PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση Samsung] WS32Z308 Αναβοσβήνει



bourcos
29-11-12, 15:26
Παιδιά γεια σας

Έχω ένα θέμα με την TV μου, Samsung WS32Z308, τεχνολογίας CRT

Όταν την ανοίγω, ανάβει μεν, αλλά σε 3-4 δευτερόλεπτα σβήνει (κάνει τακ και το ρελεδάκι), και μετά από λίγο ανάβει πάλι, μόνη της, στη συνέχεια ξανακλείνει, ξανανάβει, κλείνει κ.ο.κ.

Την άνοιξα και άλλαξα όλους τους ηλεκτρολυτικούς στην πλακέτα τροφοδοσίας, αλλά το πρόβλημα παραμένει

Όποιος φίλος έχει φώτα και θέλει να τα μοιραστεί, τον ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά

Αποστόλης1
29-11-12, 16:30
Τον πυκνωτή της τάσης που τροφοδοτεί το ρελέ τον άλλαξες?

bourcos
29-11-12, 17:18
Τον πυκνωτή της τάσης που τροφοδοτεί το ρελέ τον άλλαξες?

Άλλαξα όλους τους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές στην πλακέτα του τροφοδοτικού, αλλά το πρόβλημα παραμένει φίλε μου.
Οι καινούργιοι ηλεκτρολυτικοί είναι οι ίδιοι με τους "original" με μοναδική διαφορά τον μεγάλο, μετά την γέφυρα ανόρθωσης που από τη μάνα του ήταν 330 μf/450V και έβαλα 470 μf/450V επειδή δεν βρήκα τον ίδιο, αλλά δεν νομίζω να είναι αυτό το πρόβλημα.

Αποστόλης1
30-11-12, 16:09
Αν βρήκες σχέδιο δώσε λινκ

bourcos
01-12-12, 19:37
Αν βρήκες σχέδιο δώσε λινκ

Έχω κατεβάσει σχέδιο (service manual) είναι σε PDF δεν θυμάμαι το link, αλλά να σου στείλω το pdf, αν θέλεις, δώσε email να στο στείλω.
Σε ευχαριστώ φίλε για το ενδιαφέρον σου

Αποστόλης1
01-12-12, 20:52
Μέτρα ωμικά το τρανζ Οριζοντίου αν είναι βραχυκυκλωμένο, μετά κόψε τα 140ν προς τον μετ/τή και άναψε την, ανοιγοκλείνει ακόμα???

bourcos
02-12-12, 00:04
Μέτρα ωμικά το τρανζ Οριζοντίου αν είναι βραχυκυκλωμένο, μετά κόψε τα 140ν προς τον μετ/τή και άναψε την, ανοιγοκλείνει ακόμα???


To τρανζίστορ οριζοντίου πρέπει να είναι το Q403 (FJL6920), σωστά ?
Από ωμικές μετρήσεις που έκανα φαίνεται σωστό.
Με κομμένα τα 145 Volts, δυστυχώς ανοιγοκλείνει ακόμα

ezizu
02-12-12, 15:27
To τρανζίστορ οριζοντίου πρέπει να είναι το Q403 (FJL6920), σωστά ?

Ναι αυτό είναι.
Φαντάζομαι ότι η οθόνη δεν προλαβαίνει ούτε καν να φωτίσει λίγο, στα 3-4 sec που η τηλεόραση είναι αναμμένη.
Έχεις τσεκάρει τις ασφάλειο/αντιστάσεις που έχει σε διάφορα σημεία, στα επιμέρους κυκλώματα;
Έχεις ελέγξει ( κατά την περίοδο των 3-4 sec που ανάβει ):
αν έχει στιγμιαία τις τάσεις ( ή έστω κάποιες τάσεις )στην έξοδο του κυρίως τροφοδοτικού ,
αν έχει παλμούς οριζοντίου στο κύκλωμα οριζοντίου / υψηλής τάσης,
αν όντως έχει παλμούς οριζοντίου έστω στιγμιαία ,τότε έχει στιγμιαία και κάποιες από τις δευτερεύουσες τάσεις από το μ/τ υψηλής ,
αν στο κύκλωμα vertical ( ολοκληρωμένο IC301 - LA7845 ), έχει τροφοδοσία , παλμούς στην είσοδο,παλμούς στην έξοδο κ.ο.κ ;

bourcos
02-12-12, 23:04
Η τηλεόραση μένει αρκετά αναμμένη, περισσότερο από 10 δευτερόλεπτα. Όσο βρίσκεται αναμμένη, λειτουργεί κανονικότατα, εκτός ίσως από το τηλεκοντρόλ. Δεν έχω δοκιμάσει αν μπορούν να εκτελεστούν λειτουργίες από τα κουμπάκια στο πάνελ.
Μετά από τα (αρκετά) άναψε σβήσε της, όταν σταθεροποιηθεί, τα πάντα λειτουργούν άψογα.
Οι τάσεις είναι ΟΚ.

ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΡΙΣΕΩΣ
Από την system πλακέτα βγαίνουν 2 σήματα που πάνε στο τροφοδοτικό. Το RELAY και το POWER, (βγαίνουν από το system board 7 στο service manual) και είναι σήματα του ελεγκτή SDA5550M.Δεν είμαι σίγουρος, υποθέτω ότι το system board τσεκάρει τα 5 Volt της γραμμής VCCS (που όμως είναι όντως 5 volts μετρημένα).
Υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημιά αν τα απομονώσω ?

ezizu
03-12-12, 01:25
Τώρα το διευκρίνισες καλύτερα. Τσέκαρε αν η τάση στο G2 ( screen ) είναι σωστά ρυθμισμένη. Υπάρχει περίπτωση να σβήνει λόγω λάθος ρύθμισης του screen ( ή να θέλει εκ νέου ρύθμιση, π.χ. λόγω γήρανσης της οθόνης) .

bourcos
03-12-12, 11:42
Τώρα το διευκρίνισες καλύτερα. Τσέκαρε αν η τάση στο G2 ( screen ) είναι σωστά ρυθμισμένη. Υπάρχει περίπτωση να σβήνει λόγω λάθος ρύθμισης του screen ( ή να θέλει εκ νέου ρύθμιση, π.χ. λόγω γήρανσης της οθόνης) .

Δεδομένου ότι είμαι "ερασιτέχνης μάστορας", μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος ?
Τι είναι η τάση G2 και που βρίσκεται ?

ezizu
03-12-12, 12:19
Είναι η τάση που χρειάζεται το πλέγμα G2 της οθόνης. Ρυθμίζεται με το ρυθμιστικό screen, από τον μετασχηματιστή υψηλής τάσης και για την σωστή ρύθμιση της χρειάζεται παλμογράφος και γεννήτρια .

bourcos
03-12-12, 14:02
Είναι η τάση που χρειάζεται το πλέγμα G2 της οθόνης. Ρυθμίζεται με το ρυθμιστικό screen, από τον μετασχηματιστή υψηλής τάσης και για την σωστή ρύθμιση της χρειάζεται παλμογράφος και γεννήτρια .

Μάλλον θα την ενταφιάσω την Samsung

ezizu
03-12-12, 14:56
Γιατί δεν την πας σε κάποιον τεχνικό , πριν την ενταφιάσεις, να την δει και να σου πει τη γνώμη του,όσο αφορά την επισκευή της ((βλάβη,κόστος κ.λ.π. ) ;

Αποστόλης1
03-12-12, 18:08
Για ψυχρές την κοίταξες???

bourcos
03-12-12, 22:13
Ενταφιάστηκε παιδιά. Βαρύς ο μακαρίτης.

Ευχαριστώ πολύ Αποστόλη και Σήφη !! :001_smile: