PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση LG] LG 42lg3000 δεν μπάινει σε κατάσταση Standby.



ezizu
01-10-12, 16:12
Γειά σας.Έχω ένα πρόβλημα με μια τηλεόραση LG 42lg3000. Όταν πατήσω το κουμπί για να κλείσει ( standby ), είτε από το remote control, είτε από το button πάνω στην τηλεόραση, αρχικά σβύνει για 2-3 δευτερόλεπτα,( ενώ παράλληλα το led του standby στην πρόσοψη αναβόσβυνει, όπως όταν πάει να ανάψει φυσιολογικά η TV ) και μετά μπαίνει σε κανονική λειτουργία ξανά.
Αυτό γίνεται τις περισσότερες φορές ( 8 στις 10 ),που θα προσπαθήσω να κλείσω την τηλεόραση.
Παρεμπιπτόντως όταν η τηλεόραση είναι σε λειτουργία ,δεν εμφανίζει κανένα άλλο πρόβλημα.
Να πω ότι η τηλεόραση δεν έχει γενικό διακόπτη power on/off ,οπότε πρέπει να βγαίνει από την πρίζα για να κλείσει.
Έχω καταλλήξει ότι το πρόβλημα, πιθανών ,είναι στην main board , αλλά αναφέρω την βλάβη στο forum, μήπως κάποιος φίλος έχει κάποια άλλη γνώμη ή γνωρίζει κάτι περισσότερο που θα μπορούσε να βοηθήσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
01-10-12, 17:57
Γειά σας.Έχω ένα πρόβλημα με μια τηλεόραση LG 42lg3000. Όταν πατήσω το κουμπί για να κλείσει ( standby ), είτε από το remote control, είτε από το button πάνω στην τηλεόραση, αρχικά σβύνει για 2-3 δευτερόλεπτα,( ενώ παράλληλα το led του standby στην πρόσοψη αναβόσβυνει, όπως όταν πάει να ανάψει φυσιολογικά η TV ) και μετά μπαίνει σε κανονική λειτουργία ξανά.
Αυτό γίνεται τις περισσότερες φορές ( 8 στις 10 ),που θα προσπαθήσω να κλείσω την τηλεόραση.
Παρεμπιπτόντως όταν η τηλεόραση είναι σε λειτουργία ,δεν εμφανίζει κανένα άλλο πρόβλημα.
Να πω ότι η τηλεόραση δεν έχει γενικό διακόπτη power on/off ,οπότε πρέπει να βγαίνει από την πρίζα για να κλείσει.
Έχω καταλλήξει ότι το πρόβλημα, πιθανών ,είναι στην main board , αλλά αναφέρω την βλάβη στο forum, μήπως κάποιος φίλος έχει κάποια άλλη γνώμη ή γνωρίζει κάτι περισσότερο που θα μπορούσε να βοηθήσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


βγάλε την καλωδιοταινία απο το ir προς την main και δοκίμασε με το κοντρόλ αν πάλι δεν δουλέψει να ψάξεις στο κύκλωμα stby του psu

ezizu
01-10-12, 18:39
Νίκο προφανώς εννοείς να βγάλω εκτός το IR και να χρησιμοποιήσω το Button πάνω στην TV.Αν βγάλω την καλωδιοταινία που λές, αποσυνδέω και τα υπόλοιπα buttons της TV ,άρα δεν μπορώ να δώσω εντολή power off.
Έγω έκανα το εξής: έβγαλα όλα τα Buttons της TV εκτός και έδινα εντολές από remote control και έκανε πάλι τα ίδια.
Γείωσα την έξοδο από το ΙR και έδινα εντολές από το button πάνω στην TV ,πάλι τα ίδια.
Να σου πω όμως ,την στιγμή που κάνει κάνει power off ,η εντολή ON/OFF στην φίσα του psu αλλάζει κατάσταση και ταυτόχρονα μηδενίζουν και οι τάσεις 16,5 V , 24 V ( πάνω στην φίσα του psu ) ,έχοντας μόνο τις τάσεις των 12 V και των 5 V.
Όμως σε 1-2 δευτερόλεπτα ξανακάνει μόνη της power on , λες και κάποιος έχει δώσει την εντολή.
Άρα όπως καταλαβαίνω η βαθμίδα standby του psu μάλλον λειτουργεί σωστά.

Υ.Γ. Ξέρεις που θα βρω το σχηματικό του psu για το συγκεκριμένο μοντέλο;

katmadas
01-10-12, 20:25
Η τηλεοραση φιλε πρεπει να εχει διακοπτη...
Εχω την ιδια 37 ιντων ομως και τον εχει απο την κατω μερια του πλαισιου κοντα στα κουμπια...
Και εγω αργησα να το ανακαλυψω παντως...

ezizu
01-10-12, 21:01
Φάνη σε ευχαριστώ για την απάντηση ,όμως την τηλεόραση την έχω ανοίξει και την έχω ψάξει.Δεν υπάρχει γενικός διακόπτης πουθενά.Τα μόνα καλώδια με τάση 220 V AC που υπάρχουν,πάνε από το φις ( είσοδος 220 V AC ) στο psu.


Μήπως γνωρίζει κάποιος φίλος που μπορώ να βρω το σχηματικό από το psu;
Αν δεν κάνω λάθος ο κωδικός του psu είναι : EAY40505202

mystaki g
02-10-12, 13:51
Μήπως γνωρίζει κάποιος φίλος που μπορώ να βρω το σχηματικό από το psu;
Αν δεν κάνω λάθος ο κωδικός του psu είναι : EAY40505202 μην ψαχνεις αδικα δεν θα το βρεις

ezizu
02-10-12, 19:42
Γιώργο εννοείς δεν μπορώ να βρώ το συγκεκριμένο σχηματικό ή γενικά δεν υπάρχουν στο ιντερνετ σχηματικά, για τα psu από αυτές της TV ( LCD,PLASMA,LED κ.λ.π.) ;

mystaki g
02-10-12, 23:29
http://elektrotanya.com/lg_42lg3000.pdf/download.html το μονο που μπορω να σου δοσω ειναι το service manual .Πατησε το Get Manual (javascript:document.getmanual.submit()).το psu δεν το εχει.

ezizu
03-10-12, 15:42
Γιώργο σε ευχαριστώ ,αυτό το manual το έχω κατεβάσει ήδη ,αλλά όπως λες δεν έχει το psu.
Το πρόβλημα όμως ,κατά 99,99% είναι από την main board .Έκανα εκ νέου μετρήσεις και πάλι διαπιοστώνω ότι ,εφόσον η εντολή, στο αντίστοιχο pin της φίσας του psu, γίνει power off,τότε στην φίσα υπάρχουν μόνο τα 5 V ( όχι και τα 12 V όπως λάθος αναφέρω στο ποστ# 3 ) και κόβονται όλες οι άλλες τάσεις ( 12 V, 16.5 V, 24 V ).
Μόλις όμως γίνει αυτό,ξαφνικά ( μεσολαβούν 2-3 δευτερόλεπτα από την στιγμή που δώθηκε η εντολή power off ) ,η αντίστοιχη εντολή αλλάζει κατάσταση και ξαναγίνεται power on ,χωρίς να έχει πατηθεί κάποιο κουμπί όυτε από το remote control ,αλλά ούτε και πάνω από την TV.
Εγώ έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι ,το πρόβλημα μάλλον είναι στο κεντρικό επεξαργαστή της main board,οπότε λογικά πάει για αντικατάσταση η main board.
Ίσως βέβαια ,κάποιος φίλος να έχει να μου προτείνει κάτι άλλο, ή κάποια άλλη γνώμη, ή να γνωρίζει κάποιο tip για την συγκεκριμένη περίπτωση,ή έστω να μου υποδείξει κάποιον αξιόπιστο προμηθευτή, για να αγοράσω την main board, ( εννοείται αν συμφέρει ).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
03-10-12, 17:51
Γιώργο σε ευχαριστώ ,αυτό το manual το έχω κατεβάσει ήδη ,αλλά όπως λες δεν έχει το psu.
Το πρόβλημα όμως ,κατά 99,99% είναι από την main board .Έκανα εκ νέου μετρήσεις και πάλι διαπιοστώνω ότι ,εφόσον η εντολή, στο αντίστοιχο pin της φίσας του psu, γίνει power off,τότε στην φίσα υπάρχουν μόνο τα 5 V ( όχι και τα 12 V όπως λάθος αναφέρω στο ποστ# 3 ) και κόβονται όλες οι άλλες τάσεις ( 12 V, 16.5 V, 24 V ).
Μόλις όμως γίνει αυτό,ξαφνικά ( μεσολαβούν 2-3 δευτερόλεπτα από την στιγμή που δώθηκε η εντολή power off ) ,η αντίστοιχη εντολή αλλάζει κατάσταση και ξαναγίνεται power on ,χωρίς να έχει πατηθεί κάποιο κουμπί όυτε από το remote control ,αλλά ούτε και πάνω από την TV.
Εγώ έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι ,το πρόβλημα μάλλον είναι στο κεντρικό επεξαργαστή της main board,οπότε λογικά πάει για αντικατάσταση η main board.
Ίσως βέβαια ,κάποιος φίλος να έχει να μου προτείνει κάτι άλλο, ή κάποια άλλη γνώμη, ή να γνωρίζει κάποιο tip για την συγκεκριμένη περίπτωση,ή έστω να μου υποδείξει κάποιον αξιόπιστο προμηθευτή, για να αγοράσω την main board, ( εννοείται αν συμφέρει ).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.



αφού είσαι σίγουρος ρώτησε τον Μανωλόπουλο για τιμή 2108836512
αν θες τσεκαρισε τους πυκνωτές smd (esr meter)που είναι κοντά στο κύκλωμα των 3,3ν στο τροφοδοτικό και στην είσοδο της main εκεί είναι το πρόβλημα σου.
υπάρχει και service tip

ezizu
03-10-12, 18:44
Νίκο σε ευχαριστώ .Θα τσεκάρω και τους πυκνωτές που μου γράφεις.