PDA

Επιστροφή στο Forum : [Bosch] Προβλημμα με αντληση νερου σε πληντηριο...



katmadas
28-09-12, 13:57
Bosch logixxx8

Error f18

Σημαινει προβλημα με την αντληση..
Οκ το ανοιξαμε το πορτακι το καθαρισαμε απο κατι βλακειες που ειχε μαζεψει αλλα παλι τα ιδια..
Το ξαναανοιγω και φυσαω αναποδα τον σωληνα απο την αποχετευση και βγαινουν τα εναπομηναντα νερα μαζι με κατι τριχες...

Ε λεω τωρα ειναι καθαρο το ξαναβαζω παλι τα ιδια...
Οταν γυρναω το πλυντηριο στην αντληση τοτε ομως τα βγαζει τα νερα...

Τι να φταιει?
Ετυχε σε κανεναν?
Για αλλαγη παει η ανλια?

konman
28-09-12, 17:43
Υπαρχει πιθανοτητα να μην περνει το πλυντηριο
το απαιτουμενο νερο στο προκαθορισμενο χρονο,
ελεγξε τη πιεση του νερου.

Κυριακίδης
29-09-12, 00:19
Δοκίμασε να γυρίσεις την αντλία με το χέρι (απαλά) ... θα πρέπει να ρολάρει με ευκολία .... αν τυχόν το "νοιώθεις " βαρύ ... τότε έχουν τυλχτεί κάποιες εναπομείναντες τρίχες ή σκουπίδια μέσα στην εσωτερική φτερωτή της αντλίας .. εννοείται θα την ανοίξεις την αντλία για να φτάσεις στην εσωτερική φτερωτή . εκτός και μπορέσεις να ξεβιδώσεις την εσωτερική φτερωτή όπως έχει.

konman
29-09-12, 00:40
Η αντλια ειναι μαγνητικη και δεν γυριζει ευκολα αλλα κανει κενα
και δεν ξεβιδωνει η φτερωτη.

ipso
29-09-12, 23:41
Δες τον σωλήνα μεταξύ κάδου-αντλιας αν έχει πιάσει τίποτα.

GEOELECTRIC
30-09-12, 04:36
φιλε μου μην ταλαιπωρησε αλλαξε την αντλια σου και θα εισαι οκ στο λεω σαν τεχνικος.

katmadas
30-09-12, 20:00
Λοιπον ελεγξα το σωληνα απο καδο σε αντλια οκ.
Σωληνας απο αντλια σε αποχετευση οκ.
Η φτερωτη γυριζει πολυ ευκολα.

Υπαρχει ενα παραξενο...
Οταν γυρνας το προγραμμα στην αντληση βγαζει το νερο...
Οταν βαλεις αλλο προγραμμα τοτε κολαει στο ερρορ18 λογικα οταν ερχεται η ωρα για αντληση..
Ελπιζω να μην ειναι καμια πλακετα...

Ευχαριστω για τις απαντησεις...
Για να δουμε τι θα βγει...
Η φαση εναι οτι εχει περασει η εγγυηση πριν 5 μηνες.

Κυριακίδης
30-09-12, 20:29
Φάνη σου δίνω (μεταφρασμένο ) από κάποιον άλλον χρήστη που λέει ότι είχε το ίδιο σφάλμα (F18) στο ίδιο πλυντήριο και έπραξε ως εξής

Είχα, επίσης, αυτό το πρόβλημα - η μηχανή ήταν γεμάτο με νερό και έλαμψε μέχρι F18. Έπρεπε να στραγγίξει το νερό έξω από το μηχάνημα χρησιμοποιώντας το μικρό σωλήνα που βρίσκεται δίπλα στο φίλτρο αποστράγγισης. Υπήρχε φορτία του νερού να στραγγίξει. Θα χρησιμοποιηθεί ταψί φούρνου μου, που ήταν τέλεια για τη δουλειά. Τότε undid το φίλτρο βιδωτό καπάκι. Υπήρξε μια πραγματικά πολύ μαύρο νερό που βγήκε, μαζί με περίπου £ 2 αξία των κερμάτων και ορισμένες hairgrips. Τώρα μηχανή μου δουλεύει τέλεια!
Ο παραπάνω δηλαδή μας λέει ότι απλός καθάρισε το φίλτρο και βρήκε κέρματα μέσα και κάποιες φουρκέτες.
Όμως εσύ λες ότι καθάρισες το φίλτρο , αλλά υποψιάζομαι μήπως στην φυσούνα από (κάδο προς φίλτρο αντλίας) αν έχει στουμπώσει κάτι κατά κει?

katmadas
01-10-12, 11:53
Να σε καλα Πετρο...
Και εγω απο τις αναζητησεις μονο αυτα ευρησκα...
Τελικα δουλεψε με τα λιγα με τα πολα...
Τωρα σφυριζει ομως οταν λειτουργει...
Λογικα θελει αλαγμα η αντλια οπως ηπε και ο Γιωργος απο Πειραια...
Ευχαριστω ολους.