PDA

Επιστροφή στο Forum : [Άλλη] Το πλυντηριο ρουχων μπερδευει τα προγραμματα



doc_2005
27-09-12, 02:17
Το πλυντηριο ρουχων μπερδευει τα προγραμματα. Το βαζω στο προγραμμα των 60 που κανονικα πλενει πολυ ωρα και πλενει στους 40 με τον μισο χρονο. Το κανει δηλαδη μονο σε ενα συγκεκριμενο κουμπι. Στα αλλα πλενει κανονικα. Αλλα δεν το κανει καθε φορα. Μερικες φορες πλενει οπως θα πρεπε.
Εβαλα τα δαχτυλα μου στο νερο που βγηκε στο στυψιμο για να δω ποσο ζεστο ηταν και εχω την εντυπωση οτι με χτυπουσε ηλεκτρικο ρευμα. Το ξαναδοκιμασα παλι μερικες φορες αλλα δεν ενιωσα το ιδιο. Τι λετε να συμβαινει?

Κυριακίδης
27-09-12, 02:33
Να φέρεις ηλεκτρολόγο να δει την εγκατάσταση σου. Και αν εκεί είναι όλα εντάξει πρέπει να ελέγξεις και για διαρροές στο πλυντήριο. Μην αγγίζεις το πλυντήριο αν είσαι ξυπόλητος ή βρεγμένα και ακατάλληλα υποδήματα. Όσο για το μπερδεμένο πρόγραμμα (έστω μερικές φορές) ίσως και να είναι από τις διαρροές .
Πάνω από όλα τσεκάρισε τις μπρίζες , αν είναι καλά γειωμένες και δεν έχουν διαρροή , και δες αν τυχόν τρέχουν κάποια νερά από κάτω από το πλυντήριο.

doc_2005
27-09-12, 02:46
Ειμαι απολυτα σιγουρος οτι δεν υπαρχουν νερα κατω απο το πλυντηριο. Χθες το ειχα τραβηξει για να καθαρισω το φιλτρακι που υπαρχει μεσα στον σωληνα που μπαινει το νερο. Το προβλημα αυτο με το μπερδεμενο προγραμμα ειχε ξαναγινει και πριν πολλους μηνες αλλα δεν το εδωσα σημασια.

doc_2005
27-09-12, 02:47
Μηπως φταιει ο εγκεφαλος η μηπως φταιει η αντισταση? Μηπως μαζεψε αλατα?

konman
27-09-12, 10:26
Τη πλυντηριο εχεις????????????.

Δες στη πριζα αν τα λαμακια της γειωσης εχουν πανω πουρι.

Κυριακίδης
27-09-12, 10:59
Μπορεί και να φταίει ο εγκέφαλος αλλά είναι δύσκολη η έρευνα εντοπισμού .
Τα πρώτα πράγματα που εξετάζουμε είναι τα περιφερειακά (που ελέγχουν και έμμεσα το πρόγραμμα) , όπως αντίσταση διάφορα θερμικά (κλίξον θερμοκρασίας ή θερμοστάτη) , πιεσσοστάτη κτλ Αν είναι μηχανικός εγκέφαλος μπορεί να έχει βλάβη στο συγκεκριμένο μόνο πρόγραμμα που δεν πάει καλά.

Αν έχεις πολύμετρο ψάξε για διαρροές (στα βασικά) στην αντλία νερού και στο μοτέρ κίνησης και φυσικά και την αντίσταση και ότι άλλο δεις αξιόλογο για έλεγχο, δηλαδή βάζεις στην (ωμομέτρηση) ελέγχοντας τις επαφές με το "σασί" γείωση και πρέπει να μην δείχνουν κάποιο "σώμα".

doc_2005
27-09-12, 13:29
Αν εχει διαρροη ρευματος, δε θα πεφτε η ασφαλεια?

konman
27-09-12, 17:59
Αν εχει διαρροη ρευματος, δε θα πεφτε η ασφαλεια?


Οχι αν δεν υπαρχει γειωση.

ipso
27-09-12, 23:41
Δες αν στο συγκεκριμένο πρόγραμμα το πλυντήριο όταν πλένει γυρνάει μόνο στην μια φορά.

doc_2005
28-09-12, 18:36
Δες αν στο συγκεκριμένο πρόγραμμα το πλυντήριο όταν πλένει γυρνάει μόνο στην μια φορά.
Το βαλα να πλενει χωρις ρουχα. Στα πρωτα 10 λεπτα γυρνουσε μονο δεξιοστροφα και σκεφτηκα οτι εχεις δικιο. Μετα ομως αρχισε να γυρναει και αριστεροστροφα και δεξιοδτροφα.
Τα νερα που πεταξε ηταν παλι 40 βαθμων και το προγραμμα τελιωσε σχετικα γρηγορα. Οχι στο χρονο που θα κανε κανονικα αν ηταν στους 60. Αυτη τη φορα δεν αισθανθηκα ηλεκτρικο ρευμα. Ισως εκανα λαθος προχθες και ηταν η ιδεα μου. Ενα ακομη που με παραξενευει ειναι οτι προχθες εκανε στυψιμο τα ρουχα και μεταξυ των ξεβγαλματων δεν εκανε.Παρα μονο στο τελος. Σημερα με τον αδειο καδο εκανε στυψιματα και μεταξυ των ξεβγαλματων.
Τι γινετε? Τα παιξε ο εγκεφαλος?

konman
28-09-12, 18:47
πες μας ποιο πλυντηριο εχεις και το μοντελο.

doc_2005
28-09-12, 19:23
Ειναι ενα 5κιλο Carad.

ipso
28-09-12, 22:26
Σου κολλάει ο προγραμματιστής και όταν κολλήσει στη μια φορά στα μπερδεύει.

konman
29-09-12, 01:46
Ειναι ενα 5κιλο Carad.

Ηλεκτρονικο ειναι ή μηχανικο???????

doc_2005
29-09-12, 03:16
Ηλεκτρονικο ειναι

doc_2005
29-09-12, 03:20
Σου κολλάει ο προγραμματιστής και όταν κολλήσει στη μια φορά στα μπερδεύει.
Δηλαδη? Και γινετε να το κανει μονο σε ενα συγκεκριμενο προγραμμα αυτο?
Διορθωνεται?

ipso
30-09-12, 00:39
Δεν ξέρω αν διορθώνετε χωρίς να δω την πλακέτα.