PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση F&U] FUNAI 21A-7328F



takhs764
06-09-12, 15:45
γεια σας εχει πεσει στα χερια μου μια funai και λεω να την πιασω να την φτιαξω ετσι για το γαμωτο και να περασει η ωρα μου,
μια προχηρει ματια που της ερειξα δεν βλεπω να εχει σκασει καποιος πυκτωτης αλλα μολις την ανοιγω βλεπω και το λαμπακι που εχει μπροστα να αναβει και ακουω ενα τσικ τσικ συνεχωμενο σαν να εχει κολιση κατι ξερει καποιο να με βοηθησει;
ευχαριστω

windmill82
06-09-12, 23:09
ριξε και μια ματια στο τρανζιστορ καθετου, 3-4 που εχω πιασει ολες το ιδιο κουσουρι ειχαν . καιγονται τα BU.

bgin
07-09-12, 16:01
Το τρανζίστορ που συνήθως καίγεται είναι το BU808DFI και είναι στο οριζόντιο.Το αλλάζεις με γνήσιο και μαζί και τον πυκνωτή 10μf που είναι στην βάση του

takhs764
09-09-12, 09:15
ευχαριστώ για της απαντήσεις

drakos
17-11-13, 23:48
καλησπερα!!!! μηπως ξερεις που θα βρω το σχεδιο για την τηλεοραση που λες? Ευχαριστω!!!

drakos
05-04-14, 13:45
στη δικη μου αλλαξα το BU δουλεψε κανα τριμηνο και τωρα δεν ανοιγει, το BU το μετρησα και ειναι οκ. κατι αλλο πρεπει να ψαξω αλλα δεν εχω σχεδιο. μηπως ξερετε που θα το βρω.
?

pipilas
05-04-14, 15:58
γεια σας εχει πεσει στα χερια μου μια funai και λεω να την πιασω να την φτιαξω ετσι για το γαμωτο και να περασει η ωρα μου,
μια προχηρει ματια που της ερειξα δεν βλεπω να εχει σκασει καποιος πυκτωτης αλλα μολις την ανοιγω βλεπω και το λαμπακι που εχει μπροστα να αναβει και ακουω ενα τσικ τσικ συνεχωμενο σαν να εχει κολιση κατι ξερει καποιο να με βοηθησει;
ευχαριστω
Aυτο το ανοιξα μια τβ και κοιταω να δω τους πυκνωτες ..ακουγετε καπως...
υποτιθετε οτι εχουμε στοιχιωδεις γνωσεις ..γιατι το βασικο εινε να η ηλεκτροπλιξια και
το δευτερευον την ζημια του ενος ευρο να την κανουμε 100
δεν εινε μονο οι ηλεκτρολιτικοι το προβλημα σε μια συσκευη
ουτε το τρανζιστορ στο οριζοντιο που καιγετε..
καταρχιν το νουμερο 1 ειναι να παμε στο τροφοδοτικο να δουμε τι βγαζει
και σε σιαρτι τβ καλο ειναι να απομονονουμε το οριζοντιο οταν μετραμε ..γιατι
καιγοντε και αλλα πραματα ...πχ βουστερ η ο μετ/σχης υψηλης..
σε εμπειρους τηλεορασαδες μονο απο τον ηχο που κανει η συσκευη ..εντοπιζουν και την ζημια
θελουμε να βοηθησουμε ..αλλα .....αλλα ..να υπαρχουν και οι βασικεσ γνωσεις σε καπιον που
εχει το προβλημα και μας το περιγραφη εδω..
το εχω σταννμπαι ..δεν ξεκιναει ..την βαζω στην μπριζα και τιποτε ..δεν γινετε κανεις να τα απαντησει..
το εχω πχ ολες τις τασεις οκ και εχω γραμμες επιστροφης ..ναι να το δουμε ολοι μαζι ,οκ
πρεπει δηλαδη να εχουμε 5 γνωσεις ,,δεν ειπα να ειμαστε γκουρου ,,αλλα τα βασικα .

G.POL
05-04-14, 16:13
καλησπερα!!!! μηπως ξερεις που θα βρω το σχεδιο για την τηλεοραση που λες? Ευχαριστω!!!

τσεκαρε μηπως η πλακετα γραφει τον κωδικο chassis και πες μας

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
05-04-14, 16:53
μήπως πισω το ταμπελάκι γράφει κάτι σε 11ΑΚ30?

drakos
18-04-14, 12:32
Η πλακετα εχει ενα ταμπελακι που γραφει AKILE 1905/B 2183.

johnkou
18-04-14, 17:57
Βγαλε μια φωτο το ταμπελακι.