PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση Samsung] προβλημα με lcd samsung le32r32b



jeck
14-10-12, 18:11
καλησπερα στο forum.εχω μια samsung 32 mod. le32r32b και οταν την ανοιγω αναβει η οθονη με εικονα κανονικα και σε 2 δευτερολεπτα σβηνει.οι τασεις που μετρησα δηλ. τα 25 , 12, 4,7 υπαρχουν. ξερει κανεις κατι?

Αποστόλης1
14-10-12, 18:16
Στο διάστημα που δουλεύει είναι κανονικές???

johnkou
14-10-12, 18:19
Αν θυμαμαι καλα πρεπει ναναι θεμα ινβερτερ και συγκεκριμενα καποιου μετασχηματιστη.Θα πρεπει να μετρησεις ωμικα τα μετασχηματστακια με τον κωδικο που γραφουν πανω ψαξε που θα μετρησεις ποδια και ωμ.

jeck
14-10-12, 19:29
ειναι κανονικες.

jeck
14-10-12, 19:38
γεια σου. απο μια γρηγορη μετρηση το μονο μ/τ που δεν εδειχνε τιποτα ειναι το τελευταιο πανω.ολα τα αλλα δειχνουν παρομοια.να ρωτησω, εαν το βγαλω το τελευταιο υπαρχη περιπτωση να λειτουργησουν τα υπολοιπα?

johnkou
14-10-12, 22:15
Οχι,ψαξε με το κωδικο του να βρεις αλλο ή στειλε μου να σου πω.

jeck
15-10-12, 09:25
καλημερα. ο κωδικος του μ/τ ειναι 4002p634 012[gp].ευχαριστω.

johnkou
15-10-12, 21:24
Yπαρχει ο μ/τ και χει 10 ευρω.

johnkou
15-10-12, 21:30
Γραψε στο google ccfl transformer 4002p και το παραγγελνεις απο εξωτερικο αν θελεις.

jeck
18-10-12, 19:05
γεια στα παιδια του forum.για την [ιστορια ] της samsung ηταν τελικα ο μ/τ inverter καμενος ,τον αλλαξα και δουλεψε.ενα ευχαριστω στον johnkou. τωρα εχω μια βεκο και ψαχνω το 2SD5331.δεν το ξερει κανενας απο οσους ρωτησα...ξερει καποιος κατι? ξεχασα, το σασι ειναι το ΖΑ1.190-12.

johnkou
18-10-12, 21:24
Κοιτα πανω στο αυτοκολλητο πουχει barcode θα γραφει το σασσι και πες και το μοντελο.

johnkou
18-10-12, 21:36
Μηπως το τρανζιστορ ειναι 2sc5331 και εχει κωδικο θεσης Τ504 και το σασσι 22.1 κοιτα και πες μας.

jeck
19-10-12, 10:22
καλημερα. συγνωμη λαθος,το τρανζιστορ ειναι το 2sc5331 [t504] και εχει καμενη και την αντισταση r536.η tv εσβησε επειδη ξεκολησε ενα ακρο απ τα πηνια οριζοντιου.

avolar
07-01-13, 11:07
Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους.
Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα στην συγκεκριμενη τηλεοραση samsung le32r32b.
Η τηλεοραση αργει παρα πολυ ν'ανοιξει.Στις αρχες μετα απο λιγο ανοιγε αλλα τωρα κανει παρα πολυ ωρα.Την εχω ανοιχτη συνεχεια τωρα γιατι φοβαμαι μη δεν ξανανοιξει και εχω βαρεθει την ιδια διαδικασια καθε μερα.
Μιλησα μ'εναν τεχνικο και μου ειπε οτι κατα 99% ειναι το τροφοδοτικο.Ειμαι ασχετος με τετοια θεματα αλλα καταφερα ν'ανοιξω την τηλεοραση για να δω εαν εχει σκασει κανενας πυκνωτης.Δεν ειδα κανεναν που να εχει σκασει και ακομα απορω τι μπορει να φταει.
Ο τεχνικος μου ειπε μια τιμη στα 70-80 ευρω.
Αν ειναι να φτιαχτει να τα δωσω αλλα φοβαμαι κιολας να μην τα δωσω τσαμπα και στην πορεια παρουσιαστει παλι κανενα προβλημα ή ακομη και το ιδιο προβλημα.
Εψαξα λιγο στο ebay στον amazon και γενικα οπου αλλου μπορουσα μηπως βρω κατι και το μονο που βρηκα ειναι αυτο http://www.ebay.com/itm/PowerBoard-PSLF201502A-BN96-03832A-For-SAMSUNG-LE32R32B-/250768549243?pt=US_TV_Boards_Parts_Components&hash=item3a62f8657b .
Αυτο ειναι τροφοδοτικο ή τιποτε αλλο?

Ο τεχνικος που ειχα μιλησει μου ειπε οτι σε περιπτωση που θα θελει αλλαγη τροφοδοτικου αν υπαρχει βεβαια και το παραγγειλει απο Γερμανια οπως μου ειπε το κοστος μονο για το τροφοδοτικο θα ειναι απο 150-180 ευρω.Επειδη δεν υπαρχει περιπτωση να δωσω τοσα χρηματα γι'αυτο ψαχνω να βρω μια πιο οικονομικη λυση.

Αν μποειτε να με βοηθησετε λιγο γιατι εχω κουραστει με το συγκεκριμενο θεμα.
Ευχαριστω πολυ.

ezizu
07-01-13, 14:00
Κοίταξε, η συγκεκριμένη βλάβη μάλλον, όπως σου είπε και ο τεχνικός που ρώτησες, είναι από το τροφοδοτικό.Συνήθως με αλλαγή των προβληματικών εξαρτημάτων του,( και κάποιες ρυθμίσεις ,μετρήσεις κ.λ.π. αν βέβαια διαθέτει ρυθμίσεις το συγκεκριμένο μοντέλο) το τροφοδοτικό λειτουργεί κανονικά .Μερικές φορές όμως δεν μπορεί να επισκευαστεί το τροφοδοτικό. Για αυτό τον λόγο σου είπε και για την περίπτωση αγοράς ολόκληρης της πλακέτας πλακέτας του τροφοδοτικού.
Ο τεχνικός βέβαια εννοείται ότι και στην μία περίπτωση και στην άλλη,θα πρέπει να πληρωθεί την εργασία του, συν βέβαια το κόστος των ανταλλακτικών κ.λ.π.
Εφόσον το πρόβλημα είναι όντως από την βαθμίδα του τροφοδοτικού,αν γίνει η σωστή επισκευή (ή αλλαγή) του τροφοδοτικού ,η τηλεόραση θα λειτουργεί κανονικά χωρίς πρόβλημα και λογικά δεν θα παρουσιάσει ξανά πρόβλημα το τροφοδοτικό για αρκετό καιρό (μέχρι βέβαια να επέλθει πάλι, η φυσιολογική γήρανση των εξαρτημάτων του ή να πάθει ζημιά από εξωτερική αιτία όπως π.χ. από υπέρταση, κεραυνό κ.λ.π.). Όσο για το αν συμφέρει ή για το αν θα βγάλει άλλη βλάβη, για το πρώτο πρέπει να αποφασίσεις εσύ, κατά πόσο σε συμφέρει η επισκευή αυτής της τηλεόρασης ή η αγορά καινούργιας ,ανάλογα τις ανάγκες σου, την οικονομική σου άνεση,τα θέλω σου κ.λ.π. και για το δεύτερο, κανένας δεν μπορεί να σου πει σίγουρα 100% ότι σε 6 μήνες ή σε 1 ή 2 χρόνια θα βγάλει βλάβη π.χ. η main board,το panel κ.λ.π. επειδή όλα αυτά νομίζω, είναι λίγο σχετικά και όχι απόλυτα. Φιλικά πάντα.

Υ.Γ. Να σημειώσω βέβαια ότι στο internet κυκλοφορούν και μεταχειρισμένες πλακέτες τροφοδοτικών (και όχι μόνο), που κανείς δεν ξέρει σε τι ακριβώς κατάσταση βρίσκονται ,πόσες ώρες λειτουργίας έχουν κ.λ.π. Οπότε έχει και το ανάλογο ρίσκο η αγορά τους.

avolar
07-01-13, 16:46
Ευχαριστω κατ'αρχην για την απαντηση και τη βοηθεια.
Την συγκεκριμενη στιγμη θ'αλλαζα τηλεοραση μονο αν η συγκεκριμενη σταματουσε εντελως να λειτουργει ή αν το κοστος επισκευης ηταν αρκετα μεγαλο.
Αν τωρα μπορει να επισκευαστει και να δωσω 70 ευρω ενταξει θα τα δωσω.Αν ειναι ομως συμφωνα παντα με το προβλημα που εχει να μου χαλασει μετα απο 2 μηνες(κανενας δεν μπορει βεβαια να εγγυηθει για κατι τετοιο) καλυτερα να βαλω σκοπο να παρω μια αλλη.Τωρα αν ειμαι ατυχος και χαλασει κατι αλλο τι να κανουμε δεν θα πεθανω κιολας συμβαινουν αυτα.
Το συγκεκριμενο http://www.ebay.com/itm/PowerBoard-PSLF201502A-BN96-03832A-For-SAMSUNG-LE32R32B-/250768549243?pt=US_TV_Boards_Parts_Components&hash=item3a62f8657b που βρηκα απο το ebay τι ειναι τελικα?Αν ναι κανει λογικα για την συγκεκριμενη τηλεοραση ετσι δεν ειναι?
Αν ειναι τροφοδοτικο και το παρω ειναι δυσκολο για καποιον που δεν εχει και πολυ ιδεα να το αλλαξει?
Το προβλημα μαλλον δημιουργηθηκε απο υπερταση στο σπιτι.Τι μπορει να φταιει και τι πρεπει να κανω γι'αυτο?

ezizu
07-01-13, 18:16
Εγώ θα σου πρότεινα, να δώσεις την τηλεόραση σε κάποιον σχετικό τεχνικό στην περιοχή σου και να του ζητήσεις να σου κάνει έναν προϋπολογισμό κόστους επισκευής (αν τυχών βέβαια η επισκευή ξεπεράσει το ποσό που εσύ διαθέτεις π.χ. τα 70€) έτσι ώστε να μην πάρεις εσύ κανένα ρίσκο, με αγορά πλακέτας από ebay κ.λ.π.Στο λέω, επειδή κατάλαβα ότι δεν είσαι και πολύ σχετικός με το αντικείμενο.Υπάρχουν επικίνδυνες τάσεις σε διάφορα σημεία του τροφοδοτικού . Αν δεν έχεις σχετική γνώση και εμπειρία καλύτερα να το σκεφτείς πολύ καλά πριν ασχοληθείς.
Το μόνο που ίσως θα πρέπει να επωμιστείς, είναι να πληρώσεις κάποιο ποσό, για την εργασία του τεχνικού, στην περίπτωση που θα σου κάνει διάγνωση και προϋπολογισμό για την επισκευή της βλάβης και εσύ αποφασίσεις να μην επισκευάσεις την τηλεόραση.Απόλυτα λογικό νομίζω.

Αυτό που φαίνεται στο link είναι όντως πλακέτα τροφοδοτικού από LCD τηλεόραση.Δεν μπορώ όμως να σου πω με σιγουριά αν είναι όντως αυτό που εσύ χρειάζεσαι, επειδή δεν ξέρω ποιο <<φοράει>> η δικιά σου τηλεόραση (δεν μπορώ να το θυμηθώ οπτικά). Αν όντως είναι για το μοντέλο της τηλεόρασής σου (υπάρχουν συγκεκριμένοι κωδικοί ),τότε ναι κάνει .
Υπάρχουν στο εμπόριο διάφορα εξαρτήματα/προιόντα που προστατεύουν από υπερτάσεις όπως απλές πρίζες, πολύπριζα, σταθεροποιητές, ups line interactive κ.λ.π.
Πως όμως έχεις καταλήξει, ότι μάλλον φταίει κάποια υπέρταση και όχι η φυσιολογική γήρανση κάποιων εξαρτημάτων; Πόσα χρόνια έχεις την τηλεόραση;

avolar
08-01-13, 17:20
Το πιο σωστο και το πιο λογικο ειναι να το δωσω σε τεχνικο κατι το οποιο θα κανω.Απλα ρωτησα αν μπορω να το αλλαξω μονος και λεω μηπως ειναι οπως στα εξαρτηματα του υπολογιστη.Δεν ειμαι καθολου σχετικος στο συγκεκριμενο θεμα γι'αυτο ρωταω για να μαθω.
Συνηθως για μια τετοια επισκευη ποσα χρηματα παιρνουν οι τεχνικοι?
Ρωταω για να δω αν τα 70 ευρω που μου ειπε ειναι ενταξει.

Την τηλεοραση την εχω απο το 2007 αν θυμαμαι καλα και αυτο το κανει 2 χρονια σιγουρα τωρα.Μια τηλεοραση crt που ειχα παλαιοτερα ειχε ακριβως το ιδιο προβλημα μεχρι που σταματησε ν'ανοιγει.Κατα 99% ειναι απο υπερταση εκτος αν ειναι κατι αλλο το οποιο δεν γνωριζω.

ezizu
08-01-13, 23:00
Στον υπολογιστή υπάρχει επικίνδυνη τάση,μόνο στο τροφοδοτικό του,το οποίο βέβαια είναι προστατευμένο μέσα σε μεταλλικό κουτί και έτσι δεν υπάρχει αυξημένος κίνδυνος (εκτός και αν ανοιχτεί το κουτί του τροφοδοτικού).Αυτό στην τηλεόραση φυσικά δεν ισχύει,επειδή απλά η πλακέτα του τροφοδοτικού, δεν είναι μέσα σε μεταλλικό κουτί ,αλλά τελείως εκτεθειμένη.Οπότε και ο κίνδυνος είναι αυξημένος (ειδικά για κάποιον μη σχετικό).
Όσο για το κόστος επισκευής, τι να σου πω.Σίγουρα ο καθένας,όταν θέλει να επισκευάσει κάτι,επιθυμεί και προσπαθεί να το κάνει, με όσο λιγότερο κόστος γίνεται (αν μπορεί να γίνει και τζάμπα βέβαια ακόμα καλύτερα),λογικότατο, αλλά και οι τεχνικοί πρέπει να πληρωθούν για την εργασία τους,τις γνώσεις τους ,το χρόνο τους κ.λ.π. Στο κάτω-κάτω κλέφτες θα γίνουν;Εμένα προσωπικά δεν μου ακούγεται παράλογο,ένα ποσό γύρω στα 70€ που σου είπε ο τεχνικός για την επισκευή (φαντάζομαι ότι μιλάμε για επαγγελματία τεχνικό) .

tallman79
08-05-16, 21:35
Καλησπερα

tallman79
08-05-16, 21:42
Καλησπερα σας,

Έπεσε στα χερια μου πριν μερικες μερες μια samsung le32r32b με το ιδιο ακριβως συμπτωμα.
Εχω βρει αρκετο υλικο στο ιντερνετ, οχι ομως το σχεδιο του inverter.

Μηπως μπορει να βοηθησει κανεις ??