PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση Sony] SONY KV-32FX68E Chassis AE-6B



BILLYSBOY
19-09-12, 13:22
Καλησπερα, εχω μια SONY KV-32FX68E Chassis AE-6B η οποια μολις δινω εντολη για ενεργοποιηση αναβοσβηνει το led 5 φορες. Ο κωδικος σφαλματος που αναφερει στο manual ειναι IKR Error at power on.
Εχει καποιος εμπειρια απο αυτο το σασι να βοηθησει?

johnkou
19-09-12, 14:52
Κοιτα στην πλακετα οθονης αν εχει σκασει ενα απο τα τρια tda6111 το αλλαζεις,χτυπας λιγο το λαιμο της οθονης μηπως εχει κανα σκουπιδακι και μπορει μετα να το καει η ιδια η οθονη σε ανυποπτη στιγμη.

BILLYSBOY
20-09-12, 12:44
Καθαρισα τις πλακετες, τωρα ενεργοποιειται η τηλεοραση εχω ηχο αλλα οχι εικονα και το led αναβοσβηνει 5 φορες. Οταν ανεβαζω το g2 επανερχεται η εικονα. Σβηνω την τηλεοραση και οταν την αναβω παλι εχω ηχο αλλα οχι εικονα κ οταν ανεβαζω το g2 επανερχεται η εικονα. Υποψιαζομαι οτι τα εχει παιξει η οθονη.
Καποια γνωμη?

eebabs2000
22-09-12, 12:59
Σε μία παρόμοια περίπτωση που είχα με μια SONY (άναβε 5 φορές το LED) είχα αλλάξει όλους τους ηλεκτρολυτικούς γύρω από το μετασχηματιστή υψηλής, ρύθμισα για τελευταία φορά το g2 και δούλεψε...

tsalik
23-09-12, 23:49
Το πιο πιθανό να είναι ¨πεσμένη¨ η οθόνη.

BILLYSBOY
24-09-12, 10:56
Κ αλλες SONY μου εχουν τυχει να εχουν το ιδιο προβλημα. Αν ειναι πεσμενη η οθονη δε μπορω να κανω κατι αλλο.
Αν υπαρχει κατι αλλο να κοιταξω πειτε μου

east electronics
24-09-12, 15:08
η συγεκριμενη τηλεοραση εχει προιστορια με την οθονη της κατα 99% δεν υπαρχει γιατρια μπορω ομως αν θες αν σε φερω σε επαφη για αγορα μεταχειρισμενης γυρω στα 70 ευρω ...το θεμα ειναι πως θα ερθει εκει που εισαι .....

BILLYSBOY
24-09-12, 15:21
οχι απλα θα τη δωσω πισω αφου δε φτιαχνεται

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
24-09-12, 20:00
το είδα το θέμα αλλά δεν είχα χρόνο να απαντήσω όντως είναι οθόνη ανέβασε το g2 λίγο ίσα που να έρχεται η εικόνα και δώστην θα κρατήσει περίπου 7-8 μήνες, να καθαρίσεις και τα ρυθμιστικά με spray focus,g2

east electronics
24-09-12, 20:14
Αυτα ειναι τωρα .... Νικο αντε φαε καμμια προβατινα μπας και συνελθεις !!!! εκει στη Λαρσα εχετε πολλες !!! Αμα σηκωσεις G2 σε κοβει η προστασια .. η αρχιζουν οι γραμμες επιστροφης ....ΙΙΙΙΙΙΙ χα χα χα

Γεια σου φιλε Νικολα !!!

BILLYSBOY
24-09-12, 20:17
Νικο αυτο που λες το εκανα σε μια αλλη SONY Trinitron παλι και πετυχε και του ειπα οσο παει. Αλλα με αυτην δε γινεται γιατι οταν ανεβαζω το g2 βγαινουν γραμμες επιστροφης και η εικονα ειναι κοκκινωπη. Αν παλι βαλω το g2 στα ορια για να βγουν οι γραμμες επιστροφης δεν εχω καθολου εικονα.