PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση Sony] KV-29FQ85E



taktzav
22-11-12, 23:30
Παιδιά καλησπέρα, έχω την πιο πάνω TV και όταν την ανοίγω δεν δουλεύει τίποτα μόνο αναβοσβήνει το LED του stand by τρείς (3) φορές. Το service manual λέει πως είναι over voltage protection. Προτείνει να βάλουμε την TV και τo remote controle σε service mode και να reseτάρουμε το error. Το control το βάζω σε service mode με την διαδικασία που λέι αλλά την tv δεν μπορώ. Έπρεπε να βγάζει ένα μενού στην οθόνη αν κατάλαβα καλά αλλά πως είναι δυνατόν αυτό να γίνει όταν δεν δουλεύει η οθόνη??
Αν κατέχει κάποιος κάτι για την περίπτωση θα με υποχρέωνε!!
Υ.Γ. το σασί είναι το AE-6BAD, κατέχω κάποια πράγματα από ηλεκτρονικά...

xsterg
23-11-12, 08:54
εν μπορω να σε βοηθησω αλλα αυτου του τυπου οι τηλεορασεις εμφανιζουν συμπτωματικα; αυτον τον καιρο μαζικο προβλημα. εχω και εγω μια και μου ειχε εμφανισει και εμενα προβλημα. αλλαξα ενα ολοκληρωμενο συμφωνα με τις προτροπες καποιων φιλων και απο τοτε λειτουργει καλα. βεβαια το led της προσοψης συνεχιζει να αναβοσβηνει 11 φορες οπως και πριν. το μονο προβλημα μου εμενα ειναι οτι οταν παταω να ξεκινησει η οθονη την πρωτη φορα θελει να πατησω δυο φορες για να δειξει εικονα. δεν ειναι κατι που με ενοχλει αφου το εχω συνηθισει αλλα δεν μπορω να μπω στο μενου οπως λεει και ο φιλος παραπανω. συμπτωματικα τακη ειμαι και εγω στην πατρα. αν μπορεσω να βοηθησω εστω και ελαχιστα θα ημουν χαρουμενος.

taktzav
23-11-12, 14:39
Ευχαριστώ xsterg αλλά από ότι κατάλαβα εσένα έχει κάπου αλλού το πρόβλημα γιατί λες πως αναβοσβήνει 11 φορές... Μάλλον κάποιο άλλο εξάρτημα θα φταίει. Ευχαριστώ πάντως...