PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση Philips] TV Philips δεν έχει ήχο



shop
20-12-12, 15:40
TV Philips δεν έχει ήχο :confused1:
29PT5305/01 TV Philips s l9.1e από κεραυνό είχε φάει την μνήμη, και το τιουνερ, τώρα έχω εικόνα χωρίς ήχο άλλαξα και το TDA7057AQ άλλα τίποτα. Καμία ΙΔΕΑ να βοηθήσει κάποιος? Ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά!

A-tech
24-12-12, 01:05
Στο TDA7057AQ (http://kravitnik.narod.ru/dtsheet/amplifier/TDA7057AQ.pdf) μέτρησες εάν δέχεται τροφοδοσία? Είναι στο Pin4: 4-18Volt

shop
24-12-12, 14:10
Όχι Απόστολε δεν τα έχει τα 18v

A-tech
24-12-12, 18:53
Όχι Απόστολε δεν τα έχει τα 18v

Τότε κακώς άλλαξες το ολοκληρωμένο. Το πρόβλημα είναι πιο πριν (εκτός εάν με την υπέρταση του κεραυνού πρόλαβε να καεί και το ολοκληρωμένο). Έχω σημειώσει στο παρακάτω κύκλωμα πιο τμήμα είναι υπεύθυνο για την τροφοδοσία του. Έλεγξε τις ασφάλειες 1571 και 1573. Η τροφοδοσία μετά την δίοδο 6582 πρέπει να είναι 16,7V.
35280

shop
24-12-12, 23:03
Φιλέ Απόστολε είμαι πολύ στενοχωρημένος. Διότι είχα ‘ασχοληθεί’ αρκετά αντικαθιστώντας ότι καμένο από τον κεραυνό βρήκα, και ήθελα παρά πολύ να ολοκληρώσω αυτή την βλάβη. Ο πελάτης που είχε την t.v την πέμπτη μετακομίζει στην Αθήνα και μου ζήτησε να πάρει και την t.v σήμερα. Την όποια την ‘έκλεισα’ εξηγώντας του βέβαια ότι έχουν αποκατασταθεί όλα όπως και ο ίδιος είδε στην εικόνα. Όμως δεν έχει ακόμα ήχο. Διότι δεν έχει ολοκληρωθεί η επισκευή της. Τέλος πάντων αν και σε ζαλίζω με τα δικά μου, Πάντως είχε επίγνωση ο Άνθρωπος τις σοβαρότητας τις βλάβης του, ήταν και ευγενέστατος , την πήρε ,και θα ολοκληρώσει την βλάβη σε συνάδελφο στην Αθήνα. Πάντως φίλε μου Μακεδόνα χίλια ευχαριστώ δεν φτάνουν που ασχολήθηκες να με βοηθήσεις. Σου εύχομαι από καρδίας ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ και ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΛΑ!

A-tech
24-12-12, 23:48
Ευχαριστώ και γω με τη σειρά μου για τα καλά σου λόγια, καλά Χριστούγεννα και σε σένα! Αλλά έτσι γίνεται ο κύκλος της συνεισφοράς καθότι ο καθένας μας μπορεί να χρειαστεί βοήθεια ...Δυστυχώς αυτές οι επισκευές απαιτούν χρόνο που δεν έχουμε πάντα όσο χρειάζεται. Στην προκειμένη περίπτωση προφανώς δεν μπορούσες να κάνεις κάτι. Για πες μου λίγο, πως κατάλαβες ότι η μνήμη ήταν καμένη; Δεν αποθήκευε κανάλια και ρυθμίσεις ή δεν ενεργοποιούνταν η TV;

shop
25-12-12, 15:51
Καλημέρα φιλέ μου! Θα σου απαντήσω. η t.v έλθω σε εμένα να ανάβει σε κατάσταση stampai, και όταν παταγες να ανάψει ‘έκοβε’ με κηλίδα στο κέντρο τις οθόνης τακ- τακ συνέχεια. Η μετρήσεις σωστές. Ψυχρές όχι. Έτσι σκέφτηκα την μνήμη. Αλλάζοντας την είχα εικόνα αλλά μόνο VHF πάααααλη ψάξιμο κατέληξα στο touner. το αλλάζω οκ, και τα UHF αλλά χωρίς ήχο. Ε… την συνέχεια την ξέρης φιλέ μου! Γιαφτο μου την έδωσε που δεν την ολοκλήρωσα και μάλιστα με την φιλότιμη βοήθεια σου και με το service manual ήταν θέμα ωρών η επισκευή της. Καλή Χρονιά με υγεία και Αγάπη το 2013.