PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση Άλλη] Αργή να ανοίξει η εικόνα



shop
18-12-12, 19:03
Την καλησπέρα μου σε άπιον διαβάζει αυτό το μήνυμα. Αργή πάρα πολύ, η καθόλου, να ανοίξει η εικόνα σε μια t.v voxson vx-42751 hd αλλά όταν την κλείσω από τον διακόπτη on-off και σε 1 λεπτό την ανοίξω τις περισσότερες φορές ανοίγει κανονικά εικόνα. Αν θέλει κάποιος ας βοηθήσει. :confused1: Ευχαριστώ.

A-tech
24-12-12, 00:57
Γεια σου φίλε, έχεις γράψει σωστά τον κωδικό? Ούτε φωτογραφία δεν βλέπω να υπάρχει κάνοντας αναζήτηση για αυτή. Είναι CRT; Αν και το "hd" στο μοντέλο υποθέτω ότι παραπέμπει σε επίπεδη, υψηλής ευκρίνειας.

shop
04-01-13, 21:22
Φίλε Απόστολε Καλησπέρα! Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια σου καθώς και όλους τους φίλους που μπορούν να βοηθήσουν. Η συγκεκριμένη TV μου ήρθε με την παραπάνω βλάβη. Ανοίγονταστην είδα 3 φουσκωμένους πυκνωτές στο τροφοδοτικό τους οποίους τους άλλαξα συν όλους 4 μικρούς εκεί γύρω. Βελτιώθηκε νομίζω αλλά το πρόβλημα παραμένει. Αργεί πολύ να φέρει εικόνα. Σας επισυνάπτω Φώτο.

A-tech
04-01-13, 22:38
Καλησπέρα κι απο μένα Αλέκο και καλή χρονιά! Αυτή η βλάβη θα εξακολουθούσα να πιστεύω ότι είναι θέμα πυκνωτών. Παρ'όλο που αλλάχτηκαν 7 στο σύνολο. Ενδεχομένως όπως βλέπω τις φωτογραφίες οι καινούριοι είναι οι μπλέ (μάρκας Lelon). Αυτοί οι μικροί είναι για την οδήγηση των tranzistor & mosfet. Μας ενδιαφέρουν όλοι οι πυκνωτές που σχετίζονται με την τροφοδοσία. Ανάλογα με τις ποιότητες υπάρχουν κάποιοι που χάνουν χωρητικότητα χωρίς να φουσκώσουν. Πρέπει να τους μετρήσεις όλους (εξαιρουμένων την πράσινης πλακέτας). Εάν είναι δυνατό να γίνει μέτρηση on circuit (εξαρτάται απο την συνδεσμολογία τους) τότε δεν είναι μεγάλη φασαρία. Συνήθως όμως οι περισσότεροι απαιτούν ξεκόλλημα για τον έλεγχο τους.

Στην πρώτη φωτογραφία σα να μου φαίνεται ότι το μοντέλο γράφει VX-47... και όχι VX-42... αλλά η εικόνα δεν είναι καθαρή.

shop
04-01-13, 23:23
Έλα φιλέ μου Μακεδόνα! Για σου και σένα. Και εγώ πιστεύω ότι από πυκνωτές είναι το πρόβλημα. Αλλά είναι μόνο? Μου πρωτινης να αλλάξω κάποιους συγκεκριμένους πυκνωτές και ποιους? Που σχετίζονται με το πρόβλημα. η να τους τσεκάρω όλους ‘επάνω’ με το καπασιτομετρο? Μήπως πέσω σε κάποιον άδειο.
Γιατί για να τους ξεκολλήσω όλους είναι η τελευταία επίπονη φάση

ezizu
04-01-13, 23:35
Έχεις τσεκάρει αν φαίνεται αχνά κάποια εικόνα (ρίχνοντας φως στο μπροστινό μέρος της οθόνης) ,όταν η οθόνη είναι μαυρισμένη ενώ βρίσκεται σε κανονική λειτουργία;
Ίσως είναι πρόβλημα πυκνωτών, όπως σωστά γράφει και ο Απόστολος (A-tech), ίσως όμως να έχει πρόβλημα με τις λάμπες, ή με την τροφοδοσία του inverter, ή ακόμα και με το κύκλωμα του inverter.

shop
05-01-13, 00:28
Τι πρωτινής φίλε μου? Γράψε μου βήμα βήμα εάν θέλεις τι μου πρωτινής συγκεκριμένα . Σου υπενθυμίζω ότι κλείνοντας την από τον διακόπτη οn off και ανοίγοντας την πάλι σε 1 λεπτό 7 στης 10 φορές ανοίγει κανονικά εικόνα εάν περάσει το 1 λεπτό περίπου δεν ανάβει σχεδόν ποτέ. Με τον παραπάνω τρόπο πάλι, ανάβει. Ευχαριστώ!

freecom
05-01-13, 00:31
πριν την ανοιξεις ζεστανε με ενα πιστολακι για τα μαλλια ......κομματι.....κομματι.....μηπως και ετσι εντοπισεις σε πιο κομματι ποναει

μετα ψαχνεις σε εκκεινο το κομματι ποιο εξαρτημα ποναει

ezizu
05-01-13, 00:57
Τι πρωτινής φίλε μου? Γράψε μου βήμα βήμα εάν θέλεις τι μου πρωτινής συγκεκριμένα . Σου υπενθυμίζω ότι κλείνοντας την από τον διακόπτη οn off και ανοίγοντας την πάλι σε 1 λεπτό 7 στης 10 φορές ανοίγει κανονικά εικόνα εάν περάσει το 1 λεπτό περίπου δεν ανάβει σχεδόν ποτέ. Με τον παραπάνω τρόπο πάλι, ανάβει. Ευχαριστώ!

Όταν μαυρίσει η οθόνη, ρίξε φως με κάποιο τρόπο στην μπροστινή πλευρά της οθόνης π.χ. με κάποιο φακό ( ίσως χρειαστεί να ρίξεις φως υπό γωνία) και παρατήρησε προσεκτικά αν φαίνεται,έστω και λίγο, η αλλαγή της εικόνα στο πάνελ. Υπάρχει περίπτωση να σβήνουν οι λάμπες ,επειδή κάποια από τις λάμπες της οθόνης έχει πρόβλημα και κόβει το inverter ή να έχει πρόβλημα το ίδιο το inverter.

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
05-01-13, 13:40
το τροφοδοτικό αυτό παρουσιάζει πρόβλημα σε 2 πυκνωτές ΜΚΤ 15nf/630v μπροστά από τον μεγάλο μ/τ με κωδικό θέσης c878,c877, επίσης ξανακόλησε τις βάσεις PL802,803,812,805,801αντικατάσταση πυκνωτών στο ινβέρτερ πρέπει να φοράει 3*680uf κάνε αυτά πρώτα και αν παραμείνει το πρόβλημα θα σου στείλω και άλλα service tips σε π.μ

shop
07-01-13, 16:51
Φίλε Κώστα σε ευχαριστώ! Καθώς και όλα τα παιδιά που μου Απάντησαν, ευχαριστώ πάρα πολύ. ‘Έπιασε’ η σκέψη σου για το μπιστολάκι αν και με παραπλάνησε κάτι φορές διότι εστίαζα και εγώ στο τροφοδοτικό, αλλά τελικά αποκαταστάθηκε. η βλάβη ήταν τελικά ψυχρές στην φύσα τις πράσινης πλακέτας. Αναλυτικά. Αφού άλλαξα αρκετούς πυκνωτές, ‘πάτησα’ σχεδόν παντού τις πιθανόν ψυχρές κόλλησης χωρίς αποτέλεσμα, και η TV άνοιγε εικόνα αλλά όποτε γουστάριζε άρα δεν έχει κάτι καμένο. Έτσι σε σκέφτηκα φίλε Κώστα. Ζέστανα την πλακέτα τροφοδοτικού όλη αλλά ‘τίποτα’ δεν άνοιγε εικόνα. Μετά το μήνυμα του φίλου ‘ΝΙΚΟΣ ΛΑΡΙΣΑ’ για ψυχρές στις βάσεις PL802,803,812,805,801 τις οποίες δεν είχα περάσει πάω και τις ζεσταίνω αρκετά δοκιμάζω, άνοιξε εικόνα. Την αφήνω κρυώσει δοκιμάζω ‘τίποτα’ Όπα λέω εδώ είμαστε. Βγάζω την πλακέτα περναω όλες τις κόλλησης PL την κουμπώνω, δοκιμάζω, ‘τίποτα’. Σαλτάρισα ρε παιδιά. Δεν μπορεί λέω, κάπου εδώ είναι. Ζεσταίνω μόνο τις φυσες τις πράσινης πλακέτας και άνοιγε πάντα οθόνη. Και Πάλη σας ευχαριστώ πολύ όλους σας.