PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση Sony] Προβλημα με Sony KV-25M1D



panosg
15-11-12, 22:00
ενεργοποιω την τηλεωραση , αναβει το ενδεικτικο LED ολα μαυρα.Εχω ελεξει διοδους τρανζιστορ πυκνωτες αντιστασεις αλλα τιποτα ,υπαρχει καμια ιδεα??????

ezizu
15-11-12, 22:38
Οι τάσεις στο δευτερεύων κύκλωμα του κυρίως τροφοδοτικού ,είναι όλες σωστές;

Υ.Γ. Επειδή δεν γνωρίζω αν έχεις σχετική γνώση και εμπειρία ,θα πρέπει να σημειώσω ότι , χρειάζεται μεγάλη προσοχή, επειδή στα κυκλώματα της τηλεόρασης υπάρχουν υψηλές και επικίνδυνες τάσεις .

panosg
16-11-12, 08:56
καλημερα
καλα κανεις και το τονιζεις αλλα δεν εχω εμπειρια με tv. Τεχνικος radar ειμαι και δουλευω περισσοτερο με σχεδια επισης ασχολουμε με επισκευη pc και συναγερμουσ.
μπορω να βρω σχεδιο για συγκεκριμενη tv. αυτο που δεν ξερω ειναι τι τασεις να περιμενω να δω στο δευτερευων.

Ευχαριστω για το χρόνο σου.

m.tournakis
16-11-12, 09:50
Καλή σου μέρα φίλε Παναγίωτη. Εφόσων αναφέρεις KV-25M1D προτείνω να ελένξεις τις ψυχρές κολήσεις στο TUNER ιδιως στις γειώσεις.
Το 99% των βλαβών σε αυτο το μοντέλο φταίει το tuner...

panosg
16-11-12, 18:22
Καλησπερα
γυρισα και εοιασα δουλεια με την tv.Βρηκα σχεδιο αλλα αυτο που παρατηρησα ειναι οτι ολο το δευτερευον του κυριου Μ/Τ ειναι βραχυκυκλωμενο.Οταν μετραω δεν εχω τις απαιτουμενες τασεις (συμφ. σχεδιου)και βγαζοντας στον αερα την tuner οπως αναφερει ο m.tournakis εχω 2 απο τα τρια δευτερευων βραχυκυκλωμενα.Συνεχιζω το ψαξιμο,γιατι κατι δεν παει καλα απο το Μ/Τ και μετα........

east electronics
17-11-12, 18:05
ψαξε την ζενερ στα 130 βολτ R2k εαν αυτη εινα βραχυκυκλωμενη τοτε ολα τελος

johnkou
17-11-12, 20:16
Οταν ειναι σε stby και πατας να ξεκινησει ακουγεται το ρελε απο μεσα να κλεινει; αν ναι μετα θα σου πω τι να κανεις.

panosg
18-11-12, 18:34
Ανακεφαλαίωση........
1)οσο αφορα το tuner δεν ειδα κατι υποπτο.Tuner εννοείς ολη την καρτα του δεκτη που παταει στην κεντρική καρτα.Η μονη διαφορα !!! ειναι οταν βγαζω την καρτα αυτη στον αερα και μετραω ωμικα το δευτερευων κεντρικου Μ/Τ βρισκω τα δυο απο τατρια βραχυκυκλωμενα ενω οταν η καρτα ειναι επανω φαινεται ολο το 2ον βραχυκυκλωμενο
2)οσο αφορα την zener (mtzj-7.5c) των 135v ειναι ok
3)eχω μετρηση σχεδον ολα τα tranzistor diode but nothing
4)τωρα για το θεμα του ρελε και οπτικα αλλα και απο το σχεδιο εγω δεν βλεπω ρελε.Οταν ενεργοποιω εχω της εξης τιμες στο δευτερευων σημειο 13 του Μ/Τ 160V.Στο σημειο 14 εχω 25V και σε ολα τα υπολοιπα ΜΗΔΕΝ.
5)παραθετω τα σχεδια για τυχον βοηθεια αλλα και για οποιον τα χρειαζεται......