PDA

Επιστροφή στο Forum : [Άλλη] Ψυγειο PRINCESS δε λειτουργει



timos1
24-09-12, 01:26
Καλησπερα,εχω ενα ψυγειο μαρκας Princess το οποιο σταματησε ξαφνικα πριν 2 μερες να δουλευει.
Το μονο που δουλευει ειναι το φως οταν ανοιγω την πορτα του.
Το μοτερ δε βγαζει καθολου θορυβο κι εννοειται δεν υπαρχει ψυξη ουτε στη συντηρηση ουτε στην καταψυξη.
Το μονο που μπορω να προσθεσω μηπως βοηθησω ειναι οτι 2 φορες περιπου την ημερα το εβγαζα απο την πριζα για να συνδεσω μια αλλη συσκευηγια 1 λεπτο και μετα το ξαναβαζω(δεν ξερω μηπως ευθυνεται αυτο).

Υπαρχει περιπτωση να εχει καει το μοτερ;Αν ναι, δεν θα πρεπει να υπαρχει καποια ασφαλεια που να το προστατευει και να εχει καει αυτη;
Αν καποιος μπορει να καταλαβει και να δωσει μια γνωμη του στο τι θα πρεπει να κανω η μονος μου η με τεχνικο κι αν με συμφερει.:blush:

Κυριακίδης
24-09-12, 08:16
Και γιατί δεν έβαζες κάποιο (ταυ) για να ενώνεις την άλλη συσκευή?
Κανονικά όταν σταματάμε ένα ψυγείο .... δεν εγκρίνεται και δεν είναι καλό να το ξαναβάζεις "σύντομα" και πάλι στην μπρίζα . παρά μετά από κάποιον αρκετό χρόνο (5 - 10 ) λεπτά.

Όταν το ξαναβάζεις μπροστά το ψυγείο .... ακούς κάποιο έστω μικρό μουγκριτό (για δευτερόλεπτα ) ... και μετά σβήσιμο?

Αν όχι εξέτασε τον θερμοστάτη (μόνο αν είσαι γνώστης με τα ρεύματα) !!!!
Θα βρεις τις 2 άκρες του θερμοστάτη που είναι για την εκκίνηση του μοτέρ και θα τις βραχυκυκλώσεις προσωρινά για να δεις αν θα δουλέψει . και αν δουλέψει ... αντικατέστησε τον θερμοστάτη

konman
24-09-12, 15:32
Αν το βαλεις στο ρευμα το μοτερ ζεσταινεται μετα απο λιγο;;;;.

Διπλα απο το μοτερ εχει ενα μαυρο πυκνωτη;;;.

Ποιο μοντελο ειναι;;;;.

timos1
30-09-12, 01:11
Οταν το ξαναβαζω πλεον δεν ακουγεται απολυτως τιποτα και δεν ζεσταινεται καθολου.Οση ωρα και να το αφησω σιωπη και κρυο απο πισω.Φωναξα ενα φιλο και το αποσυνδεσε μαλλον(απ'οτι μου πε απο προστασιες-θερμικο κλπ-δεν τα καταλαβαινω) κι αν ητανε θα επρεπε να δουλεψει ετσι.Τιποτα ομως.Επισης επανω στο δοχειο του ειχε ενα χαρτονι και μου ειπε οτι δεν επετρεπε αυτο το χαρτονι να ανακυκλωνεται το υγρο γιατι δεν ειχε που να παει κι ετσι δεν ψυχοτανε το μηχανημα και μαλλον απ'αυτο καηκε.Εν ολιγοις η διαγνωση ητανε καμενο μοτερ.Ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις.

konman
30-09-12, 02:53
Δεν πρεπει να ειναι το μοτερ απο τι λες μαλλον ειναι ο θερμοστατης.

timos1
30-09-12, 03:27
Υπαρχει καποιος τροπος να το ελεγξω αυτο μονος μου κι αν γινεται να το αλλαξω κιολας;Αν ειναι μεγαλη η εξηγηση μπορεις αν θες να μου στειλεις κι ενα λινκ η κατι να διαβασω για να το κανω.Καθως δεν εχει νοημα να ξαναφερω το ιδιο ατομο να κανει αλλη διαγνωση;Παντως μαλλον θα χαρω να ειναι ο θερμοστατης.:001_smile:

Κυριακίδης
30-09-12, 10:07
.Εν ολιγοις η διαγνωση ητανε καμενο μοτερ
Δεν θέλω να υποτιμήσω τον φίλο σου .... αλλά ρώτησε τον και πες μας ....... με ποιον τρόπο και ποια διαδικασία έβγαλε αυτήν την διάγνωση? για να σου πούμε αν έπραξε σωστά και όντως βγαίνει επαληθεύσιμος.

Στην θέση σου εκτός το παραπάνω (πείραμα με θερμοστάτη) . θα έπαιρνα ένα απλό καλώδιο με φις και θα το ένωνα απευθείας στο μοτέρ για να πάρω μια βάση του τι γίνεται με αυτό. Ή προτύτερα θα έλεγχα ανοίγωντας το κουτάκι που έχει δίπλα το μοτέρ και περικλείει το ρελέ και θερμικό , και μια εξέταση στις επαφές του μοτέρ με πολύμετρο.