PDA

Επιστροφή στο Forum : [Κινητό Τηλέφωνο] Samsung Galaxy Ace s5839i



manolo
15-10-12, 02:26
Καλησπέρα παιδιά,
έχω ένα θέμα με ένα Samsung Galaxy s5839i το οποίο είναι το εξής: έπεσε νέρο βρύσης πάνω του τις προάλλες - όχι σπουδαία πράγματα - το καθάρισα και δούλεψε κανονικά εκτός από ένα μικρό θεματάκι το οποίο δεν είμαι και σίγουρος αν φταίει το νερό ή είναι σύμπτωση. Αυτό που συμβαίνει είναι ότι όταν βγάζω το βύσμα του φορτιστή από τη υποδοχή micro usb, η ένδειξη της μπαταρίας πάνω δεξιά στο display εξακολουθεί να δείχνει ότι το κινητό φορτίζει!! είτε βγάλω το βύσμα πρώτο, είτε το φις του φορτιστή από τη πρίζα, δεν παίζει ρόλο, η ένδειξη ότι φορτίζει παραμένει. Αυτό το φαινόμενο δεν το κάνει πάντα, αλλά αρκετά συχνά. Δηλαδή μπορεί να έχω το κινητό μετά χωρίς το φορτιστή πάνω του και να δείχνει ότι φορτίζει ακόμα. Το πρόβλημα λύνεται μόλις βγάλω τη μπαταρία του και την ξαναβάλω. Τότε μόλις το ξανανοίξω έχει σβήσει η ένδειξη ότι φορτίζει. Παρ' όλα αυτά όταν ξανασυνδέσω το φορτιστή και τον αφαιρέσω μετά από λίγο πάλι το ίδιο πρόβλημα, όχι παντα όμως λοπως ανέφερα παραπάνω. Τώρα τελευταία βάζοντας το φορτιστή δεν έχβ καν ένδειξη ότι φορτίζει, δηλαδή σαν να μην κάνει επαφή. Υποψιάζομαι ότι ίσως φταίει το micro usb βύσμα-υποδοχή του κινητού.
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη..

Ευχαριστώ πολύ.

leosedf
15-10-12, 10:52
Όχι το βύσμα δεν φταίει σίγουρα. Κάτι άλλο είναι.

vasilimertzani
15-10-12, 21:53
Καλησπέρα παιδιά,
έχω ένα θέμα με ένα Samsung Galaxy s5839i το οποίο είναι το εξής: έπεσε νέρο βρύσης πάνω του τις προάλλες - όχι σπουδαία πράγματα - το καθάρισα και δούλεψε κανονικά εκτός από ένα μικρό θεματάκι το οποίο δεν είμαι και σίγουρος αν φταίει το νερό ή είναι σύμπτωση. Αυτό που συμβαίνει είναι ότι όταν βγάζω το βύσμα του φορτιστή από τη υποδοχή micro usb, η ένδειξη της μπαταρίας πάνω δεξιά στο display εξακολουθεί να δείχνει ότι το κινητό φορτίζει!! είτε βγάλω το βύσμα πρώτο, είτε το φις του φορτιστή από τη πρίζα, δεν παίζει ρόλο, η ένδειξη ότι φορτίζει παραμένει. Αυτό το φαινόμενο δεν το κάνει πάντα, αλλά αρκετά συχνά. Δηλαδή μπορεί να έχω το κινητό μετά χωρίς το φορτιστή πάνω του και να δείχνει ότι φορτίζει ακόμα. Το πρόβλημα λύνεται μόλις βγάλω τη μπαταρία του και την ξαναβάλω. Τότε μόλις το ξανανοίξω έχει σβήσει η ένδειξη ότι φορτίζει. Παρ' όλα αυτά όταν ξανασυνδέσω το φορτιστή και τον αφαιρέσω μετά από λίγο πάλι το ίδιο πρόβλημα, όχι παντα όμως λοπως ανέφερα παραπάνω. Τώρα τελευταία βάζοντας το φορτιστή δεν έχβ καν ένδειξη ότι φορτίζει, δηλαδή σαν να μην κάνει επαφή. Υποψιάζομαι ότι ίσως φταίει το micro usb βύσμα-υποδοχή του κινητού.
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη..

Ευχαριστώ πολύ.

φορτιζει και η μπαταρια με τον φορτιστη εκτος???? :lool::lool:

με λειτουργικο android δεν ειναι?επειδη εκανε κατι τετοια τρελα κανε ενα γενικο ρεσετ.

manolo
15-10-12, 22:25
Όχι, η μπαταρία δε φορτίζει κανονικά, παρ' όλο που δείχνει ότι φορτίζει. Αν συνέβαινε κι αυτό τα 'χουμε δει όλα πλέον. Υποψιάζομαι κάποια υγρασία να έχει μείνει στη πλακέτα.

manolo
07-11-12, 01:51
Όχι, η μπαταρία δε φορτίζει κανονικά, παρ' όλο που δείχνει ότι φορτίζει. Αν συνέβαινε κι αυτό τα 'χουμε δει όλα πλέον. Υποψιάζομαι κάποια υγρασία να έχει μείνει στη πλακέτα.

Καλησπέρα σας
Λοιπόν επανέρχομαι στο θέμα γιατί αν και προσπαθησα εκτεταμένως δυστυχώς δεν λύθηκε το πρόβλημα. Το κινητό καθαρίστηκε πολύ καλά σε μπανιέρα υπερήχων με ισοπροπανόλη ώστε να εξαλειφθεί κάθε υγρασία ή τυχόν οξείδωση αν είχε, αλλά παρ' όλα εξακολουθεί να κάνει το ίδιο πράγμα όπως το περιγράφω στο πρώτο μου post απλά όχι παντα αλλά συχνά. Επίσης να σημειώσω ότι αλλάχτηκε το micro usb βύσμα της φόρτισης χωρίς όμως αποτέλεσμα. επίσης ένα άλλο περίεργο που κάνει είναι το εξής: Όταν η μπαταρία είναι στο full στην ένδειξη πάνω δεξιά, αν το συνδέσεις με τον φορτιστή δεν εμφανίζει καν το κεραυνό ότι και καλα συνδέθηκε με φορτιστή. Αν δεν είναι στο full έστω και για πολύ λίγο τότε δείχνει ότι φορτίζει κανονικά και εμφανίζει τον κεραυνό μέσα στη μπαταρία.
Καμιά ιδέα τι άλλο μπορεί να φταίει;

Ευχαριστώ πολύ.