PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση Sony] Τηλεόραση SONY KV-29CL11E δεν ανοίγει



sv9dri
17-10-12, 22:55
Γεια σας , έχω μια τηλεόραση SONY KV-29CL11E σασί FΕ-2 . Όταν πάω να την ανοίξω , αναβοσβήνει το ενδεικτικό λαμπάκι 11 φορές . Αν συνεχίσω την προσπάθεια , μετά από μερικά πατήματα ανοίγει και μετά λειτουργεί κανονικά Το service manual λέει ότι είναι “Jungle controller 8 volts error” . Αντικατάστησα το 7808 , αλλά πάλι τα ίδια . Μετράω την τάση στην έξοδό του , και είναι κανονικά 8 Volts . Αν γνωρίζει κάποιος αυτή τη βλάβη , τον παρακαλώ να βοηθήσει . Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων .

tsalik
18-10-12, 02:10
Να αλλάξεις το MCZ3001 που βρίσκεται στο τροφοδοτικό.

sv9dri
18-10-12, 16:55
Φίλε Γιώργο tsalik σε ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση .

Αποστόλης1
18-10-12, 22:54
Άλλαξε και ηλεκτρολυτικούς τριγύρω.

xsterg
18-10-12, 23:42
φιλε μου σε χαιρετω. εχω και εγω την ιδια περιπου τηλεοραση. πριν απο κανα μηνα μου παρουσιασε και εμενα την βλαβη αυτη ακριβως!!!! αντικατεστησα το MCZ3001 και μετα απο αυτο η τηλεοραση δουλεψε κανονικα οπως και πριν. το μονο πρόβλημα ειναι οτι το led συνεχιζει να αναβοσβηνει χωρις ομως να υπαρχει προβλημα. το εν λογω ολοκληρωμενο το βρηκα στο ebay με κοστος 8€ περιπου με τα μεταφορικα απο ΗΠΑ. αν μπορω να σε βοηθησω σε κατι στειλε μου μηνυμα.

sv9dri
19-10-12, 00:45
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας . Φίλε xsterg δες αυτή τη σελίδα από το sevice manual , που λέει πως να σβήσεις το σφάλμα .

sv9dri
01-11-12, 14:43
Τελικά σήμερα (μετά από 10 εργάσιμες) ήρθε το ολοκληρωμένο Συνολικό κόστος 7,75 ευρώ με συστημένο γράμμα . Το άλλαξα , καθώς και τους γύρω ηλεκτρολυτικούς . Η τηλεόραση παίζει μια χαρά . Ευχαριστώ και πάλι όλους για τη βοήθειά σας .

xsterg
01-11-12, 21:37
εγω δεν μπορω να καταλαβω τι εχει γινει με την εν λογω τηλεοραση. τον τελευταιο καιρο παρουσιαζουν πολλες αυτου του τυπου το ιδιο προβλημα. ειναι απιθανο να συμπεσουν χρονικα ολες μαζι.

east electronics
02-11-12, 11:34
Ποσο ευκολα αγοραζεις ενα προιον απο τον μπεη για το οποιο δεν γνωριζεις απολυτως τιποτα .... Οπως με πολλα τρανσιστορ ετσι και με οτιδηποτε υπαρχει αναγκη για μαζικη παραγωγη , υπαρχουν δεκαδες δευετρα και μαιμουδες . Εχει αλλαξει ο τροπος που ψωνιζουμε . δεν μπορω να καταλαβω γιατι κοιτας στον μπεη και δεν πας στο καταστημα που ειναι κατω απο την πορτα του σπιτιου σου ...οπου ανθρωπος και οχι μηχανημα θα σε εξυπηρετησει και θα σου πει οτι εχει 3001 με 6 ευρω και με 18 διαλεγεις και παιρνεις .

Το οτι η τηελοραση συνεχιζει και αναβοσβυνει ακομα και μετα την επισκευη μπορει αν εχει και σχεση με το 3001 επισης καλα να ειμαστε και να ξαναγραψουμε εδω οταν θα δουμε ποσο θα κρατησουν αυτα τα 3001

Περα απο αυτο εγω αν ηταν να αφησω ενα ευρω θα προτιμουσα να το αφησω σε ενα Ελληνικο μαγαζι ακομα και αν η αγορα κοστιζε καποια χρηματα παραπανω .

Μου θυμησατε ενα μελος που ειχε ανεβασει ενα νημα για ενα ολοκληρωμενο απο TUNER ROTEL ο τυπος λοιπον εγραφε απο το γραφειο του κεντρο της αθηνας Ομονοια κια δεν το εβρισκε πουθενα κλπ κλπ ...Το ολοκληρωμενο το ειχε ο Φανος που ηταν ακριβως 30 μετρα απο το γραφειο του ...Τι να λεμε τωρα .

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

sv9dri
02-11-12, 12:31
Ποσο ευκολα αγοραζεις ενα προιον απο τον μπεη για το οποιο δεν γνωριζεις απολυτως τιποτα .... Οπως με πολλα τρανσιστορ ετσι και με οτιδηποτε υπαρχει αναγκη για μαζικη παραγωγη , υπαρχουν δεκαδες δευετρα και μαιμουδες . Εχει αλλαξει ο τροπος που ψωνιζουμε . δεν μπορω να καταλαβω γιατι κοιτας στον μπεη και δεν πας στο καταστημα που ειναι κατω απο την πορτα του σπιτιου σου ...οπου ανθρωπος και οχι μηχανημα θα σε εξυπηρετησει και θα σου πει οτι εχει 3001 με 6 ευρω και με 18 διαλεγεις και παιρνεις .

Το οτι η τηελοραση συνεχιζει και αναβοσβυνει ακομα και μετα την επισκευη μπορει αν εχει και σχεση με το 3001 επισης καλα να ειμαστε και να ξαναγραψουμε εδω οταν θα δουμε ποσο θα κρατησουν αυτα τα 3001

Περα απο αυτο εγω αν ηταν να αφησω ενα ευρω θα προτιμουσα να το αφησω σε ενα Ελληνικο μαγαζι ακομα και αν η αγορα κοστιζε καποια χρηματα παραπανω .

Μου θυμησατε ενα μελος που ειχε ανεβασει ενα νημα για ενα ολοκληρωμενο απο TUNER ROTEL ο τυπος λοιπον εγραφε απο το γραφειο του κεντρο της αθηνας Ομονοια κια δεν το εβρισκε πουθενα κλπ κλπ ...Το ολοκληρωμενο το ειχε ο Φανος που ηταν ακριβως 30 μετρα απο το γραφειο του ...Τι να λεμε τωρα .

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος
Φίλε Σάκη δεν μπορώ να πω οτι έχεις άδικο σ'αυτά που λες . Επί πλέον θα σου πω οτι σέβομαι τις απόψεις σου , έχοντας δει κατά καιρούς τα γραφόμενα και τις παρουσιάσεις σου στο φόρουμ . Πάντως το εν λόγω ολοκληρωμένο δεν το βρήκα σε δύο κατ/τα του Ηρακλείου και αφού δεν το είχαν αυτοί δεν θα το είχε και κανείς άλλος εδώ . Δεν το βρήκα ούτε στο σαϊτ του Νταρλα . Πήγα τότε στο σέρβις της σόνυ και θα το έφερναν με 19 ευρώ κατόπιν παραγγελίας . Αν το είχαν ετοιμοπαράδοτο θα τα έδινα τα 19 , αλλά τότε σκέφτηκα να το ψάξω και έξω . Αυτή η εταιρεία έχει μεγάλο δίκτυο από οτι κατάλαβα και έτσι τους προτίμησα . Τώρα για το πόσο θα κρατήσει δεν ξέρω .....ευτυχώς έκαναν και μια βάση δώρο και την έβαλα , οπότε αν χρειαστεί ξανά αλλαγή , ξεκουμπώνω το ένα και βάζω το άλλο . Πάντως σε επιβεβαίωση των λεγομένων σου έχω να πώ οτι πριν από ένα χρόνο πήρα από το μπεη δυο STK0039 για ένα ενισχυτή Technics του ξαδέρφού μου . Ο τεχνικός στην Ηλιούπολη του είχε πει οτι δεν τα έβρισκε (το ένα χρειαζόταν) . Τα πήρα 6 ευρώ και τα δυο ή 7 απο οτι θυμάμαι και όντως το ένα δεν έπαιζε.....πάλι καλά . Ας είναι θα δούμε εν καιρώ......

east electronics
02-11-12, 12:43
τα ολοκληρωμενα αυτα δεν πρεπει να μπαινουν σε βαση ...ειναι πολυ λαθος πρακτικη

metalhead
06-01-15, 18:05
Να αλλάξεις το MCZ3001 που βρίσκεται στο τροφοδοτικό.
φιλε Tsalik ευχαριστω πολυ για την συμβουλη σου.ειχα κι εγω το ιδιο προβλημα και το standby led αναβε 11 φορες.αλλαξα το mcz3001d με ενα καινουργιο mcz3001db σφραγισμενο σε σακουλακι και στερεωμενο σε αφρολεξ με γραμματα της sony επανω στο σακουλακι.το κολησα και η τηλεοραση τωρα 2 μερες δουλευει μια χαρα.ευχαριστω και παλι.

ΝΤΙΝΟΣ197
21-01-15, 22:42
ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΜΙΑ SONY FD TRINITRON KV-21LT1E.ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ FORUM ΣΑΣ ΑΝΤΙΚΑΤΕΣΤΗΣΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ ΧΩΡΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ (ΧΩΡΙΣ ΒΕΒΑΙΩΣ ΝΑ ΘΙΞΩ ΚΑΝΕΝΑΝ).ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΜΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΑΤΕ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

katmadas
21-01-15, 23:38
Τους πυκνωτες απο γυρω γυρω οπως ειπαν και πιο πανω.

Επισης τσεκαρε αν το εβαλες σωστα.
Εχεις ξανακωλησει?
Με τι κολυτηρι το κωλησες?
Ποση ωρα ειχες το κολυτηρι στα πινς?

johnkou
22-01-15, 01:01
Κοιταξε μηπως εχει καψει το τρανζιστορ υψηλης,αν ναι παει για ανακυκλωση.

ΝΤΙΝΟΣ197
22-01-15, 18:19
ΤΟ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΣΩΣΤΑ. ΤΟ ΚΟΛΛΗΣΑ ΜΕ 40W ΚΟΛΗΤΗΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΣΤΑ ΠΙΝΣ ΔΕΝ ΠΕΡΝΟΥΣΕ ΤΑ 2 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ.ΟΙ ΚΟΛΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΨΥΧΡΕΣ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΥΚΝΩΤΕΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑΞΩ ΣΗΜΕΡΑ.ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ ΘΑ ΤΑ ΞΑΝΑΠΟΥΜΕ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΝΤΙΝΟΣ197
22-01-15, 18:20
ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ.

RADIO6146KISAMOS
22-01-15, 18:41
Τα συγκεκριμενα ολοκληρωμενα αν τα παρεις απο τη sony τα πληρωνης παραπανω αλλα εχεις το κεφαλι σου ησυχο και δουλευουν.Ορισμενα του εμποριου μπορει να φαινονται ιδια αλλα δεν ταιριαζουν και δεν δουλευουν και μπορει να καψουν και τα 2 τρνζιστορ που βρισκονται στο περιξ κυκλωμα.Γι αυτο επειδη μου εχει τυχει εγω προσωπικα τα παιρνω απο την εταιρεια.

ΝΤΙΝΟΣ197
22-01-15, 21:43
ΑΛΛΑΞΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΥΚΝΩΤΕΣ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ.ΤΟ LED ΑΝΑΒΟΣΒΗΝΕΙ 11 ΦΟΡΕΣ.ΚΑΜΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΡΟΤΑΣΗ;