PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση Samsung] Προβλημα σε Samsung Syncmaster B2030HD.



DiagExpert
28-10-12, 18:17
Καλησπερα στην συγκεκριμενη τηλεοραση εχω προβλημα με την εισοδο της κεραιας,εχει ξεκολλησει το βυσμα.Σε αυτη τη περιπτωση υπαρχει βυσμα σκετο σαν ανταλλακτικο η γενικα τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση.

ezizu
29-10-12, 01:14
Δεν υπάρχει βύσμα σκέτο σαν ανταλλακτικό από καμία εταιρία,δίνεται όλο το tuner( ή όλη η πλακέτα )σαν ανταλλακτικό ( από όσα γνωρίζω τουλάχιστον ) .Άρα κάνεις τα εξής:
Κολλάς το ίδιο βύσμα ,αν δεν έχει καταστραφεί ,ή ( αν έχει καταστραφεί ) προσπαθείς να προσαρμόσεις κάποιο θηλυκό RF βύσμα του εμπορίου.
Ότι και να κάνεις πάντως από τα δύο ,θα πρέπει να ανοίξεις τα μεταλλικά καπάκια του tuner.
Οπότε απαιτείται η κατάλληλη προσοχή,ιδιαίτερα στις κολλήσεις ,για να μην δημιουργηθεί περαιτέρω βλάβη στο tuner.

DiagExpert
30-10-12, 20:57
Η τηλεοραση ειναι σχεδον καινουργια δεν εχει καν κλεισει χρονο,υπαρχει θεμα εγγυησης στην συγκεκριμενη.

ezizu
30-10-12, 22:49
Κοίταξε αν δεν έχει κλείσει χρόνο όπως λες ,νομίζω ότι είναι εντός εγγύησης ,τουλάχιστον χρονολογικά,αλλά δεν ξέρω αν σε καλύψουν, λόγω του ότι έχει ξεκολλήσει το βύσμα και συνήθως αυτό δεν είναι εύκολο να συμβεί φυσιολογικά,αλλά συνήθως γίνεται από κάποια μεγαλύτερη πίεση που ασκείται στο βύσμα .
Νομίζω, σε καινούργια συσκευή ότι είναι η συνηθέστερη αιτία, χωρίς να αποκλείεται βέβαια να υπάρχει κάποιο ελάττωμα από το εργοστάσιο, ( αλλά είναι σπανιότερη περίπτωση,όσο αφορά το βύσμα πάντα).
Δεν χάνεις τίποτα να απευθυνθείς σε κάποιο εξουσιοδοτημένο service ή στην κεντρική αντιπροσωπεία,αλλά θα σου προτείνω να μην ανοίξεις την συσκευή και να μην πειράξεις τίποτα ,γιατί συνήθως αυτό, θέτει την συσκευή εκτός εγγύησης.

gRooV
31-10-12, 11:52
στα service της samsung δεν θα καλυφθεί σε εγγύηση η αποκόλληση του βίσματος, θα σου δώσουν προσφορά για ανταλλακτικο (tuner) και εργασία. πάρε 2106293100 (service samsung για monitor/tv) αν μπορουν να σου δώσουν προσφορά τηλεφωνικά μπας και γλυτώσεις την χρέωση ελέγχου.