PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση Άλλη] TV MITSUBISHI Συντονισμος



d.antonis
25-09-12, 21:34
Εχω ενα θεμα με μια 14αρα mitsubishi (ct14 ms1em).Δεν μπορω να βρω πως μπαινουν στη μνημη τα καναλια.μπαινει στο μενου συντονισμου ψαχνει βρισκει σταθμο αλλα μετα δεν ξερω πως να το βαλω στη μνημη.Αν ξερει καποιος κατι η βοηθεια ειναι πολυτιμη.

panos_panopoulos
25-09-12, 21:54
Εχω ενα θεμα με μια 14αρα mitsubishi (ct14 ms1em).Δεν μπορω να βρω πως μπαινουν στη μνημη τα καναλια.μπαινει στο μενου συντονισμου ψαχνει βρισκει σταθμο αλλα μετα δεν ξερω πως να το βαλω στη μνημη.Αν ξερει καποιος κατι η βοηθεια ειναι πολυτιμη.

Απο τα συμφραζόμενα καταλαβαίνω οτι δεν υπάρχει το γνήσιο το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης. Θα πρέπει να βρεθεί γνήσιο τηλεκοντρόλ όχι για κάποιο άλλο λόγο αλλά επειδή κάτω ακριβώς απο το κουμπί install υπάρχει το κουμπί store όπως στην εικόνα που επισυνάπτω.
Τα προγραμματιζόμενα τηλεκοντρόλ δε μπορούν να το κάνουν αυτό εκτός και βρεθεί αντιστοιχία του πλήκτρου που ο κινέζος δεν έχει προβλέψει.
Λογικά όπως τα περισσότερα μοντέλα mitsubishi αυτής της κοπής έχει το παρακάτω τηλεκοντρόλ;

Είμαι σωστός;

d.antonis
25-09-12, 22:07
Το τηλεκοντρολ υπαρχει γνησιο και δουλευει μια χαρα αλλα εγω δεν ξερω το κουμπι η το συνδυασμο κουμπιων για να μπει στη μνημη το καναλι που εχω βρει.

panos_panopoulos
25-09-12, 22:28
Το τηλεκοντρολ υπαρχει γνησιο και δουλευει μια χαρα αλλα εγω δεν ξερω το κουμπι η το συνδυασμο κουμπιων για να μπει στη μνημη το καναλι που εχω βρει.
Το κουμπί store πατάς που βρίσκεται κάτω απο το κουμπί install, ή αν προτιμάς αριστερά απο το πλήκτρο mode. Για να είσαι σίγουρος οτι το πήρε η μνήμη, η ένδειξη Channel στο συντονισμό απο λευκή γίνεται για δύο δευτερόλεπτα κόκκινη.


Επεξεργασία Μηνύματος: Για να σε διευκολύνω και άλλο, θα γράψω λίγο αναλυτικά τη διαδικασία του χειροκίνητου συντονισμού της:

1. Πατάω το πλήκτρο install εμφανίζεται στην οθόνη το install menu
2. Πατάω το κουμπί που έχει μπλέ χρώμα και είναι ακριβως δεξια απο εκείνο με το κίτρινο χρώμα και επιλέγω έτσι στην οθόνη το manual tunning.
3. Στο μενού συντονισμού που εμφανίστηκε βλέπω επάνω program μπορώ να πάω με το πλήκτρο channel up και να αλάξω τον αριθμό προγράμματος.
4. Ο συντονισμός γίνεται επιλέγοντας πάλι με το πλήκτρο channel down ώστε να φωτίστεί στην οθόνη το channel και η μπάρα συντονισμού.
5. Τη μπάρα συντονισμού την κινώ πατώντας το Volume up/down η κοινώς την ένταση του ήχου.
6. Όταν πιάσω το επιθυμητό κανάλι στο επιθυμητό νούμερο καναλιού πατάω το πλήκτρο store που σου γράφω πιο πάνω.
7. Όταν τελειώσω τη διαδικασία συντονισμού των καναλιών πατάω ξανά το πλήκτρο install για να διώξω το μενού του συντονισμού.

Εαν κάνεις όλα αυτά και δεν είχε αποτέλεσμα θέλω να μου πεις...
ευχαριστώ...

panos_panopoulos
27-09-12, 15:12
Έκανες τιποτα με το συντονισμό;

Ρωτάω γιατι αν δεν σε άφηνε να συντονίσεις κανάλια, πιθανών να θέλει να μπείς στο service mode να αλλάξεις τη ρύθμισή που είναι Hotel και δεν συντονίζει!
Το ξέρω αρκετά καλά το μοντέλο αυτό γιατι το έχω σε 25αρα και το έχω επισκευάσει.

panos_panopoulos
05-10-12, 00:57
Έκανες τιποτα με το συντονισμό;


Ας τα γράψω εγώ τότε:

Σ' ευχαριστώ pano_panopoule δούλεψε και σε εμένα ο συντονισμος όπως μου υπέδειξες

ή

Φίλε pano_panopoule δεν εχεις ιδέα απο συντονισμό τηλεόρασης mitsubishi