PDA

Επιστροφή στο Forum : [Liebherr] Ψυγειοκαταψύκτης CNesf 4003 πρόβλημα με την συντήρηση



fpapajim
11-12-12, 17:22
Καλησπέρα σε όλους.Είμαι καινούργιος στο φόρουμ κι εγώ όπως και όλοι πιστεύω λόγω τεχνικών προβλημάτων με τις αγαπημένες μας οικιακές συσκευές και όχι μόνο.Έχω ένα ψυγείο Liebherr CNesf 4003 το οποίο μετά από 4 χρόνια καλής λειτουργίας αποφάσισε να μου σπάσει τα νεύρα.Το ψυγείο δουλεύει με ένα μοτέρ με σύστημα no frost.Το πρόβλημα είναι ότι
ενώ ο συμπιεστής δουλεύει κανονικά(δεν ακούγοντε τπτ περίεργοι ήχοι) και με σταθερούς χρονισμούς 14' παύση 4' λειτουργία συμπιεστή, η θερμοκρασία του θαλάμου συντήρησης δεν είναι αυτή που πρέπει να είναι. Δοκίμασα το σύστημα Windows που λέγαμε παλιότερα.Shut down kai turn on, τα ξέρετε. Το ψυγείο ξεκινάει να ψύχει κανονικά και για τις πρώτες ώρες οι θερμοκρασίες είναι ιδανικές αλλα μετά απο κανα 12ωρο και ενώ ο συμπιεστής συνεχίζει να δουλεύει στους χρονισμούς που προανέφερα και χωρίς περίεργους θορύβους,ο θάλαμος συντήρησης έχει αρκετά μεγάλη απόκληση απο την
προγραμματισμένη επιθυμητή θερμοκρασία(+5). Αυτά για αρχή,όποιος μπορέσει ασ βοηθήσει. Αν ξεχνάω καμμιά σημαντική
πληροφορία πείτε το!

giannis - IKARIA
11-12-12, 20:20
Καλησπέρα σε όλους.Είμαι καινούργιος στο φόρουμ κι εγώ όπως και όλοι πιστεύω λόγω τεχνικών προβλημάτων με τις αγαπημένες μας οικιακές συσκευές και όχι μόνο.Έχω ένα ψυγείο Liebherr CNesf 4003 το οποίο μετά από 4 χρόνια καλής λειτουργίας αποφάσισε να μου σπάσει τα νεύρα.Το ψυγείο δουλεύει με ένα μοτέρ με σύστημα no frost.Το πρόβλημα είναι ότι
ενώ ο συμπιεστής δουλεύει κανονικά(δεν ακούγοντε τπτ περίεργοι ήχοι) και με σταθερούς χρονισμούς 14' παύση 4' λειτουργία συμπιεστή, η θερμοκρασία του θαλάμου συντήρησης δεν είναι αυτή που πρέπει να είναι. Δοκίμασα το σύστημα Windows που λέγαμε παλιότερα.Shut down kai turn on, τα ξέρετε. Το ψυγείο ξεκινάει να ψύχει κανονικά και για τις πρώτες ώρες οι θερμοκρασίες είναι ιδανικές αλλα μετά απο κανα 12ωρο και ενώ ο συμπιεστής συνεχίζει να δουλεύει στους χρονισμούς που προανέφερα και χωρίς περίεργους θορύβους,ο θάλαμος συντήρησης έχει αρκετά μεγάλη απόκληση απο την
προγραμματισμένη επιθυμητή θερμοκρασία(+5). Αυτά για αρχή,όποιος μπορέσει ασ βοηθήσει. Αν ξεχνάω καμμιά σημαντική
πληροφορία πείτε το!
Καλησπέρα!! το πρώτο που θα δεις είναι αν οι αεραγωγοί φέρνουν αέρα από την κατάψυξη θα το δεις με πατημένο το κουμπί του φωτός. η κατάψυξη είναι οκ ;; ο θερμοστάτης είναι εντάξει ;;

fpapajim
12-12-12, 00:58
Η κατάψυξη δουλεύει τέλεια. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με αυτό το κομμάτι, και τα ανεμιστηράκια και στους 2 θαλάμους δουλεύουν επίσης μια χαρά. Η μία υπόθεση που έχω κάνει είναι οτι ίσως(λέω ίσως) το "πουράκι" του θερμοστάτη(στην συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για ηλεκτρονική πλακετα NTC και όχι για τον απλό γνωστό θερμοστάτη) ίσως τα έχει παίξει.Μίλησα με έναν εξουσιοδοτημένο της Liebherr στο χαϊδάρι και μου είπε ο άνθρωπος να κάνω μια 24ωρη απόψυξη και μετά να το ξαναβάλω σε λειτουργία με ένα θερμόμετρο ψυγείου και να το παρακολουθήσω. Αν μου δουλέψει κανονικά και μετά απο λίγο καιρό μου κάνει τα ίδια θα ξέρουμε λέει οτι έχουμε πρόβλημα με τις αποψύξεις του ψυγείου.Αν όχι τότε μηλάμε είτε για "πουράκι" είτε για πλακέτα

geoofy
20-08-13, 14:15
μεταξύ 3 και 4 ετών κατάλαβα ότι το μοντέλο αυτό πεθαίνει!αν φούσκωσε η πλάτη από μέσα,τελείωσε...