PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση Sony] sony tv 32 προβλημα.....



Manouvras
16-12-12, 15:01
Sony tv 32 lcd προβλημα...
Γεια σας παιδια...εχω μια lcd sony 32" απ τις πρωτες.. που το tuner και πολλα εξαρτηματα τα εχει σε ξεχωριστο κουτι σαν αποκοδικοποιητη για να καταλαβετε... θελω βοηθεια πως μπορω να τσεκαρω τι εχει... γιατι παταω το κουμπι να αναψει... αναβουν τα ενδεικτικα led... και στο monitor...και στο αλλο κουτι...ακουω καποια ρελε να κλεινουν... αλλα σημα τιποτα ουτε καν να ανοιξει η οθονη... καποιες βασικες γνωσεις εχω... αλλα εμπειρια απο τηλεορασεις καθολου ευχαριστω εκ των προτερων... το μοντελο ειναι Sony MBT-MRX1

ezizu
16-12-12, 17:34
Εφόσον λες ότι ανάβουν κανονικά τα ενδεικτικά led και στις δύο συσκευές ,για αρχή παρατήρησε προσεκτικά ,αν τυχών υπάρχει εικόνα στην οθόνη ( πιθανών θα σε βοηθήσει σε αυτό το τεστ ,αν βάλεις ένα φακό μπροστά στην οθόνη,ρίχνοντας το φως του φακού υπό γωνία πάνω στην οθόνη ). Ίσως να έχει κανονικά εικόνα η οθόνη,αλλά να μην έχει φωτισμό ,οπότε σε αυτήν την περίπτωση ,πιθανών να υπάρχει πρόβλημα στο inverter ή στις λάμπες.
Ήχο έχει ;

Manouvras
18-12-12, 02:01
Εφόσον λες ότι ανάβουν κανονικά τα ενδεικτικά led και στις δύο συσκευές ,για αρχή παρατήρησε προσεκτικά ,αν τυχών υπάρχει εικόνα στην οθόνη ( πιθανών θα σε βοηθήσει σε αυτό το τεστ ,αν βάλεις ένα φακό μπροστά στην οθόνη,ρίχνοντας το φως του φακού υπό γωνία πάνω στην οθόνη ). Ίσως να έχει κανονικά εικόνα η οθόνη,αλλά να μην έχει φωτισμό ,οπότε σε αυτήν την περίπτωση ,πιθανών να υπάρχει πρόβλημα στο inverter ή στις λάμπες.
Ήχο έχει ;

Μαλιστα θα το δοκιμασω αδερφε μου.... ακουγοντε και τα ρελε που οπλιζουν σε δεκτη... και σε οθονη... αλλα μετα το ενδεικτο λαμπακι στην οθονη αναβοσβηνει με κοκκινο χρωμα κ σταματαει...
αμα ηταν λαμπες επρεπε να χει ηχο ??? επισης εχει ενα κωλοκαλοδιο που παει στην οθονη... ενα μαυρο ... εκτος του dvi και της τροφοδοσιας της οθονης... που δεν ξερω τι ρολο βαραει... μηπως γνωριζεις ??

Manouvras
18-12-12, 21:34
Tην εφτιαξα αλανια μου... ενα ρελε πανω στην οθονη ηθελε αλλαγη... το αλλαξα και μπομπα... :D