PDA

Επιστροφή στο Forum : [Samsung] ρουλεμαν σε πλυντηριο ρουχων



brasidas12
25-08-12, 15:38
καλησπερα.εχω ενα πλυντηριο που τα επαιξαν τα ρουλεμαν του καδου.το ανοιξα να δω κ το μεγαλο εχει γινει κομματια.θα παω με δειγμα το μικρο που ηταν οκ για να παρω καινουργια.εκτος απο μικρο-μεγαλο ρουλεμαν κ τσιμουχα θελει κατι αλλο;;;;πριν τα βαλω βαζω κ γρασσο;;;η σκουρια πως θα φυγει απο τα τοιχοματα;;;;ευχαριστω

Υ.Γ. ποσο περιπου θα πανε τα ρουλεμαν κ η τσιμουχα;

ipso
26-08-12, 01:09
Προτίμησε γνήσια ΤΣΙΜΟΥΧΑ, βάλε γράσο στον άξονα. Την σκουριά την βγάζεις με γυαλόχαρτο.

brasidas12
26-08-12, 12:30
ρουλεμαν εχω βρει ενα μαγαζι για να τα παρω.το μικρο ρουλεμαν το εχει καπου 5 ευρω.τσιμουχα μου ειπε θελει το δειγμα αλλα εμενα εχει γινει χιλια κομματια.δεν ξερω αν μπορεσει να βρει μεσω αντιπροσωπειας.αν παω στην αντιπροσωπεια θα μου δωσουν την γνησια τσιμουχα;;;

konman
26-08-12, 14:05
Γραψε τα στοιχεια του πλυντηριου μηπως
ξερει καποιος τι τσιμουχα φοραει
το συγκεκριμενο μοντελο.

ipso
27-08-12, 00:11
Λογικά ναι αν πας στην αντιπροσωπεία θα σου δώσουν την γνήσια τσιμούχα.
Και ρουλεμάν πάρε SKF σε έκδοση 2RS. Μην πάρεις κινέζικα και το ξαναλυνεις σε έξι μήνες.

Κυριακίδης
27-08-12, 10:26
ρουλεμαν εχω βρει ενα μαγαζι για να τα παρω.το μικρο ρουλεμαν το εχει καπου 5 ευρω.τσιμουχα μου ειπε θελει το δειγμα αλλα εμενα εχει γινει χιλια κομματια.δεν ξερω αν μπορεσει να βρει μεσω αντιπροσωπειας.αν παω στην αντιπροσωπεια θα μου δωσουν την γνησια τσιμουχα;;;
Αν πρόκειται για κλασική τσιμούχα χωρίς ενσωματωμένη φλάντζα (επέκταση φλάντζας για στεγανότητα και φιξ με την τσιμούχα)
Τις διαστάσεις θα τις βρεις και με βάση την διάμετρο του μπρούτζινου χαλκά που έχει ο άξονας και "τρίβεται" η τσιμούχα ... πχ. αν μετρήσεις με παχύμετρο την διάμετρο του μπρούτζινου χαλκά 21 χιλιοστά τότε η εσωτερική διάμετρος της τσιμούχας λογικά θα είναι 20 χιλιοστά .
Και η εξωτερική διάμετρος της τσιμούχας θα είναι η διάμετρος της θέσης (εσωτερικού) χώρου όπου μπαίνει η τσιμούχα
Το πάχος της τσιμούχας θα το βρεις και από τα κομμάτια της χαλασμένης τσιμούχας
Γράσο βάλε ακόμη και μέσα στην τσιμούχα στο εσωτερικό ελατήριο της

Σχετικά με το που ρωτάς τι άλλο πρέπει να προσέξεις ... είναι το καινούριο ρουλεμάν (το μεγάλο επειδή αναφέρθηκε ότι το βρήκαμε εντελώς διαλυμένο) .να το κάνεις μια πρόβα πάνω στον άξονα να δεις αν μπαίνει σχετικά σφικτά και όχι εύκολα και μπόσικα ή με τζόγο . Και αν ο μπρούτζινος χαλκάς δεν έχει φθαρεί και έχει κάνει αυλακώσεις .

brasidas12
27-08-12, 22:18
samsung sensor quick swf p12
αυτο ειναι το μοντελο του πλυντηριου.πιστευω θα βγαλω ακρη με τα ρουλεμαν κ την τσιμουχα.αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι στην τρυπα οπου περνα ο αξονας εχει παρα πολυ σκουρια στα τοιχοματα πραμα που δειχνει πως το μεγαλο ρουλεμαν ειχε χαλασει καιρο κ περναγε νερο.αυτο θα μπορεσω να το καθαρισω κ να βαλω τα καινουργια ρουλεμαν χωρις να περναει το νερο η θα πρεπει να παρω κ καινουργιο καδο,(που πιστευω θα ανεβει αρκετα το κοστος επισκευεις κ δεν αξιζει).

Κυριακίδης
27-08-12, 23:02
Γιατί καινούριο κάδο? από τι υλικό είναι ο κάδος ? πλαστικός ? inox? εμαγιέ? είναι φθαρμένος ο κάδος από σκουριές? η απλά έχει νεροσκουριά . αν είναι νεροσκουριά καθαρίζει εύκολα . Καθαρίζεις και όσα άλατα βλέπεις επάνω , και την φωλιά των ρουλεμάν ... τα γρασσάρεις και τα περνάς τα ρουλεμάν χτυπώντας τα με κάποιο σκληρό ξύλο , και την τσιμούχα μην την χτυπάς πολύ , μόνο όσο χρειάζεται να καθίσει στο κατάλληλο ύψος.

brasidas12
28-08-12, 18:10
μεσα ο καδος που μπαινουν τα ρουχα ειναι inox.απλα εκει που μπαινουν τα ρουλεμαν εχει σκουριασει μεσα κ δεν ξερω κατα ποσο θα μπορεσω να το καθαρισω καλα

konman
28-08-12, 19:48
Αυτο ειναι το τυμπανο και οχι ο καδος. 34858

απλα τριψε το με ενα γυαλοχαρτο, προσοχη μην τριψεις το χαλκινο που παταει η τσιμουχα.

Κυριακίδης
28-08-12, 20:54
Θα παρακαλέσω τον Konman ... μιας που είναι γάτος στο να βρίσκει τα σχετικά ανταλλακτικά κάθε μάρκας ... πέρα το ενημερωτικό στο μήνυμα #10 όπου δείχνει το τύμπανο ... να μας δείξει και την φωλιά τον ρουλεμάν
Έτσι ώστε να απαντήσουμε στον Brasida 12 . τι να κάνει με την φωλιά ... είτε για να το καθαρίσει ... είτε για να δούμε αν τα ρουλεμάν αλλάζουν και χωρίς να χρειαστεί λύσιμο ο κάδος.