PDA

Επιστροφή στο Forum : [Pitsos] Λειτουργεί όταν οι πόρτες είναι ανοιχτές αλλά όχι όταν κλείνουν!



nikosi
11-10-12, 20:58
Καλησπέρα σε όλους,
έχω ένα πρόβλημα με ένα ψυγείο Pitsos 10ετίας ή λίγο παραπάνω(συντήρηση πάνω, ψύξη κάτω). Από καιρό σε καιρό σταματάει να δουλεύει το μοτέρ όταν οι πόρτες είναι κλειστές και αναβοσβήνουν τα λαμπάκια. Όταν όμως ανοίξω την πόρτα της συντήρησης ή της ψύξης αρχίζει να δουλεύει. Μόλις πάει να κλείσει η πόρτα σταματάει πάλι και αναβοσβήνουν τα λαμπάκια! Ουσιαστικά μόλις το γαντζάκι που σπρώχνει η πόρτα κλείνοντας αρχίζει να πιέζεται σταματάει η λειτουργία του.
Μπορεί να περάσουν και μήνες και να μην το κάνει ξανά. Τώρα ξεκίνησε πάλι προχθές,δεν το πήρα είδηση νωρίς και κόντεψε να μου χαλάσει τα τρόφιμα. Το άφησα με ανοιχτή την πόρτα όλο το βράδυ(όσο γίνεται πιο κλειστή ώστε να δουλεύει), το έκλεισα το πρωί και δούλεψε κανονικά για 1 1/2 μέρα και τώρα πάλι τα ίδια.
Καμμιά ιδέα?

Υ.Γ. Ένας τεχνικός μου είχε πει ότι μάλλον πρέπει να αλλαχθεί η πλακέτα στο πάνελ.

konman
11-10-12, 21:26
Γραψε το E-nr για να δω ποιο ειναι.

nikosi
11-10-12, 21:29
O κωδικός του ψυγείου είναι: P1 KCL4400A,
Σ'ευχαριστώ :)

konman
11-10-12, 22:14
Η πλακετα εχει δυο πυκνωτες αλλαξε τους
και να ευχεσαι να ειναι απο κει.

Τιμη για πλακετα 62,30 EUR (https://www.pitsos-eshop.com/eshop/pitsos/gr/prodls.htm?eshoptype=S&Matnr=000000000000494761).


Η εταιρια εχει λαθος τιμη. στη πρωτη σελιδα ειναι 173€ και οταν πας αγορα ειναι 62€

nikosi
11-10-12, 22:20
ευχαριστώ, αλλά δυστυχώς δεν ξέρω πως να τους αλλάξω, μάλλον θα πάρω την αντιπροσωπεία να μου στείλουν κάποιον τεχνικό.
Αν θυμάμαι καλά πριν κάνα 1 1/2 χρόνο που είχε παρουσιαστεί μου είχαν πει ~ 100+ ευρώ. Σύμφωνα με αυτά που μου γράφεις τώρα πρέπει να έχουν ακριβύνει :(( Τελικά καλύτερα να μην είχε δουλέψει τότε που πρωτοπαρουσιάστηκε και να το'χα αλλάξει.Δούλεψε τότε και λέω 'τυχεροί είμαστε, ξεμπλόκαρε'. Αμ δε...

Κυριακίδης
11-10-12, 22:55
Το λέω και το ξαναλέω (μετά μουσικής) ..... παρατείστε παντός τύπου συσκευές που λειτουργούν έστω και στο ελάχιστο με πλακέτες !!!
Ώπα, είπα, λέω
μέσα στη ζωή περνάω
τραγουδώ και προσπερνάω - λέω
ώπα, είπα, λέω
αναμμένη η μηχανή μου
και δεμένη η ψυχή μου - λέω
ώπα, είπα, λέω
πίσω από ‘να γραφειάκι
χρήμα κέρδος κυνηγάω - λέω
ώπα, είπα, λέω
ώπα κοίτα με γελώ
είπα κοίτα με γελώ
λέω κοίτα με γελώ δεν κλαίω.
Γελώ δεν κλαίω δεν λέω λέω λέω
και ώπα, είπα λέω με ήλιο και βροχή
και τα λοιπά και τα λοιπά και τα λοιπά
και τότε κλαίω και ώπα, είπα λέω
δεν λέω λέω λέω και φτου κι απ' την αρχή
ώπα είπα ώπα είπα και

Ώπα, είπα, λέω, τις καλύτερές μου μέρες
ξεπουλάω λέω - ώπα, είπα, λέω
στο τιμόνι μου δεμένος
στο τικ-τακ συντονισμένος λέω,
ώπα, είπα, λέω - βγάζω φλας
αλλά δεν στρίβω τη ζωή μου προσπερνάω λέω
ώπα, είπα, λέω.

Τέλος καλό όλα .... καλά !!

nikosi
11-10-12, 23:02
Η πλακετα εχει δυο πυκνωτες αλλαξε τους
και να ευχεσαι να ειναι απο κει.

Τιμη για πλακετα 62,30 EUR (https://www.pitsos-eshop.com/eshop/pitsos/gr/prodls.htm?eshoptype=S&Matnr=000000000000494761).


Η εταιρια εχει λαθος τιμη. στη πρωτη σελιδα ειναι 173€ και οταν πας αγορα ειναι 62€


να'σαι καλά ρε φίλε που έκανες την διόρθωση! έπαθα ένα ψιλο-εγκεφαλικό με το που είδα την 1η τιμή και θα άρχιζα να κοιτάζω για νέο. Μακάρι να'ναι τόσο!(+ εργατικά φυσικά,ε;).

Αλήθεια, ποια θεωρούνται τώρα καλά ψυγεία(καλή κατασκευή, χωρίς πολλά προβλήματα);

nikosi
12-10-12, 10:33
Το λέω και το ξαναλέω (μετά μουσικής) ..... παρατείστε παντός τύπου συσκευές που λειτουργούν έστω και στο ελάχιστο με πλακέτες !!!
Ώπα, είπα, λέω
μέσα στη ζωή περνάω
τραγουδώ και προσπερνάω - λέω
ώπα, είπα, λέω
αναμμένη η μηχανή μου
και δεμένη η ψυχή μου - λέω
ώπα, είπα, λέω
πίσω από ‘να γραφειάκι
χρήμα κέρδος κυνηγάω - λέω
ώπα, είπα, λέω
ώπα κοίτα με γελώ
είπα κοίτα με γελώ
λέω κοίτα με γελώ δεν κλαίω.
Γελώ δεν κλαίω δεν λέω λέω λέω
και ώπα, είπα λέω με ήλιο και βροχή
και τα λοιπά και τα λοιπά και τα λοιπά
και τότε κλαίω και ώπα, είπα λέω
δεν λέω λέω λέω και φτου κι απ' την αρχή
ώπα είπα ώπα είπα και

Ώπα, είπα, λέω, τις καλύτερές μου μέρες
ξεπουλάω λέω - ώπα, είπα, λέω
στο τιμόνι μου δεμένος
στο τικ-τακ συντονισμένος λέω,
ώπα, είπα, λέω - βγάζω φλας
αλλά δεν στρίβω τη ζωή μου προσπερνάω λέω
ώπα, είπα, λέω.

Τέλος καλό όλα .... καλά !!

Υπάρχει ψυγείο την σήμερον ημέρα(!) που να μην έχει πλακέτες;;;;

Κυριακίδης
12-10-12, 11:08
Και βέβαια υπάρχουν , κάνε μια γύρα στην αγορά και όλο και κάτι θα βρεις , από τα πιο απλά με μηχανικούς θερμοστάτες , και χωρίς No Frost , και ούτε καν τα ενδεικτικά Led.

nikosi
12-10-12, 13:05
Και βέβαια υπάρχουν , κάνε μια γύρα στην αγορά και όλο και κάτι θα βρεις , από τα πιο απλά με μηχανικούς θερμοστάτες , και χωρίς No Frost , και ούτε καν τα ενδεικτικά Led.
πολύ ενδιαφέρουσα πληροφορία, θα το'χω υπόψη μου. Δεν φανταζόμουν ότι θα έβγαζαν νέα μοντέλα χωρίς τα ηλεκτρονικά καλούδια. Ευχαριστώ πολύ.
Από μοντέλα ποια θεωρούνται λιγότερο ζημιάρικα;

JOUN
14-10-12, 12:11
Καλησπέρα σε όλους,
έχω ένα πρόβλημα με ένα ψυγείο Pitsos 10ετίας ή λίγο παραπάνω(συντήρηση πάνω, ψύξη κάτω). Από καιρό σε καιρό σταματάει να δουλεύει το μοτέρ όταν οι πόρτες είναι κλειστές και αναβοσβήνουν τα λαμπάκια. Όταν όμως ανοίξω την πόρτα της συντήρησης ή της ψύξης αρχίζει να δουλεύει. Μόλις πάει να κλείσει η πόρτα σταματάει πάλι και αναβοσβήνουν τα λαμπάκια! Ουσιαστικά μόλις το γαντζάκι που σπρώχνει η πόρτα κλείνοντας αρχίζει να πιέζεται σταματάει η λειτουργία του.
Μπορεί να περάσουν και μήνες και να μην το κάνει ξανά. Τώρα ξεκίνησε πάλι προχθές,δεν το πήρα είδηση νωρίς και κόντεψε να μου χαλάσει τα τρόφιμα. Το άφησα με ανοιχτή την πόρτα όλο το βράδυ(όσο γίνεται πιο κλειστή ώστε να δουλεύει), το έκλεισα το πρωί και δούλεψε κανονικά για 1 1/2 μέρα και τώρα πάλι τα ίδια.
Καμμιά ιδέα?

Υ.Γ. Ένας τεχνικός μου είχε πει ότι μάλλον πρέπει να αλλαχθεί η πλακέτα στο πάνελ.
Γιατι δεν καταργεις την επαφη της πορτας(ωστε να νομιζει οτι ειναι συνεχεια ανοιχτη) και να βγαλεις την λαμπα για να μην καιει συνεχεια;
Ειπες οτι δουλευε ολο βραδυ με ανοιχτη πορτα οποτε δεν εχει καποιο ελεγχο που να σβυνει τον συμπιεστη αν ξεχαστει η πορτα..
Λογικα δεν θα εχεις προβλημα..

konman
14-10-12, 15:27
Γιατι δεν καταργεις την επαφη της πορτας(ωστε να νομιζει οτι ειναι συνεχεια ανοιχτη) και να βγαλεις την λαμπα για να μην καιει συνεχεια;
Ειπες οτι δουλευε ολο βραδυ με ανοιχτη πορτα οποτε δεν εχει καποιο ελεγχο που να σβυνει τον συμπιεστη αν ξεχαστει η πορτα..
Λογικα δεν θα εχεις προβλημα..


Το ψυγειο ειναι no frost αρα αν καταργηση την επαφη
δεν θα δουλευουν οι ανεμιστηρες.

georged30
14-10-12, 19:08
Μηπως καποιος απο τους ανεμιστηρες τα εχει τιναξει και ζοριζει την πλακετα ?

nikosi
21-10-12, 11:46
καλημέρα παίδες,
δυστυχώς πάλι τα ίδια, εκεί που δούλευε καμμιά βδομάδα χωρίς πρόβλημα, άρχισε η ίδια ιστορία πάλι, οπότε θα πάρω την αντιπροσωπεία να δω τι θα γίνει γιατί καμμιά μέρα θα μου χαλάσουν τα τρόφιμα.

Κυριακίδης
21-10-12, 13:03
Θεωρητικά όταν δουλεύει για μια βδομάδα καλά και το πρόβλημα στο παρουσιάζει αργότερα , δεν δείχνει να είναι από την πλακέτα. γιατί όταν χαλάσει η πλακέτα κανονικά δεν θα δουλέψει ούτε και την πρώτη ημέρα. Κάτι δευτερεύον θα είναι.

georged30
05-11-12, 19:43
καλημέρα παίδες,
δυστυχώς πάλι τα ίδια, εκεί που δούλευε καμμιά βδομάδα χωρίς πρόβλημα, άρχισε η ίδια ιστορία πάλι, οπότε θα πάρω την αντιπροσωπεία να δω τι θα γίνει γιατί καμμιά μέρα θα μου χαλάσουν τα τρόφιμα.
αν δεν το εφτιαξες ακομη αλλαξε τον πυκνωτη 440μf 16v στην πλακετα μολις επισκευασα το δικο μου που εκανε τα ιδια σημερα το πρωι.

jomor
14-11-12, 17:26
αν δεν το εφτιαξες ακομη αλλαξε τον πυκνωτη 440μf 16v στην πλακετα μολις επισκευασα το δικο μου που εκανε τα ιδια σημερα το πρωι.

οπτικά φαινόταν φουσκωμένος/σκασμένος ο ηλεκτρολυτικός ?

georged30
14-11-12, 18:33
οπτικά φαινόταν φουσκωμένος/σκασμένος ο ηλεκτρολυτικός ?

όχι δεν φαινόταν τίποτα απλά είχε μειωθεί πολύ η χωρητικότητα του.