PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση Άλλη] ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ BLUE SKY TV 21 ΙΝΤΣΩΝ BL5126TX



powermag7
27-08-12, 01:12
Χαιρετω ολους τους φιλους εδω,εχω ενα προβλημα με την tv.Aναβει κανονικα εμφανιζει εικονα στην οθονη κ καθως γινεται πιο φωτεινη ωστε να φτασει στην κανονικη φωτεινοτητα ξαφνικα κοβει κ πεφτει σε standby.(Ολο αυτο μεσα σε 5 δευτερολεπτα).Eπειδη εχω καποιες γνωσεις πανω στο αντικειμενο,ελεγξα οτι μπορουσα,αλλα δυστηχως δεν μπορω να βρω ακρη εδω κ δυο μερες τωρα.σιγουρα υπαρχει θεμα με την x-ray προστασια της κ κοβει απο προστασια,ομως τα εξαρτηματα που την απαρτιζουν ειναι ολα μια χαρα.Η εικονα πριν σβησει δεν φαινεται να ειναι αλλιωμενη η πολυ φωτεινη οποτε δεν δικαιολογειται καποιο βραχυκυκλωμα στα κυκλωματα υψυλης τασης.Να αναφερω πως μολις χαμηλωσω την G2 ταση,η tv δεν σβηνει αλλα οπως ειναι λογικο ειναι σκοτεινη.με το που παω να τη φερω στα νορμαλ επιπεδα κοβει αμεσως.Aναφερω ενδεικτικα στοιχεια μηπως και σας ερθει κατι στο μυαλο σας.Ταση Β+ 131Volt,(πριν σβησει) 12V (σε standby)Horizontal Tranzistor BU808DFI,αλλαγμενοι ολοι οι ηλεκτρολυτικοι στο τροφοδοτικο κ στα κυκλωματα Οριζοντιας αναλυσης,αλαγμενος ο Μ/Τ Υψηλης ( bsc24-01n40ta -ΗR80016)Eυπροσδεκτη καθε ιδεα φιλοι μου,σας Ευχαριστω εκ των προτερων,Γιωργος.

powermag7
23-09-13, 11:56
Τελικα το προβλημα ηταν ο Μ/Τ Τροφοδοτικου.Αντικατασταθηκε κ ολα οκ.

gcharal
02-06-15, 19:38
Καλησπέρα Γιώργο,

θα ηθελα να σε ρωτησω πως βρηκες την αντιστοιχία του μετασχηματιστή, δηλ. από bsc24-01n40ta σε ΗR80016.

Στην δική μου το πρόβλημα ειναι ότι μαλλον έχω εσωτερικο βραχυκύκλωμα στο Μ/Τ Υψηλης (flyback) διοτι το ακούω να κάνει arc χωρίς όμως να
φαίνεται απ'έξω τιποτα. Επίσης την ώρα που κάνει αυτό τον ήχο (τσικ-τσικ) βλέπω και στην οθόνη φλασαρισματάκια. Επίσης όταν κουνάω τα κόκκινα καλώδια του μετασχηματιστή (εν ώρα λειτουργίας, κρατώντας ενα πλαστικό κατσαβίδι) το φαινόμενο επιδεινώνεται. Ξεκόλλησα το μετασχηματιστή, καθαρισα από κάτω του και ολη την γύρω περιοχή, ελεγξα τους παραπλήσιους πυκνωτες, αλλά το προβλημα παραμένει. Επειδή δεν έχω flyback tester θα αλλάξω τον μετασχηματιστή για να ειμαι σίγουρος.
Όσον αφορά τώρα την ερώτηση είναι όπως σου ειπα στην αρχή αν ξέρεις καποιο τροπο να βρίσκεις τις αντιστοιχίες.

Ευχαριστώ πολύ.

gcharal
02-06-15, 19:42
Μάλλον βρήκα μόνος μου την απάντηση : http://www.hrdiemen.com/search/index?orig=&page=1061

Παρόλα αυτά να θελεις να μου πεις την γνώμη σου για το πρόβλημά μου ειναι καλοδεχούμενη.

Καλή συνέχεια,
Γιώργος