PDA

Επιστροφή στο Forum : [Pitsos] PITSOS, σταματάει την ψύξη



SDrikos
10-09-12, 15:18
Καλημέρα.

Έχω στο χωριό έναν ψυγειοκαταψύκτη PITSOS ASTRO No Frost (KNF 416).
Το πρόβλημα που παρουσιάζει είναι ότι κάποια στιγμή σταματάει την ψύξη (και στην συντήρηση και στην κατάψυξη). Έναν θόρυβο συνεχίζω να τον ακούω (ίσως είναι από την φτερωτή που έχει στο πίσω μέρος στο κάτω σημείο?) και πρέπει να το βγάζω από το ρεύμα για τουλάχιστον 24ώρες για να ξαναρχίσει να λειτουργεί κανονικά.

Ενώ το ψυγείο το έχω πάνω από 8 χρόνια, το συγκεκριμένο πρόβλημα άρχισε να μου το παρουσιάζει τα τελευταία 2 χρόνια. Ενώ στην αρχή το έκανε μία φορά στο εξάμηνο, μετά μία φορά κάθε 2 μήνες και τώρα μέσα σε 20 μέρες παλι το ίδιο.

Έναν τεχνικό που φώναξα μου είπε ότι δεν μπορεί να κάνει τίποτα και ότι έχει μόνο ένα μοτέρ.

Για ποιο λόγο γίνεται αυτό και μήπως μπορώ να κάνω κάτι?

Επισυνάπτω και φωτογραφία από το πίσω μέρος του ψυγειουκαταψύκτη
μήπως μπορείτε να με καθοδηγήσετε να ελέγξω ή να δω κάτι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.34900

aris285
10-09-12, 17:11
επιβεβαιωσε σε παρακαλω οτι ο συμπιεστης λειτουργει οταν συμβαινει αυτο. μαλον για παγοφραγμο μου κανει η βλαβη.

GeorgeVita
10-09-12, 17:55
... πρέπει να το βγάζω από το ρεύμα για τουλάχιστον 24ώρες για να ξαναρχίσει να λειτουργεί κανονικά.
... έχει μόνο ένα μοτέρ.
Οπως λέει και ο Αρης, το πρόβλημα δημιουργείται από πάγο που φράζει την δίοδο αέρα και πάγο που δημιουργείται γύρω από τον θερμοστάτη ή το σημείο/αισθητήριο του παθητικού αυτοματισμού ροής αέρα (μηχανικό κλάπετο που λειτουργεί με συστολή-διαστολή ψυκτικού υγρού).

Θεωρώντας ότι δεν θα υπάρχει άλλο πρόβλημα, λ.χ. θα μπορούσε να μη λειτουργεί η ημερήσια απόψυξη λόγω βλάβης στον χρονοδιακόπτη (κουτί στο πίσω μέρος του ψυγείου) ή στην αντίσταση απόψυξης (πλαστική πλάτη μέσα στην κατάψυξη), η απλή λύση από σένα είναι:
- καλή απόψυξη (24-ωρη)
- βρίσκεις τις διόδους αέρα (εκεί που φυσάει ο ανεμιστήρας στην κατάψυξη και στη συντήρηση)
- γέρνεις το ψυγείο διαγώνια στο πλάι (30° όχι "τούμπα") και φυσάς με κομπρεσέρ ή με σεσουάρ στη μέγιστη ταχύτητα αέρα "κανονικής" θερμοκρασίας (μη βάλεις το καυτό και διαλύσεις τα φελιζόλ) προς τις οπές/διόδους αέρα
- ότι νερό έχει μείνει μέσα θα βγει από τις συμμετρικά αντίθετες τρύπες (πλευρά που έχεις γύρει το ψυγείο)
- έλεγξε/καθάρισε το ανεμιστηράκι στο μοτέρ (πίσω μέρος, φαίνεται στη φωτογραφία σου)
- αγόρασε σκαφάκι (€4-5 στο εργοστάσιο (http://www.pitsos-eshop.com/eshop/pitsos/gr/prodha.htm?menuid=0000100000)) και βάλε το σωλήνα αποχέτευσης στη θέση του
- ξεκίνα το κανονικά
- ρύθμισε το θερμοστάτη κάτω από τη μέση
- ρύθμισε τον ρυθμιστή αέρα συντήρησης στη μέση
- γύρνα δεξιόστροφα το μαύρο κουμπάκι του χρονοδιακόπτη έως να σβήσει το μοτέρ (κλικ) και λίγο ακόμη για να ξεκινήσει πάλι

Ελπίζω να μην έχεις πραγματική βλάβη!
Γιώργος

Κυριακίδης
10-09-12, 20:38
Και έναν έλεγχο στις εξωτερικές πόρτες στα λάστιχα για κακή στεγανότητα .

aris285
11-09-12, 09:26
Οπως λέει και ο Αρης, το πρόβλημα δημιουργείται από πάγο που φράζει την δίοδο αέρα και πάγο που δημιουργείται γύρω από τον θερμοστάτη ή το σημείο/αισθητήριο του παθητικού αυτοματισμού ροής αέρα (μηχανικό κλάπετο που λειτουργεί με συστολή-διαστολή ψυκτικού υγρού).

Θεωρώντας ότι δεν θα υπάρχει άλλο πρόβλημα, λ.χ. θα μπορούσε να μη λειτουργεί η ημερήσια απόψυξη λόγω βλάβης στον χρονοδιακόπτη (κουτί στο πίσω μέρος του ψυγείου) ή στην αντίσταση απόψυξης (πλαστική πλάτη μέσα στην κατάψυξη), η απλή λύση από σένα είναι:
- καλή απόψυξη (24-ωρη)
- βρίσκεις τις διόδους αέρα (εκεί που φυσάει ο ανεμιστήρας στην κατάψυξη και στη συντήρηση)
- γέρνεις το ψυγείο διαγώνια στο πλάι (30° όχι "τούμπα") και φυσάς με κομπρεσέρ ή με σεσουάρ στη μέγιστη ταχύτητα αέρα "κανονικής" θερμοκρασίας (μη βάλεις το καυτό και διαλύσεις τα φελιζόλ) προς τις οπές/διόδους αέρα
- ότι νερό έχει μείνει μέσα θα βγει από τις συμμετρικά αντίθετες τρύπες (πλευρά που έχεις γύρει το ψυγείο)
- έλεγξε/καθάρισε το ανεμιστηράκι στο μοτέρ (πίσω μέρος, φαίνεται στη φωτογραφία σου)
- αγόρασε σκαφάκι (€4-5 στο εργοστάσιο (http://www.pitsos-eshop.com/eshop/pitsos/gr/prodha.htm?menuid=0000100000)) και βάλε το σωλήνα αποχέτευσης στη θέση του
- ξεκίνα το κανονικά
- ρύθμισε το θερμοστάτη κάτω από τη μέση
- ρύθμισε τον ρυθμιστή αέρα συντήρησης στη μέση
- γύρνα δεξιόστροφα το μαύρο κουμπάκι του χρονοδιακόπτη έως να σβήσει το μοτέρ (κλικ) και λίγο ακόμη για να ξεκινήσει πάλι

Ελπίζω να μην έχεις πραγματική βλάβη!
Γιώργος
Δεν ενωουσα τετοιον παγοφραγμο αλλα ισως να ειναι και ετσι τα πραγματα.
ενωουσα παγοφραγμο στο ψυκτικο κυκλωμα. αν το ψυκτικο κυκλωμα παρει αερα τωτε στον τριχωιδη σωληνα δημιουργηται παγος απο την υγρασια που τον φραζει και δεν περναει το φρεον. αν συμβει αυτο τωτε θελει αδιασμα το φρεον καλο κενο και ξαναγεμισμα.

konman
11-09-12, 10:22
Χρονοδιακοπτης 34905 θερμικο κλιξον 34904 Αντισταση στοιχειου 34906




Δες αυτα τα τρια ειναι τα πιο πιθανα για να μην σου κανει αποψυξη.

SDrikos
11-09-12, 11:29
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Ίσως το πρόβλημα να είναι και στο φρέον, αλλά προτιμώ αρχικά να δοκιμάσω αυτά που πρότεινε ο φίλος Γιώργος
γιατί μάλλον μπορώ να τα κάνω μόνος μου, ενώ το άδειασμα και πλήρωση του φρέον δεν μπορώ.
Απλώς έχω κάποιες ερωτήσες:

-ρύθμισε το θερμοστάτη κάτω από τη μέση
Θερμοστάτη εννοούμε τον διακόπτη που βρίσκεται στο εσωτερικό του ψυγείου με διαβάθμιση
1 - 5 και ρυθμίζουμε ουσιαστική την ψύξη της συντήρησης?
Αντίστοιχος διακόπτης υπάρχει και στο πάνω εξωτερικό μέρος του ψυγείου για την κατάψυξη υποθέτω?

- ρύθμισε τον ρυθμιστή αέρα συντήρησης στη μέση
Αυτός ποιος είναι?

- γύρνα δεξιόστροφα το μαύρο κουμπάκι του χρονοδιακόπτη έως να σβήσει το μοτέρ (κλικ) και λίγο ακόμη για να ξεκινήσει πάλι
Χρονοδιακόπτης είναι αυτός που βρίσκεται στην άνω δεξιά γωνιά από το λευκό κουτί που βλέπω στην πλάτη του ψυγείου ή
πρέπει να ανοίξω το κουτί?


Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

SDrikos
11-09-12, 11:36
Φίλε Μάνο ευχαριστώ και για την δική σου απάντηση.

Απλώς θα ήθελα να σε ρωτήσω που βρίσκω το θερμικό κλίξον και την αντίσταση στοιχείου και πως μπορώ να τα ελέγξω (υποθέτω με πολύμετρο).
Όσο για τον χρονοδιακόπτη λογικά για να τον ελέγξω θα πρέπει να τον βάλω στο minimum χρόνο και να δω κάποια επαφή αν ανοίγει ή την κλείνει?

GeorgeVita
11-09-12, 17:47
...
... εννοούμε τον διακόπτη που βρίσκεται στο εσωτερικό του ψυγείου με διαβάθμιση 1 - 5 και ρυθμίζουμε ουσιαστική την ψύξη της συντήρησης? Αντίστοιχος διακόπτης υπάρχει και στο πάνω εξωτερικό μέρος του ψυγείου για την κατάψυξη υποθέτω?
...
Χρονοδιακόπτης είναι αυτός που βρίσκεται στην άνω δεξιά γωνιά από το λευκό κουτί που βλέπω στην πλάτη του ψυγείου ή πρέπει να ανοίξω το κουτί?
Τις περισσότερες φορές που πέφτει η ψύξη, ο χρήστης απλά το βάζει στο "MAX" και αν κάτι δεν πάει καλά το ψυγείο πιάνει πάγο. Αν υποθέσουμε ότι με τις ενέργειές σου το ψυγείο θα επανέλθει, ξεκινάμε πάλι από "NORMAL" ψύξη ρυθμίζοντας τα κουμπιά στο "2" ή ότι άλλο γράφει λ.χ. "Μ"edium ή "N"ormal. Χρειάζονται αρκετές ώρες για να πάρει καλή ψύξη όλο το ψυγείο, το φορτώνεις σιγά σιγά.

Ο χρονοδιακόπτης είναι αυτό το λευκό κουτί (πίσω) με το μαύρο πλαστικό βιδάκι που περιστρέφεται από εσωτερικό μοτέρ. Μπορείς να το περιστρέψεις δεξιόστροφα με το δάκτυλο για να ξεκινήσεις ένα νέο κύκλο λειτουργίας (μη τυχόν και σταματήσει για απόψυξη μετά από λίγο).

Ολες οι οδηγίες μου είναι για "απλή βλάβη" που δεν θα ξεβιδώσεις τίποτα! Αν πρόκειται για "πραγματική βλάβη" θα σου πουν οι τεχνικοί τα υπόλοιπα.
gV

Υ.Γ. Ευχαριστώ Αρη, δεν γνώριζα τον τεχνικό όρο!

konman
11-09-12, 17:48
Φίλε Μάνο ευχαριστώ και για την δική σου απάντηση.

Απλώς θα ήθελα να σε ρωτήσω που βρίσκω το θερμικό κλίξον και την αντίσταση στοιχείου και πως μπορώ να τα ελέγξω (υποθέτω με πολύμετρο).
Όσο για τον χρονοδιακόπτη λογικά για να τον ελέγξω θα πρέπει να τον βάλω στο minimum χρόνο και να δω κάποια επαφή αν ανοίγει ή την κλείνει?


Ανοιξε το λευκο κουτι πισω τραβα και μια φοτο.

Η αντίσταση και το κλιξον ειναι εσωτερικα στη καταψυξη.

SDrikos
24-10-12, 15:28
Οπως λέει και ο Αρης, το πρόβλημα δημιουργείται από πάγο που φράζει την δίοδο αέρα και πάγο που δημιουργείται γύρω από τον θερμοστάτη ή το σημείο/αισθητήριο του παθητικού αυτοματισμού ροής αέρα (μηχανικό κλάπετο που λειτουργεί με συστολή-διαστολή ψυκτικού υγρού).

Θεωρώντας ότι δεν θα υπάρχει άλλο πρόβλημα, λ.χ. θα μπορούσε να μη λειτουργεί η ημερήσια απόψυξη λόγω βλάβης στον χρονοδιακόπτη (κουτί στο πίσω μέρος του ψυγείου) ή στην αντίσταση απόψυξης (πλαστική πλάτη μέσα στην κατάψυξη), η απλή λύση από σένα είναι:
- καλή απόψυξη (24-ωρη)
- βρίσκεις τις διόδους αέρα (εκεί που φυσάει ο ανεμιστήρας στην κατάψυξη και στη συντήρηση)
- γέρνεις το ψυγείο διαγώνια στο πλάι (30° όχι "τούμπα") και φυσάς με κομπρεσέρ ή με σεσουάρ στη μέγιστη ταχύτητα αέρα "κανονικής" θερμοκρασίας (μη βάλεις το καυτό και διαλύσεις τα φελιζόλ) προς τις οπές/διόδους αέρα
- ότι νερό έχει μείνει μέσα θα βγει από τις συμμετρικά αντίθετες τρύπες (πλευρά που έχεις γύρει το ψυγείο)
- έλεγξε/καθάρισε το ανεμιστηράκι στο μοτέρ (πίσω μέρος, φαίνεται στη φωτογραφία σου)
- αγόρασε σκαφάκι (4-5 στο εργοστάσιο (http://www.pitsos-eshop.com/eshop/pitsos/gr/prodha.htm?menuid=0000100000)) και βάλε το σωλήνα αποχέτευσης στη θέση του
- ξεκίνα το κανονικά
- ρύθμισε το θερμοστάτη κάτω από τη μέση
- ρύθμισε τον ρυθμιστή αέρα συντήρησης στη μέση
- γύρνα δεξιόστροφα το μαύρο κουμπάκι του χρονοδιακόπτη έως να σβήσει το μοτέρ (κλικ) και λίγο ακόμη για να ξεκινήσει πάλι

Ελπίζω να μην έχεις πραγματική βλάβη!
Γιώργος

Τελικά έκανα τα παραπάνω. Το ψυγείο λειτούργησε για μερικές μέρες και πάλι τα ίδια.
Καταλήγω στο συμπέρασμα ότι ή κάποια αντίσταση δεν λειτουργεί και δεν προλαβαίνει να κάνει ολόκληρη την απόψυξη, οπότε μέρα με την μέρα συσσωρεύεται ο πάγος και στο τέλος να φράζει η δίοδος του αέρα ή το θερμικό κλίξον.

Αυτά βρίσκονται στο πίσω μέρος από τα συρτάρια της κατάψυξης. Πως ακριβώς μπορώ να τα ελέγξω αν λειτουργούν?

konman
25-10-12, 22:08
Αυτά βρίσκονται στο πίσω μέρος από τα συρτάρια της κατάψυξης. Πως ακριβώς μπορώ να τα ελέγξω αν λειτουργούν?


Κανε αυτο που σου ειχα πει εδω (http://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=64667&p=536299&viewfull=1#post536299).

Ανοιξε το λευκο κουτι πισω τραβα μια φοτο.

SDrikos
26-10-12, 11:26
Κανε αυτο που σου ειχα πει εδω (http://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=64667&p=536299&viewfull=1#post536299).

Ανοιξε το λευκο κουτι πισω τραβα μια φοτο.

ΟΚ. Αλλά το πρόβλημα είναι ότι το ψυγείο είναι στο χωριό, και όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να πάω άμμεσα.
Μόλις πάω και τα δω θα postάρω στο θέμα.
Ευχαριστώ.

diarh
06-12-12, 18:12
Κανε οτι σου λεει ο Μανος.Μονο προσεξε τα καλωδια στο κουτι συνδεσμολογιας!!!

GIWRGOS_MI
06-03-13, 23:53
ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΑΠ' ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΨΥΓΕΙΟ ΜΕ ΜΕΝΑ .ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΝΟΙΚΣΕΙΣ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΑΣΠΡΟ ΚΟΥΤΑΚΙ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΣΤΗ ΦΩΤΟ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙΣ ΜΙΑ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΝΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΜΕ E-MAIL GIWRGOS_MIL@HOTMAIL.GR Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ

Κυριακίδης
07-03-13, 10:49
ΚΟΝΤΑ ΝΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΜΕ E-MAIL GIWRGOS_MIL@HOTMAIL.GR Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ

Για πες τι πρόβλημα έχεις? (σε περίπτωση που δεν θα έχουμε την φωτογραφία) .
Ή Βγάλε μια δική σου φωτογραφία στο δικό σου κουτί μπας και είναι κάτι εύκολο

SDrikos
03-06-13, 16:36
Τελικά μετά από χρόνια και καιρούς κατέβηκα στο χωριό (Αλεποχώρι) και έκανα κάποιες δοκιμές:

Φωτογραφία χρονοδιακόπτη

3622136222

Όπως μπορεί κανείς να καταλάβει από την φωτογραφία δεν μπορεί να βγάλει πολλά πράγματα.

Εγώ άνοιξα την πλάτη της κατάψυξης και μέτρησα την αντίσταση που έχει πάνω στο ψυκτικό στοιχείο (272Ω) και την αντίσταση που είναι κολλημένη πάνω σε φύλλο αλουμινίου (763Ω).
Υποθέτω ότι και οι 2 αντιστάσεις είναι εντάξει και δεν έχουν πρόβλημα.

Πάνω στην μία αντίσταση με το φύλλο αλουμινίου, έχει ένα εξάρτημα (υποθέτω θερμικό) που καταλήγει πίσω στο κουτί με τον χρονοδιακόπτη με 2 πορτοκαλί καλώδια.

Πάνω στο ψυκτικό στοιχείο έχει 2 εξαρτήματα (υποθέτω θερμικά) που και τα 2 καταλήγουν πι΄σω στο κουτί με το χρονοδιακόπτη.
Το ένα έχει 2 κίτρινα καλώδια.
Το άλλο έχει 2 μωβ & 2 γκρι καλώδια.

Θεώρησα ότι ίσως κάποιο από αυτά έχει πρόβλημα.
Έκανα τις εξής μετρήσεις πίσω στο κουτάκι με τον χρονοδιακόπτη:

Το ψυγείο εκτός ρεύματος και τα καλώδια συνδεδεμένα πάνω στις κλέμμες
Μωβ -- Μωβ ---> 800Ω
Πορτοκαλί -- Πορτοκαλί ---> 0 Ω
Γκρι -- Γκρι ---> 260Ω

Το ψυγείο εκτός ρεύματος και το ένα καλώδιο στον αέρα.
Μωβ -- Μωβ ---> 19 kΩ
Πορτοκαλί -- Πορτοκαλί ---> 5 Ω
Γκρι -- Γκρι ---> 15,3 kΩ

Απο τις παραπάνω μετρήσεις μπορούμε να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα?

Ευχαριστώ.

konman
04-06-13, 00:12
Θα ηθελα να ξερω αν το ψυγειο ηταν παγωμενο
ή ζεστο οταν εκανες τις μετρησεις.





Τα κλιξον και τα ασφαλιστικα ειναι on off δηλαδη δεν εχουν ωμικη αντισταση,


Μωβ -- Μωβ ---> 19 kΩ
Πορτοκαλί -- Πορτοκαλί ---> 5 Ω
Γκρι -- Γκρι ---> 15,3 kΩ


Αυτο σημαινει οτι ειναι χαλασμενα.



Δες αυτα που σου εχω σημειωσει.

36236

Τα κιτρινα ειναι μαζι και αυτο ειναι λαθος,
τα καλωδια του ανεμιστηρα πρεπει να ειναι συνδεδεμενα
με τα κιτρινα καλωδια,
το μπλε του ανεμιστηρα δεν παει πανω στον χρονοδιακοπτη αλλα
εκει που ειναι οι επαφες οι κιτρινες και το ενα κιτρινο παει στο χρονοδιακοπτη,
οπως ειναι συνδεδεμενα απλα εχουν ακυρωσει το κλιξον του ανεμιστηρα
και του δινουν αμεσως ρευμα.

γκρι και μωβ καλωδια ειναι αποτο κεντρικο κλιξον

36233
Τα γκρι ειναι ασφαλιστικο
και τα μωβ ειναι το κλιξον της αντιστασης στοιχειου.

36234
κιτρινα ειναι κλιξον ανεμιστηρα

36235
Ειναι κλιξον της αντιστασης στο σκαφακι

SDrikos
04-06-13, 16:36
Μάνο,

όταν έκανα τις μετρήσεις, το ψυγείο ήταν εκτός ρεύματος για 10 ημέρες περίπου
και πριν το ξανασυνδέσω τις έκανα. Άρα ήταν ζεστό.


Όσον αφορά αυτό που λες ότι τα κλίξον και τα σφαλιστικά είναι on - off, αυτό σημαίνει ότι
ή βραχυκυκλώνουν (0 Ω) ή είναι ανοιχτό κύκλωμα (άπειρη αντίσταση), σωστά?

Όσον αφορά την συνδεσμολογία εγώ δεν το είχα ξανανοίξει το κουτί ποτέ για να αλλάξω κάτι.
Δεν ξέρω αν το έχει ανοίξει κάποιος άλλος.

Ποιος είναι ο σωστός τρόπος για να ελέγξω μήπως κάποιο από αυτά έχει πρόβλημα?

(Μόλις μπορέσω θα φτιάξω και ένα πινακάκι με την συνδεσμολογία στην κλέμμα και στον θερμοστάτη
και θα το αναρτήσω)

konman
04-06-13, 17:50
Μάνο,
Όσον αφορά αυτό που λες ότι τα κλίξον και τα σφαλιστικά είναι on - off, αυτό σημαίνει ότι
ή βραχυκυκλώνουν (0 Ω) ή είναι ανοιχτό κύκλωμα (άπειρη αντίσταση), σωστά?


Εισαι πολυ σωστος.



όταν έκανα τις μετρήσεις, το ψυγείο ήταν εκτός ρεύματος για 10 ημέρες περίπου
και πριν το ξανασυνδέσω τις έκανα. Άρα ήταν ζεστό.

Αρα θα επρεπε να δειχνει απειρο στα Ωμ.


Όσον αφορά την συνδεσμολογία εγώ δεν το είχα ξανανοίξει το κουτί ποτέ για να αλλάξω κάτι.
Δεν ξέρω αν το έχει ανοίξει κάποιος άλλος.


Εγω αναφερω πως ειναι η συνδεσμολογια απο το εργοστασιο.

SDrikos
05-06-13, 09:48
Μωβ -- Μωβ ---> 19 kΩ
Πορτοκαλί -- Πορτοκαλί ---> 5 Ω
Γκρι -- Γκρι ---> 15,3 kΩ


Αν θεωρήσω ότι τα 15.3kΩ και τα 19kΩ (καθώς όταν τα μέτραγα είχαν αυξανόμενη ένδειξη αντίστασης, άρα
μπορούμε να τα θεωρήσουμε και άπειρο), είναι σωστά, φαίνεται ότι υπάρχει πρόβλημα στα πορτοκαλί.

Μήπως θα μπορούσα να κάνω και μία δεύτερη μέτρηση για να το επιβεβαιώσω?
π.χ. Όταν το ψυγείο είναι παγωμένο τι πρέπει να μου δείχνουν?
ή σε ποια κατάσταση μπορώ να τα μετρήσω πάλι για έλεγχο?

konman
05-06-13, 09:52
Μωβ -- Μωβ ---> 19 kΩ
Πορτοκαλί -- Πορτοκαλί ---> 5 Ω
Γκρι -- Γκρι ---> 15,3 kΩ


Αν θεωρήσω ότι τα 15.3kΩ και τα 19kΩ (καθώς όταν τα μέτραγα είχαν αυξανόμενη ένδειξη αντίστασης, άρα
μπορούμε να τα θεωρήσουμε και άπειρο), είναι σωστά, φαίνεται ότι υπάρχει πρόβλημα στα πορτοκαλί.

Μήπως θα μπορούσα να κάνω και μία δεύτερη μέτρηση για να το επιβεβαιώσω?
π.χ. Όταν το ψυγείο είναι παγωμένο τι πρέπει να μου δείχνουν?
ή σε ποια κατάσταση μπορώ να τα μετρήσω πάλι για έλεγχο?


Μην ασχολησε αλλο με μετρησεις αλλαξετα.
Κανονικα δεν πρεπει να δειχνουν ουτε στα ΜΩ.

SDrikos
01-07-13, 09:54
Πριν αλλάξω τα θερμικά κλίξον, αποφάσισα να κάνω μία ακόμα μέτρηση, γιατί δεν μου φαινόταν λογικό να έχουν χαλάσει και τα 2 μαζί. Έτσι τα μέτρησα και τα 2 σε κατάσταση ψύξης, βγάζοντας το ρεύμα (για να κάνω την μέτρηση), και αποσυνδέοντας τον ένα ακροδέκτη από την κλέμα, και μου έδειξαν και τα 2 βραχυκύκλωμα.
Άρα μπορώ να θεωρήσω ότι τα 2 θερμικά κίξον είναι εντάξει?
Δεδομένου ότι είχα μετρήσεις και τις 2 αντιστάσεις (763Ω & 272Ω) μπορώ να θεωρήσω ότι είναι και αυτές οι 2 εντάξει?
Τι άλλο μπορώ να ελέγξω?

Ευχαριστώ.

Georges
24-07-13, 11:55
Εγώ άνοιξα την πλάτη της κατάψυξης και μέτρησα την αντίσταση που έχει πάνω στο ψυκτικό στοιχείο (272Ω) και την αντίσταση που είναι κολλημένη πάνω σε φύλλο αλουμινίου (763Ω).
Υποθέτω ότι και οι 2 αντιστάσεις είναι εντάξει και δεν έχουν πρόβλημα.

Αν όντως μετρήθηκαν σωστά οι αντιστάσεις (51 Watt ??), ακόμα κι αν συνυπολογίσω την αντίσταση που ξέχασες (αυτή του αεραγωγού προς τη συντήρηση), κάτι δεν κολλάει..
Σύμφωνα με το καρτελάκι του ψυγείου, η ισχύς της απόψυξης, θα 'πρεπε να 'ναι 300 Watt.
36392
Μήπως υπάεχει κάποιο θέμα με την απόδοση των αντιστάσεων?

panos.grg
08-09-13, 19:22
παιδια καλησπερα.ψαχνω σχεδιαγραμμα για το συγκεκριμενο ψυγειο αλλα ματαια.μπορει να με βοηθησει κανεις?

panos.grg
09-09-13, 22:06
Θα ηθελα να ξερω αν το ψυγειο ηταν παγωμενο
ή ζεστο οταν εκανες τις μετρησεις.





Τα κλιξον και τα ασφαλιστικα ειναι on off δηλαδη δεν εχουν ωμικη αντισταση,



Αυτο σημαινει οτι ειναι χαλασμενα.



Δες αυτα που σου εχω σημειωσει.

36236

Τα κιτρινα ειναι μαζι και αυτο ειναι λαθος,
τα καλωδια του ανεμιστηρα πρεπει να ειναι συνδεδεμενα
με τα κιτρινα καλωδια,
το μπλε του ανεμιστηρα δεν παει πανω στον χρονοδιακοπτη αλλα
εκει που ειναι οι επαφες οι κιτρινες και το ενα κιτρινο παει στο χρονοδιακοπτη,
οπως ειναι συνδεδεμενα απλα εχουν ακυρωσει το κλιξον του ανεμιστηρα
και του δινουν αμεσως ρευμα.

γκρι και μωβ καλωδια ειναι αποτο κεντρικο κλιξον

36233
Τα γκρι ειναι ασφαλιστικο
και τα μωβ ειναι το κλιξον της αντιστασης στοιχειου.

36234
κιτρινα ειναι κλιξον ανεμιστηρα

36235
Ειναι κλιξον της αντιστασης στο σκαφακι
καλα ολα αυτα αλλα το γκρι που κ πωσ συνδεεται?

konman
09-09-13, 22:12
Δες εδω και πες αν ειναι η ιδια κλεμα. (http://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=64667&p=542759&viewfull=1#post542759)

zoym
23-02-15, 18:54
Καλησπερα μηπως μπορειται να μου πειτε αν τα καλωδια ειναι σωστα συνδεμενα στην κλεμα pitsos nfp2400 ανεβαζω φωτογραφιες,νομιζω δεν δουλευουν οι αντιστασεις η τα κλιξον.
Δεν εχω πειραξει τιποτα απλα ειχε πιασει παγο δυο φορες και δεν ειχε ψυξη η συντηρηση. Πριν δεκα μερες φωναξα ενα φιλο ψυκτικο και μου ειπε να του κανω αποψυκση .Του εκανα δουλεβει κανονικα αλλα το μοτερ και ο ανεμιστηρας δεν σταματανε παρα μονο με τον χρονοδιακοπτη. Δεν ξερω μηπος πειραξε καλωδια.

pat
26-05-15, 09:57
Οπως λέει και ο Αρης, το πρόβλημα δημιουργείται από πάγο που φράζει την δίοδο αέρα και πάγο που δημιουργείται γύρω από τον θερμοστάτη ή το σημείο/αισθητήριο του παθητικού αυτοματισμού ροής αέρα (μηχανικό κλάπετο που λειτουργεί με συστολή-διαστολή ψυκτικού υγρού).

Θεωρώντας ότι δεν θα υπάρχει άλλο πρόβλημα, λ.χ. θα μπορούσε να μη λειτουργεί η ημερήσια απόψυξη λόγω βλάβης στον χρονοδιακόπτη (κουτί στο πίσω μέρος του ψυγείου) ή στην αντίσταση απόψυξης (πλαστική πλάτη μέσα στην κατάψυξη), η απλή λύση από σένα είναι:
- καλή απόψυξη (24-ωρη)
- βρίσκεις τις διόδους αέρα (εκεί που φυσάει ο ανεμιστήρας στην κατάψυξη και στη συντήρηση)
- γέρνεις το ψυγείο διαγώνια στο πλάι (30° όχι "τούμπα") και φυσάς με κομπρεσέρ ή με σεσουάρ στη μέγιστη ταχύτητα αέρα "κανονικής" θερμοκρασίας (μη βάλεις το καυτό και διαλύσεις τα φελιζόλ) προς τις οπές/διόδους αέρα
- ότι νερό έχει μείνει μέσα θα βγει από τις συμμετρικά αντίθετες τρύπες (πλευρά που έχεις γύρει το ψυγείο)
- έλεγξε/καθάρισε το ανεμιστηράκι στο μοτέρ (πίσω μέρος, φαίνεται στη φωτογραφία σου)
- αγόρασε σκαφάκι (€4-5 στο εργοστάσιο (http://www.pitsos-eshop.com/eshop/pitsos/gr/prodha.htm?menuid=0000100000)) και βάλε το σωλήνα αποχέτευσης στη θέση του
- ξεκίνα το κανονικά
- ρύθμισε το θερμοστάτη κάτω από τη μέση
- ρύθμισε τον ρυθμιστή αέρα συντήρησης στη μέση
- γύρνα δεξιόστροφα το μαύρο κουμπάκι του χρονοδιακόπτη έως να σβήσει το μοτέρ (κλικ) και λίγο ακόμη για να ξεκινήσει πάλι

Ελπίζω να μην έχεις πραγματική βλάβη!
Γιώργος
Γεια σας και μένα!
Εδώ και μία εβδομάδα μειώθηκε σημαντικότατα η ψύξη στην συντήρηση του NO FROST PITSOS που έχω και αισθητά στον καταψύκτη. Παρ΄όλα αυτά κρατάει παγάκια στην παγοθήκη. Είναι ψυγείο 8 ετών και δεν ξέρω αν το μοντέλο είναι αυτό που αναγράφεται στην φωτογραφία που έβγαλα αλλά πουθενά αλλού δεν γράφει μοντέλο.
Πριν 15 μέρες ανέβασα απότομα τον θερμοστάτη στην συντήρηση. Ήταν κάτω από το μισό και τον ανέβασα λίγο πριν το μέγιστο «κρύο».
Παραθέτω φωτογραφίες και από μπροστά και από πίσω του ψυγείου και θα ήθελα να μου πείτε μία γνώμη σχετικά γιατί έχω μεσάνυχτα από αυτά. Σωληνάκι εξαερισμού, φτερωτή κ.τ.λ.. Φτερωτή δεν είδα από πίσω. Το σωληνάκι στο σκαφάκι, καλό φαίνεται.
Επίσης το κουμπί που πατά η πόρτα συντήρησης κλείνοντας την λάμπα, δεν ενεργοποιεί το ανεμιστηράκι. Τουλάχιστον δεν ακούγεται θόρυβος ανεμιστήρα. Το φως κλείνει κανονικά.
Χθες το απόγευμα έβγαλα το ψυγείο από την πρίζα για να λιώσει ο πάγος εσωτερικά όπως ανεφέρθηκε από άλλα μέλη παραπάνω.
Μέχρι σήμερα έβγαλε ελάχιστο νερό. Σεσουάρ η κομπρέσορα δεν έχω για να φυσήξω στις τρύπες κυκλοφορίας αέρα.

pat
26-05-15, 10:02
Επίσης κάποιες φωτογραφίες ακόμη:

STO DIAOLO
11-06-18, 18:16
Πόσο στοιχίζει η συμπλήρωση φρέον στο ανωτέρω ψυγείο NO FROST PITSOS;
Των φωτογραφιών του προηγουμένου μηνύματος,εννοώ.

STO DIAOLO
15-06-18, 13:37
Πόσο στοιχίζει η συμπλήρωση φρέον στο ανωτέρω ψυγείο NO FROST PITSOS;
Των φωτογραφιών του προηγουμένου μηνύματος,εννοώ.ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΑΛΙΣΤΑΤΟΣ;;;

p270
15-06-18, 14:58
σοβαρά τώρα με τέτοια συμπεριφορά και τέτοιο όνομα χρήστη θες να σου απαντήσουν;
αλλά σκέψου και το άλλο το πότε μπορεί η όχι να απαντηση κάποιος που ξέρει ειναι δικό του θέμα

STO DIAOLO
15-06-18, 21:22
σοβαρά τώρα με τέτοια συμπεριφοράΕίμαι ευγενικός.

και τέτοιο όνομα χρήστη θες να σου απαντήσουν;Ας μην κρίνουμε από το όνομα.Ας εισέλθουμε στην ουσία. Εξάλλου, προ καιρού που εγγράφηκα με ανθρώπινο όνομα, δεν απάντησε κανένας και δεν έχει ακόμα απαντήσει κανείς!

αλλά σκέψου και το άλλο το πότε μπορεί η όχι να απαντηση κάποιος που ξέρει ειναι δικό του θέμαΣωστός. Και εγώ ζητώ μία απάντηση από όποιον έχει την ευγενήν καλοσύνην.

tipos
15-06-18, 21:39
Πόσο στοιχίζει η συμπλήρωση φρέον στο ανωτέρω ψυγείο NO FROST PITSOS;
Των φωτογραφιών του προηγουμένου μηνύματος,εννοώ.

Ειναι γενικο και αοριστο το κοστος οταν δεν ξερει καποιος απο που εχασε το υγρο.Το να βαλεις υγρα σε ενα ψυγειο που χανει ειναι ασκοπο.Πρωτα θα βρεθει η αιτια που το χανει και μετα βγαινει το κοστος.

STO DIAOLO
16-06-18, 02:00
Ειναι γενικο και αοριστο το κοστος οταν δεν ξερει καποιος απο που εχασε το υγρο.Το να βαλεις υγρα σε ενα ψυγειο που χανει ειναι ασκοπο.Πρωτα θα βρεθει η αιτια που το χανει και μετα βγαινει το κοστος.Οπότε το κόστος αυξάνεται.
Όταν κάνεις απόψυξη σε NO FROST PITSOS, στο σκαφάκι από πίσω, χύνεται και φρέον εκτός από νερό;

tipos
16-06-18, 18:49
Οπότε το κόστος αυξάνεται.
Όταν κάνεις απόψυξη σε NO FROST PITSOS, στο σκαφάκι από πίσω, χύνεται και φρέον εκτός από νερό;

Οχι,καμια σχεση δεν εχει το φρεον με το νερο.Το φρεον ειναι σε αεριο κατασταση οταν ερθει σε επαφη με την ατμοσφαιρα.
Τι προβλημα εχεις με το ψυγειο και προσπαθεις με λαθος ερωτησεις να παρεις σωστες απαντησεις?

STO DIAOLO
16-06-18, 20:00
Οχι,καμια σχεση δεν εχει το φρεον με το νερο.Το φρεον ειναι σε αεριο κατασταση οταν ερθει σε επαφη με την ατμοσφαιρα.
Τι προβλημα εχεις με το ψυγειο και προσπαθεις με λαθος ερωτησεις να παρεις σωστες απαντησεις?
Αυτό:
http://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=64667&p=566277&viewfull=1#post566277

Γεια σας και μένα!
Εδώ και μία εβδομάδα μειώθηκε σημαντικότατα η ψύξη στην συντήρηση του NO FROST PITSOS που έχω και αισθητά στον καταψύκτη. Παρ΄όλα αυτά κρατάει παγάκια στην παγοθήκη. Είναι ψυγείο 8 ετών και δεν ξέρω αν το μοντέλο είναι αυτό που αναγράφεται στην φωτογραφία που έβγαλα αλλά πουθενά αλλού δεν γράφει μοντέλο.
Πριν 15 μέρες ανέβασα απότομα τον θερμοστάτη στην συντήρηση. Ήταν κάτω από το μισό και τον ανέβασα λίγο πριν το μέγιστο «κρύο».
Παραθέτω φωτογραφίες και από μπροστά και από πίσω του ψυγείου και θα ήθελα να μου πείτε μία γνώμη σχετικά γιατί έχω μεσάνυχτα από αυτά. Σωληνάκι εξαερισμού, φτερωτή κ.τ.λ.. Φτερωτή δεν είδα από πίσω. Το σωληνάκι στο σκαφάκι, καλό φαίνεται.
Επίσης το κουμπί που πατά η πόρτα συντήρησης κλείνοντας την λάμπα, δεν ενεργοποιεί το ανεμιστηράκι. Τουλάχιστον δεν ακούγεται θόρυβος ανεμιστήρα. Το φως κλείνει κανονικά.
Χθες το απόγευμα έβγαλα το ψυγείο από την πρίζα για να λιώσει ο πάγος εσωτερικά όπως ανεφέρθηκε από άλλα μέλη παραπάνω.
Μέχρι σήμερα έβγαλε ελάχιστο νερό. Σεσουάρ η κομπρέσορα δεν έχω για να φυσήξω στις τρύπες κυκλοφορίας αέρα.

STO DIAOLO
16-06-18, 20:09
Επίσης κάποιες φωτογραφίες ακόμη:
http://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=64667&p=566278&viewfull=1#post566278

STO DIAOLO
16-06-18, 20:11
Είμαι ο pat και ξέχασα τον κωδικό μου ως pat.

tipos
17-06-18, 22:01
Για αρχη βγαλε το ψυγειο απο τη μπριζα για τουλαχιστον 48 ωρες και ασε τις πορτες ανοιχτες.Αν μετα την αποψυξη δουλεψει κανονικα τοτε το προβλημα ειναι στο συστημα αυτοματης αποψυξης.Αν δεν δουλεψει κανονικα τοτε η βλαβη ειναι ψυκτικη ή εχεις βλαβη στην κυκλοφορια του αερα

STO DIAOLO
21-06-18, 09:56
Για αρχη βγαλε το ψυγειο απο τη μπριζα για τουλαχιστον 48 ωρες και ασε τις πορτες ανοιχτες.Αν μετα την αποψυξη δουλεψει κανονικα τοτε το προβλημα ειναι στο συστημα αυτοματης αποψυξης.Αν δεν δουλεψει κανονικα τοτε η βλαβη ειναι ψυκτικη ή εχεις βλαβη στην κυκλοφορια του αερα
Ευχαριστώ για την απάντηση, φίλε.
Έκανα αυτό που είπες.Το ψυγείο δουλεύει κανονικά. Αρα υπάρχει πρόβλημα στο συστημα αυτοματης αποψυξης κατά τα γραφόμενά σου.Τι βλάβη μπορεί να υπάρχει στο συστημα αυτοματης αποψυξης;
Μπορείς να μου πεις περίπου το κόστος επισκευής;

Panoss
21-06-18, 14:33
Συνήθως (το δικό σου μπορεί να διαφέρει) ένα σύστημα απόψυξης αποτελείται από:
1. αντίσταση απόψυξης
2. χρονοδιακόπτη
3. θερμοστάτη
4. κλίξον

(τουλάχιστον)Ένα από αυτά έχει χαλάσει, συνηθέστερο είναι η αντίσταση.
Άρα ξεκίνα ελέγχοντας την αντίσταση με ένα πολύμετρο.
ΑΝ είναι αυτή (http://www.eaparts.gr/part.aspx?partid=23953) (220V 215W) η αντίστασή του θα πρέπει να μετράς ωμική αντίσταση με το πολύμετρο (P=V^2/R->R=V^2/P=220^2/215=) 225Ωμ.

45010


https://www.youtube.com/watch?v=311BiD76iYg

Εδώ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=58680&p=460378&viewfull=1#post460378) μια περιγραφή του συστήματος απόψυξης ενός Πίτσος.

tipos
21-06-18, 22:56
Στο δικό σου ψυγείο το μόνο κοινό που υπάρχει με το link του Παναγιώτη ειναι η αντίσταση η οποία βρίσκεται κάτω απο το στοιχείο. Τα εξαρτήματα που έχει το δικό σου είναι πλακέτα , αισθητήρας απόψυξης 6 Kohm ,θερμικη ασφάλεια 72 βαθμών 0 ohm. Θα πρέπει πρώτα να βεβαιωθεί ότι δεν περνάει αέρας από τα λαστιχα της πόρτας τα οποία είναι κούμπωτα και μετά να γίνουν μετρήσεις.

STO DIAOLO
22-06-18, 17:57
Έλεγξα τα λάστιχα.Δεν είναι πουθενα σχισμένα.Και εφαρμόζουν σωστά έπάνω στο ψυγείο.Παρ΄όλ΄αυτά, μπορεί να περνά αέρας από τα λάστιχα της πόρτας συντήρησης;

tipos
22-06-18, 22:02
Εφοσον εφαρμοζουν σωστα τοτε προχωρα στις μετρησεις.

Panoss
23-06-18, 00:13
αισθητήρας απόψυξης 6 Kohm ,θερμικη ασφάλεια 72 βαθμών 0 ohm
O αισθητήρας απόψυξης σε ποια θερμοκρασία έχει 6kΩμ αντίσταση;

tipos
23-06-18, 00:18
O αισθητήρας απόψυξης σε ποια θερμοκρασία έχει 6kΩμ αντίσταση;

Σωστή ερώτηση. Στους +25 βαθμούς κελσίου