PDA

Επιστροφή στο Forum : [Liebherr] ψυγειοκαταψυκτης Liebherr CNESF5113



dimco
04-10-12, 00:39
εχω το παραπάνω μοντελο εδω και 1 βδομαδα. το προβλημα που εχω ειναι το εξεις:
ο ψυγειοκαταψυκτης εχει 2 μοτερ. το ενα για την συντηρηση και το αλλο για τον καταψυκτη.
οι θερμοκρασιες ειναι ρυθμισμένες στους +5 και -18 αντιστοιχα.
στο προβλημά μας τωρα.
το μοτερ του καταψυκτη δουλευει για 10 λεπτα, σταματαει για 5λεπτα και μετα παλι απο την αρχη.
μου φαινεται μη νορμαλ η λειτουργια του αφου ειναι καταψυκτης και η πορτα δεν ανοιγει καθολου ολη την ημερα.
το service στον νομο μου απαντησε "αφου ψυχει τον θαλαμο, ολα καλα. ετσι ειναι". δηλαδη ρε παιδια το μοτερ της συντηρησης τι πρεπει να κανει??

konman
04-10-12, 09:02
Εισαι σιγουρος οτι ειναι αυτο το μοτερ της καταψυξεις
και οτι δεν σε μπερδευει ο ηχος απο το μοτερ της συντηρησης.

Κυριακίδης
04-10-12, 11:44
Αν έχεις αμφιβολίες για το πιο δουλεύει ή όχι , και πόσο . Σβήσε προσωρινά π.χ. την συντήρηση για να παρακολουθήσεις τους χρόνους στην κατάψυξη κτλ.

Αλλά μην υποτιμάς και αυτά που σου είπαν από το σέρβις . Αν ο κάθε θάλαμος έχει την ικανοποιητική και πρέπουσα θερμοκρασία , εσένα τι σε μέλλει ?
Όσο για την πόρτα που δεν ανοίγει δοκίμασε να την ανοίξεις , όχι από το χερούλι , αλλά έλκοντας με τα δάκτυλα από την εσωτερική γωνία της πόρτας και ωθώντας με τον αντίχειρα πάνω στον σκελετό του ψυγείου.

dimco
04-10-12, 15:09
Σας ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση που ειχατε στο θεμα μου.

dimco
04-10-12, 15:20
Το μοτερ της συντηρησης το εκλεισα γι αυτο και ειμαι σιγουρος οτι ειναι το μοτερ του καταψυκτη με αυτο το κυκλο λειτουργιας. Θα παω να προμηθευτω ενα Θερμομετρο τωρα για να δω την πραγματικη θερμοκρασια στον θαλαμο.
Πετρο, η πορτα ανοιγει κανονικα. εννοω οτι δεν τον δουλευουμε. Αρα αφου δεν ανοιγοκλεινουμε την πορτα πρεπει να κραταει θερμοκρασια ο θαλαμος και να μην λειτουργει ετσι το μοτερ. Υποθετω τωρα.

Κυριακίδης
04-10-12, 21:57
Μέτρα με το θερμόμετρο που λες , αλλά και σωστή να έχει θερμοκρασία , νομίζω ότι οι χρόνοι λειτουργίας που λες είναι λίγο προβληματικοί , γιατί μου φαίνεται ότι λασκάρισε λίγο ο θερμοστάτης και δεν κρατάει μεγάλη διαφορά (Diff) . Στην κρίση σου είναι να τον αλλάξεις.