PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση LG] lg m2094d δεν παιζει mpeg 4



tasoskio
08-09-12, 04:51
καλημερα! εχω μια lg m2094d , δυστιχως δεν μου διαβαζει -δειχνει τα ψηφιακα καναλια ενω τα αναλογικα τα παιζει( επαιζε ) τελειa.
τι μπορω να κανω?
διορθωνεται με firmware?
βγαζει στα ψηφιακα καναλια thn ενδειξη HD

ezizu
08-09-12, 05:00
Αν η τηλεόραση δεν έχει δέκτη mpeg4 ,δεν νομίζω ότι γίνεται κάτι με αναβάθμιση firmware κ.λ.π. Οπότε η πιο οικονομική λύση, είναι μάλλον ,η αγορά ενός εξωτερικού δέκτη mpeg4.

tasoskio
08-09-12, 18:18
γραφει οτι εχει DVB-t

angel_grig
08-09-12, 19:38
γραφει οτι εχει DVB-t

Nαι ,γιατι μαλλον εχει dvb-t με δεκτη mpeg2 και οχι με mpeg4

tasoskio
09-09-12, 02:04
εχετε δικιο παιδες , ειναι mpeg 2, και θελει αναβαθμισει το firmware για μπορεσει να δει ci slot neotion np4 καρτα.

ezizu
09-09-12, 05:41
εχετε δικιο παιδες , ειναι mpeg 2, και θελει αναβαθμισει το firmware για μπορεσει να δει ci slot neotion np4 καρτα.

Πριν να αγοράσεις κάρτα neotion θα σου πρότεινα να κάνεις τα εξής:

1)Σύγκρινε το κόστος της αναβάθμισης + κάρτα neotion ,σε σχέση με το κόστος εξωτερικού δέκτη mpeg4 ( μπορεί να σε συμφέρει να αγοράσεις δέκτη mpeg4, ίσως ακόμα και HD).

2)σιγουρέψου ότι η κάρτα neotion ,είναι απολύτως συμβατή με την τηλεόρασή σου και δεν θα έχεις προβλήματα. Αν μπορείς βέβαια,είναι καλύτερο να δοκιμάσεις μια κάρτα ( π.χ. από κάποιο φίλο σου ) πριν αγοράσεις ή να συμφωνήσεις με τον πωλητή , εφόσον έχεις πρόβλημα, να του την επιστρέψεις και να σου δώσει τα χρήματά σου ή να στην αλλάξει με κάποιο δέκτη mpeg4.

Ξέρω σίγουρα ότι δεν λειτουργεί σωστά σε κάποιες τηλεοράσεις ,όπως επίσης δεν λειτουργεί σωστά (έως και καθόλου ) και σε πολλούς δέκτες combo sat/terrestrial mpeg2 με CI slot. Φιλικά.