PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση Άλλη] Τηλεόραση Watson 21'' δεν ανάβει



mtzag
21-10-12, 12:09
Εχω μια crt τηλεοραση 21'' watson το 2003 την πηρα και εκει που δουλευε σταματησε και δεν παιρνει μπροστα.
Τα συμπτωματα ειναι σαν να μην παιρνει ρευμα δεν αναβει τιποτα ...

Την εχω ανοιξει.. εχει κανεις καποια ιδεα πως μπορω να την επισκευασω γιατι ειναι κριμα να παει σκουπιδια γιατι πριν να συμβει αυτο επαιζε οκ
και ειχε και καλη εικονα.

furtune
21-10-12, 14:02
Ξεκινα απο τα απλα.Κανε οπτικο έλεγχο αν καπου εχει μαυρισει κατι ή κατι εχει σκάσει. Δες το καλωδιο αν φερνει ρευμα μετα την ασφαλεια μετρα την, μετα δες τα διοδάκια ανορθωσης αν ειναι καλα, δες τον πυκνωτη υψηλης.Αυτα για αρχη και μετα πας στα επόμενα.

takisegio
21-10-12, 16:02
θα κοιταξεις το τρανζιστορ υψηλης ανα φοραει το 808 σιγουρα το εφαγε

mtzag
21-10-12, 18:06
τσεκαρα την ασφαλεια και ειναι οκ.
Εκανα οπτικο ελεγχο και δεν εχει σκασει καποιος πυκνωτης ουτε εχει κανει leak.

Τα διοδακια ανορθωσης και το τρανσιστορ υψηλης που ειναι και πως ειναι ?

furtune
22-10-12, 12:16
Ειναι τα πρωτα διοδακια που θα δεις κοντα στο καλώδιο τροφοδοσίας . Ειναι 4 μαζι.

mtzag
09-02-13, 00:22
λοιπον μετρησα τις διοδους και ειναι οκ
ξεκολλησα το mosfet ισχυος το δοκιμασα στον αναλυτη ημιαγωγων avr που εχω παρει απο το ebay και ειναι οκ
μου βγαζει τα χαρακτηριστικα του οποτε το ξαναεβαλα πανω.

Τα συμπτωματα που εχει τωρα ειναι οτι αναβει το λαμπακι οταν παταω απο το τηλεκοντρολ αναβοσβηνει το λαμπακι
και οπως αλλαζω τα καναλια καποια στιγμη φερνει ηχο κραταει 3 δευτερολεπτα και χανετε.
Αμα την κλεισω και την ξανανοιξω στην αρχη μπορει να πετυχω να φερει ηχο 3 δευτερολεπτα.
Στην οθονη πληρης νεκρα δεν δειχνει τιποτα αλλα το λαμπακι το κοκκινο κατω αναβει οποτε φαινετε μαλλον να εχει τροφοδοσια.
Κοιταξα τους πυκνωτες αμα εχει σκασει κανενας αλλα δεν ειναι καποιος σκασμενος.
Μοιαζει αυτο το προβλημα να ειναι θεμα πυκνωτη ?
Κατι αλλο να κανω ?
Να την περασω με θερμο αερα παιζει ή θα την χαλασω ποιο πολυ ?

mtzag
13-02-13, 01:26
εχει κανεις καποια ιδεα πριν κανω εξαρτηματα την πλακετα και πεταξω το κουφαρι στα σκουπιδια ?