PDA

Επιστροφή στο Forum : PITSOS KCL4400S μετά από πλημμύρα



Markon
14-11-12, 11:00
Παιδιά καλημέρα,

μετά από πλημμύρα στο χώρο που βρίσκεται ο συγκεκριμένος ψυγειοκαταψύκτης έχουμε τα εξής:
Το νερό ανέβηκε στους 20 πόντους και έμεινε έτσι για περίπου 3 μέρες. Το ψυγείο εν λειτουργία. Κάποια στιγμή κάτι βραχυκύκλωσε και το ρεύμα κόπηκε.
Μετά από στέγνωμα και σκούπισμα το ψυγείο δεν δούλεψε.
Δίπλα στο μοτέρ υπάρχει (μέσα σε τετράγωνο κουτάκι βιδωμένο στο σώμα του ψυγείου) μια πλακέτα η οποία έχει γίνει κάρβουνο κυριολεκτικά.
Το κόστος της είναι περίπου στα €70, αλλά δεν γνωρίζω αν αξίζει η αντικατάσταση γιατί με προβληματίζει μήπως έχει αρπάξει και τίποτα άλλο.
Μοτέρ, ανεμιστηράκι, πλακέτα και ρελέ βρίσκονταν μέσα στο νερό.
Τί λέτε, αξίζει να αλλάξω την πλακέτα και να δούμε, ή όλα θα είναι πλέον χαλασμένα;;
Ευχαριστώ.

Κυριακίδης
14-11-12, 19:12
Δεν θα εννοείς "πλακέτα" με ηλεκτρονικά καλούδια ... αλλά πλακέτα που περιέχει το θερμικό και το ρελέ μόνο , έτσι δεν είναι? αν ναι έτσι συμφέρει αλλά θα εξετάσεις και τον ανεμιστήρα που μάλλον θα πρέπει να τον διαλύσεις και να τον στεγνώσεις και λίγο λάδι στα κουζινέτα .... και εξέταση το μοτέρ αν κάηκε.
Ότι περιέχει το κουτάκι (θερμικό + ρελέ ) δεν νομίζω να κάνουν 70 ευρώ .... πολύ λιγότερο

konman
14-11-12, 23:56
Το ψυγειο πρεπει να ειναι το P1KCL4400S/01 η πλεκετε εχει 76€ απο την εταιρεια.
Δες και την πανω πλακετα αν εχει χαλασει και δωσε ρευμα αμεσως στο μοτερ να δεις αν δουλευει,
ο ανεμιστηρας πισω και να εχει χαλασει δεν εχει προβλημα το ψυγειο αν δεν ειναι εντοιχιζομενο.

35159

Markon
15-11-12, 09:52
[QUOTE=konman;537594]Το ψυγειο πρεπει να ειναι το P1KCL4400S/01 η πλεκετε εχει 76 απο την εταιρεια.
Δες και την πανω πλακετα αν εχει χαλασει και δωσε ρευμα αμεσως στο μοτερ να δεις αν δουλευει,
ο ανεμιστηρας πισω και να εχει χαλασει δεν εχει προβλημα το ψυγειο αν δεν ειναι εντοιχιζομενο.

35159
Μάνο και Πέτρο καλημέρα σας,
αυτή είναι η πλακέτα. έχει γίνει κατάμαυρη σε σημείο να έχουν αρχίσει να λιώνουν και οι φίσες. Το θέμα είναι πως επειδή το ψυγείο βρίσκεται στην επαρχία,
ο τεχνικός θα έρθει από την έδρα του που είναι 30 χιλιόμετρα μακρυά. Οπότε τα πήγαινε έλα μάλλον δεν εξυπηρετούν.
Προτείνεται να του πω δηλαδή να έχει μαζί του και ανταλλακτικά, ώστε ότι έχει χαλάσει να το αλλάζει επιτόπου;
Αν έχει χαλάσει και το μοτέρ αλλά και η πάνω πλακέτα μήπως δεν συμφέρει η επισκευή;
Έχετε μήπως εύκαιρη καμιά τιμή για να μου πείτε;;
Πάντως σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας.
Γρηγόρης

konman
15-11-12, 10:14
Πανω πλακετα



Αξία
118,34 EUR


Δεν μπορεί να παραδοθεί βραχυπρόθεσμα.

Αρα εχει καταργηθει.

Markon
16-11-12, 08:54
[QUOTE=konman;537603]Πανω πλακετα



Αξία

118,34 EUR



Δεν μπορεί να παραδοθεί βραχυπρόθεσμα.

Αρα εχει καταργηθει.



Καλημέρα σε όλους. Βρήκα όλα τα ανταλλακτικά διαθέσιμα, και σε εξαιρετικές τιμές. Πλακέτα εκκίνησης €32 (από €76 της αντιπροσωπίας), μοτέρ €85 (από €240 !!!) αλλά και την πάνω πλακέτα ελέγχου (που δεν υπάρχει στην αντιπροσωπεία), σε ένα μαγαζί στη Πλατεία Βάθη. Αν επιτρέπεται από το forum και ενδιαφέρεται κάποιος, μπορώ να σας στείλω και στοιχεία του μαγαζιού. Έχει τα πάντα όλα!
Προς το παρόν πήρα την πλακέτα ελέγχου και αν δεν δουλέψει θα πάρω και τα άλλα.

Markon
19-11-12, 09:27
Τελικά όλα πήγαν καλά.
Εκτός της πλακέτας που είχε καταστραφεί χρειάστηκε να αλλαχθεί και το ρελέ του μοτέρ (το οποίο είναι μάρκα Matsushita, σκυλί μαύρο όπως αποδείχθηκε).
Όλα δούλεψαν κανονικά (σκόρδα, μη το ματιάσουμε).
Συνολικό κόστος επισκευής €38 και πολύ πιστολάκι για στέγνωμα αλλά και αγωνία...
Καλή βδομάδα σε όλους.

Markon
15-01-13, 11:57
Συνέχεια στο σήριαλ.
Μετά από ένα δίμηνο περίπου καλής λειτουργίας, κάποιο πρωί το μοτέρ σταμάτησε :confused1:.
Η νεκροψία έδειξε πως κάηκε. Πάμε για καινούργιο. Δυστυχώς.

Συμπέρασμα: Μετά την παραμονή ψυγείου μέσα σε νερό επί τριημέρου, πρέπει να γίνει αλλαγή μοτέρ. Όσο "σκυλί" και να είναι, μετράει μέρες πλέον...

Σημείωση: έχω ήδη αλλάξει πλακέτα στο συγκεκριμένο ψυγείο, μοτέρ στο πλυντήριο ρούχων, πλακέτα στο πλυντήριο πιάτων και μια πλακέτα στην τηλεόραση που δεν βράχηκε μεν αλλά ήταν στο υγρό περιβάλλον και τράβηξε υγρασία. Καλά τα καταφέραμε...Το μόνο που δεν επηρεάστηκε ήταν ο αποροφητήρας...

Ηθικό δίδαγμα: ΠΟΤΕ μην σπρώχνετε υπερβολικά προς τον τοίχο το πλυντήριο ρούχων! Η παροχή του νερού πιέζεται και τσακίζει με τραγικά επακόλουθα...Τα παραπάνω θα συμβούν μόνο όταν λείπεις από το σπίτι. Είναι ο νόμος της γκαντεμιάς!!!

Κυριακίδης
15-01-13, 12:16
Την νεκροψία ποιος την έκανε? ... δοκίμασες να δοκιμάσεις το μοτέρ απευθείας στο ρεύμα με καινούριο ρελέ και θερμικό ? Το μέτρησες?

Προφανώς ο χώρος που βρίσκονται όλες οι συσκευές σου φαντάζομαι θα είναι κάποιο ημιυπόγειο ... και καλό θα ήταν για παν ενδεχόμενο να κάνεις μια μελέτη με κάποια αυτόματη αντλία ώστε να προλαμβάνεις το κακό

Markon
15-01-13, 13:18
Κε Πέτρο,
δυστυχώς όπως το φαντάζεσαι είναι. Η κουζίνα βρίσκεται σε διαφορετικό επίπεδο από το υπόλοιπο σπίτι. Και έγινε πισίνα...
Ναι, το ρελέ αλλάχτηκε, όπως και το θερμικό. Τα είδε επαγγελματίας. Δεν τον αμφισβητώ γιατί ήμουν μπροστά. Μάλιστα μου είπε να αγοράσω εγώ το μοτέρ και να το τοποθετήσει αυτός.
Τώρα που έπαθα, έμαθα. Έφτιαξα ήδη συφώνι...

Κυριακίδης
15-01-13, 21:14
Τώρα που έπαθα, έμαθα.
Δικαίωμα σου να το ξαναφτιάξεις αλλά συνεννοήθηκες και εκτός του κόστους του μοτέρ και στο συνολικό κόστος? τι διαφορά θα έχεις με ένα καινούριο αντίστοιχο? .. Και έπειτα έχεις ένα "ταλαιπωρημένο" ψυγείο και μάλιστα με ηλεκτρονικά και πλακέτες .

Πάρε ένα απλό ψυγείο χωρίς ίχνος από ηλεκτρονικά απάνω και σώθηκες. Τα ακούω συνέχεια από άλλους μέρα παρά μέρα με αυτά τα ξεφτιλισμένα ηλεκτρονικά . Και άλλο τόσο νιώθω υπερήφανος για το δικό μου "ταπεινό" και απλό ψυγείο Faure 15 ετίας . που δουλεύει "μαύρο σκυλί"

Και που να δεις όταν έχουμε εκείνες τις συννεφιασμένες και βροχερές μέρες που το ρεύμα τρεμοπαίζει εδώ σαν τρελό . Σε τέτοιες στιγμές λέω μέσα μου για το δικό μου ψυγείο .... Χάλασε ρε !! και πολύ δούλεψες .... χάλασε γιατί έχω μουδιάσει από την απραξία και θέλω να σου βάλω χέρι !! Αλλά ψόφο δεν έχει !

DIATHERM
15-01-13, 22:07
Ετσι ετσι ειναι πετρο.... πεσταα!!!! και εγω εχω ενα και ειναι σκυλι τοσα χρονια μαρκας eskimo εχω αλλαξει δυο βασεις που καθετε επανω για τον λογο οτι εχουν σαπισει και εκεινο εκει..... ουτε βιδα δεν εχω ξεβιδωσει!!!

Κυριακίδης
15-01-13, 22:30
Ετσι ετσι ειναι πετρο.... πεσταα!!!! και εγω εχω ενα και ειναι σκυλι τοσα χρονια μαρκας eskimo εχω αλλαξει δυο βασεις που καθετε επανω για τον λογο οτι εχουν σαπισει και εκεινο εκει..... ουτε βιδα δεν εχω ξεβιδωσει!!!

Δεν μου λες Ανδρέα ? .... οι 2 βάσεις που έχεις αλλάξει μέχρι τώρα ... είχαν "ηλεκτρονικά" επάνω? :hahahha: Ή μήπως ήταν της Bosch / Siemens? :lool:

Markon
16-01-13, 09:42
[QUOTE=Κυριακίδης;539201]Δικαίωμα σου να το ξαναφτιάξεις αλλά συνεννοήθηκες και εκτός του κόστους του μοτέρ και στο συνολικό κόστος? τι διαφορά θα έχεις με ένα καινούριο αντίστοιχο? .. Και έπειτα έχεις ένα "ταλαιπωρημένο" ψυγείο και μάλιστα με ηλεκτρονικά και πλακέτες .

Ο τεχνικός είναι αγαπημένος ξάδελφος. Κόστος συνολικό (μοτέρ και υγρά) 105Ε.

Συμφωνώ 100% με ένα απλό καινούργιο. Αλλά: το συγκεκριμένο ψυγείο είναι 2 μέτρα ύψος επί 80 cm πλάτος (απὀτι ξέρετε όχι η πιο εμπορική διάσταση) και βρίσκεται ήδη τοποθετημένο σε ντουλάπια στην κουζίνα. Αν πάρω καινούργιο θα πρέπει να δώσω κανένα χιλιάρικο (για να κρατήσω τις διαστάσεις και να μην χρειαστεί επέμβαση και στα ντουλάπια, γιατί μετά μπλέξαμε). Οπότε όπως καταλαβαίνετε η επισκευή είναι μονόδρομος...
Κι εγώ έχω στην αποθήκη ένα Ιζόλα 35ετίας που ακόμα και τα λάστιχα βεντουζάρουν μια χαρά. Ούτε λάμπα δεν έχει κάψει! Αλλά μας έχει φάει το design και τα φρου - φρου.

DIATHERM
16-01-13, 15:48
Μια χαρα σου ηρθε η επισκευη ολη Γρηγορη πολυ προσιτι τιμη.....
ευχομαι να ειναι απρπβληματιστο!!

Markon
17-01-13, 12:58
Σε ευχαριστώ Ανδρέα.
Στις μέρες μας πρέπει να αξιολογούμε πλεον όλες τις εναλλακτικές και να επιλέγουμε τη λύση με τον καλύτερο λόγο κόστους / όφελους.
Εκεί που μας φτάσανε...
Θεωρώ τυχερό τον εαυτό μου που ανακάλυψα αυτό το forum. Να είστε όλοι καλά που συμμετέχετε στα προβλήματα του κόσμου, με μεράκι και ανιδιοτέλεια.