PDA

Επιστροφή στο Forum : [Pitsos] Χαμηλή ψύξη



demkat1
08-10-12, 10:58
Είναι ένα Πίτσος 10ετίας, δίπορτο KSP2331/01 (κλασσικό με 1 μοτέρ). Σταδιακά πριν το καλοκαίρι άρχισε να δείχνει ότι δεν έχει καλή ψύξη (δροσερό νερό στη συντήρηση) παρόλο που ο θερμοστάτης είχε ανέβει σιγά σιγά στο 5 (μέγιστη ψύξη). Το "ρίξαμε" στη ζέστη, ήρθαν οι διακοπές του καλοκαιριού, πέρασαν το ψυγείο εκεί, τα δικά του.
Η σερπαντίνα του συμπιεστή ζεσταίνεται (αυτό καλό).
Χθές μέτρησα χρόνους και είδα ΟΝ 10 λεπτά, ΟΦΦ 12 λεπτά, κάτι που "λέει" ότι τουλάχιστον αναβοσβήνει (κιαυτό καλό).
Θερμοκρασία φρουτολεκάνης 8, επάνω ράφι 11 (θερμοστάτης στο 5) κατάψυξη -8.
Βραχυκύκλωσα το θερμοστάτη (συνεχής λειτουργία 3 ώρες), Θερμοκρασία φρουτολεκάνης 5, επάνω ράφι 9. Παρακάτω δεν πάει.
Να φταίει ο θερμοστάτης ("τσούλησε η ρύθμισή του")?
Κάτι άλλο?
ή θέλει ...ξεκούραση. (και πού να βρει κανείς 400 αυτή την περίοδο....)

αλπινιστης
08-10-12, 15:31
Το οτι λες πως λειτουργει το κυκλωμα ψυξης (ON-OFF), σου δινει ελπιδες να ειναι απλα ο θερμοστατης. Αν δεν ειναι αυτο και πριν το πεταξεις θα σου προτεινα να καλεσεις εναν ψυκτικο, μηπως χρειαζεται απλα λιγο φρεον.

konman
08-10-12, 15:31
Αλλαξε τον θερμοστατη απο εκει πρεπει να ειναι το προβλημα.
(Μην πας να τον παρεις απο την εταιρεια,
τον εχουν πολυ ακριβα.)

vasilimertzani
08-10-12, 18:40
αφου ρε παιδια λεει οτι γεφυρωσε τις επαφες του θερμοστατη,δεν παιζει να ειναι απο εκει το προβλημα.
δεν εχει δυναμη ο συμπιεστης.τωρα ειναι θεμα συμπιεστη,φρεον,καμιας βαλβιδας δεν ξερω.
αρχικα κανε και μια αποψυξη να δεις αν στρωσει το θεμα.

demkat1
08-10-12, 21:21
αφου ρε παιδια λεει οτι γεφυρωσε τις επαφες του θερμοστατη,δεν παιζει να ειναι απο εκει το προβλημα.
δεν εχει δυναμη ο συμπιεστης.τωρα ειναι θεμα συμπιεστη,φρεον,καμιας βαλβιδας δεν ξερω.
αρχικα κανε και μια αποψυξη να δεις αν στρωσει το θεμα.

Συμφωνώ, αυτή η σκέψη άλλωστε ήταν που μέκανε να ανεβάσω το θέμα. Όμως με το βραχυκύκλωμα είναι γεγονός ότι η θερμοκρασία έπεσε στους 5 (με αρκετή ώρα συνεχούς λειτουργίας), κάτι που είναι αποδεκτό σαν θερμοκρασία όχι όμως σαν κατανάλωση.

Τεχνικός μου είπε ότι σχεδόν κανένας (ούτε ο ίδιος) δεν αναλαμβάνει τέτοιες περιπτώσεις γιατί δεν ξέρει πού θα καταλήξουν (αν χρειάζεται ξήλωμα η μόνωση, μου είπε, θα σού κάνω το σπίτι χάλια, θα φάω 5 ώρες και όσο και να με πληρώσεις και σύ δυσαρεστημένος θά είσαι και εγώ).

Θερμοστάτης κοστίζει 9,7€. Αύριο το απόγευμα θα έχει τοποθετηθεί και αν κάτσει (έστω για 2-3 βαθμούς κάτω) τον βγάλαμε το χρόνο...
Ευχαριστώ,
Ες αύριον τα σπουδαία...

konman
09-10-12, 00:39
αφου ρε παιδια λεει οτι γεφυρωσε τις επαφες του θερμοστατη,δεν παιζει να ειναι απο εκει το προβλημα.
δεν εχει δυναμη ο συμπιεστης.τωρα ειναι θεμα συμπιεστη,φρεον,καμιας βαλβιδας δεν ξερω.
αρχικα κανε και μια αποψυξη να δεις αν στρωσει το θεμα.

Αν ειναι το μοτερ ή το φρεον θα δουλευε συνεχεια το μοτερ.




Βασιλη να σου κανω μια ερωτηση και αν θελεις μου απαντας,
θελω να ξερω αν ασχολεισαι με επισκευες σε λευκα??????????

demkat1
09-10-12, 22:55
Λοιπόν παίδες, το πρόβλημα λύθηκε. Ήταν ο θερμοστάτης.
Τώρα γιατί δεν κατέβασε πολύ θερμοκρασία όταν έκανα το βραχυκύκλωμα, μπορώ να σκεφτώ τα ακόλουθα:
1. Το "σύστημα" δεν ισορροπεί σε 2 ή 3 ώρες. Δλδ, αν το άφηνα παραπάνω θα κατέβαινε.
2. Ο χώρος της συντήρησης (κατασκευαστικά) δεν μπορεί να κατεβάσει κάτω από 5 - 4βαθμούς.
3. Ανοίγοντας την πόρτα κάθε 15 λεπτά για να δω το θερμόμετρο, χάλαγα την ψύξη.
Επιπλέον, (αυτό σίγουρο) έχοντας το κουτί του θερμοστάτη βγαλμένο από τη θέση του, το λαμπάκι έμενε αναμμένο με κλειστή την πόρτα](*,)οπότε έκανε τη ζημιά του.

Με τον καινούριο θερμοστάτη η θερμοκρασία συντήρησης μένει στους 5 περίπου βαθμούς με το ρυθμιστικό στο 2. Η κατάψυξη στο 5 κατεβαίνει σε κάτω από -20 (όριο διαθέσιμου θερμόμετρου).

Σας ευχαριστώ όλους.
Δ

vasilimertzani
11-10-12, 15:41
Αν ειναι το μοτερ ή το φρεον θα δουλευε συνεχεια το μοτερ.




Βασιλη να σου κανω μια ερωτηση και αν θελεις μου απαντας,
θελω να ξερω αν ασχολεισαι με επισκευες σε λευκα??????????


Οχι δεν ασχολουμαι.Κατι δικα μου μονο αν χαλασουν.Γιατι???

λεω μαλακιες??? :biggrin:

demkat1
11-10-12, 21:30
.........Κατι δικα μου μονο αν χαλασουν.

..Καλά που δεν ασχολείσαι όσο δουλεύουν!!!:lool: