PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση LG] Δεν ανάβει



smootsi
28-11-12, 10:50
Καλημέρα παιδιά,
Ένας φίλος μου έχει αυτήν την τηλεόραση 37LG5000. Όταν την έβαζε σε λειτουργιά άναβε μετά από 10 λεπτά και έσβηνε μονή της, τώρα δεν ανάβει καθόλου, ούτε το λαμπάκι. Αυτό άρχιζε να το κάνει όταν μια μέρα έπεσε η ασφάλεια του σπιτιού.

Καμιά ιδέα για το τι μπορώ να κάνω;
Ευχαριστώ.

JOUN
28-11-12, 11:32
Mαλλον εγιναν με διαφορετικη σειρα τα πραγματα:Η ασφαλεια του σπιτιου επεσε επειδη κατι μεσα στην τηλεοραση βραχυκυκλωσε με αποτελεσμα να καει η ασφαλεια της τηλεορασης και να πεσει η ασφαλεια του σπιτιου.Οταν την ξανα σηκωσε,ειχε καει πλεον η ασφαλεια της τηλεορασης οποτε δεν αναβε..
Εγω να ρωτησω: Μπορεις να την ανοιξεις και να ελεγξεις για βραχυκυκλωμενη γεφυρα η mosfet στο πρωτευων;

smootsi
30-11-12, 10:36
Mαλλον εγιναν με διαφορετικη σειρα τα πραγματα:Η ασφαλεια του σπιτιου επεσε επειδη κατι μεσα στην τηλεοραση βραχυκυκλωσε με αποτελεσμα να καει η ασφαλεια της τηλεορασης και να πεσει η ασφαλεια του σπιτιου.Οταν την ξανα σηκωσε,ειχε καει πλεον η ασφαλεια της τηλεορασης οποτε δεν αναβε..
Εγω να ρωτησω: Μπορεις να την ανοιξεις και να ελεγξεις για βραχυκυκλωμενη γεφυρα η mosfet στο πρωτευων;

Συγνώμη έκανα λάθος εγώ δεν έγινε με αυτή την σειρά Κάποιος κατέβασε τον γενικό για κάποια δουλειά, μετά τον ξανάνοιξε πήγε να ανοίξει την τηλεόραση και άναβε μετά από 10 λεπτά Το έκανε αυτό για 3 μήνες μέχρι που δεν άναβε καθόλου. Την άνοιξα και φαινόταν μια χαρά.(Δεν ξέρω και πολλά).
Ευχαριστώ για την απάντηση σου.

ezizu
30-11-12, 12:40
Αν δεν έχεις καμμένη ασφάλεια, που σε αυτήν την περίπτωση ίσως κάποιο ή κάποια εξαρτήματα να έχουν πρόβλημα (βραχυκυκλωμένα,καμμένα κ.λ.π.),ξεκίνα με τους πυκνωτές ( αντικατάσταση )στο τροφοδοτικό.

Μεγάλη προσοχή,ιδιαίτερα αν δεν έχεις σχετική γνώση και εμπειρία , επειδή υπάρχουν επικίνδυνες τάσεις σε κάποια σημεία των πλακετών της τηλεόρασης.