PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα σε ψυγείο generak electric TBF 16DLB



spakas
02-09-12, 17:54
Καλησπέρα σας,

έχω πρόβλημα με το ψυγείο μου generak electric TBF 16DLB
κάνει ανά τακτά χρονικά διαστήματα (κάθε 2-3 λεπτά) εναν θόρυβο περίεργο (στην αρχή μου φάνηκε σαν μια φτερωτή να έβρισκε κάπου) και μετά σταματάει.

έχει καμιά ιδέα κανένας τι είναι;
να το κλείσω;

το ψυγείο είναι παλιό αλλά μέχρι τώρα δούλευε μια χαρά.

ευχαριστώ.

Κυριακίδης
02-09-12, 19:26
Καλά συμπέρανες για (στην αρχή μου φάνηκε σαν μια φτερωτή να έβρισκε κάπου) και αυτό γιατί χρειάζεται 24 ώρες απόψυξη με ανοικτές πόρτες.

spakas
02-09-12, 21:32
μακάρι να είναι αυτό θα το δοκιμάσω και θα σας πω.

αλλά νομίζω ότι δεν είναι φτερωτή αυτό που ακούγεται. κάνει ενα θόρυβο γκρουυυυυυυυυ (οχι μπάσο αλλλα ψιλό σαν τον θόρυβο που κάνει όταν ανοίγεις την εξώπορτα απο το θυροτηλέφωνο) και μετά σταματάει, μετά από 2 λεπτά ξανά.

νομίζω και το μανιουαλ έλεγε να το σβήνουμε για 24 ώρες καθε χρόνο αλλα δεν το ειχαμε κανει ποτε και το μανιουαλ δεν το βρίσκω. βέβαια βρήκα στο ίντερνετ το μανιουαλ του και το διάβασα αλλά δεν ειδα κάπου τετοια οδηγια.

Κυριακίδης
03-09-12, 04:45
Η φτερωτή είναι .... και εξηγώ .... αυτά τα No frost (με ανεμιστήρα εσωτερικά) φτιάχτηκαν για να εξαλείφουν τα στίγματα πάγου μέσα στους χώρους του θαλάμου.

Όμως προσωπικά σαν ιδέα το βρίσκω όπως λέμε συχνά .... (μαζεύω τα σκουπίδια κάτω από το χαλί !!!)
δηλαδή ... ναι μεν εξαλείφουμε τους πάγους παντού στον θάλαμο ..... αλλά .... τους μαζεύουμε όλους αυτούς τους πάγους μέσα στο (τούνελ) όπου κυκλοφορεί ο αέρας και βρίσκεται ο ανεμιστήρας . και μετά από κάποιο χρονικό διάστημα αυτοί οι πάγοι συσσωρεύονται και γύρω από τα πτερύγια του ανεμιστήρα (φουσκώνουν και βρίσκουν στον ανεμιστήρα) . Ο ανεμιστήρας ακούγεται (σπάζοντας τον πάγο)..... ηρεμεί για λίγο .... και επειδή συνεχίζεται το "φούσκωμα" του πάγου .... θα ξαναακουστεί.....κτλ . Επομένως μας μένει να το κάνεις απόψυξη καλή.

aris285
03-09-12, 09:51
Η φτερωτή είναι .... και εξηγώ .... αυτά τα No frost (με ανεμιστήρα εσωτερικά) φτιάχτηκαν για να εξαλείφουν τα στίγματα πάγου μέσα στους χώρους του θαλάμου.

Όμως προσωπικά σαν ιδέα το βρίσκω όπως λέμε συχνά .... (μαζεύω τα σκουπίδια κάτω από το χαλί !!!)
δηλαδή ... ναι μεν εξαλείφουμε τους πάγους παντού στον θάλαμο ..... αλλά .... τους μαζεύουμε όλους αυτούς τους πάγους μέσα στο (τούνελ) όπου κυκλοφορεί ο αέρας και βρίσκεται ο ανεμιστήρας . και μετά από κάποιο χρονικό διάστημα αυτοί οι πάγοι συσσωρεύονται και γύρω από τα πτερύγια του ανεμιστήρα (φουσκώνουν και βρίσκουν στον ανεμιστήρα) . Ο ανεμιστήρας ακούγεται (σπάζοντας τον πάγο)..... ηρεμεί για λίγο .... και επειδή συνεχίζεται το "φούσκωμα" του πάγου .... θα ξαναακουστεί.....κτλ . Επομένως μας μένει να το κάνεις απόψυξη καλή.\

Ε δεν ειναι και ετσι τωτε την αποψυξη γιατι την εχουν?
το θεμα ειναι οτι το καλοκαιρι πιανουν περισοτρο παγο απ'οτι μπωρουν να αποψυξουν γιαυτο συμβαινει αυτο το προβλημα.

Κυριακίδης
03-09-12, 10:16
Ε δεν ειναι και ετσι τωτε την αποψυξη γιατι την εχουν?
το θεμα ειναι οτι το καλοκαιρι πιανουν περισοτρο παγο απ'οτι μπωρουν να αποψυξουν γιαυτο συμβαινει αυτο το προβλημα.[/QUOTE]

Και τα ψυγεία που δεν είναι No frost , έχουν και αυτά απόψυξη. Παρομοίως και στα απλά ψυγεία το καλοκαίρι πιάνουν και αυτά περισσότερο πάγο .

Απλά θέλω να πω , ότι σαν δήθεν "καινοτομία " όπως την παρουσιάζουν οι κατασκευαστές , είναι για να μεγαλοποιούν τα πράγματα ενώ στην ουσία δεν προσθέτουν τίποτα καλό, και αυτά που λένε ότι κυκλοφορεί ομοιόμορφα η ψύξη σε όλα τα τρόφιμα .... μου μοιάζουν για τρίχες .

Η αλήθεια που με ενδιαφέρει , και αυτή είναι ότι καθώς μπήκε το καθεστώς No frost σε όλα τα ψυγεία , είδαμε και τα συχνά προβλήματα σε όλους με ανεμιστήρες που μετά την πάροδο κάποιου χρόνου να στουμπώνουν και να τρέχει ο κόσμος για μαστόρους και για ανταλλακτικά και να ενοχλείται κάθε τόσο από θορύβους. Ενώ απλά με το παλιό καθεστώς χωρίς No Frost απλά αρκούσε μια απόψυξη .... την "καινοτομία " με το No frost απλά δεν την βλέπω .

spakas
04-09-12, 13:03
Έκανα αποψυξη αλλα το πρόβλημα συνεχίζει.

παρατήρησα απο που έρχεται ο θόρυβος και μαλλον ειναι απο τον μετασχηματιστή.
το άλλα που παρατήρησα ειναι οτι οταν κάνει τον θόρυβο πέφτει η ταση (δηλ η λάμπα ψιλό σβήνει)

καμιά ιδέα παιδιά

Κυριακίδης
04-09-12, 13:27
Καμιά ψυχρή κόλληση?

konman
05-09-12, 10:00
Πισω απο το ψυγειο και δεξια απο τον συμπιεστη εχει ενα ανεμιστηρα,
δες μηπως σου κανει απο εκει το θορυβο.



34867

Κυριακίδης
05-09-12, 12:39
επικεντρώνομαι σε αυτό .
το άλλα που παρατήρησα ειναι οτι οταν κάνει τον θόρυβο πέφτει η ταση (δηλ η λάμπα ψιλό σβήνει)

Μου θυμίζει πρόβλημα ή στο κομπρεσέρ ή μπορεί και να είναι από σκασμένη αντίσταση απόψυξης .
Για να σε ρωτήσω Βασίλη .... τον θόρυβο παρατήρησες μήπως ... πότε ακριβώς τον κάνει? π.χ. πάνω στην κανονική λειτουργία ? ή όταν πάει να ξεκινήσει το κομπρεσέρ? .... και όταν "ψιλο σβήνει " η λάμπα (που είπες) ... πόση ώρα σβήνει? συνέχεια? ... η κάποια δευτερόλεπτα?

spakas
06-09-12, 00:50
τον ανεμιστήρα τον έλεγξα και δεν είχε πρόβλημα. ο θόρυβος ακουγόταν απο το αριστερό κάτω μέρος, έχει το μοτέρ και δίπλα του κάτι αλλα πράγματα (δεν ξερω τι είναι ) από κάπου εκεί ακουγεται. όντως το πρόβλημα φαινεται να είναι το κομπρεσέρ γιατι το ψυγείο ακουγεται να λειτουργεί κανονικά (απο θόρυβο που κάνει το μοτέρ το λέω αυτό ) αλλά κάποια στιγμή κάτι πάει να αρχισει και δεν μπορεί. το φως τότε τρεμοπαίζει και ίσα που ανάβει για μερικά δευτερόλεπτα όλο αυτό.

είναι απλό πρόβλημα ή πρέπει να έρθει ψυκτικός; γιατί δεν αντέχεται χωρίς ψυγείο
βασικά πήγα και βρήκα έναν που ασχολείται με g.e. αλλά ακόμα τον περιμένω να έρθει

από τιμές ξερετε τι να περιμένω

Κυριακίδης
06-09-12, 01:04
Μπορείς να μας πεις τι είναι αυτά που βλέπεις (όπως λες "κάτι άλλα πράγματα") ... δίπλα στο μοτέρ? ή μια φωτογραφία? .... έχει ένα θερμικό ή στρόγγυλο ή τεράγωνο θα είναι με 3 υποδοχές ... και ένα ρελέ .... έχει μήπως και κανέναν πυκνωτή εκεί γύρω?

spakas
06-09-12, 10:07
εκανα λαθος και το ξανα ποσταρα

spakas
06-09-12, 10:12
3487134872

είναι το πίσω αριστερό μέρος

έχει μετασχηματιστή, από κάτω είναι ενα κυλινδρικό μαυρο κουτί σαν πυκνωτής μοιαζει, δίπλα τους είναι το μοτέρ

από κάπου εκεί ακουγεται ο θόρυβος.

spakas
06-09-12, 11:38
πέρασε ένας ψυκτικός το έβαλε στην πριζα και το άκουσε και μου είπε ότι τα επαιξε το μοτέρ

κόστος επισκευής 200 - 250 Ε

τώρα βρίσκομαι σε διλημμα τι να κάνω να το φτιάξω ή να πάω για άλλο?

Κυριακίδης
06-09-12, 12:57
Καλορίζικο στο καινούριο που θα πάρεις !!! Ούτε συζήτηση

Αλλά κρατάω και μια "πισινή" για παν ενδεχόμενο να φτιαχτεί.

Τι έκανε ο τεχνικός εκεί? μπορείς να περιγράψεις? πέρα από ότι το άκουσε .... το "ακούμπησε " τουλάχιστον? ... άνοιξε ? μέτρησε ? έλεγξε ?

spakas
06-09-12, 18:28
το μόνο που έκανε ήταν να το βάλει στην πριζα και να το ακούσει

εγώ πέρα από τα βασικά που μπορώ να κάνω και αυτά με δική σας καθοδήγηση, δεν έχω γνώσεις απο ψυγεία.
αν φτιάχνεται και δεν θέλει αλλαγή το μοτέρ δεν μπορώ να ξέρω.
μπορώ με απλά μέσα να καταλάβω αν είναι καλό ή έχει πρόβλημα?

Κυριακίδης
06-09-12, 20:59
Ο τεχνικός το άκουσε ..... εσύ Βασίλη πες μου τι άκουσες ? ... σίγουρα δεν είναι το μοναδικό ψυγείο που έχεις ακούσει ποτέ .... ξέρεις περίπου ότι όταν ξεκινάνε αυτά τα μοτέρ πως μουγκρίζουν στην αρχή λίγο πιο έντονα αλλά μετά και σιγά σιγά πιο ομαλά και διατηρούν τον σχετικό σταθερό και "γλυκό" ήχο αργότερα . Εσύ τι άκουσες σε εκείνη την φάση? κροταλίσματα και τέτοια? πέραν του φυσιολογικού που ακούς συνήθως και σε άλλα ψυγεία? Αν ναι καλά σου είπε ο τεχνικός. γιατί υποψιάζομαι πρόβλημα στην απορυθμισμένη ή σπασμένη βαλβίδα του κομπρεσέρ που εκεί δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

konman
07-09-12, 00:07
Βασιλη να σε ρωτησω κατι, το ψυγειο τωρα δουλευει;;;;;;;;;;;;;;;
Ο θορυβος που ακους ειναι ενα ζζζζζζζζζζ τικ και το ξανακανει μετα
απο 2-3 λεπτα.

spakas
07-09-12, 08:52
το ψυγείο δεν δουλεύει και αυτό το λέω γιατί το έβαλα να δουλέψει 4 ώρες και δεν κρύωσε καθόλου, ούτε μέσα στην συντήρηση ούτε στην κατάψυξη.

ο θόρυβος που κάνει οταν ξεκινάει είναι αυτός ο θόρυβος που περιγράφω παραπάνω, μετά από λίγα δευτερόλεπτα σταματάει, απο το ψυγείο ακουγεται ενας νορμάλ θόρυβος σαν να δουλεύει αλλά μετά από 2-3 λεπτά πάλι θόρυβος κ.λ.π.

για να συνοψίσω: οταν ξεκινάει κάνει τον περίεργο θόρυβο ο οποίος επαναλαμβάνεται καθε 2-3 λεπτά
όλο τον αλλο χρονο ακουγεται θόρυβος απο το ψυγείο σαν να δουλεύει, αλλά όπως σας είπα δεν κρυώνει καθόλου.

Κυριακίδης
07-09-12, 09:52
Αν δεν έχεις και τίποτα άλλο να κάνεις , άνοιξε το κουτί που είναι πάνω στο μοτέρ , εκεί που καταλήγει το άσπρο χοντρό καλώδιο, (βγάλε το από το ρεύμα)
και εκεί μέσα θα δεις το θερμικό όπως παρακάτω
http://www.eaparts.gr/images/parts/33367/t_28.20.50.58a.jpg
και ένα ρελέ .

http://www.eaparts.gr/images/parts/33356/t_28.20.50.18a.jpg

Πιο πολύ δες το θερμικό , αν είναι εσωτερικά καμένο ή μυρίζει άσχημα και έχει καπνιές.
Αλλά δες και εκεί που "κουμπώνουν " αυτά τα 2 εξαρτήματα (θερμικό/ρελέ) πάνω στα 3 μεταλλικά βύσματα του μοτέρ αν δείχνουν και εκεί καπνιές ή φαγωμένα.

Υπάρχει περίπτωση αντί για θερμικό και ρελέ (χωριστά) , να τα βρεις σε άλλο στυλ (μαζί) όπως παρακάτω.
http://www.eaparts.gr/images/parts/33295/t_27.20.50.40.a.jpg

Δες και αν θέλεις άλλαξε τα αυτά (για την τιμή των όπλων) που λέει και ο λόγος ... και ότι γίνει. Αν κάνει πάλι τα ίδια παράτα τα.
Επίσης μέτρα με πολύμετρο αν θέλεις και τον στρόγγυλο πυκνωτή που έχει δίπλα στο μοτέρ να δεις αν είναι καλό. (και μην πιάσεις τις άκρες του πυκνωτή μπορεί να έχει κατακρατήσει ρεύμα)

konman
07-09-12, 16:09
Στης εικονες φαινεται ενας πυκνωτης γεφυρωσε τα δυο καλωδια που εχει και
βαλτο να δουλεψει, αν ξεκινησει ο κομπρεσορας να δουλευει αλλαξε των πυκνωτη.