PDA

Επιστροφή στο Forum : [Άλλη] Πλυντήριο άνω φόρτωσης Brandt



Ioanna Sideri
03-10-12, 01:02
Έχω ένα πλυντήριο Brandt και ο γιός μου χωρίς να κλείσει τα πορτάκια γύρισε το κάδο και έτσι κόλλησε. Ξέρει κανείς να μου πει πως φτιάχνεται?

vasilimertzani
03-10-12, 18:59
ξαναγυρισε τα στην αρχικη θεση.αρκει να μην εχουν στραβωσει.

Ioanna Sideri
03-10-12, 21:21
Δυστυχώς έχει μπλοκάρει και δεν γυρνάει. Μέσα είχα ρούχα και μάλλον έχουν πέσει και το μπλοκάρουν.

Κυριακίδης
03-10-12, 21:53
Ο κάδος με τα ρούχα κουνιέται καθόλου όταν το σπρώχνεις με δύναμη (με τα 2 χέρια) έστω ελάχιστα μπρος - πίσω? π.χ. 5 - 10 εκατοστά?

Ioanna Sideri
03-10-12, 22:32
Ναι κουνιόταν και χωρίς ιδιαίτερη δύναμη, αλλά ο σύζυγος το έσπρωξε με δύναμη και τώρα...δεν κουνιέται καθόλου

Κυριακίδης
03-10-12, 23:06
Μπορεί να φτάσει στην αντίσταση ( που ζεσταίνει το νερό) ανοίγοντας το πλαινό καπάκι και να την βγάλει εντελώς έξω? αν το κάνει αυτό να έχει αδειάσει τυχόν νερά μέσα από τον κάδο και να μην είναι στο ρεύμα το πλυντήριο. Γιατί πιθανόν η πόρτα να βρέθηκε και σκάλωσε στο κάτω μέρος όπου βρίσκεται η αντίσταση και ίσως έτσι ελευθερωθεί με συνεχόμενη πίεση.
Επίσης σε μερικά μοντέλα στο πίσω μέρος (απέναντι από την πόρτα εννοούμε του κάδου) έχουν μια έξτρα (βοηθητική πόρτα) και αν τυχαίνει να την βλέπετε αυτήν εμπρός σας να ανοίξετε αυτήν για να δείτε το πρόβλημα.

Ioanna Sideri
04-10-12, 10:08
Σ' ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σου. Θα προσπαθήσουμε να το φτιάξουμε ακολουθώντας τις οδηγίες σου.

Ioanna Sideri
04-10-12, 17:11
Μπορεί να φτάσει στην αντίσταση ( που ζεσταίνει το νερό) ανοίγοντας το πλαινό καπάκι και να την βγάλει εντελώς έξω? αν το κάνει αυτό να έχει αδειάσει τυχόν νερά μέσα από τον κάδο και να μην είναι στο ρεύμα το πλυντήριο. Γιατί πιθανόν η πόρτα να βρέθηκε και σκάλωσε στο κάτω μέρος όπου βρίσκεται η αντίσταση και ίσως έτσι ελευθερωθεί με συνεχόμενη πίεση.
Επίσης σε μερικά μοντέλα στο πίσω μέρος (απέναντι από την πόρτα εννοούμε του κάδου) έχουν μια έξτρα (βοηθητική πόρτα) και αν τυχαίνει να την βλέπετε αυτήν εμπρός σας να ανοίξετε αυτήν για να δείτε το πρόβλημα.

Τελικά κάλεσα τεχνικό γιατί δεν μπορούσαμε να βρούμε που είναι η αντίσταση. Ο τεχνικός έβγαλε την αντίσταση και αντί να μου βάλει την ίδια, μου έβαλε καινούργια. Δεν μπορούσε να βάλει την ίδια? Γιατί να με χρεώσει με καινούργια?

vasilimertzani
05-10-12, 18:23
ε,αφου την εβγαλε, γιατι να ξαναβαλει την ιδια;

konman
05-10-12, 19:16
Τελικά κάλεσα τεχνικό γιατί δεν μπορούσαμε να βρούμε που είναι η αντίσταση. Ο τεχνικός έβγαλε την αντίσταση και αντί να μου βάλει την ίδια, μου έβαλε καινούργια. Δεν μπορούσε να βάλει την ίδια? Γιατί να με χρεώσει με καινούργια?


Οταν η αντισταση ειναι τοποθετημενη στο πλυντηριο για πολυ καιρο
η φλαντζα που εχει ανοιγει και δεν ειναι ευκολη η τοποθετηση της ξανα.

Ioanna Sideri
16-10-12, 03:41
Μπορώ να ρωτήσω και κάτι ακόμα? Αφού φτιάξαμε το πλυντήριο, τώρα μυρίζει πολύ ο κάδος του. Χωρίς να δουλεύει, χωρίς ρούχα, μυρίζει όπως μυρίζουν τα πλυμένα ρούχα αν τα αφήσεις κλειστά μέσα στο κάδο. Κοινώς βρωμάει και μου το μεταφέρει και στα ρούχα. Τι γίνεται με αυτό? Πως ξεβρωμίζει? Τι φταίει? Πως το λύνω? Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Κυριακίδης
16-10-12, 09:43
Υποθέτω ότι μετά από κάθε πλύση , το πλυντήριο κρατάει κάποια νερά στον πάτο του κάδου , ειδικά όταν καθυστερήσεις να βγάλεις την μπουγάδα για να την απλώσεις . Αλλά και όταν κάνεις μέρες να ξαναβάλεις πλύσεις.

Όπως περίπου συμβαίνει και στα άπλυτα πιάτα στον νιπτήρα που όταν τα αφήσεις παρατεταμένα μυρίζουν.
Θα πρότεινα μετά από κάθε πλύση και αφού έχεις βγάλει τα ρούχα , ή να βάζεις
μια ακόμη φορά το πρόγραμμα (άντλησης) ή να ανοίγεις το φίλτρο και να διώχνεις από εκεί όλα τα εναπομείναντα νερά.
Ρίξε και μια γενναία δόση (Calgon) μήπως έχει και πολλά συσσωρευμένα άλατα ... που αυτά "ρουφάνε και κατακρατούν σαν "σφουγγάρι" τις οσμές.

konman
16-10-12, 09:46
Βαλτο να πλυνη του 90c και βαλτου λιγη χλωρινη για πλυντηριο.

Ioanna Sideri
16-10-12, 10:55
Λοιπόν μόλις έβγαλα τα νερά από το φίλτρο και το καθάρισα. Έβαλα και μια γερή δόση Πλυντηρέξ (ελληνικό προϊόν το προτιμώ από το Calgonit που είναι γερμανικό), το έβαλα να πλύνει στους 90c και θα δούμε τι θα γίνει. Θα βάλω και χλωρίνη, θα το δοκιμάσω κι αυτό. Από που την αγοράζω όμως?

Ioanna Sideri
20-02-13, 23:32
Μπορεί να φτάσει στην αντίσταση ( που ζεσταίνει το νερό) ανοίγοντας το πλαινό καπάκι και να την βγάλει εντελώς έξω? αν το κάνει αυτό να έχει αδειάσει τυχόν νερά μέσα από τον κάδο και να μην είναι στο ρεύμα το πλυντήριο. Γιατί πιθανόν η πόρτα να βρέθηκε και σκάλωσε στο κάτω μέρος όπου βρίσκεται η αντίσταση και ίσως έτσι ελευθερωθεί με συνεχόμενη πίεση.
Επίσης σε μερικά μοντέλα στο πίσω μέρος (απέναντι από την πόρτα εννοούμε του κάδου) έχουν μια έξτρα (βοηθητική πόρτα) και αν τυχαίνει να την βλέπετε αυτήν εμπρός σας να ανοίξετε αυτήν για να δείτε το πρόβλημα.

Ακολουθώντας τις παραπάνω οδηγίες, μπορείτε να λύσετε το θέμα γρήγορα και εύκολα. Μόλις βγάλετε την αντίσταση ο κάδος επέρχεται στη θέση του. Μάλιστα αν δεν το πειράξετε εξ' αρχής, έτσι ώστε να φρακάρουν τα πορτάκια στην αντίσταση, δηλαδή αν ο κάδος περιστρέφεται έστω και ελάχιστα, μπορείτε να βάλετε μέσα μια ατσαλίνα προκειμένου να κρατήσει τα πορτάκια κλειστά και σιγά σιγά να το βάλετε την θέση του. Πάντως ευχαριστώ τον Κυριακίδη για τις συμβουλές του, με βοήθησε πολύ!