδοτημένα σέρβις .... ακολουθούν την πάντα εύκολη λύση ... (άλλαγμα πλακέτας με το καλημέρα) ... και για να κερδίσουν χρήμα και χρόνο .... ενώ εσύ προσπαθείς να βρεις το πρόβλημα στην ρίζα του. Άλλο το ένα άλλο το άλλο.
Πάνε την πλακέτα σε ηλεκτρονικό (αυτό θα έκανα εγώ) να την δουν και να ελέγξουν τα βασικά και ύποπτα .... π.χ. πυκνωτές τρανζίστορ κτλ .... από εκεί και πέρα αισθητήρες

konman
25-02-13, 23:32
Ελεγξε την κολληση της αντιστασης, δεν μου φενετε και τοσο καλη.
Το ψυγειο σου ειναι το Daewoo fr260.

35663

Κυριακίδης
26-02-13, 01:46
Σωστός !!! φοβερό μάτι .... όχι απλός δεν είναι καλή η κόλληση αλλά είναι και σκασμένη ! και μαυρισμένη .

rgv
26-02-13, 09:34
Καλημερα ευχαριστω πολυ θα το ελεγξω και θα σας πω τα αποτελεσματα.
μακαρι να ειναι αυτο το προβλημα που με ταλαιπωρει τοσους μηνες.
παντως ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Κυριακίδης
26-02-13, 09:52
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας την πλακέτα σε ειδικό να το δει και εκτός αντίστασης που η ίδια να έχει πρόβλημα (μπορεί να σου πει ή από την πείρα του) να εντοπίσει άλλα προβλήματα στην πλακέτα που εμείς δεν τα βλέπουμε .
Π.χ. εμένα μου φαίνονται ύποπτοι κάποιοι μεγάλοι πυκνωτές που επάνω (στο κεφάλι) έχουν κάτι άσπρες αποχρώσεις σαν οξειδώσεις κτλ Το ίδιο σε κάποιους λεπτούς "διαδρόμους" της πλακέτας όπου φαίνονται "ταλαιπωρημένοι"
Ο ηλεκτρονικός θα μπορέσει να εκτιμήσει και να σου πει στο περίπου ποια είναι η αιτία που ζορίστηκε η πλακέτα (που μπορεί να προέρχεται από δευτερεύον πρόβλημα εκτός πλακέτας ) για τις περιοχές που εξετάζει κτλ
Υ,Γ το ψυγείο όταν το βάλεις στην θέση του ... να αφήσεις περιθώριο από τον τοίχο 6cm τουλάχιστον να αερίζεται καλά ... το γράφει ρητά στο σχεδιάγραμμα.
Καλή συνέχεια.

rgv
12-03-13, 18:37
Καλησπερα σε ολους τους φιλους.
νεοτερα απο το θριλερ με το ψυγειο εχουν ως εξης..
αλλαχτηκε η υποπτη αντισταση και ω του θαυματος το φυγειο λειτουργει κανονικα απο το
προηγουμενο σαββατο 2-3-2013. δηλαδη εχει κλεισει ηδη 10 μερες και συναχιζει κανονικα.
οποτε θα ηθελα να εκφρασω τις καλυτερες ευχες μου σε οσους βοηθησαν, ενα μεγαλο ευχαριστω
και μακαρι να μπορουσα να φανω χρησιμος σε καποιον αλλον.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.