PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση Άλλη] Τηλεόραση ΑΚΑΙ



τομ
31-10-12, 14:48
Καλησπέρα παιδιά. Έχω μία τηλεόραση ΑΚΑΙ που δείχνει μία μία οριζόντια γραμμή. Απ'τι μου έλεγαν στο σχολείο ένας καθηγητής αν θυμάμαι καλά έχει πρόβλημα στον ενισχυτή της κάθευης σάρωσης. Το πρόβλημά μου είναι πως να προσανατολιστώ και να βρω ποιο είναι το τρανζιστορ ή ολοκληρομένου του καθέτου... μπορείτε μήπως να με βοηθήσετε?

ezizu
31-10-12, 15:06
Το πρόβλημα πιθανών είναι στο κύκλωμα κάθετης σάρωσης ,όπως λες, ή μπορεί να έχει πρόβλημα και η τροφοδοσία του κυκλώματος κάθετης σάρωσης κ.λ.π.
Για να βρεις το ολοκληρωμένο καθέτου ή το κύκλωμα καθέτου γενικά, κάνε το έξης : προσπάθησε να δεις σε πιο κύκλωμα συνδέονται τα πηνία καθέτου σάρωσης της οθόνης. Συνήθως το εξάρτημα ισχύος του κυκλώματος κάθετης σάρωσης ,είναι τοποθετημένο πάνω σε ψήκτρα.
Πες μοντέλο τηλεόρασης ή ανέβασε κάποια φωτογραφία ,νομίζω θα πάρεις πιο αναλυτική απάντηση.

τομ
31-10-12, 15:55
Και πως θα καταλάβω ποιο από τα 2 πηνία είναι το κάθετο? Θα σου πω για αρχή το μοντέλο της τηλεόρασης και αν δεν βγάλουμε άκρη θα βγάλω φωτογραφίες μετά. Το κουτί της τηλεόρασης γράφει CT-B282NTF-E195 MF20000000 SN31200112 πάνω στην οθόνη δίπλα από τη βεντούζα γράφει Α66ΕΜΖ43Χ07 και πάνω στην πλακέτα BEKO ELEKTRONIK U99.190-07.

ezizu
31-10-12, 16:38
Μήπως έχει κάποιο ολοκληρωμένο με κωδικό TDA8359J ; Αν ναι ,τότε αυτό είναι το ολοκληρωμένο κάθετης σάρωσης.
Θα πρέπει όμως αρχικά να δεις αν έχει τάσεις τροφοδοσίας ,αν θυμάμαι καλά,στο pin 3 = 15V και στο pin 6 = 35V .

Προσοχή ,έχει υψηλές τάσεις σε κάποια σημεία !

τομ
31-10-12, 19:21
Είσαι πολύ μεγάλος τεχνικός. Ναι όντως είχε αυτό το ολοκληρωμένο αλλά όταν το έβαλα να μετρήσω έδειχνε κανονικά η τηλεόραση. το χτύπησα λίγο εκεί γύρο και χάλασε πάλι και είδα ότι είχε κάτι ψυχρές κολλήσεις.. τις πέρασα όλες τις κολλήσεις γύρο από το ολοκληρωμένο και η τηλεόραση δουλεύει ρολόι. Χίλια ευχαριστώωωωω.....:biggrin: