PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση Sony] sony 25" crt provlima!!!



jmaragkos
06-12-12, 14:33
Kαλησπέρα έχω μια sony crt 25" trinitron, έχω μαύρη οθόνη ,στην οθόνη είναι ο αριθμός του καναλιού που είχε όταν χάλασε χωρίς να αλλάζει, φαίνεται μόνιμα στην οθόνη ο αριθμός, κάποια βοήθεια ??

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
06-12-12, 15:38
μήπως να άλλαζες μπαταρίες στο κοντρόλ

jmaragkos
06-12-12, 16:12
Φίλε Νίκο αρχικά πολύχρονος να είσαι ,δεν νομίζω να έχει να κάνει το κοντρόλ με το ότι δεν έχω εικόνα ,και από το χειριστήριο της τηλεόρασης που πατάω κανάλια η την φωνή δεν δείχνει να αλλάζει κάτι δεν φαίνεται τίποτα στην οθόνη, μαύρη,( έχω ήχο χωρίς εικόνα )όταν ανοίγω την τηλεόραση ακούγετε ο ρελεs ότι άνοιξε.

ezizu
06-12-12, 18:29
Μπορείς να γράψεις το μοντέλο της τηλεόρασης και να διευκρινίσεις δύο πράγματα;
Ο αριθμός του καναλιού που γράφεις στο ποστ#1 ,φαίνεται στην οθόνη της τηλεόρασης ή σε κάποιο άλλο σημείο ( π.χ. σε ξεχωριστό καντράν ) ; Όταν ανεβάζεις ή μειώνεις την ένταση του ήχου ,αυξομειώνεται και ο ήχος της τηλεόρασης ,ενώ ταυτόχρονα διακρίνεις την αντίστοιχη ενδεικτική μπάρα στην οθόνη ( αν φυσικά έχει τέτοια μπάρα ένδειξης το μοντέλο της τηλεόρασής σου ) ;

Υ.Γ. Νίκο ( ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ ) χρόνια πολλά ,χρόνια καλά και πάντα με υγεία .

jmaragkos
06-12-12, 19:06
Kαλησπέρα ezizu , επάνω δεξιά στην οθόνη φαίνεται το νούμερο του καναλιού και από το χειριστήριο της τηλεόρασης όποιο κουμπί και να πατήσω δεν φαίνεται κάτι στην οθόνη ούτε μπάρα, όταν αυξομειώνω τον ήχο δεν αλλάζει κάτι. mondelo tv : KV-25M1D TRINITRON .

ezizu
06-12-12, 19:21
Άρα η οθόνη ανάβει . Φαντάζομαι ότι έχεις τσεκάρει την κεραία ότι έχει σήμα κανονικά .
Δεν έχεις καθόλου ήχο ή δεν αυξομειώνεται καθόλου και παραμένει σταθερός όσο αφορά την έντασή του ;
Αν συνδέσεις κάποια συσκευή ( π.χ. dvd player, δέκτη mpeg , video player ,παιχνιδομηχανή κ.λ.π ) στο scart, λειτουργεί κανονικά ;
Μια πιθανότητα είναι να έχει πρόβλημα το tuner της τηλεόρασης . Κάνε αν μπορείς, αυτό που σου είπα ,με κάποια συσκευή στην είσοδο scart και γράψε τα αποτελέσματα.

jmaragkos
06-12-12, 19:38
Συνδεσα ένα dvd player πάνω και δεν έχω ούτε ήχο ούτε εικόνα , όπως σου είπα μαύρη οθόνη και πάνω δεξιά φαίνεται μόνιμα ο αριθμός του καναλιού , λογικά όταν δούλευε η τηλεόραση χωρίς κεραία όταν την άναβα έβλεπα λευκό χιόνι , τώρα είναι μαύρη λες και δεν ανάβει η οθόνη.

ezizu
06-12-12, 20:03
Νομίζω ότι αυτή η τηλεόραση κάνει αμαύρωση ( δηλαδή μαύρη οθόνη και φαίνεται μόνο ο αριθμός του καναλιού ) αν δεν έχει σήμα στην κεραία.
Οπότε,αν κατάλαβα καλά, δεν έχει καθόλου ήχο, ούτε στα κανάλια της τηλεόρασης ;

ezizu
06-12-12, 21:08
Υπάρχει περίπτωση να έχεις πρόβλημα με την τάση των 9V (regulator, ασφαλειοαντίσταση, πυκνωτές, ψυχρές κ.λ.π.), ή με την πλακέτα A BOARD ( πάνω στην οποία βρίσκεται το ολοκληρωμένο jungle IC 301, το ολοκληρωμένο micro-controller IC 001 κ.λ.π. ).

m.tournakis
07-12-12, 09:49
Καλημέρα φίλε Γιάννη. Αν έχω καταλάβει καλά αναφέρεις οτι φαίνεται το αποτύπωμα του αριθμού του καναλιού αχνά , ή φαίνεται κάπιος πράσινος αριθμός π.χ. 01 στο μαύρο φόντο. Οταν είναι εκτός ρεύματος τι φαίνεται ?

jmaragkos
07-12-12, 17:21
Kαλημέρα Μανώλη, όταν ανοίγω την τηλεόραση πάνω δεξιά φαίνεται ο αριθμός 10 κανονικά έντονα η υπόλοιπη οθόνη είναι μαύρη , όταν σβήσει η τηλεόραση δεν φαίνεται τίποτα .

jmaragkos
07-12-12, 18:52
Kαλησπέρα Μανώλη , όταν ανάβω την τηλεόραση πάνω δεξιά φαίνεται το νούμερο 10 έντονα η υπόλοιπη οθόνη είναι μαύρη, όταν σβήσω την τηλεόραση φεύγει και ο αριθμός .

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
08-12-12, 15:04
άλλαξε την μνήμη ic002 ST24E32 και δες αν ξεκινάει

jmaragkos
08-12-12, 16:12
Καλησπέρα φίλε Νίκο η μνήμη που λες είναι smd sto tuner CAD A θα το αλλάξω και βλέπουμε αλλά δεν νομίζω να είναι από την μνήμη θα δούμε , πάντως σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας .

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
08-12-12, 18:40
Καλησπέρα φίλε Νίκο η μνήμη που λες είναι smd sto tuner CAD A θα το αλλάξω και βλέπουμε αλλά δεν νομίζω να είναι από την μνήμη θα δούμε , πάντως σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας .

την μνήμη της τηλεόρασης λέω δεν επάρχει μνήμη στο tuner εκεί με πάει εμένα το μυαλό αν ήτανε tuner θα είχες osd εδώ μας γράφεις ότι δεν έχεις και να υποθέσουμε ότι έχεις χτυπημένο επεξεξεργαστή η συσκευή δεν θα ξεκίναγε τέτοιες χαζές βλάβες κάνουν οι μνήμες

ezizu
08-12-12, 19:04
Μια ερώτηση,ο αριθμός 10 που γράφει πάνω δεξιά στην οθόνη ( όπως περιγράφει στο ποστ# 11 ) δεν είναι OSD; Αν όχι τι είναι;

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
08-12-12, 20:16
Μια ερώτηση,ο αριθμός 10 που γράφει πάνω δεξιά στην οθόνη ( όπως περιγράφει στο ποστ# 11 ) OSD ; Αν όχι τι είναι;

σήφη λέει ότι τον βλέπει αμυδρά έπρεπε να έχει λειτουργίες rc και πιέζοντας τα πλήκτρα να βλέπει ανάλογα με τι πλήκτρο πατάει να το βλέπει σε osd και μην ξεχνάς ότι το σασί αυτό ΒΕ3Β έχει βγάλει πολλές βλάβες δεν την έχω μπροστά μου δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο εκτός ότι αν αλλάξει το tuner για σιγουριά ας το ανοίξει ας βρεί το tsa 5512 και να ξανακολήσει το πιν 15 την γείωση παρόμοια βλάβη βγάζανε τα ισπανικά μοντέλα τώρα το θυμήθηκα, αυτό πρέπει να είναι

jmaragkos
08-12-12, 20:52
Νίκο καλησπέρα σε προηγούμενη απάντηση σου μου είπες να αλλάξω το ic002 ST24E32 το οποίο είναι όπως είδα πάνω στο tuner και το tuner κουμπώνει πάνω στην κεντρική πλακέτα ,θα τσεκάρω το tsa 5512 τοις κολλήσεις και θα σας πω.

jmaragkos
08-12-12, 23:03
Νίκο τελικά φρέσκαρα της κολλήσεις του tsa 5512 αλλά το μόνο που άλλαξε ήταν ότι την στιγμή που την ανοίγω ακούγετε να δουλεύει,το ενδεικτικό led είναι μόνιμα αναμμένο, και το νούμερο πάνω δεξιά που έβλεπα δεν φαίνεται πλέων γενικά μαύρη εικόνα και κατά το rc πατώντας τα πλήκτρα δεν φαίνεται κάποια μπάρα στην οθόνη όπως στο πάτημα του volume ,θα την ψάξω λίγο ακόμη να δούμε .

m.tournakis
09-12-12, 03:04
Το 90% των βλαβών στο ΒΕ3Β σασί φταίει το tuner. Υπάρχουν ψυχρές κολήσεις κυρίως στις γειώσεις του κουτίου.Πρόσεχε μην κάνεις βραχυκυκλώματα.

ezizu
09-12-12, 13:49
σήφη λέει ότι τον βλέπει αμυδρά έπρεπε να έχει λειτουργίες rc και πιέζοντας τα πλήκτρα να βλέπει ανάλογα με τι πλήκτρο πατάει να το βλέπει σε osd και μην ξεχνάς ότι το σασί αυτό ΒΕ3Β έχει βγάλει πολλές βλάβες δεν την έχω μπροστά μου δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο εκτός ότι αν αλλάξει το tuner για σιγουριά ας το ανοίξει ας βρεί το tsa 5512 και να ξανακολήσει το πιν 15 την γείωση παρόμοια βλάβη βγάζανε τα ισπανικά μοντέλα τώρα το θυμήθηκα, αυτό πρέπει να είναι

Νίκο δεν διαφωνώ ότι υπάρχει πιθανότητα να φταίει η μνήμη, ούτε με το σκεπτικό σου και με ότι αναφέρεις. Εγώ απλά του πρότεινα να ξεκινήσει τσεκάροντας το tuner,την τροφοδοσία των 9V ,την πλακέτα A BOARD κ.ο.κ.
Όσο για τον ένδειξη πάνω δεξιά στην οθόνη, εγώ δεν κατάλαβα να λέει ότι ο αριθμός 10 φαίνεται αμυδρά ,αλλά το αντίθετο.
Κοίταξε παρακάτω :


Kαλησπέρα Μανώλη , όταν ανάβω την τηλεόραση πάνω δεξιά φαίνεται το νούμερο 10 έντονα η υπόλοιπη οθόνη είναι μαύρη, όταν σβήσω την τηλεόραση φεύγει και ο αριθμός .