PDA

Επιστροφή στο Forum : [Κινητό Τηλέφωνο] "Τυχαία" επιδιόρθωση κινητού. Πώς;



Hary Dee
08-11-12, 00:54
Καλησπέρα. Πριν λίγο καιρό μου έδωσαν ένα Sony Ericsson w100 (ή Spiro).
35100
Η οθόνη του δεν έδειχνε τίποτε εκτός από λευκό χρώμα. Πειραματίστηκα αγοράζοντας μια νέα LCD, αλλά με πολύ πόνο είδα και τη νέα να κάνει το ίδιο πράγμα!
Οπότε σκέφτηκα ότι υπάρχουν 3 ενδεχόμενα:
1) Να φταίει το πλακετάκι του πάνω πληκτρολογίου
2) Να φταίει η καλωδιοταινία που συνδέει το πλακετάκι με το κάτω μέρος του τηλεφώνου
3) Να τα έχει δει όλα η πλακέτα του κάτω μέρους

Να μην τα πολυλογώ, δανείστηκα ένα άλλο ίδιο κινητό, σκάτζαρα το πάνω και το κάτω του ενός με το άλλο κινητό και ώ του θαύματος το χαλασμένο πήρε ζωή! Ξανασυναρμολόγησα τα του "χαλασμένου" με τα δικά του, και τα του "υγειούς" με τα αντίστοιχα και από εκείνη την ώρα παίζει κανονικά.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πώς έγινε καλά το χαλασμένο;

leosedf
08-11-12, 01:58
Άλλαξες και την καλωδιοταινία?

Hary Dee
08-11-12, 02:48
Όχι! Μόνο οθόνη άλλαξα, μετά σκάτζα, μετά "ξε"σκάτζα και τέλος.

furtune
08-11-12, 21:02
Ξερεις υπαρχει ενας αγραφος κανονας στα ηλεκτρονικα που λεει οτί, ότι δουλευει δεν το πειραζεις.

Hary Dee
08-11-12, 21:20
Ξερεις υπαρχει ενας αγραφος κανονας στα ηλεκτρονικα που λεει οτί, ότι δουλευει δεν το πειραζεις.Τι εννοείς; Ότι αφού έπαιξε μη μιλάς καθόλου;!:biggrin: Ναι, δεν έχω παράπονο, αλλά ας το φιλοσοφήσουμε και λίγο. Γιατί σε τελική μπορεί τζάμπα να άλλαξα την οθόνη, αφού με άλλο κόλπο έπαιξε.

rep
09-11-12, 11:20
το ποιο πιθανο ειναι να στο ξανακανει, μπορει να υπηρχε προβλημα με ενα απο τα pad του φλεξ 'η του κονεκτορα και βαλε βγαλε να καθαρισε και να δουλεψε.